LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4805. A0. 1875. Dinsdag 12 October. ST ADS-BEKICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden1. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS OER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174- Grootere letters naar plaatsmimte. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 14 October, 's namiddags te twee uren. LEIBEN, 11 October. Maandag 25 dezer zal in de Kweekschool voor zeevaart alhier een keuring plaats hebben van knapen die bij 's Rijks zeemacht een verbin tenis wenschen aan te gaan. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen 26,00, 5.60 en 2.65 en de laagste 26.00, 5.20 en ƒ2.60. Wij vernemen dat den 19den dezer in de Hollandsche Maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen alhier als spreker zal optreden de heer J. J. L. Ten Kate, van Amsterdam. Ook zal door die Maatschappij in den loop van dit jaar nog eene soirée déclamatoire worden gegeven, waarop mevrouw Kleine-Gartman van Amsterdam zich zal doen hooren. De gedrukte stukken en monsters van koop waren, te verzenden per stoomschip Celebes, be- hooren uiterlijk in den avond van den 15den October (dus niet den 16den zooals vroeger be richt werd) en de brieven den daarop volgenden dag 's morgens per eersten trein aan Den Helder aangekomen te zijn. Het stoomschip Holland, van Batavia naar Nieuwediep, is den 8sten dezer des avonds te Suez aangekomen en den 9den het kanaal inge gaan. Zaterdag werden in DenjHaag geëxamineerd voor de akte in de Fransche taal 7 candidaten. Toegelaten zijn de heeren: L. Landsman en J. Schreuder uit Rotterdam en H. K. A. Vosbergen uit Kralingen. Van de 18 candidaten voor de hulponderwijzersakte werden toegelaten de heeren J. Admiraal uit Vrijenban, A. M. F. Brinkman, M. C. H. J. Cramerus, A. J. J. M. Olyslager, G. F. Stutterheim, W. L. Vogelesang en J. E. Was senaar, allen uit Den Haag. De Commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp tot aanleg van staatsspoorwegen heeft in de memorie van antwoord en in het gewijzigd ontwerp van wet met ingenomenheid de blijken aangetroffen van de ernstige begeerte der regee ring om in deze aangelegenheid met de Kamer tot overeenstemming te geraken. De Commissie acht het ontwerp rijp voor de openbare beraad slaging. Zij wenschl op een tweetal punten terug te komen. Het ligt in de bedoeling der Com missie van rapporteurs en, gelijk zij onderstelt, ook der regeering, dat Rotterdam door een staats spoorweg met den Hoek van Holland worde ver bonden. Tegen de omschrijving der verlangde lijn (een spoorweg van Schiedam langs Vlaardingen naar Maassluis) heeft de Commissie evenwel tweeër lei bedenking. Vooreerst komt het haar wenschelijk voor bij deze wet in het midden te laten of de weg van Rotterdam, dan wel van Schiedam zal uitgaan, met andere woorden of omtrent dezen weg eenige overeenkomst zal worden aangegaan met de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij, ten andere oordeelt de Commissie het niet minder wenschelijk, dat de aanleg van een staatsspoorweg van Rot terdam naar den Hoek van Holland in deze wet worde gewaarborgd. Daarom geeft zij in overwe ging nommer 7 van art. 1 van het ontwerp aldus te lezen„7°. (van) het centraalstation te Rot terdam of van Schiedam naar Vlaardingen en Maassluis naar den Hoek van Holland." De Com missie acht het noodig dat voor den staatsspoorweg naar Vlissingen een dubbel spoor worde gelegd van Vlissingen aanvankelijk tot Boxtel, opdat bij de onzekerheid van het tijdstip van aankomst der stoombooten van Sheerness, ten allen tijde, zonder stremming in den dienst van andere spoortreinen, een sneltrein van Vlissingen naar Duitschland kunne loopen. De dezer dagen bij de Tweede Karner in gekomen veslingbegrooting voor 1876 is totaal uitgetrokken op 6,700,000. De middelen tot dekking dezer uitgaaf zijn aldus te berekenen Op het achtste hoofdstuk van 1875 is voor de vol tooiing van hel vestingstelsel toegestaan ƒ3000000; de uitgaven zullen vermoedelijk niet hooger zijn dan ƒ2,500,000, aldus vermoedelijk batig slot van den dienst van 1875 ƒ500,000; de bijdrage ter bestrijding der uitgaven voor den dienst 1876 zal bedragen ƒ6,200,000; de middelen voor 1876 dus 6,700,000, tot welk bedrag de uitgaven zijn ge raamd. De werkzaamheden in de stelling Helder zullen zich vooreerst bepalen tot voortzetting var. de verbetering der Oostbatterijen en der kustbatte- rijen van de forten Erfprins en Kijkduin. Ook zijn gelden aangevraagd voor voortzetting van den bouw van sperforlen nabij Zutfen en Zwolle, voorts tot ver betering der stellingen van het Hollandsch Diep en 't Volkerak, en van de monden der Maas en het Haringvliet. Verder zijn nog gelden uitgetrokken voor verbetering van gehouwen, eene telegraphische ver binding der verdedigingswerken, artilllerie-mate- rieel, aanschaffing van een 30 cM. kustgeschut. Voor het torpedo-wezen, voor zoover onder het departement van oorlog, is slechts een betrekke lijk geringe som voor 1876 geraamd. Te Amsterdam heeft zich eene commissie gevormd, die per circulaire de vrienden en ver eerders van wijlen den architect Cornelis Outs- hoorn heeft uitgenoodigd om mede te werken tot het oprichten van een gedenkteeken op zijn graf. De Rotterdamsche Zouaven-broederschap heeft bij de Tweede Kamer voldoening aangevraagd voor den smaad, dien haar eerelid, den heer Brou wers, pastoor te Bovenkerk, te Keulen is aan gedaan. Uithoofde van het overcompleet aantal tam boers bij het bataljon mineurs en sappeurs is de werving van tamboers bij gezegd bataljon tot nader order gesloten. Tweede Kamer. Het ontwerp betref fende de spoorwegen is aan de orde gesteld na de rechterlijke ontwerpen. De heer Van der Putte heeft geïnterpelleerd over de actueele betrekkingen met Venezuela. De minister van binnenlandsche zaken heeft zeer uitvoerig de geschiedenis over de ge schillen met Venezuela uiteengezet. Nederland wilde niet terugnemen den eisch tot openstelling van twee havens in Venezuela. Daarom is de gezant vertrokken. De toestand nu is die van onder broken diplomalieke betrekkingen, niets meer niets minder. De toestand is niet zorgwekkend, maar ernstig genoeg om aan te manen tot zeer groote voorzichtigheid. De regeering is overtuigd van den steun der vertegenwoordiging. De beraadslagingen over de interpellatie zijn verdaagd tot later. Het voorstel Viruly tot wijziging van het reglement van orde is aangenomen met 37 tegen 20 stemmen. i De luit.-ler-zee 2de kl. J. P. Wesselink, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den laatsten dezer op nonact. gesteld; de off.-van-gez. 1ste kl. C. J. A. De Groot wordt met den 16den dezer geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord, terwijl de off.-van- gez. 1ste kl. van de landmacht, tijdelijk gedet. bij de zeemacht, C. C. Vigelius, -geplaatst wordt aan boord van Zr. Ms. ramschip Guinea. Z. M. heeft aan H. Van der Colff, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, beh. aanspr. op pensioen, als ontv. der dir. bel. en acc. te Nieu- weramstel; verplaatst de volgende contr. der dir. bel., in- en uiig. rechten en acc.A. P. Boel- laard, van Haarlem naar AmsterdamL. C. A. J. Niehot, van Delfshaven naar RotterdamA. Merens, van Drachten naar Hoorn; F. G. Van Delden, van Middelburg naar Delfshaven; J. E. Westen berg, van Assen naar Haarlem; J. Sijtsma, van Ommen naar Drachten; P. R. Van Visvliet, van Vlissingen naar MiddelburgJ. H. De Bruyn, van Sneek naar AssenA. O. J. Schindler, van Hans- weert naar Vlissingen; F. A. J. A. Van Galen, van Groenlo naar Sneek; A. P. R. Van Beuse- kom, van Sittard naar Hansweert; benoemd tot contr. der dir. bel., in- en uiig. rechten en acc. te Groenlo, J. H. Drielsma, adj.-contr. te Gro ningen; te Sittard, J. H. Van der Heyden, adj.- contr. te Amsterdamte Ommen, P. F. A. Roo seboom, adj.-contr. te Schiedam; verplaatst den adj.-contr. der dir. bel. P. H. Balfour van Burleigh, van Roosendaal naar Amsterdambe noemd tot adj.-contr. der dir. bel. enz. te Roo sendaal, J. H. A. Bouman, le Amsterdam; aan J. A. Dieduksman, wonende te Djokdjokarta, ver gund het aannemen der onderscheidingst. van ridder 4de kl. van de koninklijke kroonorde; op zijn verzoek, aan den luit.-kol. der inf. in Ned.- Indië H. J. Van Lith, met ingang van 1 Nov., eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. milit. dienst, met toek. van pensioen. Gremengd. Nieuws. Gisternamiddag omstreeks vijf uren ontstond op de St.-Jacobsgracht tusschen vier jon gelieden een hevige twist. In het vuur der woor denwisseling werd door K., een der ruziemakers, een kleine jongen tegen den grond geworpen, ten gevolge waarvan het kind uit zijn neus begon te bloeden. Toen de daarsurveilleerendepolitie-agenten hem naar het politie-bureel wilden vervoeren, werden zij door het publiek daarin verhinderd, zoodat zij hem moesten loslaten. Van een ander zal tegen de overtreders proces-verbaal worden opgemaakt. De „Delftsche Ct." meldt: Waren in den laatsten tijd de blikken meer dan gewoonlijk naar boven gericht, naar de spits van onzen Nieuwekerkstoren, Zaterdag-voormiddag was dit inzonderheid het geval, toen men bezig was het kruis op te hijschen en te stellen. Te een uur was de gevaarlijke karrewei gelukkig volbracht en eensklaps zag men de Nederlandsche driekleur zich boven het kruis viool'yk ontplooien. Een al gemeen gejuich ging op dit oogenblik op uit de monden der honderden toeschouwers op de Markt en elders, die het werk hadden gadegeslagen, en onmiddellijk daarop weerklonk van den toren, alsof hij zelf over zijne naderende voltooiing zijn vreugde wilde te kennen geven, het Wilhelmus van Nassauen en kort daarna het Nederland sche volkslied. De haan zal Maandag of Dinsdag a. s., wanneer het weder daartoe gunstig is, op zijn verheven standpunt worden geplaatst. Betreffende den moord te Reek wordt uit Grave van 8 dezer nog het volgende gemeld: Toen gisteren de brigadier der maréchaussée P. J. I Lellschop vernomen had, dat in een hakbosch te

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1