Het Deensche stoomschip Phoenix kapl. Mollerus, gistermorgen van Antwerpen ver trokken, met bestemming naar zee, is op de reede van Vlissingen op rechterlijke machtiging gestopt en in de haven gebracht, wegens het in den grond varen van een tjalk op de Schelde, bij Bath, in Maart van 'dit jaar. Een reusachtige locomotief werd on- laflgs op den Pennsylvania-spoorweg in gebruik ge nomen. Hij is in staat 100 beladen wagens van Harrisburg naar Columbia te brengen, een afstand, dien door een gewone locomotief buitengewoon bezwaarlijk met slechts 40 wagens kan afgeloopen worden. Genoemde baan moet met deze nieuwe machine zeer aanzienlijke oeconomisch gunstige resultaten verkregen hebben. Rechtzaken, De hooge raad zal eerlang eene beslissing heb ben te geven ten aanzien van de in den loop van dit jaar nog al opzien verwekt hebbende strikte toepassing van art. 122 der algemeene politiever ordening van Den Haag, waarbij wordt bepaald, dat het gewicht van een geladen hondenkar de 100 kilogr., voor iederen hond, niet mag te boven gaan. Eene veroordeeling tot f 3 boete ter zake van overtreding van dat artikel werd door den kantonrechter uitgesproken tegen T. v. d. W. en W. B., welke uitspraak in hooger beroep door de rechtbank werd bekrachtigd. Daarbij werd genoemd artikel toepasselijk verklaard op wagens waaronder honden waren gespannen en die door menschen worden voortgeduwd. Bij weging van een dezer voertuigen bedroeg het gewicht 526 kilogr. en na het vonnis van den eersten rechter liet v. d. W. het werk van zijn hond verrichten door zijn doch tertje. Alleen om de quaestie in beginsel door het hoogste rechtscollege te doen beslissen voorzagen de veroordeelde kooplieden zich in cassatie. Mr. Van Gigch, de voorzieningen toelichtende, vestigde in de eerste plaats de aandacht op art. 126 der politieverordening, waarbij niet alleen boete maar ook eene verbeurdverklaring wordt bedreigd; ver volgens wees hij op de politieverordening van 1860, waar in art. 123 eene bijna gelijke bepaling voor komt, zonder dat er ooit aan gedacht is die bepa ling op de hier bedoelde wagens toe te passen. Hij protesteerde tegen eenige verdenking van hard vochtigheid ten zijnen aanzien, maar bij deze ver volgingen, door de vereeniging lot bescherming van dieren geprovoceerd, moest z. i. eene scherpe grens getrokken worden tusschen bescherming van dieren tegen mishandeling en het gebruik van het dier ten behoeve van den mensch. Z. i. ging de vereeniging van dierenbescherming te ver. Wan neer een mensch ten zijnen behoeve een dier mag dooden, zal hij toch wel het recht hebben het als zijn hulp te gebruiken. Hij geloofde dat, daar de gemeentewet tegen mishandeling van den hond waakt, de uitlegging, in het vonnis van den kan tonrechter daaraan gegeven, den toets der critiek niet kan doorslaan. Hij concludeerde tot vernieti ging van de vonnissen en ontslag van rechtsver volging der requiranten op grond dat verkeerd zou zijn toegepast art. 122, in verband met art. 128 der algemeene politieverordening van 19 Sep tember 1871, omdat naar zijne meening in beide artikelen worden bedoeld wagens door honden getrokken, maar niet wagens door menschen voort geduwd met .behulp van honden. Het O. M. zal a. s. Maandag conclusie nemen. BUITENLAND. Duitschland.. In de vorige week zijn te Munchen de gelden uit het faillissement van Adèle Spitzeder aan de schuldeischers uitbetaald. Het schijnt daarmede eenigszins vreemd te zijn toegegaan. De commis sarissen voor de liquidatie betaalden 15 fl. 36 kreutzer en 3 penningen, niet op de 100, maar op de. 108 florijnen, omdat op de meeste wissels de rente der eerste maand ad 8 percent mede als kapitaalbedrag vermeld stond. Daardoor bleef er eene som van eenige duizenden florijnen over. De commissarissen waren voornemens, die aan de armenkas te zenden, doch werden hierin verhin derd door een groot aantal schuldeischers op welke niemand meer gerekend had. Naar rnen beweert waren zij ten gevolge yan het groot aantal credi teuren (ruim 32,000) bij vergissing over 't hoofd gezien, niettegenstaande zij zich vroeger in tijds met hunne pretentiën hadden aangemeld. Gelukkig schijnt er nog genoeg geld voorhanden te zijn ge weest om ook hen te voldoen. De armenkas heeft nu echter niets gekregen. Zwitserland. Nog voortdurend hebben op de dorpen in het kanton Genève ongeregeldheden plaats ten gevolge van de inventarisatie der kerkgoederen. Op de meeste plaatsen is de autoriteit genoodzaakt, de kerkdeuren te doen openbreken om er binnen te komen. Te Veyzier vond zij de kerk ledig, en waren de twee grootste klokken uit den toren verdwenen. De commissie, met de inventarisatie belast, wordt op de meeste plaatsen ontvangen met bedreigingen en steenen. Uit Bern wordt aan de Duitsche bladen getelegrapheerd, dat de kerkelijke gemeente der stad Lucern de liberale christelijk-katholieke ge meentelijke organisatie met 696 tegen 598 stem men heeft aangenomen. Groot- Britannie. Eene bijeenkomst van houders van Turksche obligatiën van alle leeningen, gisteren onder voor zitterschap van het parlementslid den oud-minister Ghilders gehouden, heeft eene resolutie aangeno men, waarbij verklaard wordt dat met het oog op de maatregelen, door de Ottomanische regeering ten aanzien van de betaling der coupon genomen, aan den raad van vreemde fondsenhouders, in vereeniging met tot dit doel benoemde gedele geerden der houders van de verschillende Turksche fondsen, wordt opgedragen de noodige stappen te doen ter waarneming der belangen van de fond senhouders, en geene overeenkomst met de Porte te sluiten dan op den grondslag dat de houders der obligatiën van alle verschillende leeningen de voorrechten ongeschonden behouden, welke door de Ottomanische regeering gewaarborgd zijn. Den raad van vreemde fondsenhouders wordt tevens verzocht,' eene memorie aan de Engelsche regee- ring in te zenden, met het verzoek om hare ondersteuning. J. en W. Dudgeon, Londonstreet N°. 10, hebben hunne betalingen gestaakt; het passief is aanzienlijk. De heer Gladstone heeft een schrijven in 't licht gezonden, waarin hij het gerucht logen straft, als zou de Porte hem een voorstel gedaan hebben met betrekking tot het op orde brengen der Turksche financiën. Onverwachts is tijding ontvangen van de Brit- sche Noordpool-expeditie. De Pandoradie, door lady Fianklin en kapitein Allan Young uitgerust, ongeveer tegelijkertijd met de Alert en Discovery naar 't hooge Noorden vertrok, is Zaterdag te Spithead teruggekeerd, met particuliere brieven van de bemanning der expeditie en een korte mede- deeling van commandant Nares aan de admirali teit. Deze mededeeling is gedagleekend van 27 Juli; men was toen gevorderd tot de Carey- eilandenvan daar zou men nog zoo ver mogelijk tot de Smith's Sound trachten door te varen. Het seizoen was tot dusver bijzonder gunstig, 't ijs zeer weinig hinderlijk, en alles wel aan boord. De kans, om op hooge breedte 't winterkwartier (dat thans reeds lang betrokken moet zijn) te kunnen opslaan, stond dus schoon. De Pandora zelf was uitgezonden om nog eenige nasporingen te doen omtrent 't wedervaren van sir John Franklin. Massa's ijs in de Peel's Sound maakten haar 't volbrengen van die taak onmogelijk. Zij aan vaardde dus de terugreis, en ontmoette bij de Carey-eilanden de expeditie. De bekende Stanley, thans voor rekening van den „Daily Telegraph" en den „New York Herald" op expeditie tot 't ontdekken der Nijl- bronnen, heeft aan genoemde bladen twee brieven gezonden. In den eersten brief, van 1 Maart van dit jaar, beschrijft Stanley zijn rnarsch van de Oostkust naar Kagehyi, aan den zuidoostelijken oever van 't meer Victoria Nyanza. Deze marsch, dwars door 't boschrijke Alrikaansche hoogland, ging met verbazende vermoeienissen, ontberingen en gevaren gepaard. Bijzonderheden bewaart Stan ley zelf tot later, doch men kan zich een denk beeld vormen van hetgeen de expeditie doorstond, wanneer men verneemt dat van de ruim 300 man er onderweg byna de helft door ziekte, gebrek of 't zwaard der inboorlingen den dood vonden. I Van de vijf Europeanen in des reizigers gevolg I (bedienden) bezweken er twee onderweg, en nog I één kort na de aankomst te Kagehyi. Toen Stan ley eindelijk den oever van de groote zoetwaterzee bereikt had, was zijn eerste „werk T houten scheepje ineen te zetten, dat hij stuksgewijze uit Zanzibar had meegevoerd. In zijn tweeden brief beschrijft hij zijn on'dekkingstocht langs de oostelijke en noordelijke oevers van de Victoria Nyanza. Dit groote rneer was lot dusver slechts zeer gebrek kig bekend. Het werd door den reiziger Speke ontdektdoch of de -door hem gevonden waterplas uit één of meer kommen bestond, en hoe 't met zijne oppervlakte, hoe met zijne oevers gesteld was, dit bleef ook Speke nog verborgen. Stanley heeft nu, met behulp van zijn scheepje, de „Lady Alice", deze raadselen opgelost. Hij heeft uitgemaakt dat de Victoria Nyanza één enkel meer vormt, 3800 voet boven den zeespiegel gelegen, en 230 Eng. mijlen lang bij 180 Eng. mijlen breed. De ge steldheid der oostelijke en noordelijke oevers heeft hij vrij uitvoerig in kaart gebracht, benevens de rivieren die zich aan deze zijde in 't meer ont lasten. Spanje. Officieel is bekend gemaakt dat aan buiten- landsche schepen die in Spanje komen een zware boete zal worden opgelegd, wanneer op de scheeps papieren het visum van de Spaansche consuls ontbreekt. Oosteni*.- Hong. Monarchie. De zittingen van de Kamer van afgevaardigden zijn gisteren hervat. Door den minister van finan ciën werd het budget voor 1876 ingediend, dat de inkomsten op 378,941,953 fl. en de uitgaven op 403,869,876 fl. raamt, dus met een deficit van 24,927,923 fl. sluit. In zyn exposé, dat gun stig werd opgenomen, deelde de minister mede, dat van dit deficit 4 millioen gedekt zou worden door verhooging der patentrechten, 7,700,000 door uitgifte van schatkistbiljetten en 13,200,000 door bijzondere kredietoperaties. Telegrammen. MILAAN, 19 October. Aan de revue namen omstreeks 20,000 man deel. Er was een verbazende menigte op de been, die den keizer herhaaldelijk toejuichte. De keizer bewonderde de goede houding der troepen. RAGUSA, 19 October. Volgens het bericht uit Albanië heeft in de omstreken van Berau een corps nizams en bachiboezoeks de opstandelingen aangetast. Tachtig Turken, waaronder twee agas en 20 man der opstandelingen zijn gesneuveld. HONGKONG, 19 October. Naar men verneemt heeft het schip Gordon zestig ton amunitie voor de Chineesche regeering te Shanghae gelost. Het schip moei uit Londen gecharterd zijn; ook de flls gewone handelswaar aangegeven lading moet uit Londen komen. De Britsche regeering heeft een onderzoek gelast. LONDEN, 20 October. Aan de „Times" wordt uit Berlijn gemeldEngeland heeft het voorstel van Frankrijk verworpen, om gemeenschappelijke vertoogen aan de Porte te richten, naar aanleiding van de jongste financieele maatregelen. Rusland zal dit voorstel evenmin ondersteunen. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Ten aanzien van een adres van G. Van den Berg ter bekoming van 93 centiaren gemeente- tegrond, grenzende aan de voormalige stadskwee- kerij, stellen B. en Ws. voor, om overeenkomstig de conclusie van het rapport der Comm. v. fabr. te besluiten. Nu de heer Van den Berg bij openbaren verkoop eigenaar is geworden van het ter bebou wing aangewezen gedeelte der kweekerij, is het h. i. alleszins billijk te achten dat worde teruggekomen op het raadsbesluit van 5 Februari 1874, voor zoover daarbij de prijs van bedoelden grond, overeenkomstig hun advies en dat van de Comm. van financiën, is vastgesteld op f 5 per centiare. De Comm. van fabricage bericht, dat zij geen aanleiding of reden heeft gevonden om af te

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2