gestelde wijzigingen was men over het algemeen weinig ingenomen; legde men zich neder bij het denkbeeld, het ledental in de Kamer met een drietal te vermeerderen, het groot aantal voorge stelde verschikkingen, waardoor 28 oude kiesdis tricten meer of min uiteen worden gerukt, vond afkeuring. Er waren onder de verschikkingen eenige van zoo weinig aannemelijken aard, dat onwille keurig de vraag rees, of over de thans gedane voorstellen Gedeputeerde Staten van al de betrok kene provinciën opnieuw geraadpleegd zijn. De meerderheid der Commissie heeft het daarom van haar plicht geacht, bij haar eindverslag een amen dement te voegen, dat door haar wordt voorgesteld en waarin zij gepoogd heeft drie nieuwe kiesdistric ten, Apeldoorn, Woerden en Bergen-op-Zooro, te verkrijgen, met de minst mogelijke veranderingen in de bestaande tabel. Gistermiddag te halfdrie had in Den Haag, in het bovenlokaal van het gebouw voor kunsten en wetenschappen, de opening plaats van de ten toonstelling van teekeningen en modellen van groote openbare werken in Nederland, bestemd voor de internationale tentoonstelling, die in het volgend jaar te Philadelphia zal plaats hebben. De minister van binnenl. zaken en vele andere autoriteiten waren reeds te 2 uren in het lokaal bijeen, zoodat, toen de heer E. H. Von Baum- hauer, voorzitter van de Nederlandsche hoofdcom missie, het woord nam, aan alle aanwezigen reeds de gelegenheid was gegeven een vluchtigen blik op de tentoongestelde voorwerpen te werpen. Deze vóór-tentoonstelling maakte een gunstigen indruk. De bewerking van de kleine modellen, van de reliefs en van de reusachtige teekeningen werd algemeen geprezen. Het streven om het zuiver wetenschappelijke in een artistiek kleed te steken, spreekt duidelijk uit al wat geëxposeerd is, en dat men in dit streven is geslaagd, vond veel erkenning. Bij de Zaterdag gehouden akte-examens voor het m. o. zijn toegelaten: rnej. A. Müller, van Zwolle, voor Fr. taal en letterkunde; mej. J. M. E. Cox, van Dordrecht, voor Duitsche taai en letterkunde; mej. A. M. Brusse, van Kampen, voor Eng. taal- en letterkunde. Yoor de akte Kv (hoogere wiskunde) zijn verleden week geëxamineerd 2 candidaten, de heeren F. Allersma, van Warffum, en A. J. M. Brog- trop, van Bergen-op-Zoom. Aan beiden kon de akte worden uitgereikt. Voor de akte Ki (lagere wiskunde) waren 3 candidatenvan deze werd toegelaten de heer H. Koldewijn, van Dordrecht. Het kon. instituut voor de marine, rnet driejarigen cursus, zal, naar men verneemt, het volgende jaar in een vierjarigen cursus veranderd worden. De leervakken zullen dan tevens worden vermeerderd met de Hoogduitsche taal, Maleisch en chemie. Tweede Kamer. De discussion zijn geopend over de nieuw voorgestelde lijnen. Bij het voorstel LeidenUtrecht heeft de heer Van den Berch van Heemstede die lijn verdedigd uit het oogpunt van billykheid voor de Piijnstreek- bewoners. Hij wilde den weg nemen over Leider dorp en Oudshoorn. De minister Heemskerk heeft de lijn bestreden als concurreerende met de lijn LeidenWoerden. Dat zou niet billijk zijn. De minister betuigde tevens de volkomene en onbevlekte goede trouw en loyauleit der heeren Sloet en De Bordes en de volkomen kennis van zaken waarmede de Leidsche ge meenteraad een zeer weinig bezwarende verplichting •op zich heeft genomen. Bij de indiening der ont eigeningswet LeidenWoerden en die voor ver binding van het gemeenschappelijk station te Rot terdam naar den Rijnspoorweg zal de Kamer over de zaak in haar ganschen omvang hoopte de minister even denken als hij. Ook de overige lijnen heeft de minister bestreden. Morgen voort zetting. „Voor November", zoo meldt een particu lier schrijven uit Indië, „zijn reeds drie complete bataljons aangewezen om van Java naar Aljeh te worden overgevoerdzij zullen aldaar tot vliegende colonnes worden geformeerd, om alle versterkingen en schuilhoeken des vyands rondom Kotta-Radja en onze andere forten en slerkten te vernielen en hun verder afbreuk te doen. De bezetting, zooals zij thans is, zal daarom niet worden ver wisseld. Ons koloniaal leger zal aldus in de ge legenheid worden gesteld een einde te maken aan het werk, door generaal Van Swieten zoo luister rijk begonnen." Openbare vergadering van den raad van state, afd. voor de geschillen van bestuur, op a. s. Woensdag. De offic.-van-gez. 2de kl. van het O.-I. le ger J. H. Wassink zal in het laatst der volgende maand naar Java vertrekken met het stoomschip Holland. Z. M. heeft aan G. Vermeulen, dienaar van politie te Amsterdam, en aan J. Loohuis, mede aldaar woonachtig, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding eener vrouw bij brand aldaar op 7 Juni jl., toegekend de br. medaille alsmede een loffelijk getuigschriftaan L. Van Bentem, te Amsterdam, als blijk van goedk. en tevr. wegens hel redden van een drenkeling aldaar, eerst op 17 Nov. 1873 en later op 6 Sept. 1875, toege kend de br. medaille alsmede een loffelijk getuig schrift; bij de inf. benoemd, tot majoor bij het 6de reg., den kapt. K. Ph. Kempers, van het reg. grenadiers en jagers. Gemengd IN ieuws. Gisteravond te halftien had bij de Pauwbrug een twist plaats tusschen een jongman en zijn beminde, waarbij de eerste haar zoo hevig tegen den grond wierp, dat zij buiten kennis geraakte. In een rijtuig, dat juist dien weg passeerde, werd de bewustelooze opgenomen en onder geleide der politie naar hare woning op de Oranjegracht vervoerd. Gistermiddag omstreeks twaalf uren ontstond aan den Rijndijk nabij het Haagsche Schouw bij den landbouwer S. Leef lang brand in de nok van een schelf haver en hooi. Van Oegstgeest en Voorscholen kwamen spoedig spuiten aanrukken, waarvan de eerstgenoemde het eerst water gaf; die van Duivenvoorde kon tegen den avond weder vertrekken, de overige, waaronder die van den heer Van Kempen, bleven gedurende den nacht gestationeerd. Daar de belendende woning ook eenigszins werd aangetast, was men den brand eerst tegen vijf uren meester. De schade wordt op 500 begroot, de oorzaak aan broeiing toegeschreven. Hoewel de predikant te Voorschoten in den voor- middagdienst aan de gemeente had bekend ge maakt, dat voor de namiddagkerk de klok niet zou geluid worden, daar de klepel er uit was gevallen, schijnt men er toch in geslaagd te zijn haar te doen luiden, daar zij reeds om halfeen verkondigde dat er brand was. Bij een ingezeten te Delft z ij n eenige dagen geleden, uit een gesloten blikken trommeltje, dat in een gesloten kast stond, verdwenen: twee muntbiljetten ieder ad 10 N°. 226 F. S. en N°. 872 B. K.een bankbiljet ad 40 G. N°. 207 en een dito ad ƒ25 B. R. N°. 5379. Sporen van braak waren nergens te zien. De politie stelt alles in 't werk om den geheimzinnigen dief in handen te krijgen. Te Wilnis werd verleden week ver kocht de bekende plaats „Kerkzicht", sedert 1765 door dezelfde familie bewoond. Door den grootvader van den laatslen eigenaar werd de plaats, ter grootte van 23 h. 98 a., gekocht voor acht hon derd gulden, vrij van tranportkosten, enz. Thans heeft zij bij openbare veiling opgebracht 46,850. De kapitein der Deensche stoomboot de „Phenix" heeft, bij exploit beteekend aan de depart, van buitenl. zaken en marine, geprotes teerd tegen de maatregelen, vanwege de regeering tegen genoemd schip genomen. De bekende Gornil, die een halfjaar geleden in tegenwoordigheid van de directeuren eener gevangenis proeven zijner behendigheid in het openen en verbreken van sloten gaf, heeft opnieuw aan de verzoeking geen weerstand kun nen bieden en is dezer dagen weder uit de ge vangenis te Leuven ontsnapt. De laatste oefeningen der artillerie te Nieuwediep met de 23 cM. zijn verleden week af- geloopen. Het doel was orn de zekerheid van het schot te kennen op een vaartuig, dat met volle kracht door een sleepboot wordt voortgesleept. De sleep boot liep 12'/2 rnijls vaart en het kleine vaartuig, dat op sleeptouw was, werd op een afstand van drie kabellengten uit den wal vijfmaal van de 22 schoten getroffen. De andere projectielen vielen zoo dicht bij het doel, dat het als zeker kan wor den aangenomen, dat zij, op een vaartuig van grootere afmeting, allen treffers zouden zijn geweest. Onlangs begaf de brigade-gendarme- rie zich naar Flecken om een soldaat der reserve, die krankzinnig was geworden en zijne ouders dreigde te vermoorden, naar een krankzinnigengesticht te brengen. Met moeite slaagde men er in zich van hem meester te maken, maar in het gesticht geplaatst, ontvluchtte hij onmiddellijk en wierp zich in het water. Hij werd er uitgehaald en weder in het gesticht gebracht. Nogmaals wist hij te ontsnappen en thans klom hij in een boom, om op een nabijgelegen dak te komen. Daar gekomen viel hij echter van een hoogte van vijf ellen. Bloe dend staat hij op en klimt nu, zijne wonden niet tellende, op de nok van den toren. Toen men hem daar wilde afhalen, wierp hij met groote steenen, die hij van een schoorsteen losrukte. De hulp der pompiers werd ingeroepen en dezen richtten de slang eener brandspuit op hemmaar hoe men hem ook bespoot, hij scheen hier ongevoelig voor. Den nacht bleef hij op den toren en ook den geheelen volgenden dag. Een tallooze menigte heeft op de punten post gevat vanwaar men hem zien kon; zelfs uit de naburige dorpen kwamen de nieuwsgierigen, en den geheelen dag bleef hij waar hij was. Allerhande middelen werden ver volgens nog aangewend. Men bracht eten onder zijn bereik waarin een slaapmiddel was vermengd, doch de dosis was zeker te sterk, want hij braakte het weder uit. Een hoornblazer waagde daarop eene poging om met een ladder naar hem toe te klim men, doch moest zijn voornemen opgeven, daar de krankzinnige door het werpen van steenen hem een tweetal wonden toebracht. Ten slotte heeft men tot uiterste middelen zijne toevlucht moe ten nemen en heeft men op hem geschoten, waarbij hij vier wonden bekwam. Hij bleef zich echter verweren. Eindelijk tegen den avond klom hij evenals de vorige nachten in een schoorsteen om er den nacht door te brengen. Hetzij hij echter verzwakt was door het gebrek aan voedsel, het- zy hij geen kracht genoeg meer had om zich vast te houden, hij gleed uit en viel naar beneden. Te vergeefs trachtte hij weder naar boven te klim men. Onmiddellijk nam men nu de noodige maat regelen om zich van zijn persoon meester te ma ken en thans werd hij stevig geboeid per rijtuig naar het krankzinnigengesticht overgebracht. R echtzaken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantongerecht alhier van 16 October: 1 wegens het in dienst hebben van kinderen beneden den vereischten leeftijd; 1 w. een ongemuilkorfden hond op de straat te hebben gelaten; 2 w. aan den openbaren weg, buiten een openbare waterplaats, datgene te hebben ver richt, waartoe die inrichtingen bestemd zijn; 4 w. een paard los en onbeheerd op straat te hebben laten staan. Zaterdag heeft het prov. gerechtshof in Z.-H. uitspraak gedaan in de zaak van den Brielschen schipper W., die jl. Donderdag ter verantwoor ding was geroepen ter zake van het vernielen van zijn schip, den vischschokker „De jonge Jan", met het oogmerk orn zich wederrechtelijk te bevoor- deelen, alsmede van valschheid in geschrifte van koophandel door het namaken van handteekenin- gen, benevens het desbewust gebruik maken daar van. Tijdens den 24sten Dec. van het vorige jaar de stoomboot „Talisman" in het Oude Sluische gat, nabij den Hoek van Holland, by stormachtig weder aan den grond geraakte, werd de hulp van schipper W. ingeroepen en nam deze eén gedeelte der lading van de boot in zijn vaartuig over. De lading bestond uit groote steenen van niet gering gewicht. Hoewel de schokker bij de overlading enkele malen tegen de boot stootte, had dit geen belangrijke schade ten gevolge. Evenwel moest den volgenden dag een sleepboot „De jonge Jan" naar Rotterdam sleepen en werd al pompende de bestemmingsplaats bereikt. De schokker had vrij belangrijke lekkages en moest later te Delfshaven gerepareerd worden. De schipper leverde later eene verklaring in van de aan zijn vaartuig toege brachte schade en plaatste daaronder, behalve zijne handteekening, die van zyn zoontje en zyn knecht, die mede aan boord waren geweest. Na uitbetaling aan den schipper van zyn hulploon en de reparatiekosten vorderde hij nog meer, maar een toen ingesteld onderzoek bracht aan het licht^

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2