LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4814. A0. 1875. Vrijdag 22 October. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden1. franco per post1A0. Afrooderijjke Nommera0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBUS DEB AD VERTENTIEN Vu 16 rebelsf 1.05. Mere regel meer0.17|f Grootere lettere our pleetsreimte. LEIDEN, 31 October. Bij de gisteren in Den Haag voortgezette akte-examens voor het lager onderwijs werden geëxamineerdVoor de wiskunde 7 candidaten toegelaten de heeren S. P. Baerveld, J. Hannik en Ch. De Vries uit Rotterdam, J. H. Van der Dusse uit Overschie en E. Witte uit Delfshaven. Voor de Fransche taal 9 candidaten; toegelaten de heeren J. Van Gelderen en J. T. Jansen uit Rotterdam. De beide candidaten voor de akte in de landbouwkunde werden afgewezen. Door de commissie, belast met het afnemen der examens voor het middelbaar onderwijs (afdee- ling taal- en letterkunde enz.) is gisteren de akte uitgereikt aan mej. M. A. Muyderman, van Zutfen, voor Fransche taal- en letterkunde; mej. A. Purner, van Rotterdam, voor Engelsche taal- en letterk.; mej. E. B. C. Rappard, van Goes, voor Nederl. taal- en letterkunde. Het stoomschip Voorwaarts, 18 dezer te Napels aangekomen, moet aldaar vijf dagen ver toeven om eenige schade aan den stoomketel te herstellen; de Friesland is 7 dezer van Batavia te Malta aangekomen, en heeft den Ssten de reis naar Rotterdam voortgezet; de Prins van Oranje vertrok 19 dezer van Batavia naar Nederland, via Pandag en Napels. Een exlra-nommer van „Sieboldia" bevat een uitvoerig voorloopig programma van de interna tionale tentoonstelling van tuinbouw te Brussel, in 1876. De organiseerende commissie bestaal uit de heeren: J. Linden, voorzitter, H. Doucet, onder voorzitter baron De Haussy, baron De Vinck d'Orp, E. Drugman, A. Warocqué, leden, en L. Lubbers, secretaris. De tentoonstelling zal geopend zijn van 30 April tot 7 Mei. Hel voorloopig pro gramma bevat 232 nommers; voor elk nummer worden 2 prijzen uitgeloofd, bovendien 4 eere- prijzen. De modellen van de in Nederland uitgevoerde groote publieke werken, bestemd voor de interna tionale tentoonstelling te Philadelphia, zullen in Den Haag in het gebouw van kunsten en weten schappen ter bezichtiging worden gesteld. Zondag a. s. heeft de opening dezer voorloopige tentoon stelling plaats. Naar men verneemt zullen de heeren Jonck- bloet en De Casembroot, leden der Tweede Kamer, binnenkort naar Philadelphia vertrekken, om bij de opening der aldaar te houden wereldtentoon stelling de Nederlandsche regeering te vertegen woordigen. Door B. en Ws. van Den Haag is gisteren ten raadhuize aanbesteed: 1°. het plaatsen van toestellen en het leggen der buizenleiding op het terrein der nieuwe gasfabriek, 2°. de levering van 8000 hectoliter kluitkalk, ten dienste dier fabriek. Als minste inschrijvers kwamen in aanmerking, voor de buizenleiding F. W. Braat te Delft voor 18640, en voor de kalk C. Van Weerdenburg te Rotterdam, a f 1.02 de hectoliter. Door de heeren De Ruiter Zijlker en Schepel is nog voorgesteld om in het wetsontwerp tot aanleg van staatsspoorwegen achter het tweede lid van art. 2 deze nieuwe zinsnede te voegen „Aan deze concessionarissen wordt een rijkssub sidie verleend van hoogstens 2,800,000 onder voorwaarde: 1°. dat zij de concessie uitvoeren overeenkomstig het door hen gewijzigd plan, zonder aan de daarbij veranderde richting gebonden te zijn, en 2°. binnen een jaar na het in werking treden dezer wet voldoende waarborgen geven voor de uitvoering van de concessie." De commissie te Groningen heeft bevorderd tot apotheker den heer T. Cannegieter, van Heinkenszand. Tweede Kamer. De beraadslagingen zijn voortgezet over art. 1 der spoorwegwet. De lijnen AmersfoortNijmegen, ZaanstreekEnk huizen en StavorenLeeuwarden hebben aanlei ding gegeven tot uitvoerige discussiënin verband met tal van voorgestelde amendementen. Morgen voortzetting. De exploitatie van den Kon. Holl. Schouw burg in Den Haag zal voor het volgende tooneel- jaar publiek worden verpacht en is voor gega digden opengesteld, die hunne aanbiedingen voor 1 Dec. moeten inzenden aan B. en Ws. Naar men verneemt zal Z. K. H. prins Alexander in het belang zijner gezondheid gedu rende den winter in Algiers verblijf houden. Den lsten November a. s. zat de prins de reis der waarts ondernemen. Z. K. H. zou voornemens zijn er 5 maanden te vertoeven. Z. M. heeft baron Van Heeckeren van Beverwaard, op zijn verzoek, teruggeroepen als gezant te Weenen onder toekenning van eervol ontslag uit 's lands dienst en met dankbetuiging wegens 70-jarige dienst. Graaf Van Zuylen van Nyevelt, laatstelijk te St.-Petersburg, is benoemd tot Zr. Ms. gezant te Weenen. De minister van binnenl. zaken heeft J. K. Messer, na voorafgaand vergelijkend onderzoek, met ingang van 1 Nov. benoemd tot opzichter van 's Rijks waterstaat 4de kl. Inderdaad, we hebben over dit tooneelseizoen, althans over 't begin, niet te klagen. Men heeft nu drie voorstellingen gehad, en met die drie voorstellingen zijn ook drie verschillende gezel schappen opgetredenMocht men bij de eerste voorstelling de keuze van hel opgevoerde stuk minder gelukkig noemen, en lieten Zondag èn stuk èn spel te wenschen over, bij die van gis teravond werd daarvoor ruimschoots vergoeding gegeven. De voorstelling van het Fransche gezel schap, dat met Mile. Agar ook nu weder op enkele plaatsen in ons Und zal optreden, werd geopend met een stuk dat zich bijzonder onder scheidt van de overige stukken, die door Marivaux geschreven en bijna alle aan de vergetelheid zjjn prijsgegeven. Tot de stukken die niet. in dit lot hebben gedeeld behoorde ook het gisteravond hier opgevoerdeLes jeux de l'amour et du hazard, waarvan de schrijver, in 1763 op 72-jarigen ouderdom overleden, vooral in het komisch ge deelte goed geslaagd is. Voor de uitvoering ont vingen de vertooners en niet ten onrechte blijken van tevredenheid van het publiek. Maar 't publiek was niet daarvoor zoo buiten gewoon talrijk opgekomen, 't Was daar om Agar te zien, haar te bewonderen. En wie haar niet gezien heeft, kan zich geen denkbeeld maken van de overweldigende macht, die zij door hare geniale gave op den toehoorder, maar bovenal op den toeschouwer uitoefent. Zij grijpt door de uitdruk king van haar gelaat, door de kracht van haar blik, de intonatie harer slem, maar bovenal door het onovertroffen plastische van elk harer bewe gingen den toeschouwer zoo onwederstaanbaar aan, dat men ademloos haar en haar-alleen slechts ziet en hoort, 't Zou een onbegonnen werk zijn, hier al die treffende en aangrijpende passages en tooneelen in herinnering te brengen. Is Racine er meesterlijk in geslaagd om die misdadige liefde te schilderen, maar tevens, vergoelijkend noch verzachtend, als misdaad tentoon te stellen, vooral wanneer de rol van Phèdre, met dien zoo ge- teekenden hartstocht en waarin als 't ware het geheele drama ligt, wordt vervuld zooals Mile Agar dat deed, dan komt het te meer uit, waarom de Phèdre tot de voortreffelijkste werken van Racine wordt gerekend. Zij werd op meesterlijke wijze terzij degestaan door den heer Rebel, die getoond heeft een waar artiste te zijn, zoomede door de dames Roussel en Brunei en den heer Duparc, die eveneens goed speelden. Waartoe echter meer over de voorstelling van gisteravond gezegd of in beschouwing getreden over de meer of mindere verdiensten van hen, die de andere rollen ver vulden1! Men kwam niet zoozeer om de laalsten zoo talrijk op, maar om Agar. Men kwam om van haar spel te genieten, en daartoe heeft men ruim schoots gelegenheid gehad. Reeds bij haar eerste optreden ontving zij door de grootste toejuichingen en het aanbieden van een bouquet en bloemen krans de ondubbelzinnigste bewijzen, welk een blijvenden indruk zij van haar optreden in 't vorige jaar hier had achtergelatenterwijl bij het einde der voorstelling haar namens het studentencorps een gouden armband werd vereerd. Zeer gevoelig voor dit aandenken, betuigde zij het corps haren inmgen dank, waarbij zij echter in de meening scheen te veikeeren dat de Leidsche Minerva ook vrouwelijke kweekelingen onder hare bescherming heeft. Gemengd JXieuws. Omtrent de inrichting van de voor eenige dagen te Egmond-aan-zee geopende Prins- Hendrik-stichting wordt het volgende medegedeeld: Behalve eene spreekkamer en nog een voorvertrek voor den vader en de moeder, aan wie het toezicht zal worden opgedragen, bevat de woning een ruime eetzaal voor de verpleegden, waar ruimschoots aan de eisshen van verwarming en verlichting wordt voldaan. Voorts zestien slaapvertrekken, waar van vier elk voor twee personen bestemd. Voor degelijke voeding, ligging en voegzame kleeding der arme gasten wordt op onbekrompen wijze ge zorgd. Maar ofschoon het asyl voor ongeveer 20 personen is ingericht, zullen er voorloopig slechts 10 worden opgenomen, daar de financiën nog niet toelaten aan het geheele plan uitvoering te geven, hoewel de diaconie of het armbestuur, waartoe ieder behoort die er wordt opgenomen, eene kleine jaarlijksche bijdrage voor haren gealimen- teerde betaalt. Op dit oogenblik zijn reeds vijf behoeftige oude visscherlieden, twee mannen en drie vrouwen, in de Prins-Hendrik-stichting geves tigd. Het voorloopig getal zal intusschen spoedig vol zijn, want de aanvragen overtreffen reeds het aantal nog vacante plaatsen. Gisterochtend is in de bierbrouwer ij van de heeren Van Lennep aan de Zwetheul, onder Overschie, een jongeling tot aan de heupen in het kokend bier gevallen en vreeselijk aan het onderlijf gebrand. Maandag-morgen zag A. Schouten, te Schiedam woonachtig, boven de rivier de Maas nabij de gemeente Vlaardingen een arend vliegen, waarop hij zijn geweer aanlegde en den vogel in den vleugel trof, zoodat het dier in het water viel. Schouten, die den vogel nog levend machtig werd, heeft hem aan de diergaarde te Rotterdam verkocht. In den nacht tusschen 18 en 19 dezer is te Gouda brand uitgebroken in een gebouw,

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1