LEIDSCI DAGBLAD. N0. 4829. Dinsdag A°. 1875. 9 November. &&§kM PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 monden.f 1. franco per post1.40. Afronderiflke Nommert0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering yan Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES Tm 1—8 regels1.0». Iedere regel meer0.17|. Grootere lettere naar plaatsruimte. LEIDEN, 8 November. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip Frieslandvan de „Rotterdamsche Lloyd", waarvan het vertrek uit Rotterdam is bepaald op 13 dezer. Behalve voor Batavia zal er eene mail naar Padang worden gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren be- hooren uiterlijk in den avond van den 12den, de brieven den volgenden dag 's voormiddags te Rot terdam aangekomen te zijn. Z. M. heelt aan den heer P. J. Veth, hoog leeraar aan de rijksinstelling van onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië alhier, vergunning verleend lot het aannemen en dragen der versierselen van olficier de l'instruction publi- que, hem door den minister van openbaar onder wijs, eerediensten en schoone kunsten van de Fransche Republiek geschonken. Naar wy vernemen is de aansluiting van het muziekcorps der dd. schutterij aan de Maai- schappij voor Toonkunst door de Commissie van dat corps tegen 1 Januari a. s. opgezegd en zal nu zoo spoedig mogelijk tot benoeming van een nieuwen kapelmeester worden overgegaan. De tooneelvereeniging „Harmonie" gaf gister avond in de Stadszaal alhier eene voorstelling, die door een vrij talryk publiek werd bijgewoond. Er werden opgevoerd: „De dochter van den vrek of de edelmoedige diefstal", tooneelspel in twee be drijven, en „Jeremias Krekel", blijspel in twee bedrijven. De werkende leden en de dames-dilet tanten vervulden hunne rollen over 't algemeen zoowel in 't eene als andere stuk niet onverdien- stelyk. Vooral zij aan wie de hoofdrollen waren toevertrouwd kweten zich zeer goed van hunne taak. Telkens ontvingen de dilettanten dan ook bewyzen van tevredenheid van het publiek, dat vooral door het nastuk in eene opgewekte stem ming werd gebracht, die zich ook gedurende het bal, waaraan vervolgens door de leden en geïntro- duceerden met hunne dames werd deelgenomen, kenmerkte. Door deze uitvoering heeft de ver- eeniging weder bewezen, dat zij inderdaad goede krachten bezit, waarop zij trotsch mag zijn. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 100, 50,10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen f 51, 26,00, 5.70 en f 2.60 en de laagste 51,/"25.50, f 5.10 en ƒ2.50. By de Zaterdag voortgezette akte-examens van het m. o. is toegelaten voor boekhouden de heer H. De Vrjjer J. Hzn., van Rotterdam; afge wezen zijn een candidaat voor staathuishoudkunde, een voor geschiedenis, een voor Eng. taal- en letterkunde en een voor boekhouden, voor welk vak een candidaat zich had teruggetrokken. Zaterdag zijn door de commissie uit het het prov. gerechtshof van Zuid-Holland als candi- dcrèt-notaris&en toegelaten de heerenN. G. Béau- sart en J. B. D. Bax uit RotterdamJ. J. Paehlig uit Den Haag. De minister van koloniën is door het pro vinciaal congres van St.-Etienne benoemd tot „membre d'honneur" van het Athénée Oriental; dezelfde onderscheiding is ook nog te beurt ge vallen aan den kapitein van den generalen staf F. De Bas. De fraai uitgevoerde diploma's dezer benoemingen zijn door den president, den baron Textor de Ravisi, aan den minister toegezonden. Zaterdag werden te Utrecht gelijktijdig de buitengewone algemeene vergaderingen gehouden van Volksonderwijs en van het Schoolverbond, om over de grondslagen van samensmelting te beraad slagen. Met 44 tegen 12 stemmen besloot Volks onderwijs en met 33 tegen 4 het Schoolverbond, het recht van amendement op het concept-régle- ment te laten varen. Na warm debat in beide vergaderingen over de grondbepalingen heeft het Schoolverbond het concept-reglement met algemeene, het Volksonderwijs met 52 tegen 4 stemmen aan genomen. Daarna is een langdurig juridiek debat gehouden over de door sommigen beweerde on wettigheid der voorgestelde wijze van ontbinding. Ten slotte is het reglement met algemeene slem- men op 8 na aangenomen. Het hoofdbestuur zal bij de onlbinding op het juridieke bezwaar letten. De samensmelting der beide vereenigingen is dus tot stand gekomen. De Zendingsvereeniging te Doetinchem, onder directie van den heer J. Van Dijk Mzn., heeft het plan om haar school voor meer uitgebreid lager onderwys in een christelijke hoogere burgerschool te veranderen. Het aantal leerlingen aan genoemde school bedraagt thans met inbegrip van de kost leerlingen 65, waarbij 7 onderwijzers werkzaam zijn, meest met akten voor het middelbaar onderwijs. Bij kon. besluit van 4 dezer wordt vrijstel ling verleend van de rechten van zegel en regis tratie voor alle stukken, opgemaakt krachtens de ■wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kun nen veroorzaken, wat de vrystelling van het zegel recht betreft, onder voorwaarde, dat op die stuk ken worde gesteld„Vrij van zegel, ingevolge het koninklijk besluit van den 4den November 1875, n°. 21." Door het ministerie van justitie worden ten opzichte der verpleegden in de rijksbedelaarsge- stichten ernstige maatregelen genomen. Voor eeni- gen tijd werd hun het lezen van couranten ver boden en met 1 Januari e. k. zal de kleeding, waarvoor hun nu 's weeks 20 cents wordt te goed geschreven, op dracht worden verstèrkt, heigeen zeer te hunnen nadeele schijnt te zijn. Tevens zullen hunne brieven, voordat zij hun werden ter 'hand gesteld, door dê directie worden geopend en de zich daarin bevindende gelden, evenals die, welke zij bij aankomst in bezit hebben, op hun zoogenaamd zakboekje worden te goed geschreven en bij eventueel ontslag wedergegeven. Men verneemt dat de toestand van H. M. de Koningin sinds gisteren gelukkig niet verergerd is. H. M. moet wel is w&ar, ten gevolge van hoestaanvallen, den jongst verloopen nacht nog al onrustig hebben doorgebracht, doch, naar het oordeel der geneesheeren, bestaat over den toestand in het algemeen reden tot tevredenheid. Z. M. heeft benoemd tot rijksontvanger te Zie- rikzee J. J. Blankert thans in die betr. te IJselstein. Eerste Kamer. De drie rechterlijke wetten zijn aangenomen1°. de hovenwet met 31 tegen 4, 2°. de verhooging der bezoldiging van de leden van den hoogen raad ,met 34 tegen 1, 3°. de intrekking der wet van 1849 (getal raadsheeren) met 28 tegen 7 stemmen. Het Ned. stoomschip Celebes, van Nieuwe- diep naar Batavia, arriveerde 5 dezer 's namid dags te Suez en heeft onmiddellijk de reis voort gezet; de Voorwaarts, van Batavia naar Nieuwe- diep, is 5 dezer Gibraltar gepasseerdde Hampton is den 6den dezer te Batavia gearriveerd. Z. M. heeft A. Cremer, regeerings- en bouw- raad te Wiesbaden, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw; aan Mr. J. E. Dikkers, op zijn verzoek, met ingkng van 1 Jan. eervol Ontslag verleend als off. van just, bij de arrond.- rechtbank te Deventer, en daartoe benoemd Mr. G. A. Marchant Jr., subst.-off. van just, by die rechtbank aan O. graaf D'Ansembourg, te GulpeD, vergund hel aann. en dragen der versierselen van ridder grootkruis der orde van den H. Gregorius den Groolen; benoemd tot plaatsverv. van den districtsveearts wien Barendrecht als standpl. is aangewezen, E. L. Van Mervennée, te Goes; be noemd tot burgem. der gem. Nieuwenhoorn J. W. Hein Jr., burgem. der gem. Nieuw-Helvoet, ten einde beide betr. gelijktydig le bekleeden; Dr. S. Stratingh Tresling, op zijn verzoek, eervol ont slagen als scboolopz. in het 5de schooldistrict der prov. Drente, en daartoe benoemd J. A. C. Wynoldy, te Frederiksoord; met de visitatie van vee te Vlissingen voor de inlading in een schip naar het buitenland bestemd, belast de veeartsen G. J. W. Berghuys te Middelburg en E. L. Van Mervennée te Goes, en hun den titel toegekend van gouveru.-keurmeester van vee; met ing. van 1 Jan. D. Hom benoemd tot leeraar aan de r. h. burgerschool te Helmond. Gemengd Nieuws. Uit Grave wordt van 5 dezer gemeld: Door de maréchaussée werd heden in de gemeente Reek onlangs zoo berucht geworden door den dubbelen kindermoord in voorloopige bewaring genomen C. Van Dijk, smidsknecht, aldaar woon achtig, beschuldigd van in den namiddag van den 2den dezer het slot van de achterdeur der woning van A. Van den Burght, timmerman, wonende in het gehucht Handel, gemeente Gemert, bij afwe zigheid van dezen te hebben verbroken en in het huis te zijn binnéngedrongen. Hoewel alle kasten waren doorzocht, heeft de dader, wellicht geen gereed geld ontdekkende, alle voorwerpen van waarde laten liggen. Slechts een scheermes, waar van 't merk bij den eigenaar bekend was, is medegenomen. Dit mes is in 't bezit van den ge vangene gevonden en heeft tot zijn arrestatie aanleiding gegeven. Vrydag heeft er op een ter reede van Maassluis liggend barkschip tusschen matrozen en den tweeden stuurman een vechtpartij plaats gehad, ten gevolge waarvan laatstgenoemde aan het hoofd deerlijk gewond werd; na geneeskundig behandeld te zyn, ie hij naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Het bericht uil de Veenkoloniën aan gaande den plotselijken dood van iemand die door het gebruik van een huismiddel zou zijn gestorven, wordt tegengesproken. Het heeft waarschynlijk betrekking op een sterfgeval te Sappemeer, waar over allerlei geruchten zijn verspreid, die grooten- deels onwaar zyn. De zaak is deze: De heer J. B. W. is plotseling ziek geworden; bij het in roepen van geneeskundige hulp meende de dokter sporen van vergiftiging te ontdekken en gaf daar van vermoedelijk verslag aan de justitie, en daar de patiënt inmiddels overleed, heeft er eene ge- rechtelyke lykscbouwihg plaats gehad, die echter het gevolg heeft gehad dat er geen spoor van vergiftiging was te ontdekken. Hel gebruikte huis middel was dan ook dood onschuldig. De schilder d. B., werkzaam aan'de zoldering der kerk te Valkoog (onder St.-Maarten),

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1