LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4836. Woensdag A0. 1875. 17 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcre0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1 °5- Iedere regel meern 0.1?£. Grootere letters naar plaatsruimte. ST ADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van bet Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1875/6, voor wijk VI, bij het CoUege van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente ver krijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van een tot drie uren, en wel tot en met den 24sten November e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeveu aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen Hen cents, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 16 November 1875. LEIDEN, 16 IVoTcniber. Gisteravond hield de vereeniging „het Metalen Kruis", 2de sectie, alhier, in het koffiehuis Eigen- zorg hare jaarhjksche feestviering. In eene der beide zalen waren daartoe toepasselyke versierin gen aangebracht. Aan de eene zijde verhief zich van uit op smaakvolle wijze aangebracht groen en bloemen de banier der vereeniging, omgeven door de bustes van Koning "Willem I, II en III, met dat van den vroegeren aanvoerder in 't midden, en voor zien van de attributen die op gedenkwaardige dagen betrekking hebbenaan de andere zijde bevond zich een tropee van de Leidsche, nationale en Oranjekleuren en eveneens met toepasselijke attributen. Toen de oud-strijders met hunne dames en genoodigden zich in de beide zalen vereenigd hadden, riep de president der vereeniging, de heter Themps, hen allen in een kort maar hartelijk •woord een welgemeend welkom toe en herinnerde vervolgens in een vluchtige schets de dagen toen elk oprecht vaderlander goed en bloed voor 't vader land veil had en op de roepstem des Konings ten strijde toog. Die dagen door een broederlijk en een drachtig te zamen zijn te herinneren, ziedaar wat 't vaderlandlievend harte zoo goed doet. Yele der vroegere strijdkameraden zijn thans niet meer en ook de vereeniging heeft in dit verlies geleden. Met een gepast woord werden die overleden kame raden herdacht. Maar, al gaan we onder den last der jaren gebukt, toch kunnen we 't hoofd, met 't oog op 't jongere geslacht, dat, wanneer 't zijn moet, eveneens ter verdediging van den vader- landschen grond zich zijn afkomst waardig zal toonen, steeds fier omhoog heffen. Met den wensch dat deze feestelijke samenkomst aan allen, zoowel oud als jong, eenige genoeglijke uren mocht ver schaffen, verklaarde de voorzitter deze vergadering voor geopend. Daarna namen de oud-strijders met hunne vrouwen en geintroduceerden, meestal familiebetrekkingen, aan den feestmarsch deel, waarna de avond en een groot gedeelte van den nacht verder met zang en dans werd doorgebracht, 't Was soms een trefïend gezicht hoe die ver grijsde strijders, bij 't zien der ongedwongen vrool'ijk- heid van het jongere geslacht, toonden, dat, al moge hun uiterlijk door de jaren geleden hebben, hun hart toch nog steeds jong is, en zij hun beenen, al is 't niet zoo vlug, echter nog wel op een bijeenkomst als deze weten te gebruiken. Gedurende de geheele feestviering heerschte er een recht prettige toon en in de pause ontbrak het niet aan toosten, zoowel op de vereeniging en de oud-strijders zelve, als op den bescherm heer der vereeniging Z. M. den Koning en het( eere-lid Z. K. H. Prins Frederik. Nog lang zal deze feestviering ongetwijfeld bij hen in aange name herinnering blijven. Naar men verneemt is de tijdelijke waar neming der plaats van Dr. Van Oordt aan het gymnasium in Den Haag, door curatoren opge dragen aan den heer F. L. Abresch, candidaat in de letteren alhier. Door den gemeenteraad van Voorschoten is benoemd tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school in het dorp de heer C. J. Petrie, thans in dezelfde betrekking te Vaassen bij Apel doorn. De Commissie voor m. o. in Den Haag heeft gisteren toegelaten de heerenVV. C. Philips, van Den Haag, voor huisonderwijs in Eng. taai en letterkunde; Dr. G. Schouten, uit Kampen, voor boekhouden; D. G. Glauset, van Rotterdam, voor huisonderwijs in boekhouden. Afgewezen zijn een candidaat voor Duitsch en een voor boek houden. Het stoomschip Prins van Oranjevan Batavia naar Nieuwediep, is 12 dezer te Suez aangekomen en heeft denzelfden dag de reis voort gezet de Groningen is gisteren van Point-de- Galle vertrokken, op reis van Ned.-Indië naar Rotterdam; de Frieslandvan Rotterdam naar Batavia, is gistermiddag te Southampton gearri veerd. De dienst van Vlissingen op Sheerness is voorloopig gestaakt, totdat aan het in aanbouw zijnde havenhoofd te Queensborough gelegenheid zal bestaan voor het vervoer van goederen en vee. Gisteren werd op 's Rijks werf te Amster dam de kiel gelegd voor den ijzeren rammonitor lste kl. „Draak". In de bijlagen der rnarine- begrooting voor 1876 wordt van dezen bodem ver meld: wapening 2 getrokken kanonnen van 28 cM. (zoogenaamde 600-ponders)stoomvermogen 800 p. k. effectief; diepgang 33 cM.bestemming: verdediging der reede van Tessel en de Zuiderzee; voorts dat het voornemen bestaat om de vervaar diging der stoomwerktuigen op te dragen aan de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam. In de Tweede Kamer werden gisteren de beraadslagingen over de Indische begrooting voort gezet. Op art. 46 (koffie) had de heer Mirandolle een amendement voorgesteld, om de som van f 125,000 voor den bouw van koffiepakhuizen van de afdeeling civiel bestuur over te brengen naar die van openbare werken, overeenkomstig het beginsel in 1874 aangenomen. De minister heett zich daartegen verzet. Het amendement werd ver worpen met 36 legen 29 stemmen. Naar men verneemt is de krachtige hou ding, welke de Ned. hoofdcommissie voor de Philadelphia-tentoonstelling tegenover den directeur- generaal dier tentoonstelling aldaar heeft aange nomen, met een gunstig gevolg bekroond gewor den. Aan de hoofdcommissie is door haar medelid, den heer Burlage, te New-York, voor eenige dagen medegedeeld, dat ten gevolge zijner bemoeiingen Nederland eene dubbele ruimte had verkregen, gelegen tusschen de landen Brazilië en Mexico. Aan zijne verdere bemoeiingen is het toe te schrij ven, dat Nederland nu eene veel waardiger plaats naast Italië is deelachtig geworden. In Juli noodigde het centraalcomité voor 't kindergeschenk aan Z. M. den Koning, bij de toezending van de lilhographische afbeeldingen aan de rechthebbende scholen, de verschillende comité's uit, een vijftal comité's uit een vijftiental, door 't centraal comité voorgesteld, te kiezen, die een afgevaardigde zouden zenden tot het nazien der rekening en verantwoording van het door het centraal comité gehouden beheer der gelden. Dezer dagen had de vergadering van het hoofdcomité met de afgevaardigden van de districtscomité's Amsterdam (buitendistrict), Haarlem, Den Haag, Rotterdam en Utrecht plaats. Ofschoon het centraal comité had gewenscht, na een werken van ruim 2 jaren volledige opening van zaken te kunnen geven, zag het zich echter genoodzaakt een slechts voorloopige rekening en verantwoording af te leggen. De oorzaak der vertraging is echter in de omstan digheid te zoeken, dal Z. M. 't kindergeschenk aan het Loo eerst dan kan ontvangen, als de in aanbouw zijnde kunstzaal in 't paleis aldaar gereed is. De commissie van rapporteurs voor het wets ontwerp tot regeling van de voorwaarden tot ver krijging der afzonderlijke bevoegdheid tot uitoefening der tandheelkunst en van de uitoefening dier kunst, heeft, na kennis te hebben genomen van de me morie van antwoord, een nieuw onderzoek te dezer zake in de afdeelingen der Kamer noodig geoordeeld. De prov. staten van Z.-H. hebben heden hunne werkzaamheden geëindigd. Alle onderwerpen zijn afgehandeld. Alle voorstellen van ged. staten zijn onveranderd aangenomen, waaronder dat betrek kelijk het onderhoud der havenwerken te Middel- harnis gedurende 25 jarendie tot tegemoetkoming in de gewone kosten van het lager onderwys, en tot verleening van subsidie aan de industrieschool voor meisjes in Den Haag. Blijkens het antwoord van den minister van financiën op het afdeelingsverslag nopens de wet op de middelen, blijft de minister bezwaar maken tegen de afschaffing van overgangsrechten tegen verhooging van grondbelasting. In 1874 hebben die overgangsrechten, geheven op onroerende goe deren, ruim 7»/« millioen opgeleverd, zoodat als equivalent daarvoor de grondbelasting met 70 pGt. zou moeten worden verhoogd. De minister acht herziening der patentwet mogelijk. Overwegingen deswege zijn aangevangen. Ook is in overweging genomen, of het mogelijk en raadzaam is, straf bepalingen ter beteugeling van het misbruik van sterken drank, gelijk in het door de staatscom missie ontworpen strafwetboek, samen te valten in eene afzonderlijke wetsvoordracht. Er bestaat geen grond om te vreezen, dat de fraudes aan de Belgische grens den zout-accijns onhoud baar zouden maken. Indien de toegezegde voor stellen ter wijziging van het belastingstelsel wor den bekrachtigd, dan zal er waarschijnlijk spoe dig gelegenheid bestaan, om, zonder verlies voor de schatkist, den zeep-accijns af te schaffen. Een voorstel tot afschaffing der meeste leges en emolu menten wegens de in- en uitgaande rechten en accijnzen wordt eerstdaags bij de vertegenwoor diging aanhangig gemaakt. In antwoord op de in het voorloopig ver slag der Tweede Kamer over het hoofdstuk hooge colleges behandelde punten, heeft de minister van financiën o. a. te kennen gegevenDe regeering blijft van oordeel, dat de toekenning eener zelf standige rechtspraak aan den raad van state, met het oog op de onafzetbaarheid der rechterlijke macht, niet vrij van bedenking schijnt en dat daartegen de vroeger meermalen in 't midden gebrachte grondwettige bezwaren bestaan. Voorts kan de regeering vooralsnog niet overgaan tot eene organisatie van het personeel der ambtenaren bij de departementen van algemeen bestuur, en betoogt zjj de moeiehjkheid eener uitbreiding van deelneming in het weduwenfonds tot alle burger lijke ambtenaren.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1