Velp het lijkje gevonden was van een der ver miste kinderen uit het dorp Reek, begaf hij zich onmiddellijk derwaarts. Onderwijl was niet ver van daar 't lijkje van het tweede kind gevonden, lig gende in een greppel, waarin ongeveer twee palm water stond. De inwoners van het dorp Reek en Velp en de bewoners van de omliggende hoeven waren op het gerucht van den moord samenge stroomd. De brigadier maakte uit eenige geruchten op, dat 't een verdacht teeken was, dat een meisje, niet ver van daar woonachtig, niet op de plaats van 't onheil tegenwoordig waseen meisje, dat zeer ongunstig bekend stond. Op dit gerucht af gaande, gaf de brigadier onmiddellijk last aan een veldwachter en een, maréchaussée haar op te spo ren en haar, des noods met geweld, op 't terrein van den moord te brengen. Bij haar aankomst werd zij onmiddellijk bij de lijkjes gebracht, en hoewel baar gelaat kalm bleef, gaf toch eenige aarzeling in haar houding den brigadier aanleiding haar te visiteeren. Hij vond in haar bezit een knipmes, bevlekt met bloed, en een zakdoek, evenzeer, met bloed bemorst. De oorzaak daar van wist zij niet op te geven. Zij bleef echter alle schuld hardnekkig ontkennen, en had zelfs den moed, op last van den brigadier, het lijkje van 't jongste kind 53 passen ver te dragen. Zij werd daarop naar Grave vervoerd, waar zij lachende, onder een grooten toeloop van volk, haar intrede deed. Toen 't kind der wildernis echter tusschen de muren der gevangenis was opgesloten, kwam zij spoedig tot bekentenis. Het meisje, Marie Van der Linden geheeten, is 15 jaar oud. Zij is klein van gestalte, met een tanig gelaat, dat reeds hevige hartstochten aanduidt door de scherpte der lijnen. Zij heeft woeste flonkerende oogen. Zij be kende dat zij, bezig zijnde eikels te rapen, de kinderen in een laan straat zegt men hier had gezien, en dat zij daarop, omdat de kinderen haar wel eens hadden uitgescholden, het plan op vatte hen te vermoorden. Zij had beiden naar een afgelegen boschje gelokt, het oudste kind aangevat en met haar mes een steek in den hals toege bracht. Het kind had zich toen verweerd, waarop 't door haar op den grond werd geworpen en de oogen uit het hoofd werden gesneden. Een paar sneden over den hals voltooiden 't feit. Volgens haar verklaring had zij er heel veel „spul" mee gehad. Daarop heeft zjj 't jongste kind na eenige mishandelingen in een greppel met 't hoofd in 't water gehouden en gesmoord, is zij teruggegaan naar het lijk van het eerst vermoorde kind en heeft dit een porte-monnaie afgenomen, waarin acht centen waren. De porte-monnaie heeft zij weggeworpen en de centen begraven onder een graszode bij haar woning. Hoewel er geruchten liepen, dat de moordenares idioot is, schijnt dit niet 't geval te zijn. Zij is een afwijking der natuur: zoowel physisch als psychisch een monster. Opgevoed in een buurt van de gemeente Reek, die te recht „de wildernis" heet, heeft zij misschien nooit 't goede van 't kwade leeren onderscheiden. Zij km lezen noch schrijven, en was reeds gedu rende langen tijd om haar kwaadaardig karakter door iedereen in 't dorp gevreesd. De publieke opinie schrijft ook aan haar de branden toe, die in den laatsten tijd in de gemeenten Reek en Velp hebben gewoed. De officier van justitie en de rechter-commissaris uit 's-Hertogenbosch hebben in loco een onderzoek gedaan en de moordenares verhoord. Het krachtig optreden en roet doorzicht handelen van den brigadier der maréchaussee wordt door iedereen geroemd. Uit dezelfde plaats bericht men van den 9den dezer: De persoon J. v. d. W., verdacht van het toe brengen van ernstige verwondingen aan twee landlieden, bij gelegenheid van de kermis te Velp, is gisteren te Grave in verzekerde bewaring geno men. De afwezigheid der maréchaussées, die te Reek bij het onderzoek van den dubbelen moord in functie waren, schijnt hem verlokt te hebben, om zich in de stad te wagen. De oppasser van den luitenant der maréchaussées heeft hem met behulp van twee maréchaussées, niet te Grave gestationeerd maar toevallig aldaar aanwezig, ge arresteerd. In zijn bezit werd een buitenlandsch paspoort gevonden. Maria Van der Linden is hedenmorgen naar 's-Hertogenbosch getranspor teerd. Het vervoer geschiedde in een rijtuig, om haar voor de woede van 't volk te beveiligen. De luitenant der maréchaussée Quadekker, die op den dag der ontdekking van den moord te 's-Her- togenbosch voor het hof als getuige diende tegen zekeren Panders uit Haps, beschuldigd van kin dermoord, spoedde zich onmiddellijk naar Grave en wist in den avond 't jeugdige monster tot be kentenis te brengen. Zij heeft den volgenden dag aan hem in loco de plaats aangewezen, waar zij de porte-monnaie weggeworpen en het geld had begraven, 't Schijnt ook dat de muren der gevan genis een grooten inkloed hebben geoefend op haar geest. Zoolang zij onder den vrijen hemel stond, ontkende zij alles hardnekkig. Het kind der heide was daar nog in haar element. De gevangenis bracht haar tot nadenken. Zij schijnt gisteren ook eenige teekenen van droefheid te hebben gege ven. Toen zij echter hedenmorgen vervoerd zou worden en zij de kreten van 't volk hoorde, toen kwam baar dierlijke geaardheid weer boven en sprong zij lachende in 't rijtuig, brutale blikken op het volk werpende. Hedenmorgen zijn de ver moorde kinderen ter aarde besteld. Alle kinderen uit het dorp en den omtrek volgden, onder het luiden der klok, de draagbaren waarop de lijkjes der onschuldige slachtoffers naar de groeve werden gebracht. Bovengenoemde Panders heeft te 's-Her togenbosch terechtgestaan, beschuldigd van het pas geboren kind van zijn schoonzuster, die bij hem inwoonde zijn vrouw was gestorven op den 13den Juni te hebben gewurgd. Hij heeft 't feit bekend. De eisch is twaalf jaar tuchthuisstraf. Gedurende dit jaar heeft 't aan het corps der maréchaussée niet aan bezigheid ontbroken. Moord, kindermoord, brandstichting, hevige vechtpartijen, diefstallen komen herhaalde lijk op 't zondenregister van de bevolking dezer streken voor. 't Valt dus niet te loochenen dat een dusdanig bereden en bewapend corps, onder aanvoering van flinke chefs, in deze streken lang niet overbodig is. Met den lsten November a. s. zal de gemeente Gorcum hoogst waarschijnlijk van gas verlichting tijdelijk verstoken zijnDoor de tegen woordige concessionarissen namelijk mag na dien datum de gasfabriek niet meer geëxploiteerd wor den, terwijl er over de waarde-bepaling der fa briek en aanhoorigheden verschil gerezen is. De meerderheid der deskundigen, ter begrooting der waarde benoemd, heeft een en ander op een som van f 92,000, de minderheid op een bedrag van f 120,000 geschat. In een minnelijke schikking wil de gasmaatschappij niet treden, van de inwilliging der door de gasmaatschappij gedane vordering wil de gemeente niet weten. Dat het geschil op een procedure zal uitloopen, acht men waarschijnlijk. De midden in het dorp Vaassen staande doosjesplakkerij van de lucifersfabriek te Wenum is Zaterdag een prooi der vlammen ge worden, naar men zegt door onvoorzichtigheid. Aan den stillen wind en de hulp der brandweer is het te danken, dat de vlammen zich bij dat perceel bepaald hebben. Het gebouw is geassu reerd, doch de inboedel niet. Za t er dag-n acht. tusschen 12 en 1 uur brak te Rozenburg een felle brand uit in de tasch of bouwschuur der vereeniging tot landver- betering, bewoond door den opzichter J. Mol. De dochter en de dienstmeid, welke boven sliepen, zijn ongedeerd en barrevoets nog bijtijds beneden en buiten gekomen. Mol heeft inderhaast het geld uit de secretaire genomen, maar papieren heeft hij niet kunnen redden. De inboedel is slechts voor een gedeelte geassureerd. De schuur, waarin het graan was geborgen van 40 bunder gerst en 20 bunder haver, benevens 100,000 K. G. hooi en 40 mudden zaaitarwe, is evenals de behuizing geheel een prooi der vlammen geworden34 scha pen, de eenige levende have die er in was, zijn ten slotte nog gered, nadat de wol van enkele reeds door de vlammen geleden had. De brand weer, met den burgemeester aan het hoofd, heeft met beleid gewerkt om de vreeselijke vlammen te beteugelen. De broeder van Wainwright, denver- moedelijken moordenaar van Harriet Lane, in Whitechapel, is mede in hechtenis genomen. Er schijnen nieuwe feiten omtrent dezen afschuwelijken moord aan het licht gekomen te zijn. Zaterdag-ochtend is te Haarlem met militaire eer ter grave gebracht het lijk van den oud-militair S. R. De Jongh, sedert jaren ver pleegd in het Doopsgezinde bestedelinghuis aldaar. Hij had den hoogen ouderdom van 88 jaren be reikt en was begiftigd met het zilveren kruis van 1815. Te W i 1 p had Vrijdageenverschrik- kelijk ongeluk plaats. De smid V. had een geweer ter reparatie ontvangen dat hij meende niet ge laden te zijn. Toen hij het eenigen tijd in het vuur had, ging er evenwel een schot af, met het ongelukkig gevolg dat zijne vrouw de lading in de zijde ontving en onmiddellijk een lijk was. Het is de politie te Rotterdam gelukt twee zeer gevaarlijke sujetten in handen te krijgen, die reeds meermalen met de justitie kennis maakten, en thans bij eene familie op de Leuvenhaven, waar een hunner knecht was, door middel van braak eene belangrijke som aan effecten, gouaen en juweelen voorwerpen, bankpapier enz. ontvreemd den. Het is tevens de politie gelukt het grootste deel van het gestolene in de woning van den andere te ontdekken, doch nog wordt het navol gende vermist4 obligatiën 5 pCt. Peru A°. 1872, N°s. 69005, 74782, 80941 en 123122, ieder groot 100 p. st.3 pCt. Spanje, buiten- landsche, 1 a 225 p. st., A». 1867, No. 7345, 2 a 170 p. St., A°. 1867, N°. 21228, A'. 1871, N°. 2505, 1 a 42.10 p. st., A°. 1867, No. 16515, 5 pCt. Rusland, A°. 1873, N°. 89293, groot 50 p. st., en N°s. 13001, 13002, 16910,-19925, 26100, ieder groot 100 p. st.een Indisch bewijs van lijfrente; een polis van assurantie op een inboedel, groot f 4000, agent de heer Dunlop, te Rotterdam twee huwelijkscertificaten (Engelsch; twee notitie boekjes (Engelsch)een kassiersboek (Engelsch); een geboorte-akte van Mary-Jannet Levingston (Engelsch)een geboorte- en overlijdens-akte van Lisette Elisabeth Plump (Hollandsch), op Java opgemaakt, waarvan de officier van justitie te Rotterdam dringend opsporing en bericht verzoekt. Rechtzaken. In de zaak van M. Houba, beschuldigd van moord op zijne huisvrouw, is door adv.-gen. De Meyier levenslange tuchthuisstraf geëischt. Mr. Van Capelle, verdediger van besch., meende dat het onbewezen was, dat besch. den steek had toe gebracht en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak a. s. Donderdag. De arrond.-rechtbank te Tiel heeft uitspraak gedaan in de volgende zaak: De dochter van vrouw v. d. L. was beschuldigd dat zij in het vorige jaar twee bankbiljetten van f 1000 en een van f 60, eenige weken voor het overlijden van mejuffrouw V., aan deze had ontvreemd. Kort daarop was zij, met achterlating van die gelden, naar elders vertrokken en in dien tusschentijd hadden haar moeder en broeder de bankbiljetten van de plaats waar ze bewaard werden wegge nomen en verborgen, wetende dat zij niet op eer lijke wijze waren verkregen. Na hare terugkomst ging de dochter met haar minnaar op reis en overhandigde hem een der bankbiljetten van 1000, waarvan ook hij de herkomst wist. Een groot deel van dat geld werd op de reis verteerd, en kort na de tehuiskomst der beide gelieven werd de geheele familie in hechtenis genomen. De rechtbank heeft de dochter en haar aanstaan den man en de moeder tot een cellulaire gevan genisstraf van anderhalf jaar veroordeeld, en den zoon, die beschuldigd was van de moeder in het verbergen der gelden te hebben geholpen, vrijge sproken. Vrijdag heeft het prov. gerechtshof in Zee land uitspraak gedaan in de zaak van J. Courtin, C. Walraven en F. Courtin, allen te Heinkens- zand, de eerste beschuldigd van bedriegelijke bank breuk, de beide anderen ter zake van medeplich tigheid daaraan. Het hof heeft met aanneming van verzachtende omstandigheden hen veroordeeld tot gevangenisstraf in eenzame opsluiting te onder gaan, den eerste voor den tijd van 1 jaar, de beide anderen ieder voor 3 maanden. BUITENLAND. ÈYankrij k. De minister van onderwijs heeft opnieuw het onderwijzerspersoneel bij eenige staatsfaculteiten, zooals te Clermont, Poitiers, Grenoble en Caen, versterkt. Met name zijn het de wis- en natuur-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2