fundamentwerken, waarvoor minstens zes weken vereischt wordt, niet vóór de Amsterdamsche ker mis een aanvang is kunnen gemaakt worden. Naar men verneemt bestaat het voornemen om de vreemdelingen, die zich voor het Indische leger willen verbinden, niet meer dadelijk naar Harderwijk op te zenden, maar ze in een garni zoensplaats dichter bij de grenzen te doen onder zoeken en aannemen. Door den minister van oorlog is bepaald dat gedurende den aanstaanden winter de oefe ningen in de rijkunst, zoo voor officieren van onbereden wapens en diensten als voor studenten voor den militairen geneeskundigen dienst en kweekelingen van 's rijks veeartsenijschool, in de garnizoenen waar zich bereden corpsen bevinden, weder op den gebruikelyken voet zullen plaats hebben. Tot het geven van bedoeld onderricht van 1 Nov. a. s. tot 1 April d. a. v., zullen dit maal, onder bevel van een luitenant, huzaren- pelotons van 24 troepen paarden naar Leeuwar den en Bergen-op-Zoom worden gedetacheerd. Ten gevolge van een overeenkomst, geslo ten tusschen de St.-Jozefs-vereeniging en het be stuur van het klein seminarie te Rolduc, is de katholieke normaalschool van het bisdom Roer mond voorgoed te Rolduc gevestigd. Tot regent is door den bisschop benoemd de heer Ch. Mar- res, terwijl de leiding opgedragen blijft aan den heer Leus. Maandag is te Rolduc, ten behoeve der kinderen van Kerkrade en omstreken, een dubbele leercursus geopend voor eerstbeginnenden en voor meergevorderden, tegen een schoolgeld van f 0.25 en f 1.50 per maand. In dien cursus zal niet alleen grondig onderwijs gegeven worden in den godsdienst, de moedertaal en de overige vakken van 't gewoon lager onderwijs, maar ook in de Fransche en Hoogduitsche talen. Hoofd zakelijk zal hij moeten dienen als oefenschool voor de aanstaande onderwijzers. Aan het gymnasium te Brielle is de heer P. M. Heringa, doctorandus in de wis- en natuur kunde, benoemd tot leeraar in die vakken. Met bijna algemeene stemmen heeft 't kleine aantal leden (17) van 't in den laatsten tijd nogal eens genoemde kerkgenootschap de Vlaamsche Mennisten te Giethoorn zich in beginsel verklaard vóór de opheffing dezer gemeente (de eenig over geblevene in ons land) en de onderlinge verdeeling harer bezittingen. Voorshands wenscht men echter nog 't advies van deskundigen in deze zeldzaam voorkomende zaak in te winnen. De notaris, voor wien de leden Vrijdag compareerden, heeft den publieken verkoop der vaste goederen, welke op ruim f 30,000 worden geschat, ontraden. Tweede Kamer. De adressen van den heer De Rochemont zijn ter zijde gesteld. Na langdurige discussie over de verkiezing te Haar lemmermeer is met 53 tegen 16 stemmen be sloten de verkiezing niet geldig te verklaren en alzoo den heer Heemstra niet toe te laten. Gisteren zijn in Den Haag voor de akte in de Hoogd. taal geéiamineerd 5 candidaten, waaraan werden toegelaten de heeren P. L. Roth, uit Den Haag, en G. Van der Waals, uit Leiden. De adelborst 1ste kl. P. C. De Winter wordt met den lCden dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks 10 uren is in de Heerengracht een schipper, die in het schuitje achter zijn vaartuig iets wilde verrichten, in het water gevallen en werd spoedig door twee personen op het droge gebracht. Uit Cuyk wordt va n 1 0 dezer gem el d Ongelooflijk en toch waar I Het vlugge paard van den landbouwer H. D. is overwonnen door den nog vluggeren os van G. T. Er moest nl. beslist worden, wie van beide met de ledige kar bet vlugste zou marcheeren. De os liet zijn tegenstander wel 30 schreden achter. Een meisje van vijf en een jongetje van vier jaren, van twee op hetzelfde pand aan het Slaakkade te Rotterdam wonende buren, speel den gistermorgen te zamen zonder toezicht op den zolder hunner woning en zijn uit het zolder raam op de straat gevallen, waarbij het jongetje een been heeft gebroken, terwijl het meisje ernstig aan het hoofd is gekwetst. Gisternacht vonden twee nachtwakers op het Binnenhof in Den Haag een man in be- wegingloozen toestand op den grond. Per zieken wagen naar het politie-bureel der 2de afd. over gebracht, bleef hij in denzelfden staat, zoodat geneeskundige hulp werd ingeroepen. De genees kundige wendde tevergeefs pogingen aan om de levensgeesten van den man op te wekken en moest ten slotte zijn dood constateeren, zonder de oorzaak daarvan te kennen. In den nacht tusschen Zaterdag en Zondag is te Zwolle brand ontstaan bij den spek slager Van Dijk in de Kamperstraat in de spek- rookerjj achter de woning. Aan de brandweer gelukte het de belendende gebouwen te beschermen, zoodat alleen de rookerij met 14 zijden spek en 150/2 kilogr. gerookte worst eene prooi der vlam men werd. Van den locaaltrein, die 's morgens van Vogelenzang naar Haarlem vertrekt, derail leerde gisterochtend dichtbij het station Vogelen zang een ledig rijtuig der derde klasse, waardoor een spoor versperd werd, ten gevolge waarvan de eerstvolgende treinen een groot uur oponthoud ondervonden. Rechtzakea, Van het vonnis van den kantonrechter, waarbjj de heer Valois was vrijgesproken van de aanklacht gedurende de jongste Haagsche kermis als actrice in dienst te hebben gehad de negenjarige Sophia Spoor, had, gelijk men weel, het O. M. bij het kantongerecht zich in hooger beroep voorzien. Dat appèl werd gisteren behandeld. Het requisitoir van den subst.-off. strekte tot bevestiging van het vonnis. Mr. A. De Pinto droeg de verdediging van den heer V. voor. Uitspraak a. s. Maandag. De smid P. Beute, uit Erica, gemeente Emmen, die sedert 20 Juli 11. te Assen in hech tenis was, verdacht van moord, is wegens onvol doend bewijs op vrije voeten gesteld. KOLONIËN. BATAVIA, 8 September. Den 4den dezer, ontving terj landsdrukkerij de letterzetter 1ste klasse J. Van der Laar, die 57 jaren dienst telde en onlangs na pensioneering tot broeder van den Ned. Leeuw was benoemd, uit handen van den heer De Pinéda, vanwege de regeering, eene gouden medaille, ter herdenking aan dien ongewoon langdurigen diensttijd. Het proces tegen den vervaardiger van valsche bankbiljetten is bij den raad van justitie te Samarang voortgezet. Den 6den dezer heeft het O. M. geëischt tegen Abels 20 jaar tuchthuisstraf en voor 5 Ghineezen, als medeplichtigen, van 5, tot 15 jaren dwangarbeid. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Iadië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Eentweej. verlof naar Ned., weg. ziekte, aan den res. van Cheribon Mr. S. C. H. Neder- burgh; een buitenl, verlof voor zes maanden, aan den secret, der res. Tanpanoli L. E. Martens. Ontslagen: Eervol, de zout- hoofddepotpakbuism. te Boender (Madura) W. R. De la Ram- belje; de adj.-comm. bij den post- en telegraafd. J. Schipper; met behoud van recht op pens., de gewezen klerk bij den ontv. der in- en nitvoerr. en acc. te Batavia J. W. Gasper3. Benoemd: Tot pred. bij de prot. gem. te Cheribon J. Van der Ven, te Madioen Y. Radersma, te Riouw P. Heijting; tot 2den comm. op het res.-kant. te Samarang H. E. N. Tooroptot 3den comm. bij het dep. van ond., eered. en nijv. D. O. Varkevisser; tot adj.-landm. 3de kl. van het kad. G. E. Wiemans. Ontslagen: Bij het binnenl. best. buiten Java en Madura, eervol, de contr. 2de kl. E. Winckel en benoemd tot contr. lsto kl. H. L. Van der Waarden, tot contr. 2de kl. L. C. Welsink, tot adsp- contr. P. Th. Couperus. Benoemd: Tot 9ubst.-tiscaal bij de resid.-raad te Bengkalis J. F. Levyssohn. Benoemd: Totads.- res. voor de pol. te SamaraDg F. W. H. Van StraateD; tot lid van den raad van just, te Amboina D. N. F. Kiehl. Bij het binnenl. best. buiten Java en Madura: tot contr. 1ste kl. E. Th. Van Delden, tot contr. 2de kl. A. H. Moorrees en J. Stormer, tot adsp.-contr. W. P. Van Berckel Bik en J. Verschuir. Be noemd: Aan de op. 2de lag. school te Samarang, tot éden huipond. R. Brons Middel, tot oden huipond. J. A. J. Vorder- manaau de op. lag. school te Amboinatot 3den huipond. A. C. J. Fournier, tot éden halpond. W. Op ten Noort; tot 2den hulpoud. aan de op. school te Kedirie L. Jolley. Door den landraad te Loemadjang benoemd tot buiteng. subst.-griff. Air. J. J. F. Van Hamel, door den landraad te Anjer tot id. Mr. A. Dull, door den landraad te Bekassi tot id. Mr. C. D. W. Pape. Be noemd bij den po9t- en tel.-dienst: tot kantoorch. 4de kl. C. M. W. Wruck, tot adj. comm. W. H. Binnendijk en E. Swaving, eerstgen. te Weltevreden, laatstgen. te Samarang. Departement der Marine. Benoemd: Tot 2den commies K. H. Boers; tot 3den commies J. W. Nil. Bij het vak van scheepsb. bij het marine-établ. te Soerabaya ontslagen: eervol, wegens ziekte, de dokm. H. F. Goudswaard, en benoemd tot dokra. op Onrust T. Krommenhoek, tot lsten opz. C. Roggeveen., tot 2den opz. J. Allein, tot adsp.-lichtopz. L. Gerla. BUITENLAND. Frankrij lz. Tot lid van den gemeenteraad in het quartier Sorbonne is verkozen de heer Engelkardt (radicaal), met 2476 van de 3168 stemmen. De „Ami d'Ordre", een te Clermont-Fer rand verschijnend Bonapartistisch blad, is wegens zijne aanvallen op de staatsregeling tegen 15 dezer voor het hof van assises gedaagd. Turkije. Een officieele kennisgeving, geteekend door den voorzitter van de Beurs, zegt dat het besluit der Porte van 6 October en de daarbij gevoegde ophelderende nota verschillend worden uitgelegd en de regeering daarom, ten einde elke dubbel zinnigheid te vermijden, verklaart, dat te rekenen van dien dag de renten en aflossingen der binnen- landsche en buitenlandsche schuld voor den tijd van 5 jaren tot de helft zijn verminderd, in dien zin dat de belaling der coupons geschieden zal voor de helft in specie en voor de andere helft in rentetitels met een interest van 5 pCt.'s jaars. De in specie betaalbare rente is, zoowel voor de betaling van de eene hellt der coupons als van den interest der nieuwe in 5 jaren aflosbare schuld, gewaarborgd door de opbrengst der in-, uit- en doorvoer-rechten, door de inkomsten uit het tabaks- en zoutmonopolie en door de belasting op de schapen. De „Daily Telegraph" heeft een telegram uit Weenen, volgens hetwelk Servië en Turkije er beiden in toegestemd zouden hebben hunne troepen van de grenzen terug te trekken. De „Polit. Corr." bericht, blijkbaar uit officieel-Turksche bron, dat de door Turkije be loofde hervormingen weldra zullen verwezenlijkt worden. Die hervormingen rechtvaardigen den financieelen maatregel door de Porte genomen, aangezien zij in de onmogelijkheid was om bij ieder semester nieuwe leeningen te sluiten, zoo bezwarend dat het budget daardoor te zeer ge drukt werd. Spanje. De Carlisten gaan steeds voort Hernani te bombardeeren. Het schijnt dat zij zich van dat stadje willen meester maken, om dan met alle macht St.-Sebastiaan te kunnen aanvallen. Zij hebben daarom eene batterij opgericht te Basaun en eene te Goiburn, 2000 meter dichter bij Hernani dan de batterij van Santiagomendi. Zoodra de Carlis ten meester zijn van Hernani, kunnen zij veel betere posities innemen voor het beschieten van St.-Sebastiaan. In deze stad is men dan ook nog zeer angstig en het emigreeren der ingezetenen gaat steeds voort; het cijfer der versterkingen die aangekomen zouden zijn is zeer overdreventot den 8sten zijn niet meer dan 800 man binnen de stad gekomen. Generaal Trillo is met 400 man uit St.-Sebastiaan naar Irun gegaan en heeft uit die plaats 500 man naar St.-Sebastiaan medege bracht. Ook schijnt op Bilbao weder de aandacht der Carlisten gericht te zijn. In de omstreken dier stad, te Munecas, Somorostro, in de Encartaciones zijn zij druk bezig met het aanleggen van ver sterkingen, zoodat men algemeen gelooft dat de stad spoedig aangevallen zal worden. De Carlisten-generaal Alvarez, vier kolonels, twee luitenant-kolonels, vijf kapiteins, een aalmoe zenier, tal van 1ste en 2de luitenants, sergeanten en soldaten zijn bij Prats de Mola op Fransch grondgebied gekomen en van daar naar Perpignan gezonden om geïnterneerd te worden. Telegrammen. SHANGHAI, 11 October. De „Pekin Gazette" bevat een decreet, waarbij bevolen wordt dat vreemdelingen in China op gepaste wijze zullen bejegend worden. Echter heeft de Chineesche re geering de eischen van den heer Wade, ook voor zoover zij het straffen der moordenaars van Margary betreffen, nog niet ingewilligd. Een bevredigende oplossing van het geschil schijnt dus altijd nog twijfelachtig.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2