LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4821. Zaterdag A0. 1875. 30 October. INSCHRIJVEN OF NIET? PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Weldra, den 31slen dezer maand, zal de in- Bchryving in het maatschappelijk kapitaal voor den hoorweg LeidenWoerden gesloten zijn. Of die inschrijving een gunstigen of een ongun- Jigen uitslag zal opleveren is vrij onverschillig nel het oog op het totstandkomen van den voor onze gemeente en den omtrek zoo belangrijke hooi wegverbinding; men weet het, de ontbre- Sende som zal door de Ned. Rijnspoorwegmaat- Ihappij worden aangevuld. Geheel anders doet zich de zaak voor, wanneer Jjen let op hetgeen later bij de exploitatie zal innen plaats hebben. Reeds in ons nommer van den lsten dezer Blezen wij op de belangrijke zinsnede uit het pro- ectus, aldus luidende: „Het belang der Ned. ijnspoorwegmaatschappij brengt wellicht mede, t er slechts weinig door derden wordt inge- hreven, om recht te hebben van het restant voor ;h te behouden. Voor de belanghebbenden moet t echler juist een reden zijn om dubbel deel te men," en in verband daarmede vestigden wij aandacht op de bepalingen, vervat in de beide rste alinea's van art. 35 der statuten van de amlooze vennootschap Spoorwegmaatschappij eidenWoerden, waaruit blijkt dat de besluiten de algemeene vergadering worden genomen ij meerderheid van stemmen der aanwezige of rtegenwoordigde stemgerechtigde aandeelhouders tevens dat elke vijf aandeelen van f 240 recht ven op een stem. Aanleiding om nogmaals op die bijzonderheden wijzen vonden wij in een ingezonden stuk, orkomende in het nommer van den 26sten zer van de Leidsche Courant, waarin de schrij- die zyn mede-ingezetenen schijnt te willen traden aan de inschrijving deel te nemen, zich list ten opzichte van dat belangrijke punt naar meening aan een schromelijke vergissing huldig maakt. Na te hebben gewezen op de velerlei geschillen, e tusschen de aandeelhouders der vennootschap idenWoerden en de Ned. Rijnspoorwegen. Hen kunnen ontstaan, vraagt de onbekende izender: En hoe zal de naamlooze vennootschap idenWoerden daar dan staan in de algerneene Tgadering van de Ned. Rijnspoorwegm., waar intig heeren op 30 Juni jl. over 31183 aandeelen 552 stemmen beschikten? Wij antwoorden In de algemeene vergadering der Ned. Rijnspoorwegm. zullen zij in het geheel niet staan, met andere woorden: tegenwoordig zijn; met die vergadering hebben zij niets te pnaken, maar wel met de algemeene vergadering hunner eigen naamlooze vennootschap Leiden jWoerden. Da&r zullen zij door de Rijnspoorweg bannen niet kunnen worden overstemd dan alleen •anneer zij, door weinig of niet deel te nemen n de inschrijving LeidenWoerden, der Rijn- 'oorwegm. de gelegenheid geven zich een meer- fcrheid te verzekeren krachlens het overgroot ntal stemmen, vertegenwoordigd door de aan deelen, waarvoor door particulieren Diet zal z'yn ■geteekend. De 12500 aandeelen der vennootschap Leiden Woerden hebben dus als zoodanig niets met die der Rijnspoorwegm. te maken, en wanneer zij igrootendeels in handen van bijzondere personen, 8tadgenooten en bewoners der omstreken, geraken, lullen dezen bij voorkomende gevallen, in strijd jhet de vrees van den anonymus der Leidsche Courant, wel degelyk toepassing kunnen eischen van art. 17, regelende de arbitrage bij geschil. Op grond van dat alles zeggen wij dus tot hen, die belang meenen te hebben by den gang van zaken ten opzichte der toekomstige spoorweglyn LeidenWoerden: „Indien gij later in staat wilt zijn dat belang te behartigen, schrijft dan in op het maatschappelijk kapitaal, waarvan elk vijftal aandeelen recht geeft op het uitbrengen van een stem ter algemeene vergadering van die naamlooze vennootschap, en bekommert u niet om de alge meene vergadering der Rijnspoorwegm., waarmede gij alleen te maken hebt wat betreft de jaarlijk- sche gemiddelde opbrengst van al de door die Maatschappij geëxploiteerde lijnen per kilometer." LEIDEN, 29 October. Voor de akte in de Fransche taal werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 8 candidaten toegelaten mej.: M. J. Bieschel, A. E. W. Epke, A. M. Mingelen, A. Van Osenbruggen en C. Van Reyn, uit den Haag. Voor de handwerken werden ge ëxamineerd 13 candidaten, 3 werden afgewezen; toegelaten mej. A. C. Alers, uit Delfshaven J. Van Driel, uit Leiden; J. M. B. Tiertelhausen en M. H. Friedhoff, uit Rotterdam; W. Knijff, uit Zoe- terwoude; A. Meurs en C. Sandifort, uit Leiden; M. Van Tongeren en J. Vis, uit Rotterdam, allen voor nut en smaak; W. Weyers, uit Leiden, voor smaak. Door de commissie voor de akte-examens van het m. o., afdeelirig letterkunde, werden gis teren toegelaten: mej. P. J. Van Eelde, van Utrecht, voor Engelsche taal- en letterkunde; mej. E. Köhnen, van Purmerend, voor Hoogd. taal- en letterkunde, en mej. A. Weennik, van Kollum, voor Ned. taal- en letterkunde. Een voor gesch. werd afgewezen. Voor hel boekhouden werden toegelaten de heerenA. C. Mumega Az., te Assen, en Mr. M. E. Bovy, te Hoorn. Een werd afgewezen. By het Woensdag te Amsterdam gehouden examen voor off.-van-gez. zijn geslaagd de heeren R. A. J. Snethlage, med. doctorandus, J. A. Lode- wijks en H. Van Dam. Het diner, Woensdag-avond in het Amstel- hotel den heer Burgers, president der Transvaal- sche republiek, aangeboden, heeft ruime deelneming gevonden. Onder de genoodigden bevonden zich o. a. de minister van binnenl. zaken, de burge meester van Amsterdam, vele leden van de Kamer van koophandel, van den Anoslerdamschen ge meenteraad enz. Mr. W. C. Jansrna Van der Ploeg heeft in de heden gehouden zitling van den hoogen raad den eed als advocaat afgelegd. In dezelfde zitting werd verworpen het beroep in cassatie in de zaak van den heer Rullen, pastoor-deken van de Servatius-kerk te Maastricht tegen een arrest van het hof in Limburg, waarbij bevestigd is een vonnis der rechtbank te Maastricht, dat de requi- rant gehandeld heeft in strijd met de wet en zijne veroordeeling in de proceskosten, ter zake van het te Maastricht houden van eene processie in kerkelijk gewaad. De Ned. hoofdcommissie voor de internatio nale tentoonstelling, in 1876 te Philadelphia te houden, heeft van onzen consul-generaal te New- York, den heer R. C. Burlage, tevens lid van de Ned. hoofdcommissie te New-York, per telegraaf bericht ontvangen, dat hy door zijne persoonlijke bemoeiingen voor de Ned. afdeeling op eene goede plaats eene ruimte heeft verkregen, even groot als die welke voor België bestemd is. De heer Burlage zal per brief nadere bijzonderheden aan de hoofd commissie mededeelen. De minister van financiën verwittigt de belanghebbenden, dat, te beginnen rnet den lsten Nov., gelegenheid zal bestaan tot het overmaken van geldsommen door middel van het stelsel van postwissels, tusschen Nederland en Italië, benevens de Italiaansche kantoren te Alexandrië, in Egypte en te Tunis. Stortingen tot het bovengemelde einde worden tot geen hooger bedrag dan 250 toegelaten. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gem. Haaksbergen J. M. Vincent. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen omstreeks 9 uren wilde eene vrouw met een kind op den arm van de Rijnstraat naar de Kraaierstraat oversteken, toen juist een boerenwagen met één paard bespannen in volle vaart kwam aanrijden. Een man, die het gevaar zag, riep den voerman nog toe in te houden, maar tevergeefs; de vrouw geraakte onder de pooten van het paard, ten gevolge waarvan zij aan het been gekneasd werdhet kind had geen letsel bekomen. Met eenige woordenwisseling met den voerman, die naar men beweerde het ongeval had kunnen voorkomen, liep deze zaak af. Woensdag-middag is bij het inladen van stukken ijzer aan den stads-timmertuin te Amsterdam een loopplank gebroken. Een der werklieden verloor daardoor zijn evenwicht, viel op de zolderschuit en geraakte beklemd onder een zwaar stuk ijzer, dat ingeladen werd. Zeer ernstig aan de borst gekneusd is hij naar het gasthuis vervoerd. Op zijn herstel bestaat geringe hoop. Gister middag derailleerde in de nabijheid van het station Koog-Zaandijk de loco motief van een trein, die zand van Castricum naar het IJ brengt. Een man werd daarbij aan het hoofd gewond, de locomotief en verscheidene zandwagens werden zwaar beschadigd. Dinsdag-morgen is ten gevolge van voortdurend bloedverlies te Vlaardingen overleden de matroos K. C., aan wien op den 3den dezer met een mes een snede in den bals werd toe gebracht door den matroos Wilhelm Heine (Duit- scher), die bekend heeft de dader te zijn en sedert dien tyd in arrest is. Uit Breda wordt gemeld, dat na een nauwkeurig onderzoek is gebleken, dal het knaapje, dat vermoed werd overleden te zijn ten gevolge van een slag op het hoofd, gestorven is aan her senontsteking. In November 1871 overleed te Gro ningen ten huize van haar zwager, den hooglee raar V., mej. A. J. C. G. De overledene had een aantal effecten, maar in hare nalatenschap was geen spoor van die papieren te vinden. Er bleef geen ander vermoeden over dan dat de effecten moesten zjjn ontvreemd. Een en andermaal liep het ge rucht, dat men ze zou hebben teruggevonden, dat de dieven waren ontdekt, doch dit gerucht was ongegrond. Door den officier van justitie te Groningen werd kennisgeving verzocht, zoo men de effecten op 't spoor mocht komen. Hij deelde daartoe het lijstje der stukken mede, waarvan gelukkig de nommers bekend waren. Dit lijstje bevatte o. a. een effect van 1000 dollars St.-Vin- cent-Brainard, een dito Baltische spoorweg, 10 certificaten f 1000 Vereenigde Amerikaansche

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1