achtte het volstrekt niet raadzaam het geldelijk belang der belrokken ambtenaren bij den meer deren bloei hunner scholen geheel opgeheven te zien. Anderen daarentegen konden zich met het voorstel wel vereenigen. Alle leden eener sectie waren van oordeel dat voor de academische rijschool geene gelden uit de gemeentekas mochten worden bestemd. De kosten van het onderwijs in het paardrijden moesten uit den aard der zaak geheel worden bestreden door hen die zich daarin wenschten te oefenen. Ook in eene andere sectie verklaarde een lid zich stellig tegen het verleenen dier toelage, uithoofde het paardrijden eene zaak van louter weelde en uit spanning was, waarvan alleen door meergegoeden gebruik werd gemaakt, zoodat de kosten, ook zelfs voor een deel, niet door de gemeente mochten worden gedragen. Hij bleef op de weglating van dien post aandringen, aangezien hij de toelage be schouwde als een subsidie, over de toekenning waarvan telken jare door den Raad moest wor den beslist. Naar aanleiding der toelage aan de eigenaars van den schouwburg, deed in eene sectie een lid de vraag of in de wijze van exploitatie van den schouwburg reeds eenige verandering was gemaakt, met betrekking tot de verkrijgbaarstelling van plaatsen, naar aanleiding van de ten vorige jare bij de behandeling der begrooting daaromtrent gemaakte aanmerkingen. Een ander lid voerde daartegen aan, dat door commissarissen van den schouwburg op verschillende wijzen was beproefd aan de geopperde bezwaren tegemoet te komen, doch zonder afdoend resultaat. Hel scheen hoogst moeilijk een middel te vinden om in dat opzicht ieders eischen te bevredigen. Ook trof men in andere plaatsen de misbruiken, waarop hier ge wezen werd, in veel grooter mate aan. Eerstbe doeld lid volhardde toch bij zijne meening, dat al het mogelijke moest aangewend worden om de bestaande misbruiken te weren en aan eiken be zoeker gelijke rechten te verschaften, al ware het des noods door bedienden, die aan die misbruiken de hand leenden, te ontslaan. In eene andere sectie verklaarde een lid zich ten stelligste tegen het verleenen dier toelage. Hij meende dat aan commissarissen, des gevorderd, andere middelen ten dienste stonden om de inkomsten van den schouwburg te vermeerderen, b. v. het doen be talen van hoogere entreegelden, waardoor de habi tués zich waarlijk niet zouden laten afschrikken. Een ander lid daarentegen merkte aan dat uit de overgelegde rekening gebleken was dat de onder nemers van den schouwburg hoogst bezwaarlijk het eenmaal toegestaan subsidie zouden kunnen missen. Eindelijk werd in eene sectie nog de vraag ge daan, of er niet fondsen bestonden (b. v. van de Lakenhal), die thans, naar men meende, werden beheerd door het college van dagelijksch bestuur, op welk beheer geen de minste controle bestond en waaromtrent geene rekening aan den Raad werd gedaan. Gaarne zoude men aangaande den aard en den omvang van zoodanige fondsen eenige inlichting willen ontvangen. Wij vestigen de aandacht op het belangrijk werk van Dr. H. C. Rogge over Joh. Wtenbo- gaert en zijn tijd, waarvan volgens achterstaande advertentie het tweede deel is verschenen. Men zou zich zeer vergissen indien men meende hier alleen eene levensbeschrijving van Wtenbogaert te vinden, ofschoon deze hofprediker van Prins Maurits, de vriend van Oldenbarnevelt en De Groot, wel verdient gekend te worden. Wij hebben hier te doen met eene grondige studie over het twaalf jarig bestand, waarvoor de schrijver gebruik heeft gemaakt van belangrijke stukken, die tot hiertoe in onze archieven begraven lagen. Na hetgeen Motley en Groen van Prinsterer over die belang rijke bladzijde van onze geschiedenis hebben ge schreven, wenschen wij dit werk, in zulk een boeienden vorm geschreven, in veler handen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 67 74 vol wassen personen en van '1620 kinderen. Gisteren werd in Den Haag van de 18 candidaten voor de hulponderwijzers-akte door 12 een voldoend examen afgelegd, zijnde de heerenH. Van der Bie uit Dordrecht, A. Bon- gers uit Oud-Beierland, C. H. Brouwer uit Hazers- woude, J. C. Van der Eist uit Dordrecht, J. C. Van der Hek uit Zevenhuizen, P. Keyzerwaard uit Vierpolders, J. Ivoet uit Leiden, J. Kruithof uit Giesendam, J. Van Ling uit Woerden, A. Van Muilwijk uit Alblasserdam, G. Hoogervecht uit Leiden en D. II. Meyer uit Noordwyk. - Op den derden Nederlandschen Protestan tendag, die onder het eerevoorzitterschap van prof. Dr. Buys Ballot te Rotterdam gehouden zal worden op Woensdag 27 October a. szullen de volgende vraagpunten worden behandeld: 1. Onze roeping tegenover de sociale quaestie, Referent de heer P. H. Hugenholtz Jr. Bij de behandeling van dit onderwerp zal door den heer Mr. H. Ph. De Kanter de vraag worden ter sprake gebrachtWat is er van de katheder-socialisten te verwachten voor de zedelijke ontwikkeling van het volk? 2. De waarde der zoogenaamde christelijke feesten. Refërent dè heer F. C. A. Pantekoek. 3. Het belang van den godsdienst voor de hedendaagsche samenleving. Referent Prof. Dr. A. Kuenen. 4. Welke moet de houding zijn der vrijzinnige pro testanten in de Ned. llerv. Kerk, nadat art. 11 alg. reg. door de Synode van 1875 onveranderd is gehandhaafd en dus de bepaling, die de hand having der leer aan de kerkelijke besturen voor schrijft, is behouden Referent de heer A. S. Carpentier Alting. Den vorigen dag des avonds te 7 uren muziek- en zanguitvoering in het kerk gebouw der Evangelisch-Luthersche gemeente onder leiding van den heer Fr. Gernsheim, met mede werking van eenige dames en heeren. Als spreker zal hierbij optreden Prof. Dr. C. P. Tiele. Als auteur van de door het Haagsch ge nootschap bekroonde prijsverhandeling over den invloed van het christendom op het lot der vrouw heeft zich aangemeld de heer W. J. Manssen, Ev. Luth. pred. te Zaandam. Donderdag herdacht de hoogleeraar W. A. Enschedé, te Groningen,, den dag waarop hij 40 jaren geleden met het hoogleeraarsambt bekleed werd. Door de studenten werd hem eene schrijf tafel aangeboden, vergezeld vari een album, be vattende de namen der schenkers. Het stoomschip Koning der Nederlanden van Batavia naar Nieuwediep, is 6 dezer des ochtends Kaap Sint-Vincent gepasseerd. De minister van koloniën brengt voorloopig ter kennis dat vermoedelijk in het volgende jaar voor de opleiding' te" Utrecht voor den milit. pharmaceutischen dienst in Ned.-Indië zes jonge lingen zullen gevraagd worden, waaromtrent in het begin des volgenden jaars eene nadere op roeping zal plaats hebben; dat, met wijziging der in de „Ned. Staatscourant1' van den 15den Jan. jl. vermelde voorwaarden, de leeftijd van admissie in minimo is vastgesteld op 17 jaren; de voor het toelatings-exarnen vereischte vakken zijn ver meerderd met de Engelsche taal en de platte driehoeksmeting; de leercursus is gebracht op 5 jarenaan iederen kweekeling, boven de jaar- hjksche toelage van 700 in den aanvang van eiken leercursus, zal worden uitgekeerd eene som van f '100 voor inschrijving als student, voor de collegegelden en de jaarlijksche bijdragen aan de scheikundige werkplaatsen. In het laatst van September en in het be gin van deze maand heeft in Den Haag een exa men plaats gehad van onderofficieren voor de betrekking van 2den luit.-kwartierm. bij het leger hier te lande en bij dat in Oost-Indië, alsmede voor administrateur van kleeding bij eerstgenoemd le^er. De uitslag is geweest dat allen hebben vol daan en wel: voor hier te lande de heeren: Kroonenburg, Broeksma, Knauf, Stuivenberg, De Vries, Van Steyn en Van der Meer; voor het leger in Oost-Indië de heeren: De Voogd, 't Hooft, De Raad, Smits, Koster, Lommen, Vossen, Rinses, Koopman en Wilderink; voor administrateur van kleeding hier te lande de heer Haarman. De Kamer van koophandel en fabrieken in Den Haag hield den 5den dezer eene vergadering waarin o. a. mededeeling werd gedaan van het antwoord des ministers van financiën op het adres der Kamer van 17 Augustus jl. De minister deelt daarin mede, dat, blijkens ingesteld onderzoek, de waarde der talrijke bezendingen van zijden en andere manufacturen, welke na aangifte aan de tolkantoren, bij kleine partijen of afgesneden stuk ken door buitenlandsche huizen worden afgele verd, bij invoer niet lager wordt gedeclareerd dan bij die van grootere partijendat daarop ook even scherp wordt toegezien als op aanvoeren van grooteren omvang, hetgeen te gemakkelijker valt, omdat het door de ontbieders te betalen bedrag op de pakjes vermeld staat; en dat de Kamer verzekerd kan zijn, dat de ambtenaren niet zullen nalaten hun plicht te doen, wanneer zich, in ver band met dat bedrag, de gelegenheid tot bena- nering aanbiedt. Gisteren is per extra-trein van Harderwijk vertrokken, via UtrechtGoudaDen Haag naar Den Helder, een detachement suppletietroepen, sterk 300 soldaten, onder bevel van den kapitein G. J. Sas en het rnedegeleide van den lsten lui tenant W. S. de Wijs, den 2den luitenant A. J. Van Buuren en 12 onderofficieren, alle geleiders behoorende tot het vaste kader van het koloniaal werfdepot, die na volbrachte taak hun garnizoen zullen rejoigneeren. Van voormeld detachement zullen op 16 Oct. a.s. aan boord van het te Nieuwediep liggend stoomschip Celebes 240 man (waaronder 10 onderoföcieren) worden geëmbar keerd. Het overschietende gedeelte blijft onder bevel van den kapitein G. Luymes, van het 7de regiment infanterie, gekazerneerd, in het fort Kykduin, in afwachting eener latere scheepsge legenheid. Thans kan definitief worden medegedeeld dat de diplomatieke onderhandelingen tusschen Nederland en Venezuela door den gezant van laatstgenoemd rijk zijn afgebroken nadat de Nedeilandsche regeering geweigerd had den eisch van Venezuela in te willigen, namelijk schadevergoeding te verleenen wegens beweerde inmenging der Nederlanders op Curacao in de inwendige aange legenheid van Venezuela. Dientengevolge is de gezant heden vertrokken. De zaak der openstelling van de havens is ook ter sprake gekomen, i-naar bovenstaande is de juiste aanleiding. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Brielle Mr. A. J. Dijckmeester, adv. te Vollenhove; tot plaatsverv. kantonrechter te Haarlem Mr. H. J. A. Van Heumen, adv. en cand.-not. aldaar; J. Valkhoff, gew. hoofdonderw. te Ttotlerdam, een pensioen verleend ten bedr. van 1134; N. M. Schild, gew. hulponderw. in Den Haag, ten bedr. van 101 's jaars; aan Dr. H. Van Cappelle, referendaris bij het depart, van binnenl. zaken, vergund het aann. en dragen der versier selen van ridder der orde van St.-Anna 2de kl.; aan A. W. J. Vliek, serg.-majoor bij de inslr.- comp. te Schoonhoven, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding op 4 Juli jl. van een drenkeling uit het water aldaar, toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuig schrift; aan W. H. Muntendam, te Haarlem, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit. zijn betr. van contr. over de postzegelfabricatie. Z. M. heeft den heer N. Glinderman, adj.- contr. der dir. bel. enz. alhier, verplaatst naar Schiedam en inzijne plaats benoemd den heer H. Carnerlingh, surnum. te Amsterdam. Gemengd Nieuws. Te Rijnsburg is op last van den rijks- veearts Steigerwaldt een paard, aan kwaden droes lijdende, onteigend en afgemaakt. Een jongmensch van o nge veer dertig jaar werd gisterochtend te Waalwijk levenloos uit het water opgehaald. Men onderstelt dat hij door de duisternis misleid in het water is gevallen. Woensdag-ochtend werden twee kin deren van den landbouwer Laarackers, wonende te Reek, bij Grave, uitgezonden om de koeien te hoeden. Daar zij op het gewone uur, 11 uur 's morgens, niet terug waren, hebben verscheiden personen den ganschen dag en nacht naar hen gezocht, doch tevergeefs. De koeien werden in een vreemde weide gevonden. Donderdag-ochtend ontdekte men in een bosch te Velp het lijkje van 't jongste kind, met alle kenteekenen van een gewelddadigen dood. De brigade der maréchaussée heeft zich onmiddellijk naar de plaats der misdaad begeven, ten einde het andere kind op te sporen en zoo mogelijk den moordenaar te ontdekken. De beide kinderen waren meisjes, 6 en 10 jaar oud. Het oudste kind is later ook vermoord ge vonden. De vermoedelijke daders zijn in handen van de justitie. Woensdag-avond, bij gelegenheid van de kermis te Velp bij Grave, heeft aldaar een vechtpartij plaats gehad tusschen drie boeren, met 't treurige gevolg, dat twee hunner ernstig zijn gewond. De dader is voortvluchtig. Misbruik van sterken drank was ook hier weder de aanleidende oorzaak. Naar men te Breda verhaalt, heeft de kolonel-commandant van het 6de regiment zich schriftelijk moeten verantwoorden omtrent het gebeurde bij eene inspectie, nu een drieial weken geleden. De zaak schijnt hiermede haar beslag te hebben verkregen. Zondag jl. heeft men in de woning van een landbouwer onder Schore uit een gesloten kist eene som van ruim 700 ontvreemd. Dinsdag hebben te Luik, bij het uit- gaan eener school, een jongen en meisje, beiden zeven jaren oud, twist gekregen, waarb'y de eerste de laatste zulk een schop gaf, dat zij weinige oogenblikken daarna overleed. Rechtzaken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht alhier van 2 October: 4 wegens het maken van nachtelijk burenge rucht 1 w. laten loopen van een ongemuil- banden hond; 1 w. een voertuig onbeheerd op straat te hebben laten staan2 w. builen een openbare waterplaats te hebben verricht, waartoe die inrichtingen bestemd zijn 1 w. het zitten op een door honden getrokken kar; 1 w. een slachtplaats niet zoo gesloten te houden, dat het slachten op straat niet kon gezien worden. Twee diefstallen van vee uit de weide, geïm- puteerd aan A. M., 23 jaren oud, slager te Dordrecht, maakten gisteren in de eerste plaats het onderwerp van behandeling uit ter terecht zitting van het hof in Z.-H. Bedoelde persoon begaf zich den 23sten en 29slen Juli jl. met eene roeiboot op eerslgemelden avond naar eene afge sloten weide in een polder aan den Ringdijk onder Zwijndrecht en in den avond van laatstge- melden datum naar eene voor iedereen toeganke lijke weide aan den Wieldrechtschen dijk onder Dubbeldam, waar hij twee kalveren ter gezamen lijke waarde van f 90 wist te bemachtigen. De beesten werden door hem geslacht en het vleesch benevens de huiden medegenomen. Bij gedeelten verkocht hij het zich toegeëigende, en bezorgde enkelen zijner collega's te Dordrecht best kalfs- vleesch tegen 30 cents het kilo. De feiten werden door den besch. volledig bekend. Gebrek aan werk gaf hij als reden van zijn misdadig bedrijf op. Het O. M., vertegenwoordigd door adv.-gen. Van Maanen, eischte een tuchthuisstraf van 5 tot 10 jaren. De verdediger Mr. Van Royen beval zijn cliënt in de clementie van het hof aan. De slach ter kon aan het einde der terechtzitting vernemen dat het hof hem tot 5 jaren tuchthuisstraf had veroordeeld. In deze zitting stonden voorts terecht S. P. en P. P., op wie de beschuldiging rust in den och tend van 9 Aug. jl. aan den Goejanverwelschen- dijk onder Gouda eene woning te hebben open gebroken en uit eene chiftonière in de huiskamer ontvreemd eenige gouden sieraden en een zilveren snuifdoos. Nadat zij een gedeelte van het goud aan een schipper voor f 5 hadden van de hand gedaan, werd het tweetal onder Oudewater ge arresteerd en in het bezit van het overige be vonden. Ook zij beleden hunne schuld. Het gemis van nadeel als verkleinende omstandigheid in aanmerking nemende, requireerde adv.-gen. 6 maanden tot 5 jaren gevangenisstraf. Nadat Mr. D. J. Van Heusde de aandacht op eenige ver zachtende omstandigheden had gevestigd, legde dat college ieder twee jaren gevangenisstraf op. Bij arrest van het prov. gerechtshof in Lim burg is Martinus Meyer, uit de gemeente Sittard, wegens manslag gepleegd op zijne vrouw, veroor deeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. Voor het prov. gerechtshof te Arnhem stond Don derdag terecht Marcelis Houba uit Niflrik, beschul digd van moord op zijn huisvrouw. De akte van beschuldiging legde hem ten laste dat hij op 18 Juni jl. zijn vrouw met een mes in de linkerbil zou gestoken en haar voorts bijna geen ge neeskundige behandeling verschaft hebben, zoodat zij op 8 Juli ten gevolge van verbloeding was overleden. De beschuldigde gaf op, dat zijne vrouw, zooals zij hern dagen lang nadat zulks gebeurd was had opgegeven, in een grasmes was gevallen. De verklaringen van een negental getuigen moesten strekken om de beschuldiging te staven en de beweringen van den beschuldigde te weerleggen. Twee dokters, als deskundigen gehoord, beweerden dat het zoo goed als onmogelijk was, dat de wonde door het grasmes op de wijze, zooals de beschul digde beweerde, zou zijn toegebracht; daarentegen was waarschijnlijk een zakmes des besch. gebezigd, dat bij hem in beslag genomen en, evenals het grasmes, als stuk van overtuiging aanwezig was. Een man en vrouw, die met den beschuldigde onder één dak woonden, gaven op, dat zij hem op 18 Juni den geheelen dag tegen zijne vrouw hadden hooren uitvaren, dat zij hem des avonds een mes hadden hooren slijpen en uitdrukkingen hooren bezigen, als: „je mot er an, pestilent", enz.dat zij vervolgens de vrouw hadden hooren kermen en den volgenden dag in hun kelder een grooten plas bloed hadden gevonden, welke door de zoldering des beschuldigden heen was geloopen. Andere getuigen vei melden gesprekken der nu overledene gedurende hare laatste dagen, waaruit viel af te leiden dat de beschuldigde haar de wonde had toegebracht, en deelden bijzonderheden mede omtrent de voortdurende slechte behandeling, welke hij zijne vrouw liet ondergaan. De beschul digde bleef zijne schuld pertinent ontkennen. De behandeling der zaak werd te 4 uren geschorst tot gistermorgen te 10 uren, als wanneer eerst de adv.-generaal Mr. de Meyier zijn requisitoir zou nemen en daarna Mr. Van Cappelle de verdediging voordragen. KOLONIËN. Door den gouvcrneur-geDeraal van Ned.-Indië zija de volnende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Eervol, uit'slands .1 lenst, de adj.-comm. bij den post- en leleg. W. F. N. Neinuckx; id, de gew. klerk op het res -bur te Muntok It A. J. Edwards; id. de gew. klerk op het ads.-res.-kantoor te Maoondjaja J. W. P. Le Fèbre. Bcuoemd: Tot comm. op hot res.-kant. te Bezoeki J. C. Dey; tot opz. ode kl. bij den waterstaat en 's lands openb. werken A. lie Baat, C. Haccon, F. L. Oosten broek, G. Heuff en C. Vreedecburgbtot lsten bnlponderw. aan de o. 1. school te Kedirie J. Uhl, tot lsten hulponderw. aan dc o. 2de lag. school te Makassar J. J. Cuyle. O a ts 1 a gen: door den landraad te Blitnr, wegens vertrek, eervol, als buiteng. subst.-grifi". F. G. C. Mooyaart; door den laudr. te Cheribon benoemd tot buiteng. eubst.-griff. Mr. J. N. A. Lion. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens 12 jaren dienst in Ned.-Ind., aan den kapt. der iüf. A. Van der Straate; een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den 2deu lnit. der inf. H. C. Consemnlder. Ont slagen: Op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. mil. dieDst, de lst< luit. der art. E. H. Buruaby Lautier. Bevorderd: Tot lsten luit. bij de caval. J. A. W. Oxenaar. Benoemd: Tot 2den luit. bij de caval. W. F. A. Van de Blocqnery, tot 2dcn lait bij de art. C. J. A. Macpherson. Vergund: Om de aan der laatstelijk door hem bekleeden rang verbonden uniform te blijver dragen aan den, op verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst outsl. 2dcn lnit. der inf. Jhr. II. Th. Leyssius. Departement der Marine. Ingetrokken: Op verzoek, het aan den gew. havcDm. te Batavia J. II. W. Van de Velde, wegens ziekte, verleend tweej. verlof Daar Europa. Ontslagen: Eervol, nit 's lands dienst, inet behoud van rechtop pensioeo, de gew. havenm. te Batavia F. II. W. Van dc Velde. BUITENLAND. Spanje. Een correspondent van de „Times" uit Luchon (Frankrijk) deelt een verschrikkelijk verhaal mede van het vermoorden van eenige Carlisten, onder welke zich een welopgevoede Pruis, bekend onder den naam van don Alfredo Morgarati, zou bevon den hebben, op bevel van Jose Cajigos, alias Zapatilias, vroeger smokkelaar en thans kapitein van de Alphonsistische „Voluntarios de la Libertad". De correspondent heeft het verhaal uit den mond van den schoolmeester, den priester en andere ooggetuigen uit het dorp Venasque, waar het feit voorgevallen is. Zapatilias had de Carlisten krijgs gevangen gemaakt bij Lez, welke hij met zich voerde naar Venasque. Hier liep hij gevaar in handen te geraken van een afdeeliug Carlisten, sterk 1500 man, van het leger van Dorregaray. Dezen nl. hadden het dorpje Zerler, een half uur van Venasque verwijderd, bezet. Zapatilias zag voor zich en zjne 80 man slechts heil in een spoedigen terugtocht naar de troepen van Delotre, en \reezende dat hij zijne krijgsgevangenen niet voldoende zou kunnen bewaken, gaf hij, zon 'er den Carlisten iets te zeggen, bevel aan zijne tul-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 3