LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4834. A0. 1875. Maandag 15 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden per 3 maandenf 1. Franco per post Afzonderlijke Nommers .7777 7n 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels Iedere regel meer Grootcre letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17*. LEIDEN, 13 November. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië, door middel van het stoomschip J. B. Walker, van de „Star Ball Line", waarvan het vertrek uit Rotterdam op 21 dezer is bepaald. In de vereenigde vergadering van Rijnland van heden is benoemd tot ingenieur Dr. E. F. Van Dissel. Door de commissie van het hof van Z.-H. zijn heden als candidaat-notarissen toegelaten de heerenVerburgh en Den Hartog lager, van Leiden, en Slinkert, van Rotterdam. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6574 vol wassen personen en van 1726 kinderen. Het prov. gerechtshof te Utrecht heeft gis teren tot candidaat-notaris bevorderd de heeren: Jhr. C. G. H. Martens, van Breukelen; H. H. Ooslerbaan Martinius, van Veenendaal; A. H. C. Van Leeuwen en H. Boers, van Utrecht. Een candidaat werd afgewezen. Voor het m. o. hebben gisteren voldoend examen afgelegd de heerenR. Zuiderma, van Ten Boer, voor Ned. taal- en letterkunde; L. A. M. Van Eys, van Rotterdam, voor huisonderwijs en boekhouden. Een voor boekhouden trok zich terug. Afgewezen werden: een voor Fransch, een voor Duitsch, een voor boekhouden en een voor staathuishoudkunde. De commissie uit de prov. staten van Zuid-Holland heeft gunstig geadviseerd op het voorstel van gedep. staten, om ten behoeve der op te richten industrieschool voor meisjes in Den Haag jaarlijks een subsidie van ƒ2000 toe te staan. De commissie voor het adres van den gemeente raad van Boskoop om verhooging van het toe gestaan prov. subsidie ten behoeve der verbetering van wegen onder die gemeente, adviseert op grond eener door haar gemaakte becijfering, om op het ingediende adres afwijzend te beschikken. Het stoomschip Prins Hendrik is 11 dezer van Napels naar Batavia vertrokken; de Voorwaarts, van Batavia naar Nieuwediep, is 12 dezer aldaar aangekomen. Het prov. kerkbestuur van Overijsel heeft den heer S. Dijkstra tot. de evangeliebediening in ie Nederl. herv. kerk toegelaten. Het eenig artikel van de onteigeningswet voor den spoorweg Rotterdam naar Houten luidt als volgt: pWjj verklaren, dat het algemeen nut de onteigening vordert ten name van de Rotter damMunster-spoorwegmaatschappij, van de eigen dommen, noodig voor een spoorweg van Rotter dam naar Houten in de gemeentenOverschie, Hillegersberg, Krahngen, Cappellè aan den IJsel, Nieuwerkerk aan den IJsel, Berkenwoude, Berg- ambacht, .Schoonhoven, Willige Langerak, Lópik, Benschop, IJselstein, Jutphaas en Houten, aan vangende óp 't gemeenschappelijk station bui ten de Delftsche Poort te Rotterdam, van dat station aan het westelijk uiteinde uitgaande met «en boog; vervolgens in noordelijke richting over de Rolterdamsche Schie en de Rotte ten zuiden langs Hillegersberg, oostelijk in rechte richting door den Prins-Alexanderpolder over den IJsel ten noorden van Ouderkerk naar Schoonhoven, ten noorden langs de kom der gemeente Schoon hoven, ten zuiden langs IJselstein over den IJsel langs Jutphaas over den Vaartschen Rijn, aan sluitende op 't station Houten van den staats spoorweg". Deze onteigening betreft, volgens de memorie van toelichting, de eerste sectie van de gelieele lijn tot de Pruisische grens. Ingevolge de voorwaarden van concessie zal't gemeenschappelijk gebruik van de stations van de staatsspoorwegen te Rotterdam en te Houten bij afzonderlijke over eenkomsten worden geregeld en zal de spoorweg nabij Rotterdam aan den Rijnspoorweg aansluiten, zoodal de wagens der onderscheiden ondernemin gen ongehinderd van den eenen spoorweg naar den anderen kunnen doorloopen, hetgeen omstreeks 't station Cappelle zal plaats hebben. Het beroep, ingesteld door den gemeente raad van Eist tegen de resolutie van gedep. stalen van Gelderland, waarbij de toelating van vier gekozen raadsleden is bevolen, is bij kon. besluit ongegrond verklaard en het besluit van gedep. staten gehandhaafd, o. a. op grond dat de ge meenteraad, die de raadsleden niet toeliet, omdat deze gekozen zouden zijn naar aanleiding van het frauduleus maken van kiezers, in gebreke is gebleven eenig bewijs te leveren voor de door hem tegen de innerlijke waarde dier verkiezing aangevoerde bezwaren, en dat ook het ingestelde onderzoek zoodanig bewijs riiet heeft opgeleverd. Uit de inlichtingen, door den minister van binnenl. zaken gegéven op het adres van den ge meenteraad van Eist omtrent onregelmatigheden bij de verkiezingen van raadsleden, blijkt, dat naar des ministers gevoelen het in ernstige over weging behoort te worden genomen bij een her ziening der kieswet, of er geen wering moet plaats hebben van middelen om in strijd met de bedoe ling der Grondwet het kiezerschap te verkrijgen. De minister van binnenl. zaken heeft ge antwoord op het verslag der Tweede Kamer nopens het ontwerp tot regeling van de voor waarden tol verkrijging der afzonderlijke bevoegd- heid tot uitoefening der landheelkunst én van de uitoefening dier kunst. Daaruit blijkt, dat hij geen reden gevonden heeft het in te trekken, maaó eenige wijzigingen in het ontwerp gebracht. Nu wordt daarin het begrip: tandheelkunde nader bepaald en de vakken genoemd waarover het examen, dat nu door de commissie voor het geneesk. examen zal worden afgenomen zal lóopen. De bevoegdheid van den tandmeester wordt omschreven en het aanwenden van algemeen gevoelloos makende middelen, het voorschrijven van inwendige geneesmiddelen, alsmede het afle veren zelfs van plaatselijke middelen hem verbo den, Dat aan verbetering van het onderwijs in de tandheelkunde behoefte bestaat zou de minister niet durven ontkennen en gaarne zal hij overwegen op welke wijze daaraan het best ware te voldoen, wanneer wettelijke regeling van het hooger onder wijs zal zjjp totstandgekomen. De minister van buitenl. zaken heeft de noodige maatregelen genomen voor de vervulling van den opengevallen gêzantschapspost te Lissa bon. Voor het opheffen van' den gezantschapszetel te Madrid vindt de minister'geen aanleiding, nu een gezant van Spanje uitsluitend bij ons hof geaccrediteerd is. Door de heeren Bredius, Des Amorie van der Hoeven en Stieltjes is als amendement op de begrooting van Ned.-Indië voor het dienstjaar 1876 voorgesteld: In hoofdstuk II, uitgaven in Ned.- Indië, afdeeling VI, onderafdeeling 84, bij te voe gen „Onderafdeeling 84a. Kosten van spoorweg opnemingen door particulieren, hetzij voor staats- aanleg, hetzij voor particulieren aanleg met staats hulp. Memorie." De regeering heeft eenige inlichtingen ge geven op het adres van directeuren der maat schappij tot exploitatie van veestallen en vee" transporten enz., betreffende het verbod van in- en doorvoer van rundvee. De slotsom is, dat ver schillende redenen de regeering nopen het verbod van invoer van rundvee van buiten 's lands in stand te houden. De koninklijke medailles van de tentoon stelling in Arli te Amsterdam zijn voor dit jaar toegekend aan: H. Koekoek, de grooten gouden; J. C. K. Klinkenberg, de gouden; H. J. Melis, de zilveren, en H. A. Schipperus, de bronzen. H. M. de Koningin heeft een rustigen nacht doorgebracht en is in beterschap zoozeer toegeno men, dat zij bij tusschenpoozen het ziekbed ver laten mag. Naar men verneemt zijn de wetten nopens de opheffing der prov. gerechtshoven en de vesti ging van nieuwe hoven, alsmede die tot aanleg van staatsspoorwegen reeds door Z. M. bekrachtigd en in het Staatsblad opgenomen en de voorberei dende werkzaamhéden tot uitvoering van die wetten aangevangen. Bij de marine kunnen eenige sergeant- schrijvers geplaatst worden tegen eene maande- lijksche soldij van f 32 en bij eene verbintenis voor vijf jaren een voorschot van 3 maanden soldjj. Aanmelding per verzoekschrift, op zegel, vóór den laatsten dezer, aan den directeur en commandant der marine te Willemsoord. De heeren Kappeyne c. s. hebben aan de Tweede Kamer bericht, dat zij hun voorstel tot aanleg van staatsspoorwegen intrekken. De agent en consul-generaal van Nederland te Alexandriê heeft zijn eervol ontslag verzocht. De detachementen suppletietroepen voor Wesl-Ihdië zullen, in stede van den 16den, den 22sten dezer aan boord van de schepen „Diewer- ken" en „Henriette" te Nieuwediep embarqueeren. Zr. Ms. schroefstoomschip „Cornells Dirks'', onder bevel van dón kapt.-luit-ter-zee E. L. baron Van Heeckeren van Walien, is den llden dezer met lichte averij te Falmouth binnengeloopen, en zal vermoedelijk over zes dagen de reis voort zetten. 's Rijk3 middelen hebben gedurende de maand October 11. opgebracht fS,811,917, tegen f 8,506,911 in October 1874, en gedurende de eerste 10 maanden van het loopende jaar f 74,486,716 tegen f 73,377,483 in hetzelfde tijd vak van 1874. Het ,0/u der raming bedraagt f 69,803,139. Z. M. heeft J. H. Wiersma, ontv. der dir. bel. en acc. te Borne, benoemd in dezelfde betr. te Barneveld; het ontvangkant. der dir. bel. en acc. te Rucphen opgeheven, de gem. Hoeven toe gevoegd aan het ontvangkant. te Oudenbosch en dit kantoor gelaten onder het voortd. beheer van P. J. Bogaart, de gem. Rucphen toegevoegd aan het kantoor der dir. bel. en acc. te Etten en Leur en dit kantoor gelaten onder het beheer van A. G. J. Hamminig; benoemd tot kantonrechter te Sommelsdijk Mr. J. Vosmaer, griffier te IJsel stein; aan Mr. M. Sichterman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rechter in de arrond.- rechtb. te Zwolle; aao den voor den dienst in Indië hestemden kanonnier 2de kl. C. A. Mangain, van het kol. werfdepot, vergund het dragen van de Fr. medaille militaire, hem tijdens den oorlog tegen Duitschland in 1870 en 1871 toegekend; den duur der nonact. waarop de 1ste luit. J. P. L. Gelpke, van de inf., voor den tijd van twee jaren en zonder bezwaar der schatkist, is gesteld,, op zijn verzoek, met twee jaren verlengd.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1