LEIDSCH N°. 4831. A0. 1875. Donderdag II November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1. Franco per posto 1-40. Afzpnderlykc Noemers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering vau Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»' Van 16 regelsl.Ofcl Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, ÏO November. In de Maandag gehouden vergadering van de afdeeling letterkunde der Kon. academie v. w. werd voorlezing gedaan van de circulaire van het aardrijkskundig genootschap, om steun voor hare voorgenomen expeditie naar Sumatra. Prof. Veth, voorzitter van het genootschap en lid der acade mie, ter vergadering aanwezig, lichtte die circulaire toe. Hij deelde mede, dat het onderzoek door de expeditie in te stellen zóó uitgebreid is, dat ook de afdeeling letterkunde volkomen gerechtigd is zich het belang der zaak aan te trekken. Het genootschap wenscht de voorlichting van weten schappelijke mannen, betuiging hunner belang stelling, ünancieele hulp zoo mogelijk. Van de academie als zoodanig wordt echter niet het laatste, maar alleen zedelijke steun, aanbeveling, raad en advies gewenscht. Evenals in de natuur kundige afdeeling der academie, werd door den voorzitter dezer afdeeling, prof. Opzoomer, eene Commissie benoemd, om het plan van het aard rijkskundig genootschap te onderzoeken. De heeren Leemans, Vissering en Kern werden tot leden dezer Commissie benoemd. De secretaris der afdee ling, prof. Boot, deelde mede, dat het lid Alberda den 70-jarigen leeftijd had bereikt en dus tot de ruslende leden overging, en dat als antwoord op de prijsvraag legaat Hoeufft was ingekomen een Latijnsch gedicht van 32 folio bladzijden, met den naam des schrijvers er op, zoodat de beoor- deelings-commissie het ter zijde heeft gelegd. Gisteren zijn door de Commissie voor het m. o. akten toegekend aan de heeren: G. Lam- merschop, van Breda, voor Duitsche taal- en letterkunde; N. F. Sludis, van Middelburg, voor Fransche taal- en letterkunde; W. M. H-. Boers, van Den Haag, voor geschiedenis, en A. Petit Pzn., van Rotterdam, voor boekhouden. Een voor aardrijkskunde en twee voor boekhouden werden afgewezen. De mailstoomer „Willem Kroonprins der Nederlanden", toebehoorende aan de Ned.-Indisehe stoomvaartmaatschappij, is gezonken den 5den dezer, bjj het eiland Noordwachter. Blijkens eene dépêche uit Batavia van 8 dezer, bjj Lloyd ont vangen, is de geheele equipage gered, met uit zondering van twee Chineezen. Men hoopt de mailpakketten en de voorwerpen van waarde door middel van duikers te redden. De heer Fransen van de Putte Sr., lid der Eerste Kamer, is sedert eenige dagen ongesteld. Zijn toestand is als hoogst zorgelijk te beschouwen. Tot leeraar in de algem. geschiedenis en de Grieksche en Latijnsche taal- en letterkunde bij het gymnasium in Den Haag is benoemd de heer Th. P. H. Van Aalst, doctorandus in de letteren en prorector aan het gymnasium te Delft. Maandag was in Den Haag door aandeel houders in de mjjnqpmpagnie „Nederland" eene vergadering belegd over het voorstel door den heer Jac. Werthpim namens de Amerikaansche aandeelhouders gedaan, strekkende om het bestuur der mijncompagnie te machtigen eene hypothecaire leening van hoogstens f700,000 te sluiten. Nadat de voorzitter, de heer SchimpÜ, den toestand der compagnie had uiteengezet, werd het voorstel herhaaldelijk uitvoerig door den heer Werlheim verdedigd, maar bestreden door den heer Du Bois. directeur der maatschappij. Ook het bestuur, zelf had verklaard nimmer eeuig contract te zullen onderteekenen, tenzij op loyaler wijze dan ,in het voorstel tegenover den.hoofdschuldeisoher, den heer Speelman, werd gehandeld, die zelf uitdrukkelijk protesteerde tegen de aanneming van het voorstel. Ten laatste ontwikkelde de heer Du Bois een geheel nieuw voorstel. Gedachten wisseling had nu plaats hoe dat moest beschouwd worden, als amen dement of als zelfstandig voorstel. De heer Du Bois stelde voor de beide voorstellen in handen eener commissie te stellen ter fine van onderzoek. De heer Wertheim drong echter sterk aan op beslissing omtrent zijn voorstel, die 1en slotte te zijnen voordeele uitviel: met 276 tegen 175 stem men werd het voorstel-Wertheim aangenomen. Nu stond de heer Du Bois op om te verklaren zijn ontslag te nemen, daar hij als directeur niet kon uitvoeren een voorstel dat hem onaannemelijk voorkwam. Alle commissarissen volgden zijn voor beeld, daar zij, zooals een hunner zich uitdrukte, niet verlangden de laatste eer te bewijzen aan den doode, op wiens bestaan zij zoo weinig in vloed hadden uitgeoefend. Later zal dus tot de benoeming van een nieuw bestuur behooren te worden overgegaan; tot zoolang blijft het bestuur in functie. Blijkens een telegram uit Ned.-Indié is de vijand over het algemeen bijzonder rustig. Het hoofd van Langsar, op de Oostkust, heeft stappen tot toenadering gedaan; de spoorweg te Atjeii ter lengte van 1200 meters is voltooid; de gezondheidstoestand is gunstig. [Wegens de late ontvangst gisteren in eenige nummers niet medegedeeld.] De som van 54.500, bjj art. 94 van hoofd stuk VII B der Staatsbegrooting voor 1874 voor onvoorziene uitgayen toegestaan, is geheel gebe zigd zoo tot aanvulling van posten, die ontoereikend zijn gebleken, als tot kwijting van uitgaven die hare omschrijving niet vinden in de overige arti kelen van dat hoofdstuk. Er zijn echter nog be talingen betrekkelijk hel dienstjaar 1874 te ver evenen tot een gezamenlijk bedrag van ƒ104.174, waartoe op de daarvoor bestemde artikelen de noodjge gelden ontbreken. Daarentegen is het overschot op art. 31 der voormelde begrooting, ook nadat over een gedeelte daarvan bij de wel van den 8sten September 1875 (Staatsblad n°. 149) werd beschikt, nog ruim toereikend om, door overschrijving uit dat artikel, en dus zonder ver- hooging van het eindcijfer der begrooting, in het ontbrekende te voorzien: Daartoe strekt een aan de Tweede Kamer ingediend ontwerp van wet. In de zitting der Eerste Kamer van gisteren is, na korte discussie, de,spoorwegwet aangenomen met 32 legen 2 stemmen, die van,de heeren Viruly en De Villers de Pité. De Kamer is daarna op reces gescheiden. In het hoofdkiesdistrict Maastricht is tot lid der prov. staten, ter vervanging van wijlen. Jhr. Mr. Kerens de Wolfrath, verkozen Mr. W. G. Straetmans, met 179 van de 184 uitgebrachte geldige stemmen. De apothekers 3de, kki van het Oi-I. leger W. A. Kneepkens en E. Verschoofl' zullen den 27sten dezer, naar Java vertrekken,met het stoom schip „Koning der Nederlanden.'! De Ned. Bank had op 8 Nov. bij een munt en muntmateriaal van f 159,201',818.11 voor eene som van 156,512,771.20s minder aan bankbil jetten inomloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 62,605,108.48 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Het examen voor de betrekking van leer ling-consul zal worden gehouden aan het depart. van buitenl. zaken op Maandag 13 Dec. e. k., des voormiddags te tien uren, en volgende dagen. Zij, die dat examen wenschen af te leggen, moeten zich vóór den 24sten Nov. schriftelijk bij den minister van buitenl. zaken aanmelden, met op-' gave van naam, voornaam en woonplaats. Zij leg gen daarbij over hunne geboorte-acte, en zoo zij' den cursus van eene handelsschool gevolgd hebben, de getuigschriften welke zij daarvan bezitten. Een bulletin in de „Staatscourant" van hedenavond meldt, dal H. M. de Koningin den ganschen nacht zeer gerust geslapen heeft. De hoest vermindert, de koorts wijkt. De Koningin gevoelt zich veel beter, hoezeer de vermoeidheid blijft aanhouden. Mr. J. A. F. Coebergh heeft in de heden gehouden zitting van het provinciaal gerechtshof in Z.-H. den eed afgelegd als rechter-plaatsver- vanger in de arrond.-rechtbank te Leiden. De leden van de Eerste, Kamer zullen wederom worden bijeengeroepen tegen 23 dezer, ter behandeling van de Indische begrooting voor 1876. Z. M. heeft bij de inf. benoemdtot kapt, 2de kl., bij het 2de reg., den lsten luit. A. J. Prins, van het instr.-bat.; aan G. Moerland, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betr. van commies der posterijen 3de klasse. Gemengd Nieuws. Maandag werd te Utrecht een drie jarig meisje gedurende eenige oogenbUkken alleen gelaten. Het kwam met de brandende kachel in aanraking en bekwam daardoor zoo erge brand wonden, dat het aan, de gevolgen, overleed. De schelpenvisschers, die vOn rust op Tessel zijn teruggekomen, rapporteereoi dat er op die bank twee groote wrakken lagen, waarvan zij eenig koper, touw en zeildoek hebben gesloopt en aangebracht. De geheele bank was met wrakjes en hout bedekt. Op eenigen afstand stak een ra boven water, die aan iets scheen be vestigd te zijn. 't Lijk dat men aanbracht, was slechts met een bovenkleedirigstuk gekleed, zoodat men vermoedt dat de verongelukte zwemmende Onrust heeft bereikt. De drenkeling was oogen- schijnlijk nog geen 20 jaren oud. 't Verongelukte schip was hoogstwaarschijnlijk een Italiaansche brik, met lijnzaad beladen en naar Amsterdam bestemd. Men heeft echter niets zekers hieromtrent kunnen vernemen, 't Ruwe weer liet niet best toe, een nader onderzoek op de plaats zelve in te stellen. Uit Zwolle wordt gemeld dat Maan dag-nacht hij N. W. wind het water er zoodanig is gewassen, dat alle uiterwaarden en binnenpoldera zijn or.der water geloopen, zoodat men verplicht was het vee stalwaarts te brengen. De „Middelb. Cl." is in staat gesteld mee te deelen, dal er in de procedure van schip per M. De Bruin tegen den gezagvoerder der Deensche stoomboot „Phoenix" geen sprake is van beëindiging door transactie. De boring eener weiwaterput op het eiland Schokland is met den hesten uitslag be kroond. Meti het oog, pp de veilige reede voor de vele schippers zal dit,,een verblijdende tijding voor de scheepvaart wezen. De put heeft eene diepte van 30.15 meter. Negen weken geleden werd te Beem- ster een vierjarig kind door een van dolheid ver -

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1