terdam, voor smaakJ. P. W. Keizer uit Rotter dam en P. Van Maarseveen uit Dordrecht, voor nut; P. A. Van Maarseveen uit Kralingen, voor smaak; E. Pennock uit Dordrecht, J. Van der Speek uit Rotterdam en A Spits uit Dordrecht, voor nut en smaakJ. Warmenhoven uit Rot terdam, voor smaak. Voor de Fransche taal wer den van de 9 candidaten toegelaten mejB. H. J. Van Beeten, E. J. Kievits en A. C. H. A. Zaal berg, uit Leiden, en C. M. Van der Gaag uit Den Haag. Bij de Zaterdag in Den Haag voortgezette akte-examens voor het m. o. werd voor geschie denis toegelaten mej. A. M. Kapteyn, van Barne- veld, en is eene voor Engelsche taal- en letter kunde afgewezen. Voor het boekhouden werd toegelaten de heer J. B. Van Nidek, van Amsterdam. Twee werden afgewezen. De minister van financiën verwittigt dat de eerste verzending eener brievenmail voor Ned.-Indië langs den weg van Napels, en verder met de stoomschepen van de maatschappij „Nederland", zal plaats hebben op den 7den November en ver volgens des Zondags orn de vier weken, door middel van de op de volgende uren vertrekkende treinente 7.5 's morgens uit Amsterdamte 6.25 's morgens uit Rotterdam, en te 6.15 's mor gens uit Den Haag. De brievenmail uit Nederland over Napels naar Batavia kan geacht worden binnen 33 a 34 dagen ter plaatse van bestem ming te zullen aankomen. Het enkel port bedraagt voor gefrankeerde brieven 30 cent, voor ongefran- keerde het dubbele. De statuten van het Antidienstvervangings- bond zijn den 29slen Oct. den Koning aangebo den, bij adres, houdende verzoek voor het bond om erkenning als rechtspersoon. Dit adres is onderteekend door negen Haagsche bondsleden. Naar elke betrokken plaats zal eene lijst worden gezonden van de bondsleden, die er wonen, met uitnoodiging eene vergadering te beleggen, een afdeelingsbestuur te benoemen en uit dertig door die commissie aanbevolen en andere bondsleden de 15 leden van het hoofdbestuur te kiezen. De Nederl. Commissie voor de internatio nale tentoonstelling in 1876 te Brussel te houden, heeft het programma dier tentoonstelling rondge zonden. Zij verklaart, dat die zeer belangrijk be looft te worden. Het programma omvat 10 klassen, lot onderwerp hebbendede voorbehoedmiddelen tegen en de middelen tot redding uit gevaren, de gezondheidsleer in hare verschillende takken, en de instellingen tol verbetering van den toe stand der arbeidende klasse. De tentoonstelling zal worden geopend 15 Juni en omstreeks 1 Oct. worden gesloten. Alle voorwerpen moeten vóór 1 Mei zijn ingezonden. Naar men verneemt heeft de minister van marine bepaald, dat hel op zijne begrooting voor 1876 uitgetrokken buskruit-magazijn, met gebouw tot het vullen van projectielen, bewaarderswoning en aanlegplaats, zal worden opgericht ir« den N.-W. hoek van den Achtersluispolder bij de Voorzaan, indien zich daartegen geene bezwaren voordoen. Deze afgelegen en voor het vervoer te water gunstig gelegen plaats schijnt voor dit doel bijzonder geschikt. Uit Suriname wordt gemeld dat volgens geloofwaardige berichten aan den rechteroever der Marowijne, tegenover de concessiën van onze zijde, dezer dagen rijke goudvelden zijn gevonden. Blijken deze opgaven juist, dan is het te ver wachten bij gelijke formatie van den bodem aan beide zijden der rivier dat al spoedig ook het onderzoek aan den linkeroever zeer gunstige resultaten zal opleveren en dat daar van meerdere aanvragen, vooral van Fransche zijde, het gevolg zullen zijn. De exploitatie op grooter schaal mag dus van dien kant het eerst worden tegemoetgezien. Z. M. heeft Jhr. T. G. J. H. Van Grotenhuis van Onstein, ontvanger der dir. bel. en acc. te Box meer, benoemd tot ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Venlo. Z. M. heeft aan Mr. D. Everwijn, Hd. mi nister-resident in disponibiliteit, verlof verleend tot het aannemen van het commandeurskruis van de orde der Kroon van Italië; aan den commies bij het dep. van binnenl. zaken D. De Haan den personeelen rang van hoofdcommies verleend; den dirigeerenden off.-van-gez. bij de zeemacht J. A. Von Königslöw, op zijn verzoek, ter zake van langd. dienst verleend een pensioen van f 1500, en eene verhooging van ƒ900 's jaars, voor werke lijk verblijf in milit. dienst in de overz. bezittingen enz.; bevorderdtot dirig. off.-van-gez. bij de zee macht, den off.-van-gez. 1ste kl. A. Peters; tot off.-van-gez. 1ste kl. P. C. Buyze, arts. Gemengd Nieuwe. Zaterdag-avond ontstond op deHooi- graeht nabij de Koppenhinksteeg tusschen twee eenigszins beschonken jongelieden twist over 12 centen, die de een aan den ander verschuldigd zou zijn. Van woorden kwam het tot daden. De eischer van de centen gaf den ander een slag op de borst. Deze trok een klomp van zijn voet en wilde den uitdager een slag toebrengen, doch werd daarin door de omstanders verhinderd. De muziek der serenade, die zich op dit oogenblik liet hooren, schijnt voor de vechtenden het sein tot eindigen van den twist te zijn geweesl, althans de menigte stoof uiteen. De laatste trein van Rotterdam naar Den Haag is Vrijdag-avond, nabij Rijswijk, aan een groot gevaar ontsnapt. De machinist zag op den weg een voorwerp ter hoogte van een man, en vóórdat hij stoppen kon, voelde hij een schok, die gelukkig geen deraillernent ten gevolge had. Toch stopte hij dadelijk: hij wilde weten wat er gaande was. Na lang zoeken ontdekte men, dat een der lantaarns vooraan de locomotief verbrij zeld was en wel door 't aanrijden van een paard, dat deerlijk gewond op eenigen afstand buiten de rails werd gevonden. Zaterdag-middag brak te Nieuwe Niedorp een felle brand uit in eene boerenwoning, genaamd „het Torenhuis", op een half uur afstands van de kom van het dorp, en waarin drie gezin nen gehuisvest waren. Binnen een paar uren tijds lag het gebouw in puin. Van huisraad en gereed schappen is weinig gered; een partij hooi en granen is mede verbrand. Een en ander was slechts voor een geringen prijs verzekerd. Van een der bewoners is eene som van 170 aan bank biljetten een prooi der vlammen geworden. Een belangrijke arrestatie had Vrij dag-avond te Enschede plaats. Op aangifte van een winkelier dat twee personen uit bet naburig Gronau in Pruisen ter betaling van winkelwaren hem valsche thalers hadden gegeven, werden nasporin gen in 't werk gesteld, en het gelukte, de bedoelde personen aan te houden, waarbij bleek, dat zij nog meer dergelijke stukken bij zich hadden. Een verder onderzoek bracht aan 't licht, dat meer dan 20 winkeliers op deze wijze opgelicht waren, zoodat 23 valsche thalers in beslag genomen wer den. Alle benadeelden herkenden genoemde per sonen voor degenen, die hen met dat geld betaald hadden, zoodat de burgemeester terstond een bevel tot voorloopige aanhouding uitvaardigde en de beklaagden, broeder en zuster, naar het huis van arrest te Almelo liet overbrengen. Ook is naar Gronau mededeeling hiervan gedaanmen hoopt, dat zulks aldaar zal leiden tot ontdekking van het complot, dat vermoedelijk zich in Duitschland met deze misdadige handeling bezighoudt. Uit Eppelborn, in de Rijnprovincie, wordt gemeld: Elisabeth Flesch, oud 49 jaar, geboortig te Spreicher, bij Trier, was vroeger in hare geboorteplaats bekend als niet bijzonder streng op het punt van zedelijkheid, waarom men dan ook op zékeren nacht voor hare deur een ketel muziek had gemaakt. Later was zij, volgens hare verklaring, veel met geestelijken in aanraking ge komen, doch naar het schijnt, had dit alleen hierin bestaan, dat zij langs de pastorieën had loopen bedelen en zich aldaar bijzonder vroom had voor gedaan. Omstreeks Juni 11. was zij te Eppelborn gekomen. Daar had zij haar intrek genomen bij den kastelein Jacob Spaniol, om te profeteeren, zieken te genezen, door de lucht naar Berlijn te vliegen, kortom, allerlei mirakelen te verrichten. Zóó wist zij reeds binnen een tiental dagen hei melijk toeloop te verkrygen. De pastoor Müller was rnet die kunstgrepen niet gediend. Zoowel op den kansel als in particuliere gesprekken waar schuwde hij tegen die dwaasheden. Tevens gaf hij den bisschop bericht en tegelijkertijd maakte de burgemeester aan het schandaal een einde, door haar in arrest te doen nemen. Den 26sten dezer heeft zij voor het politiehof terechtgestaan. Er werden 47 getuigen en twee deskundigen gehoord, en nu bleek het spoedig, dat het haar slechts om geld te doen was geweest. Zij werd tot één jaar, en haar helper, de kastelein Spaniol, tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld. In haar laatste jaarverslag wees de Haagsche Vereeniging tot bescherming van dieren op het onverantwoordelijk verdelgen van nuttige vogels, maar tevens op doeltreffende maatregelen, hier en daar aangewend ter bevordering van hun instandhouding, o. a. door het strooien van voed sel des winters, wanneer vele vogels, door de sneeuw belet voedsel te vinden, den hongerdood sterven. Men verneemt dat genoemde Vereeniging voedsel zal doen strooien voor de vogels wanneer dit door sneeuw noodzakelijk wordt. Voorloopig zal dit geschieden in de Scheveningsche boschjes. Het parochiaal bestuur der R.-K. begraafplaats heeft de vergunning verleend tot dit strooien op een omrasterd terrein, naast de begraafplaats ge legen. De machinist der Nijmeegsche stoom- boot „Koningin der Nederlanden" had Vrijdag, terwijl de machine in volle werking was, de on voorzichtigheid, bij het aanzetten eener schroef, zich te ver te wagen, ten gevolge waarvan hem de rechterarm als het ware afgehouwen werd. Te Zalt-Bommel is de arm geamputeerd. Het stoomschip „W. A. Schol ten", kapt. Janzen, van New-York, Donderdag met een diep gang van 55 decimeter in den nieuwen water weg binnengekomen, is genoodzaakt geweest in het Kanaal te ankeren, dewyl drie of vier stoom schepen, aan den bovenmond van het Kanaal of de doorgraving, op het zoogenaamde „Zuiden" aan den grond zaten. Vrijdag met den vloed wil lende vertrekken, is het achterschip van de „Schol ten" aan den grond geraakt, waardoor het schroef- raam en het roer zijn afgebroken. Zoodra het genoegzaam was gelicht, zpu het met hulp van sleepbooten naar Rotterdam worden gebracht. In een brief uit Soerabaia wordt o. a. gemeld, dat de korporaal Jansen, van het 14de bat. inf. aldaar, die opnieuw voor zes jaren ge- teekend had, zich van het leven beroofd heeft, en dat er nabij de rivier bij een boom een vrouw dood op een mand gevonden is. R echtzaken. Twee crimmeele processen, waarbij weder valsch- heid in geschriften het hoofdpunt was, werden Zaterdag door het hof van Zuid-Holland behan deld en afgedaan. In het eerste was betrokken een 17-jarig kantoorbediende uit Rotterdam, die, belust op kermishouden, in het begin van Aug. van zijn patroon '17 franken ontnam en vervol gens een valsche quitantie vervaardigde, waarop hij, na dat stuk met den naam zijns meesters te hebben onderteekend, /12 ontving, welke gelden h'rj verteerde. Bij de andere zaak betrof het een Haagschen aardwerker, die zich op een valsch briefje een pomp deed afgeven, welke hij tevergeefs voor 2.50 trachtte te verkoopen. Beide beschuldigden legden volledige bekentenis af. Mr. Van Maanen eischte: voor den eersten besch. 3 maanden tot 5 jaren gevangenisstraf; voor den tweeden 5 tot 13 jaren en 8 maanden tuchthuisstraf, en voor beiden twee geldboeten van 50. De respectieve verdedigers Mrs. Van Voorthuyzen en Schouten wezen het hof op verzachtende omstandigheden. Deze werden blijkbaar in ruime mate aanwezig bevonden, want aan het einde der zitting ver oordeelde het hof den kantoorbediende tot 5 maan den celstraf, den aardwerker tot één jaar ge vangenisstraf, en beiden in twee geldboeten van /50. BUITEN LAN D. Franbrij li. De uiterste linkerzijde heeft den raad van Gambetta aangenomen, orn aan de uitnoodiging van Buffet gevoljg te geven, om in de nationale ver gadering het eerst de kieswet te behandelenhet zelfde gevoelen wordt gedeeld door de linkerzijde. Gisterochtend te halfvier is te Toulon het admiraalschip „Magenta", ten gevolge van brand, in de lucht gesprongen. Bij het appèl bleek, dat van de bemanning niemand is omgekomen. Te Parijs werd Zaterdag op de Beurs als

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2