LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4803. Zaterdag A0. 1875. 9 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEE ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.06. Iedere regel meera 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Net het oog op de groote oplaag Fan het Leidsch Dagblad en het tijdig afdrnkken verzoekt de uitgever de adver- tentlën zoo vroeg mogelijk, liefst des morgens te willen Inzenden. LEIDEN, 8 October. By het onderzoek in de sectiën van den gemeente raad van de ontwerp-begrooting dezer gemeente voor 1876 bejammerde een lid de hooge opvoering der opcenten op de r'yks personeele belasting. Hij zou liever zien dat de opcenten tot het vroeger cijfer werden leruggebracht en de plaatselijke directe belasting met dat bedrag verhoogd. In een andere sectie verklaarden enkele leden zich in 't algemeen tegen de heffing van opcenten op 's rijks belas tingen. Een lid meende dat men in 't belang der ingezetenen zou handelen door de heffing dier opcenten af te schaffen en de plaatselijke directe belasting met gelijk bedrag le verhoogen. Tevens drong hij er op aan dat men trachten moest het aantal belastingschuldigen zooveel mogelijk uit te breiden. In de verschillende sectiën werd medegedeeld dat het schoolgeld van de Latijnsche school tot f 4900 kon worden uitgetrokken, daar het aantal leerlingen met één was vermeerderd, en dat de schoolgelden voor het middelbaar onderwijs, ten gevolge van het grooter aantal leerlingen, konden verhoogd worden tot f 8230. In ééne sectie gaf de vergelijking van het bedrag der schoolgelden met de uitgaven ten behoeve van het onderwijs, een lid aanleiding om te wijzen op het hooge cijfer der kosten, in verhouding tot het aantal leerlingen dat daarvan genot heeft. In ééne sectie werd het denkbeeld geopperd de belasting op de honden te verhoogen b. v. van 3 tot f 6. Een lid dier sectie gaf in overweging de gelegenheid open te stellen om de verschul digde belasting voor waak- en werkhonden in twee termijnen te betalen, ten einde hen die in de termen dier belasting vallen de betaling ge makkelijk te maken. Een ander lid achtte het bedenkelijk het gebruik van honden als trekdieren, juist nu daartegen van verschillende zijden stem men opgingen, op die wijze in de hand te werken en als 't ware aan te moedigen. Eerstbedoeld lid was evenwel van gevoelen dat het gebruik van honden als trekdieren op zich zelf geen afkeuring verdient, mits zij maar niet misbruikt worden, iets waarlegen echter bij ieder ander dier even zeer moet worden gewaakt. Ten slotte verklaarde de meerderheid zich voor eene verhooging der belasting, met uilzondering evenwel van waak- en werkhonden. Het aangekondigde voorstel van commissarissen der gasfabriek tot vermindering der gasprijzen vond in ééne sectie ernstige bestrijding. Eén lid evenwel verklaarde zich tegen elke winst door de gemeente van hare onderneming te trekken. Hij was van oordeel dat de gemeente het gas tegen den kostenden prijs behoort te leveren, een gevoelen waarmede zich geen der overige leden kon vereeni gen. Drie leden waren voor verlaging van den prijs. Eén lid vond den overgang te groot. De overige leden verklaarden zich stellig tegen iedere prijsver mindering, mits men maar niet den normalen prijs van het gas te boven ging. Eene vergelijking met andere gemeenten kon daarbij tot maatstaf dienen. In ééne sectie werd ernstig verlangd dat het voorstel tot vermindering der gasprijzen afzonder- lyk zoude worden behandeld in een raadsvergade ring vóór de behandeling der begrooting. In eene andere sectie had een lid bezwaar tegen de wijze van boekhouden en de inrichting der rekening, ten gevolge waarvan de winstberekening een ander en z. i. minder juist resultaat opleverde. Hij geloofde niet dat de winst inderdaad zoo belangrijk was als uit de rekening scheen te blijken, en zou later, bij de be handeling van de rekening der gasfabriek, daarop terugkomen. Een ander lid verklaarde met genoegen te hebben gezien dat een voorstel tot verlaging der gasprijzen zou worden gedaan, doch drong bepaald aan op grooter prijsvermindering, zoodat door de gemeente volstrekt geene winst van de exploitatie der gasfabriek meer werd genoten. Door de Commissie voor het geneeskundig staatsexamen alhier is het getuigschrift voor het lste gedeelte uitgereikt aan den heer C. M. Veenenbos, med. doctorandus. De Commissie voor de algemeene réunie van oud-studenten der Leidsche hoogeschool heeft besloten het aanzienlijk batig saldo te bewaren en te stellen onder beheer eener commissie, die tevens is belast de réunie-cornmissarissen uit alle leeftijden in Januari 1880 tot een vergadering bijeen te roepen, waarin de réunie-cornmissarissen zullen te beslissen hebben, of zij het lustrum 1880 willen vieren door een samenkomst van alle réu- nisten, dan wel of zij een afzonderlijk feest orga- niseeren onder de leden der verschillende réunies. De gemeenteraad van Alphen heeft, uit overweging van het groote belang, dat deze slreek heeft bij den aanleg van den spoorweg Leiden "Woerden, besloten in de voor dien spoorweg opengestelde geldleening deel te nemen tot een bedrag van f 20,000, en zulks met intrekking van zijn vroeger besluit tot deelneming ad f 15,000. De allegorische groep in massief zilver, door de Luxemburgsche bevolking Z. K. H. Prins Hen drik bij gelegenheid van zijn 25-jarig stadhouder schap aangeboden, is ontworpen door den beer Auguste Mare, en door den beeldhouwer Fal- guière uitgevoerd. Zij stelt voor de stad Luxem burg, van hare wapenen ontdaan, met de stede- kroon aan de voeten en het hoofd in plaats daar van omkranst met olijftakken en, in dank voor de genoten weldaden, mei bevallig gebaar bloemen toereikende aan hem, die haar regeert. Rondom zijn de geniussen van den landbouw, den koop handel, de industrie, de schoone kunsten en den vooruitgang, welke laatste, op hel koninklijk wapen gesteund, de muren van Luxemburg slecht. Al deze sierlijke gestalten rusten op een voetstuk van rood marmer, eveneens met olijfiakken en, be halve met het groothertogelijk wapen, met de wapens der dertien kantons van het groothertog dom gelooid. Aan het geheel hebben vijf kunste naars gearbeid. Twee albums behelzen het adres der Luxemburgers aan den Prins en de dagtee- kening der voornaamste feiten uit het stadhou derschap, op perkament geschreven, beiden op zich zelf meesterstukken van kunst, van de hand des heeren Berthier. De Prins-Hendrik-stichting te Egmond is gisteren, in tegenwoordigheid van de plaatselijke autoriteiten, plechtig geopend. Het stoomschip Hampton, van Rotterdam naar Java, is 5 dezer te Port-Said gearriveerd. De zeildag van het schroefstoomschip Prinses Maria, naar Curasao, wordt bepaald op 15 dezer. Zr. Ms. kanonneerboot N°. 5 zal voor den dienst gereed gemaakt en gestationeerd worden te Gro ningen. Bij het gisteren in Den Haag voortgezet examen voor de akte van hulponderwijzer werden van de 17 candidaten 8 toegelaten, nl. de heeren C. Bontenbal uit Bleiswijk; J. Buys, A. C. Koops Eendebak, G. C. HoogerwerfF, G. H. Müller, J. C. Pieters en J. L. Sloff uit Rotterdam; en J. A. T. Sluyters uit Oudewater. In het volgend jaar zal te Brussel eene internationale tentoonstelling plaats hebben, be treffende gezondheidsleer en reddingmiddelen, in het Park le Brussel. Zij wordt geopend 15 Juni en gesloten omstreeks 1 October 1876. De voort brengselen uit vreemde landen zijn geheel vrij van de betaling van douanerechten. Aanvragen om toelating moeten vóór 1 November 1875 inge komen zijn bij het Bestuur der naamlooze vennootschap, Rue de la Pépinière, N° 17, te Brussel, met juiste opgave der tentoon te stellen voorwerpen en der benoodigde plaatsruimte, in hoogte en oppervlakte. De verdeeling der plaats ruimte, zooals die door het Bestuur zal zijn vast gesteld, wordt vóór 1 Februari 1876 aan de ten- toonstellers medegedeeld. De Belgische regeering reduceert hel tarief der transportkosten op de Staatsspoorwegen met 50 ten honderd. De voor werpen voor de tentoonstelling bestemd moeten vóór 1 Mei 1876 aan het lokaal bezorgd zijn. Z. M. heeft benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw J. M. Collelhe, chef van het tech nisch beheer bij den rijkstelegraaf. Jhr. A. Klerck, secr.-gen. bij het depart, van marine en de heer Schumacher, hoofdcomm. bij dat ministerie, hebben tegen 1 Jan. eervol ontslag uit die betr. verzocht, de eerste wegens gezondheidsredenen, laatstgenoemde wegens hoogen leeftijd. De heer Mr. D. S. Van Emden heeft in de zitting van den hoogen raad van heden den eed als advocaat afgelegd. De heer Mr. A. M. Van Stipriaan Luiscius advocaat in Den Haag, is door een ernstige onge steld heid aangetast. Wij vernemen dat de gezant van Venezuela aan ons hof, de èheer José M. Rojas, vergezeld van den heer A. Parra Bolivar, zijn Jsecrelaris van legatie, morgen uit de residentie zullen ver trekken. Aan A. Van Rees Jz., te Maassluis, is tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoomsleepdienst in Noord-Brabant, Gelderland, Zuid Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht en Overijsel, langs de rivieren en kanalen waar sleep- booten toegelaten worden. Z. M. heeft benoemd tot lid en voorzitter der commissie, vermeld in art. 34 der wet van 20 Juli 1870, Dr. H. Van Capelle, referendaris bij het depart, van binnenl. zaken, en tot leden de districtsveeartsen L. Van Driel ie Stratum, G. A. W. Van Hoorn te Arnhem, J. A. Alers in Den Haag, L. Swart te Barendrecht, J. Huffnagel te Haarlem, H. J. Prakke te Leeuwarden, J. G. Billroth te Groningen, en A. J. Janné te Roer mond; den luit.-ter-zee lste kl. P. Holtzapffel, op zijn verzoek, wegens ongeschiktheid voor den mi- lit. dienst, ter zake van in en door den dienst ont stane lichaamsgebreken, op een pensioen gesteld van 700 en eene verhooging van f 525 voor werkelijk verblijf in milit. dienst in 's rijks over- zeesche bezittingen enz.bevorderd tot luit.-ter-zee lste kl. den luit.-ter-zee 2de kl. W. C. A. Ziegenhirt von Rosenthaltot luit.-ter-zee 2de kl. de adelborsten lste kl. J. C. Veenhuyzen en L. Kamphuis Suermondt; bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht in Ned.-Indië benoemd tot off.-van-gez. 2de kl. O. Kuhr, civiel geneesk. te Kopenhagentot ridder 4de kl. der milit. Willemsorde den thans gegag. serg. der inf.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1