gelijke gevallen ernstige moeilijkheden kunnen 1 ontstaan, stelde de voorzitter voor de zaak te stel- 1 len in handen van de Commissie van reeders, ten einde te onderzoeken welke wijzigingen in de wet dienen te worden aangebracht. Hiertoe werd besloten, nadat was gebleken dat indien de Caland geacht moet worden de quarantaine te hebben verbroken, de straf volgens deze aloude wetgeving niet geheel van beteekenis ontbloot is. Zij spreekt toch bij verbreking van quarantaine niet slechts van confiscatie van het schip, maar beveelt tevens dat de reeder, de kapitein, de loods, enz. ter dood zullen worden gebracht. De hulpbrug op Kattenburg te Ani- sterdam bestaat uit twee vaste gedeelten en een beweegbaar deel in 't midden, het laatste op een ponton getimmerd, terwijl de verbinding van die deelen wordt gevormd door twee kleppen. Het pontongedeelle ligt gewoonlijk even beneden de vaste gedeelten, doch nu de oostenwind het spuien aan Schellingwoude mogelijk maakt, staat het water in de grachten buitengewoon laag en is dus ook de ponton gezakt, waardoor de kleppen, of schoon reeds verlengd, erg steil komen te liggen. Dit veroorzaakte Donderdag een ongeluk. Een sjouwer van 's rijks werf, daarlangs gaande, viel en bleef bijna onmiddellijk dood. Woensdag is uit het kanaal bij de Willemspoort te Amsterdam een vrouw opgehaald, die nog teekenen van leven gaf. Zij zat in de modder beklemd, en ware zij niet spoedig ontdekt, dan had zij zeker het leven er bij ingeschoten. Men zegt, dat de echtgenoot der vrouw door de politie naar het bureel op de Noordermarkt is gebracht. De ongelegenheid, waarin alle ingeze- nen-gasverbruikers te Gorcum zich op 1 Nov. zul len bevinden, indien er geen schikking lusschen het gemeentebestuur en de gasmaatschappij tot stand komt, dreigt met den dag ernstiger. Het gemeentebestuur heeft het aanbod der gasfabriek om aan particulieren gas te blijven leveren ook na 1 Nov. van de hand gewezen. P. S. en J. F. G. zijn gisteren door het hof van Zuid-Holland tot 6 en 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld wegens diefstal op den openbaren weg met geweldpleging, ter zake waarvan zij jl. Vrijdag terechtstonden. mm Tot aanvulling van het bericht, be- trekkelijk den brand in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Coudewater, dient, dat vol gens nader bekomen inlichtingen, de schade bedraagt aan de gebouwen f 4337 en aan roerende goederen f 575. Het geheele gesticht is verzekerd bij de maatschappij tegen brandschade te Tiel, bij de beide maatschappijen te 's-Hertogenbosch en die te Zulfen, welke ieder voor in de schade deelen. De oorzaak van den brand kan nog niet met zekerheid worden opgegeven, doch er bestaat eenig vermoeden dat eene der vrouwelijke verpleegden, die haar herstel nabij was, uit kwaadwilligheid den brand zou ontstoken hebben. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat het Deensche stoomschip Phoetlix de gevorderde cautie heelt gesteld en gistermiddag weder naar zee is vertrokken. "Door de gezamenlijke duikers van Brouwershaven en Ouddorp zijn gisteren circa 600 blokken tin uit het wrak van de Thomas Sorby opgehaald. Professor Henry, te Washington, heeft aan den directeur van de sterrenwacht te Greenwich getelegrapheerd, dat een nieuwe kleine planeet ontdekt is. Dit hemellichaam moet van de tiende grootte zijndeclinatie 6° 54' Noord; dagelijksche beweging zuidwaarts, vijf minuten. Naar men verneemt worden door of namens uit Duitschland verdreven geestelijken pogingen in het werk gesteld tot den aankoop van Se buitenplaats „Rijnstroom", gelegen onder de gemeente Aarlanderveen, ten einde dit landgoed in te richten tot een verblijf voor geestelijke zusters. Eene particuliere telegrafische d é- pêche uit Engeland, gedurende de gisteren te Zwolle gehouden weekmarkt ontvangen, bracht onmiddel lijk eene daling in de prijzen van kalfdragend vee teweeg. De oorzaak was dezede veeboot van Rotterdam met bestemming naar Londen, is voor een paar dagen te Harwich in quarantaine ge houden, vermoedelijk omdat in Nederland tong- blaar en klauwzeer heerschl. Uit een pa r t icuIier e correspon den tie blijkt, dat te Southampton een 14-tal kolonialen van de Prinses Amalia ontsnapten, waarvan 9 niet konden worden teruggevonden. Lord Darnley, de bezitter van uitge strekte landgoederen in Kent, heeft zich de publieke verontwaardiging op den hals gehaald. Zijn lord schap bekleedt, onder meer andere waardigheden, ook den rang van kolonel van 't regiment West Kent Yeomanry. Ongelukkig deed zich, eenigen tijd geleden, een verschil in meening voor tusschen den kolonel en de overige officieren van dit regi ment; en lord Darnley nam dit zóó hoog op, dat hij zijn commando nederlegde. Intusschen zocht hij al zijn pachters of landhuurders over te halen om ook zijn gewezen regiment te verlaten. Bij allen gelukte hem dit, behalve bij één, den bur gemeester van Gravesend, die zelf wel niet diende, maar wiens zoon 't vrijwilligerspak droeg. Lord Darnley's verzoek aan den burgemeester (den heer Lake), dat hij zijn zoon bewegen zou om 't regi ment vaarwel te zeggen, ontmoette eene stellige weigering. Daarop volgde van lord Darnley's zijde een ietwat duistere bedreigingen toen de heer Lake zich daardoor niet liet bang maken, ontving hij een schryven van zijn landheer, waarin hem werd medegedeeld dat de verhouding tusschen hem en lord Darnley, als huurder en eigenaar, niet kon voort duren, aangezien zijn gedrag niet in overeenstemming was geweest met dat van de overige huurders en pachters. Zijne lordschap verweet verder den heer Lake, dat deze hem sinds 1871 niet met zijne tegenwoordigheid bij den jaarlijkschen pachters maaltijd vereerd had; en hy besloot zijn schrijven met de volgende opmerking: „Op de groote land goederen in Engeland zijn de pachters niet slechts huurders, of kalanten voor de koopwaar grond; zij behooren integendeel zich in zoover aan de feudale traditie te onderwerpen, dat er een soort van overeenstemming in meening en gelijkheid van belang blijft bestaan tusschen hen en den landheer." Toen ook na deze landsheerlijke ver maning de heer Lake onwillig bleef om zich als een berouwhebbend vasal aan lord Darnley's voeten te werpen, werd hij op ruwe wijze uit 't bezit van de hoeve, die hij sinds dertig jaren bebouwd had, ontzet. BUITENLAND. Frankrij k. Gisteren werden gekozen in den algemeenen raad van de Seine, tot president Leveille, tot vice- presidenten Marmotlau en Moreau, tot secretarissen De Berle, Lesage, Villeneuve en Germeny. Duitschland. De Bondsraad heeft in volle zitting aangenomen, volgens de voorstellen van de commissie uit den bondsraad, de wetsontwerpen op invoering van eene beursbelasting, en op verhooging van de bier belasting. Deze wetsontwerpen zullen nu bij den rijksdag worden ingediend. Ü»panje. De Carlistische batterijen hebben de laatste dagen slechts een zwak vuur op St.-Sebastiaan onder houden, en geene ongelukken zijn veroorzaakt. Twee officieren en vijf man van het regeerings- leger zijn door Carlistische guerillas op den weg van Renteria verrast en medegevoerd. Hernani en Renteria worden weder heftig beschoten. De laatste detachementen Carlistische cava lerie zijn, terwijl zij over Arragon in Navarra trachtten te trekken, door Spaansche douaniers, dichtbij de Fransche grenzen, gevangengenomen. De oud-ministers die tot de Sagasta-Serrano- partij behooren hebben eene meeting gehouden, om te beraadslagen over de gedragslijn die zij zouden volgen bij de aanstaande verkiezingen. De verkiezingsbeweging breidt zich over het gansche schiereiland uit en tal van ministerieele candi- daten worden genoemd. De regeeringstroepen onder generaal Chacon hebben zich meester gemaakt van Campredon en daar 82 cavaleiisten, die door de Carlisten krijgs gevangenen waren gemaakt, bevrijd. In het hospitaal vonden zij nog 23 zieke officieren en soldaten. Turhaje. Door de Servische regeering is aan de comman danten aan de grenzen van Turkije bevel gezonden met geweld van wapenen alle indringers terug te jagen, zonder echter over de grenzen te gaan. Deze order is aan de vertegenwoordigers der waar borgende mogendheden medegedeeld. De Skupsch- tina heeft de soldij voor eiken soldaat van het leger aan de grenzen op 4 piasters en het rant soen voor elk paard op 3 piasters daags vast gesteld. Groot-Uritannië. In de vereeniging van houders van Turksche obligatiën der leeningen van 1S54, 1858 en 1871 is eene resolutie aangenomen, strekkende om de onschendbaarheid te betoogen der voorwaarden, welke ten opzichte van die obligatiën zijn vast gesteld, en bepalende dat de Egyptische schatting en andere speciaal aangewezen inkomsten, vooral de hypotheken, elk halfjaar moeten worden uitbe taald. De fondsenhouders verklaren zich overigens bereid om elk Turksch voorstel in overweging te nemen. Een decreet van 28 September gelast het Chineesche departement van buitenl. zaken om met de andere departementen van bestuur in over leg te treden ten opzichte van de verhouding tot de vertegenwoordigers van vreemde mogendheden te Peking. Den heer Hart, inspecteur der douane, is opgedragen een volledig rapport uit te brengen over de belastingen op builenlandsche handelsar tikelen in China. De Chineesche regeering heeft beloofd, dat, zoodra de enquête zal zijn afgeloopen, een bekwaam Chineesch beambte aangewezen zal worden om met een Engelsch beambte te confe- reeren, ten einde eene regeling te verkrijgen van den handel over de grens tusschen Birmah en China. De heer Wade zal over acht dagen naar Peking terugkeeren, na den heer Grosvenor uit Shanghai naar Yunnan te hebben zien vertrekken. Telegrammen. PERPIGNAN, 22 October. Het Carlistische bendenhoofd Pedrals is op Franschen bodem over leden, naar men meent ten gevolge van de in Spanje bekomen wonden. LONDEN, 22 October. De „Times" meldt dat de Britsche consul te Mostar een speciaal rapport heeft ingezonden, waarin Servische en Montenegrijnsche onderdanen worden beschuldigd, den opstand te heb ben aangestookt. De Porte betoogt, dat het bedwin gen van den opstand zeer moeilijk zal zijn, zoolang de grenzen van Oostenrijk, Servië en Montenegro voor de opstandelingen zijn opengesteld. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Ter voorziening in de vacature van hulponder wijzer of hulponderwijzeres, op eene jaarwedde van f 550, aan de openbare school No. 2 voor minvermogenden worden voorgedragen1°. J. Koet, alhier; 2°. J. F. Yan Tricht, te IJselstein; en ter aanvulling 3°. G. Hoogevecht, alhier. Onder overlegging van een schrijven van den hoofdonderwijzer Brouwer, waarbij deze in overleg met den schoolopziener verzoekt dat op zijne school het onderwijzend personeel met een hulponder wijzer vermeerderd worde, berichten B. en Ws. dat zij de plaatselijke schoolcommissie op dat voor stel hebben gehoord, die zich daarmede vereenigt. Ook bij B. en Ws. bestaat er geen bezwaar. De vermeerdering van het aantal leerlingen dier school, dat thans het cijfer van 671 heeft bereikt, ;s oorzaak geworden dat het lokaal op de gedempte Marendorps-Achtergracht voor de plaatsing van de geheele schoolbevolking te weinig ruimte aanbiedt. 55 leerlingen hebben een plaats gevonden in een der lokalen van het voormalig Nosocomium en 48 in de teekenschool aan de Breestraat. Het groote aantal leerlingen, gevoegd bij de plaatsing in ver schillende lokalen, maakt een uitbreiding van het hulppersoneel dringend noodzakelijk. Ter voorziening in de vacature van hulp onderwijzer of hulponderwijzeres, op eene jaar wedde van 550, aan de openbare school voor voorbereidend onderwijs der 2de klasse voor jongens en meisjes, worden voorgedragen: 1°. A. Waas- doip, alhier; en ter aanvulling 2". G. J. F. Bieg- man, 3°. G. Hoogevecht.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2