LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4813. Donderdag A0. 1875. 21 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden,.".7.7 f 1. Franco per postB 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letter» naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie, van den 27sten September jl. (Prov. blad a0. 66), herinneren bij deze den ingezetenen dezer ge- neente de bepalingen van de artt. 27 en 42 der wet van !9 Maart 1833 Staatsblad n°. 4), zooals die zijn gewijzigd in aangevuld bij de artt. 7 en 14 der wet van 9 April l869 (Staatsblad n°. 59) en de, volgens art. 42 der eerst- ;emelde wet, zooals dit artikel is aangevuld bij art. 14 Ier laatstgenoemde wet, op hen rustende verplichting tot iet inleveren van suppletoire aangiften, wanneer zij door ngebruikneming van perceelen of perceelsgedeelten of loor aanschaffing van belastingvoorwerpen, naar de 5de :n 6de grondslagen, in de termen vallen van art. 27 dier vet, zooals dit artikel is gewijzigd en aangevuld bij art. der wet van 9 April 1869 Staatsblad n°. 59), terwijl zij evens worden gewezen op de strafbepalingen van art. 35, voor zooverre die zijn gewijzigd bij art. 13 van laatstge noemde wet en op art. 39 der wet van 29 Maart 1833 Staatsblad n°. 4), waaraan zij zich bij nalatigheid in het loen der aangiften zouden blootstellen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant igekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 20 October 1875. LEIDEN, 20 October. Het bestuur der Kweekschool voor zeevaart alhier ontving, door toedoen van den heer Ludolph, waterschout te Rotterdam, een aangenaam blijk van waardeering van den heer Schneyders, ge zagvoerder van het Ned. barkschip „Professor van der Boon Mesch", bestaande in een geschenk in geld ad ruim 88. Dez& som, nagelaten door den overleden scheepsjongen Gustav Hein, was be stemd om onder behoeftige scheepsjongens te worden verdeeld. Door de Commissie voor het geneeskundig Staatsexamen alhier is heden het getuigschrift voor het 1ste gedeelte uitgereikt aan den heer C. C. H. Munting, milit. student. De 1ste zitting dier Commissie is thans gesloten. De heer P. J. Bueckers, doctorandus in de wis- en natuurkunde aan de hoogeschool alhier, is op voordracht der hoogleeraren Harting, Hoff mann en Van Ankum door den minister van binnen- landsche zaken aangewezen om dezen winter eenige maanden aan het zoölogisch station van Dr. Dohrn, te Napels, de Nederlandsche werktafel te bezetten. De examens voor het middelbaar onderwijs (afdeeling taal- en letterkunde, geschiedenis en aardrijkskunde, staats- en handelswetenschappen) zijn 18 dezer in Den Haag aangevangen onder voorzitterschap van Dr. Steyn Parvé. Tot dusverre zijn alleen de dames geëxamineerd. Toegelaten zijn: mej. J. C. Langerveld, uit Delft, voor aard rijkskunde; mej. A. Jossel, uit Haarlem, voor Fransche taal en letterkunde, en mej. W. Siderius de Wal, uit Leeuwarden, voor Engelsche taal- en 'etlerkunde. De akte-examens voor het middelb. onder wijs, wis- en natuurk. wetenschappen enz., op 18 en 19 dezer, hadden den volgenden uitslag: Yan de 2 candidaten voor de akte K (hoogere wis kunde) moest 1 worden afgewezen en werd de indere toegelaten, nl. de heer W. H. Wisselink, van Heerenveen. Van de 3 candidaten voor de akte Ki (lagere wiskunde) is 1 niet opgekomeu en trokken de beide anderen zich gisteren terug. Gisteren werden in Den Haag geëxamineerd voor de volgende akten (lager onderwijs)Engelsch, 3 candidaten, 1 trok zich terug; toegelaten W. lansen, uit Rotterdam en M. J. Yan Wettum uit Leidschendam. Gymnastiek, toegelaten: J. F. G. jodin uit Den Haag, J. A. Smit uit Oudewater en Gh. L. Usener uit Den Haag. Teekenen5 candidaten, allen afgewezen. De heer T. Koeleveld, ambtenaar aan hel departement van oorlog, vierde gisteren zijn 50-ja- rigen dienst, waarvan hij 44 jaren bij dat depar tement werkzaam was. Het ontbrak hem niet aan blijken van belangstelling. O. a. werd hem door dén secretaris-generaal, mede uit naam der overige ambtenaren, een prachtig gouden ankerhorloge met gouden ketting aangeboden. Aan het voorloopig examen voor 2den luit. bij het leger in Ned.-Indië hebben met succes deelgenomen de sergeanten Keyzer, Hoven, Le Maitre.en Steinmelz en de serg.-majoor Boon. Het tweede examen zal in November plaats hebben. De aan de Tweede Kamer voorgestelde ver hooging van de beide hoofdstukken der Indische begrooting voor 1875, in een daartoe strekkend wetsontwerp vervat, bedraagt 3.309.500 en wordt in ruime mate opgewogen door de meerdere op brengst van den koffieverkoop, die de raming met circa 8 millioen zal overtreffen. Zij strekt o. a. ter voorziening in de uitgaven van 9 ton, wegens den oorlog tegen Atjeh in Nederland te doen ter aanvulling der oorlogsmagazijnen, van 100,000 voor personeel en f 990,000 voor materieel der marine hij den oorlog in Atjeh. Bij vernieuwing is aangevraagd eene som van 700,000, tot uit zending van nog 1500 rnan suppletietroepen voor het Indische leger. Tweede Kamer. Beraadslagingen zijn gevoerd over art. 1 van het spoorwegontwerp. Daar eerst aan het slot, na alloop der discussiën over alle amendementen op verschillende lijnen, de stemming zal plaats hebben, heeft bet debat zich bepaald lot bespreking der drie eerste lijnen: ZwolleAlmelo, DordrechtEist, Amersfoort Nijmegen, met daarop de voorgestelde amendemen ten. Morgen voortzetting. Z. M. heeft goedgekeurd de door de Staten der provincie Zuid-Holland in hunne vergadering van 13 Juli vastgestelde begroot ing der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1876, geraamd op f286.781.27'/a. Den 30sten dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk per spoortrein over Utrecht en Den Haag naar Nieuwediep vertrekken een detachement suppletietroepen, sterk 240 rnan, waaronder 10 onderofficieren, om dien dag te embarqueeren aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Prins Hendrik. Hel bevel over dat detachement is opgedragen aan den majoor der infanterie van het leger in Ned.- Indië, J. Visser, onder medegeleide van den kapt. F. Lucher en den Isten luit. J. B. Ponstijn, als mede de 2de luit. R. Paehlig, F. Nauta eu F. A. E. Auffrnorlh, allen van het wapen der inf. van gemeld leger. De majoor Visser, kapt. Lucher en de 1ste luit. Ponstijn keeren van verlof naar Java terug. Hel Ned. stoomschip Gelebesvan Nieuwe diep naar Batavia, arriveerde den 17den dezer te Southampton; de Voorwaartsvan Batavia naar Nieuwediep, is 18 dezer te Napels aange komen. Blijkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram van den gouvern.-generaal heefi de tijdelijke militaire en civiele bevelhebber in Atjeh den 14den dezer aan de Indische regeering bericht, dat de gezondheidstoestand gunstig was. Zr. Ms. schroefstoomschepen Zilveren KruisLeeuwarden en Cornells Dirkswaar omtrent een gerucht liep van vertrek naar Vene zuela, worden vereenigd tot eene divisie tot het doen van een oefeningstocht onder bevel van den kapt.-ter-zee Klis. Het vertrek naar zee is be paald op 1 November. Door den consul te Kopenhagen is lot vice- consul voor de eilanden Laaland en Falster, te Nykjöbing, aangesteld de heer C. T. From aldaar. Z. M. heeft Jhr. K. J. J. Van Rijckevorsel van Kessel, ontv. der dir. bel. en acc. te Asten, benoemd tot ontv. derz. middelen te Waalwijk; benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw M. P. Croizetle Desnoyers, hoofdingenieur van den water staat in Frankrijk; tot lid der commissie van administr. over de gevangenissen te Amsterdam Mr. H. N. Teding van Berkhout, rechter-plaatsverv. bij de arrond.-rechtb. aldaaraan P. J. Schümacher, hoofdcommies bij het depart, van marine, op zijn verzoek, uithoofde van meer dan 65-jarigen ouder dom, eervol ontslag uit die betr. verleend, onder dankbet. en onder toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws. De honden, die zich in strijd met het bevel van het muilkorven, ongemaskerd op straat bevinden en dientengevolge door de politie zijn opgevangen, worden gewoonlijk des avonds in een daartoe ingericht lokaal in het politiebureel in Den Haag met een scherp pistoolschot afgemaakt. Bij de voltrekking van het doodvonnis van een dier honden, waarbij de politieagent v. d. B. be hulpzaam was, is deze beambte door den scherp rechter getroflen. De kogel drong door het been, doch baande zich gelukkig een weg, zoodat hij niet in dat lichaamsdeel bleef zitten. De agent is ten gevolge van dat schot ernstig gewond en kan vooreerst zijn dienst niet waarnemen. In de afgeloopen week trof le Helder drie huisvaders, in de uitoefening van hun bedrijf een verschrikkelijke ramp. Bij het innemen van lading aan boord van de mailboot Gelebesbrak de borg van den laadboom en geraakte deze laatste uit den lummel. Een sjouwerman kreeg daardoor den zwaren last op het hoofd, terwijl een tweede belangrijke verwondingen bekwam. Beiden zijn in het marine-hospitaal opgenomen en liefderijk verpleegd. De eerstbedoelde bezweek echter en bij den laatste is hoop op herstel. Een ander werkman, bezig met het verven der buitenhuid van de mailboot Prins Hendrikin het droge dok, viel van de stelling en bekwam zoodanige verwondingen, dat hij spoedig overleed. Groot opzien haart te Munchen het volgende voorval: Op 7 dezer is in het hotel het Bayerische Hof in verzekerde bewaring genomen de graaf Von Schweinitz, vroeger tweede luitenant in Pruisischen dienst. De aanleiding daartoe is een aanklacht, tegen hem ingediend door den Russischen raad van legatie, den heer De Savigny; zich ten huize van laatstgenoemde bevindende, maakte hij zich in het geheim meester van een portemonnaie met 600 florijnen. Door een der Par ij sc he rechtbanken is eene min veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf, omdat zij het kind, aan hare zorg toevertrouwd, in ellende heeft laten omkomen. De moeder verhaalde letterlijk: „Mijn kind stierf van den honger en had zich eene breuk geschreenwd. Toen ik dat bespeurde was het te laat; het kind werd slecht verzorgd en zijn duimpje was krachte loos door het zuigen daarop." Deze zorgvolle moeder is niet gestraft.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1