dienende tot werk-, droog- en bergplaats van vlas en garen, behoorende bij de touwslagerij van de heeren Spit en De Vletter, aan den Kattensingel. Niettegenstaande de brandspuiten spoedig aanwe zig waren, viel er aan blusschen, ten gevolge van den hevigen wind en de licht ontvlambare stoffen, niet te denken, zoodat het geheele gebouw met het zich daarin bevindende is verbrand. De schade is nog niet te begrooten. Voor eenigen tijd werd bij den heer Spiegelhof te Arnhem een negental horloges ge stolen. Zes daarvan zijn thans teruggevondenzij waren onder den grond verborgen bij een boom op het Nieuwe Plein aldaar. Men zegt dat de diefstal gepleegd is door verscheidene personen, die een komplot vormden en dat een van dezen, te Dordrecht aangehouden, de plek aangewezen heeft waar een deel van den buit was verborgen. Een ander horloge zou elders zijn gevonden en één te Vianen in de Lek zijn geworpen. Verschei dene leden van de bende waren reeds in handen der justitie. Op de Bommelsche kermis heeft een goochelaar zich zeiven in de doos gegoocheld. In een koffiehuis verzocht hij van den kastelein een gulden. „Geef mij nu nog een rijksdaalder", sprak hij. Na ook dezen ontvangen te hebben, richtte hij zich tot een der tegenwoordig zijnde boeren „Geef mij nu eens tien gulden, dan zult ge een fameuse toer aanschouwen." Naauwelijks had hij het stuk in zijne handen of hij maakte zich uit de voelen en verdween. De politie snapte hem echter aan het station, toen hij op het punt stond met den avondtrein naar Noord-Brabant te vertrekken. Te Bolsward is de steiger van een in aanbouw 2ijnd huis ingestort, met het ongelukkig gevolg, dat een werkman kort daarop aan de ge volgen van den val stierf, en een tweede eenige kneuzingen bekwam, die echter niet gevaarlijk schijnen. Uit Vlissingen wordt nader gemeld: In de maand Maart dezes jaars werd door het Deensche stoomschip Phoenix, van Antwerpen komende, op het Nederlandsche gedeelte der Schelde nabij Bath een geladen tjalkschip, hetwelk daar kruisende was, in den grond geloopen. Het stoom schip vervolgde zijne reis naar zee en bekom merde zich niet meer om de schade aan de eige naars van de tjalk berokkend. Ten gevolge van een gerechtelijk bevel tot in beslagneming van het Deensche stoomschip, dat dezer dagen te Antwerpen was binnengekomen en dus, om van daar te vertrekken, het Nederlandsch stroomgebied moest passeeren, werd het transportschip Frans Naerebout gewapenden toen nu Dingsdag-mor- gen de Phoenix van Antwerpen kwam, werd hij ter reede van Vlissingen door het transportschip opgewacht. Het stoomschip werd gesommeerd te stoppen; hieraan werd echter niet voldaan; inte gendeel trachtte het Deensche schip door kracht van stoom en zeil de Naerebout te onlloopen; twee losse kanonschoten bleven zonder gevolg, en eerst toen twee scherpe schoten gevolgd waren, en een kogel tusschen de masten van het stoom schip doorgegaan was, begreep de gezagvoerder dat het ernst was en draaide bij, waarna het schip in het dok is gebracht. Uit Bath wordt gemeld: Eene zeeboot, naar Antwerpen bestemd, liep gisternamiddag met volle kracht op een de Schelde opvarende visch- sloep, waardoor deze onmiddellijk naar de diepte ging. Een gedeelte van den mast komt nog boven, in de nabijheid der eerste witte boei. De opva renden zijn waarschijnlijk door een sleepboot, juist daar aanwezig, opgenomen en naar België ge bracht. De namen der schepen en de oorzaak van het ongeluk zijn onbekend. In den inboedel van een overleden landbouwer te Noordeloos heeft men, behalve nog andere kostbaarheden in een blikken busje, onder oude kleederen verborgen gevonden 100 gouden tienguldenstukken (oud model). Het luchtschip waarin de Amerikaan Scliroeder de reis over den Allantischen Oceaan meent te kunnen maken, wordt vervaardigd. Bin nen 3 weken zal het gereed kunnen zijn. Voor dezen ballon zal 1800 meters in olie gekookt mousse line gebruikt worden; 30 meisjes en even zooveel naaimachines zijn nu bezig met de 7500 meters naden. De ballon zal eivormig zijn en 18000 kub. voet gas moeten bevatten. Men verwacht, dat hij 13 ton gewicht kan medevoeren. R echtzaken. Het comptoir d'escompte te Parijs is in hooger beroep gekomen van het door de rechtbank te Zwolle in de zaak van haar tegen de curators der Overijselsche bank gewezen vonnis, voor zoover daarbij hare vordering is afgewezen om voor een hooger bedrag dan thans is bepaald in den boedel der bank te worden toegelaten. Dientengevolge zal de tweede verificatie in het faillissement dier bank vooreerst nog niet kunnen plaats hebben. Gisteren gaf het hof van Noord-Holland arrest in de zaak van den 17-jarigen jongeling uit Twisk, beschuldigd van 3 brandstichtingen en 24 diefstallen. Geheel overeenkomstig de subsidiaire conclusie van den verdediger Mr. Katz, gelastte het hof een nader onderzoek van deskundigen,ten einde schriftelijk verslag uit te brengen omtrent de vraag of de besch., bij het plegen der hem ten laste gelegde feiten, moet geacht worden in staat van krankzinnigheid te hebben verkeerd of althans in een zielstoestand, waarin hij niet vol ledig over zijn wil heeft kunnen beschikken. Tot deskundigen werden benoemd Dr. J. N. Ramaer en Dr. C. J. Van Persijn. KOLONIËN. BATAVIA, 15 September. In den nacht van 1 op 2 September heeft in het Chineesche kampement, tusschen Penajoeng en Pantey-Perak, (grasvlakte) een moord plaats gehad. De slachtoffers zijn Chineezen (2 dood en 3 zwaar gewond); men houdt de Atjehneezen voor de daders. Men weet niet of die Atjehneezen te kampong Djawa en Marassa dan wel te Pinang te huis behooren. Zooals men weet, noemt men de bewoners der eerste kampong de tamme, die der laatste de wilde Atjehneezen. Ten gevolge dezer moordgeschiedenis is 's nachts het terrein tusschen Lamara, Langkroek, Tiban, Lampret, Lemboe, Kotta-Alam en de rivier, door patrouilles letterlijk platgeloopen. Door lal van groote en kleine patrouilles wordt de vijand buitendien bijna onophoudelijk door ons in zijn rust gestoord. Luidens eene van het Fransch consulaat alhier ontvangen ijjededeeling zullen, ingaande met den loden dezer, de havens van Hanoi en Païphong (Tonkin) voor den Europeeschen handel worden geopend. Uit de binnerïlandëïT van Solo schrijft men aan de „Locomotief": Het is in de streek waar ik woon bijna niet meer uit Ie houdenhet wordt al te onveiligveedieven, brandstichters en moor denaars vindt men bij de vleet. Verleden Vrijdag o. a. zijn hier in de buurt twee moorden gepleegd, de eene in de dessa K. en de andere in de dessa B. De beide slachtoffers zijn door geweerschoten van het leven beroofd. En de daders'? Die loopen nog steeds vrij rond, en wie weet of zij wel ooit in 'handen der politie zullen komen. Eergisteren heeft men op een naburige onderneming een labaksloods in brand gestoken. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot ada.-res. van BiJliton J. G. F. Riedel; bij het dep. van binn. beat,: tot sccr. J. W. F. JMeinsma, tot refer. A. De la Rambclje, tot hoofde. M. C. N. Pelt-; bij den raad van jast. te Padang: tot preaid. Mr. J. W. S. Van der Aa, tot off. van just. Mr. P. C. E. Specht Grijp, tot subst.-officier van jast. Mr. E. J. Huber, tot lid Mr. L. H. E. Croes, Mr. C. Rasch en Mr. A. W. C. Verwey, tot griff. Mr. H. C. Joosten, tot subat.-griff. Mr. W. Vincent, tot deunv. II. J. Van GiebiDk; bij dc landraden te Padang en toPriaman: tot president Mr. F. J. Tijndall de Veer, tot griff. F. F. Cretier; tot voorz. van den landraad te Kraksaan Mr. C. Wijbrandi; tot buit. subst.-griffier bij de rechtb. te Meester Cornelia Mr. G. D. "VV. Pape; tot 2den comm. bij de alg. rekenk. P. Cobet; tot 3den huipond. aan do openb. 2de lagere school te Soerakarta W. H. A. Van Meerkerk. Eervol ontslagen: Bij den raad van just, te Padang als pres. Mr. J. W. S. Van der Aa, ala lid J. H. Logemann, P. W. H. Da Pon, F. H. De Braine en J. H. Appelius van Hoboken, ala offic. van just. Mr. L. H. E. Croes, als subst.-offic. van just. Mr. E. J. Huber, als griff. Mr. H. C. Joosten, als deurw. H. J. Van Giebink; wegens vertrek, als gonv.-comm. bij de Javasche Bank A. Rutering; met behoud van recht op pensioen, de gewezen klerk ter griffie van den raad van jast. te Batavia, Th. E. A. Roos; met behoud van recht op pensioen, de gewezen klerk bij den ontv. der in- en uitvoerr. te Batavia J. Th. Davids; de kl. bij don ontv. der in- en nitvoerr. en acc. te Batavia A. W. Ermerins; de kl. bij den contr. der distr. Riam-Kiwa en Kanan L. F. Ginzel. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den lsten comm. bij de alg. rek. H. L. Margedant; een tweej. verlof naar Europa wegens ziekte, aan den 2den comm. ter alg. secr. Jhr. W. J. Th. Hora Siccama; een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den 3den comm. op het res.-kant. te Samarang J. C. Ager- beek; een buitenl. verlof, wegens gewichtige redenen, voor den tijd van twee jaren, aan den not. te Magalang O. J. De Haart. Departement der Marine. Verleend: Een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den ambt. op wachtgeld J. J. H. Stolte. BUITENLAND. Frankrijk. Een aantal leden van den Parijschen gemeen teraad hebben voorgesteld 200,000 franken op de uitgaven der stedelijke begrooting te brengen als subsidie voor de voornaamste inrichtingen van hooger onderwijs verbonden aan de Parijsche Aca demie, n. 1. 50,000 fr. voor de rechtsgeleerde faculteit, 100,000 fr. voor die der medicijnen en 50,000 voor die der pharmacie. De „Untvers" deelt rnede, dat er ijverig aan het in gereedheid brengen der lokalen voor de Roomsche universiteit te Parijs gearbeid wordt, bestaande uit zeven zalen voor de verschil lende lessen, twee voor verzamelingen van voor werpen behoorende tot de natuurlijke historie, eene uitgestrekte boekerij, werkkamers voor de scheikundige proefnemingen, een physisch kabinet enz. De inschrijvingen zullen den 15den Novem ber en de cursussen in het begin van December worden geopend. IDuitsclilancI. Aangaande het proces Arnim wordt uit Berlijn gemeldNa de verklaring van den advocaat-gene raal Weber en van den verdediger Dorn, dat zij de 13 akten, betreffende kerkelijke politiek, slechts zoover ter sprake zouden brengen als de tweede rechter gedaan had, bracht de verdediger zijne bezwaren mondeling in, zonder wezenlijk nieuwe argumenten aan te voeren. De advocaat-generaal Weber bewees de wettigheid van het vonnis, toonde uitdrukkelijk de bevoegdheid van het stads gerecht aan, betoogde dat de 13 bewuste geschrif ten, betreffende de kerkelijke politiek, de eigenschap hebben van openbare ambtelijke oorkonden, en vroeg verwerping van de cassatiemiddelen. Het gerechtshof ging daarna in raadkamer over. Het ten slotte geveld vonnis verwierp de cassatiemiddelen en veroordeelde graaf Arnim in de kosten. Het Beiersche regeeringsblad deelt een konink lijk besluit mede ter uitvoering van art. 84 der rijkswet op het burgerlijk huwelijk (regeling van bureelen van den burgerlijken stand en van de benoeming der ambtenaren). Yereenigde Staten. De geschorste „Bank van California", door een syndicaat van vermogende ingezetenen opnieuw gevestigd, is, naar men aan de „Times" schryft, den 2den dezer heropend, hetgeen door de be volking van San-FrancisGO met groot vreugdebe toon, het uitsteken van vlaggen en saluutschoten gevierd werd. Eene menigte volks vulde de straten in den omtrek van de Bank en luide toejuichingen begroetten het openen der deuren, waarna tot een uur na den gewonen sluitingstijd zaken gedaan werden. Een groot bedrag aan goud vloeide uit de kas, maar tegelijkertijd werden er aanzien lijke sommen ingebracht, en toen aan het einde van den dag de balans werd opgemaakt, bleek het, dat er 766,000 dollars meer was ingekomen dan uitbetaald. Alle belanghebbenden waren vol goeden moed en alleen de herinnering aan het droevig uiteinde van den heer Ralston temperde de algemeene opgewektheid, gevoegd bij de ont dekking, dat zekere klerk Pinney, aan het betaal meesterskantoor der "Vereenigde Staten te San- Francisco verbonden, zich uit de voeten gemaakt had, na, gelijk nader bleek, gelden tot een bedrag van niet minder dan 750,000 dollars verduisterd te hebben. Spanje. Generaal Delatre heeft generaal Paraiso, die op 't punt stond met zijne troepen uit Catalonië- over Arragon in Navarra te sluipen, een geduchte nederlaag toegebracht; de Carlislen werden geheel uiteengejaagd, verloren tal van dooden en gekwet sten en onder de krijgsgevangenen telt men ook generaal Paraiso. Alle steden in Catalonië zijn thans weer in handen der regeeringslroepen. Op St.-Sebastiaan worden af en toe door de Carlisten eenige granaten geworpen. In de stad is eenige versterking uit Santona aangekomen en te Santander het Alcoy-bataljon, 1060 man sterk,

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2