LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4811. Dinsdag A0. 1875. 19 October. ST ADS-BERICHTEN. PEIJ8 DEZER C0URA5T: Toor Leiden per 8 maanden".T.'oT77.T 1. Franco per poslv1.40. Afconderigke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$: Groolere letters naar plaatsruimte. PATENTBLADEN. ®De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevnlde patentbladen over het dienatjaar 1S75/6, voor wijk V, bij het College van Zettere, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, ver krijgbaar zijn dagelijks, des namiddags van een tot drie uren, en wel| tot en met den 23sten October c. k.terwijl Da het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen ehchen tien cente, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Bnrgemecster voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 16 October 1S75. LEIDEN, IS October. In November 1872 onderscheidde zich de sergeant J. H. Coronel bij de krijgsverrichtingen in de Noor derdistricten van Celebes (Oost-Indie), waarvoor hij destyds bij besluit des Konings eervol bij afzonderlijke dagorder zoowel hier te lande als in de Indien werd vermeld. Z. M. den Koning heeft het thans behaagd op dat besluit terug te komen en den heer Coronel alsnog te benoemen tot ridder der Militaire Wdlemsorde 4de klasse. Ter uitreiking van dit eereteeken waren de troepen van het garnizoen hedenmorgen te één uur op de Papengracht in parade opgesteld. Tegen over het vaandel van het 4de regiment infanterie en in tegenwoordigheid van de ridders der Militaire Willemsorde hier ter stede aanwezig, die daartoe door den Majoor Garnizoens-commandant waren uitgenoodigd, werd door den Majoor L. ridder Van Rappard het besluit des Konings voor gelezen, waarna door den heer Coronel de volgende eed werd afgelegd: „Ik beloof en zweer mij als een getrouw en wakker ridder te zullen gedragen, mijn leven altoos te zullen veil hebben voor Koning en Vaderland en door al mijn vermogen mij steeds trachten waardig te maken de onder scheiding mij door den Koning toegestaan." Vervol gens werd het ridderkruis „Voor moed, beleid en trouw" hem op de borst gehecht, waarna de nieuw benoemde ridder zich met den heer Burgemeester dezer gemeente, de heeren hoofd- en verdere officieren langs de gelederen heeft begeven en de troepen voor hem hebben gedefileerd, waarmee deze plechtigheid was geëindigd. Aan belangstelling van de zijde der ingeze tenen ontbrak het niet, en vooral de bewoners van de Papengracht hebben door het uilsteken der vaderlandsche driekleur deze plechtigheid op geluisterd. Zaterdag werden in Ben Haag van de 9 candidaten voor de akte in de Fransche taal 7 toegelaten, de heerenJ. J. Cocquit, C. Goedeljee, D. K. A. Van Loghem, J. Marts, E. J. Van Sons- beeck en B. Van der Weel uit Leiden, en L. Mulder uit Voorschoten. Voor de wiskunde waren 7 candidaten opgekomen; 1 trok zich terug; toe gelaten werd de heer P. F. Fuchs uit Den Haag. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen 26,50, 5.60 en ƒ2.70 en de laagste 25.50, ƒ5.30 en ƒ2.60. Te Voorschoten had gisteren de verkiezing plaats van 4 leden van het kiescollege. Er werden 173 stemmen uitgebracht. Herkozen werden de aftredende leden, de heerenT. A. Van Reems met 140, J. Van Dorp met 100, J. Baart met 94 en G. Alblas met 88 stemmen. Het stoomschip Holland, van Batavia naar Nieuwediep, is 16 dezer des voormiddags Malta gepasseerd; de John Howard is 14 dezer van Java naar Marseille vertrokkende Prinses Amalia, van Nieuwediep naar Batavia, is 15 dezer te Napels aangekomen en heeft des namiddags de reis vervolgdde Hampton, van Rotterdam naar Java, is te Aden aangekomen en heeft den 15den de reis voortgezet. De heer Van den Berch van Heemstede heeft als amendement op het gewijzigd ontwerp van wet op den aanleg van staatsspoorwegen voor gesteld den aanleg eener spoorweglijn van Leiden naar Utrecht. De president der Zuid-Afrikaansche repu- blik, Dr. Thom. Burgers, is van zijne buitenland- sche reis teruggekeerd en heeft voorloopig zich naar Utrecht begeven. Het diner te zijner eer te Amsterdam zal nu op 27 dezer voortgang kunnen hebben. Het tienjarig bestaan der hoogere burger school voor jongens te Amsterdam werd Zaterdag feestelijk herdacht in Frascati. Dr. D. Van Lankeren Matthes hield eene toespraak, waarin hij het lief en leed schetste, der school gedurende tien jaar wedervaren, en ten slotte wees op haren voor uitgang en bloei. Des avonds werden voordrachten gehouden, daarna had eene gymnastiekuitvoering plaats, en het feest werd door een bal besloten. De school, in 1865 geopend met een 30tal leer lingen, telde er bij het begin van den tegenwoor- digen cursus 247. Namens de leeraren, oud- en tegenwoordige leerlingen its den directeur een ge schenk aangeboden, bestaande in een fraai bronzen beeld van Archimedes op zwart marmeren voetstuk, waarop met gouden letters: 16 Oct. 186516 Oct. 1857, Leeraren, oud-leerlingen en leerlingen der Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Amsterdam, aan den Directeur Dr. D. Van Lan keren Malthes. Het voorloopig examen voor onderofficieren, dingende naar den rang van 2den luit. bij het O.-I. leger, is bij het 3de reg. int. Vrijdag afge- loopen. De sergeant Kroel' heeft voor het gewoon examen, de sergeant Van Galen voor het verlicht examen voldaan; aan het verlicht examen van den hoofdcursus te 's-Hertogenbosch heeft voldaan de sergeant F. Schretzmeyer. Het jaarverslag der Maatschappij van Wel dadigheid, uitgebracht in de alg. vergadering den lsten Juni jl. gehouden, is thans verschenen. Wy ontleenen daaraan het volgendeHet verlies van leden door overlijden wordt niet door aanwinning van nieuwe leden hersteld. Terwijl nog in 1863 19,300 aan contribution ontvangen werd, is dit cijfer thans gedaald tot 13,000. De uitgaven, die voor de gezinnen en personen moeten gedaan worden, welke door de afdeelingen geplaatst zijn, zijn belangrijk toegenomen en bedragen sedert dat tydstip ruim 2000 meer, 't geen dus een nadeelig verschil uitmaakt van ruim 8000 's jaars. Vermindert het aantal leden steeds, waarvoor door bijna alle afdeelingen wordt opgegeven de toene mende vermeerdering van locale instellingen en vereenigingen, die een aanzienlijk bedrag aan con- tributiën vorderen, aan den anderen kant is het een zeer verblijdend verschijnsel te achten, dat het belangrijk bedrag van giften en legaten ook nu weder het bewijs levert van de toenemende sym pathie bij velen. Ook in 1874 werd van Z. M. den Koning de belangrijke gift van 500 ont vangen. Zooals in een vroeger verslag werd mede gedeeld, ontving de M. v. W. in 1873 ƒ8000 van een onbekende, met bestemming om daaruit de annuïteit te voldoen, jaarlijks verschuldigd aan de Rotterd. Hypotheekbank. Ook voor 1875 werd gelijk bedrag beschikbaar gesteld. Hoeveel de M. v. W. sedert 1875 (toen deze onbekende ƒ25,000 schonk, ter gedeeltelijke bestrijding der kosten van den bouw der boerderijen) aan hem verschuldigd is, blijkt uit de mededeeling in het verslag, dat hij haar in onderscheiden giften eene som van 61,000 schonk. -Bij kon. besluit zijn geregeld de bijzondere voorwaarden \an benoembaarheid tot gouverne- ments-veearts in Ned.-Indië. Tweede Kamer. Ingekomen zijn wetsontwerpen houdende nadere bepalingen om trent de heffing en verzekering van den accijns op binnenlandsche suiker en houdende bepalingen voor den accijns op de suiker. De beraadslagingen over het wetsontwerp tot aanleg van staatsspoor wegen zijn aangevangen. De heeren Van Baar, Kerkwijk en Hingst hebben de noodzakelijkheid betoogd tot opneming van meerdere lijnen waarvan het nut algemeen erkend wordt. De heer Tak, het ontwerp toetsende aan de beginselen van spoorwegaanleg, heeft het gemis aan eene leidende gedachte, waarop later voortgebouwd kan worden, aangetoond. De heer Smïdt heeft voornamelijk aangedrongen op betere regeling der exploitatie. Morgen voortzetting. Zr. Ms. schroefstoomschip Prinses Maria, onder bevel van den kapt.-luit.-ter-zee Jhr. E. P. E. De Stuers, is in den vroegen morgen van 16 dezer van de reede van Hellevoetsluis vertrokken met bestemming naar Curacao. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Den Haag, standplaats de gemeente Was senaar, L. Broeksmit, cand.-notaris Ie Naaldwijk; aan H. B. A. Sassen, te Maastricht, vergund het aann. en dragen der medaille van het borstbeeld van den bevrijder Simon Bolivar, hem door den president der republiek Venezuela geschonken; vergund aan W. F. Versteeg, gepension. luit.- kolonel der genie en sappeurs van het Ned.-In dische leger, het aannemen en dragen der ver sierselen van officier de l'instruction publique, en aan N. W. Posthumus, leeraar aan de hoogere burgerschool te Amsterdam, het aann. en dragen der versierselen van officier d'académie, hun door den minister van openbaar onderwijs enz. der Fransche republiek geschonken; aan W. Ramann, directeur van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij en van de Stoomvaarlrnaatsch. „Nederland", ver gund het aann. en dragen der versierselen van ridder der orde van St.-Anna 3de klasse; den kapt. J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, van den grooten staf, adj. van Z. K. H. prins Alexander, vergund het aann. en dragen van het ridder kruis 1ste kl. der orde van de Wurtemb. kroon. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen geraakte van twee knaapjes, die spelende zich op den Nieuwen Rijn bevonden, er een te water, en werd na veel moeite door een knecht van den heer Slokhuyzen gered. Hedenmorgen te 11 uren is op de Binnenvestgracht zekere K., die in beschonken toestand verkeerde, in het water gesprongen en naar het plantsoen gezwommen. Driemaal legde hij denzelfden weg zwemmende af en werd, toen hij zich voor den vierden keer te water begeven wilde, door eenige personen daarin verhinderd en naar zijn woning gebracht. Zaterdag-namiddag is te Rotterdam een matroos van de Amerikaansche bark Albina, liggende aan de Westerkade, terwijl hij bezig was

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1