LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4802. Vrijdag A0. 1875. 8 October. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.. ..."7.*.. ,.".7.7 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meerw 0.17^i Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEI. Ter Gemeente-Secretarie is in druk, tegen be taling van 40 cents, verkrijgbaar het algemeen verslag van het verhandelde in de sectiën van den Gemeenteraad, omtrent de begrooting dezer gemeente voor 1876. LEIDEN, 7 October. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip Celebesvan de maatschappij „Java", waarvan het vertrek uit Nieuwediep op 16 Oct. is bepaald. Behalve voor Batavia zal eene brieven mail naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren hehooren uiterlijk in den avond van 16 Oct. en de brieven den volgenden dag 's morgens per eersten trein aan Den Helder aangekomen te zijn. Te Zutfen is Dinsdag de jaarlijksche ver gadering gehouden van de Ned. Gustaaf-Adolf- vereeniging, onder voorzitting var. Dr. G. Krabbe, van Leiden. Behalve de leden van het hoofdbestuur waren 19 afgevaardigden tegenwoordig. De heer E. C. Segers, secretaris van het hoofdbestuur, die op de algemeene vergadering der Gustaaf-Adolf- Stiftung te Potsdam de Nederlandsche Zusterver- eeniging had vertegenwoordigd, bracht een uit voerig verslag uit van zijne verrichtingen en bevindingen, en droeg vervolgens, namens het hoofdbestuur, het gewone jaarlijksche verslag voor. Uit dit verslag bleek dat de Vereeniging, wier gebied zich meer en meer naar buiten uitbreidt, bloeit, en dat tot voorzitter van bet hoofdbestuur is benoemd de heer Rauwenhoft, hoogleeraar te Leiden. De penningmeester van het hoofdbestuur, de heer W. F. C. Gerlings, deed hierop rekening en verantwoording van zijn beheer; zij werd goedgekeurd. Na aftrek van alle uilgaven was er f 6034.04 in kas ter beschikking der vergadering om verdeeld te worden over de hulpbehoevende gemeenten, die zich om ondersteuning aangemeld hadden. Na langdurige discussie besloot de ver gadering het verzoek om subsidie voor de te 's-Hertogenbosch op te richten Protestantsche school, bij den tegenwoordigen stand van zaken, af te wijzen. De feestgave was door verschillende afdeelingen bijeengebracht en beliep f 435. Zij werd, nadat bij stemming uit een voorgedragen drietal een keuze uit de meest hulpbehoevenden was gedaan, toegekend aan de gemeente Arvieux in Frankrijk (departement Hautes Alpes). De vol gende vergadering zal worden gehouden te Utrecht. Des avonds te 7 uren werd een openbare samen komst gehouden in de Groole Kerk, opgeluisterd door de uitvoering van een zangkoor, onder leiding van den heer J. A. Vrugtman. Als sprekers traden daarna op de heeren P. Hofstede de Groot, oud-hoogleeraar te Groningen, Dr. E. Laurillard, pred. te Amsterdam, en Dr. E. Cesar Segers. De 2de luit. W. H. P. Mirandolle van het 4de reg. inf. is in rang en anciënniteit overge plaatst bij het leger in Ned.-Indië. Naar „De Wekker" van 6 dezer verneemt, is de heer Mounier alhier voornemens tegen 1 Nov. een cursus te openen over de kritiek der wiskundige theorieën, en bestaat reeds de gele genheid tot inieekening hier ter stede. Het plan schijnt te bestaan in dezen cursus, die geene voorafgaande wiskundige kennis vereischt, op een geheel eigenaardige wijze dat vak te behandelen. Door de Commissie voor het geneeskundig staatsexamen alhier is heden het getuigschrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aan den heer L. Van Lier, milit. student. Het stoomschip Koning der Nederlanden van Batavia naar Nieuwediep, passeerde 5 dezer Gibraltar; de Torringtonvan Java naar Rotter dam, is dien dag des morgens van Aden vertrok ken; de Prinses Amalia, van Nieuwediep naar Batavia, vertrok gisternamiddag te 1 uur van Southampton. Te Berkenwoude werd Zondag jl. de beroe pen predikant J. A. Prins bevestigd door zijn vader J. J. Prins, hoogleeraar te Leiden, terwijl aan de plechtige handoplegging ook deelnam de grootvader, Isaac Prins, van Amsterdam, de 94- jarige nestor der Ned. herv. predikanten. Vóór 73 jaren, op Pinksteren 1802, had deze, toen proponent, eene liefdebeurt vervuld te Berkenwoude, alwaar hij nu zijn kleinzoon kerkelijk mede-in zegende. De najaars-akte-examens voor het lager onderwijs in deze provincie hebben gisteren een aanvang genomen. Van de 8 candidaten, die zich aan het examen voor de Fransche taal onderwier pen werden toegelaten de heeren J. A. Bonnet, P. J. Iïeymans, J. C. Pauplit en K. E. Van Rijsinge uit Den Haag, en J. Van der Hoeve uit Arkel. Bij de manoeuvres, welke gedurende den afgeloopen zomer zijn gehóuden en waarbij met losse patronen werd gevuurd, zijn enkele malen schoten met scherpe munitie gedaan. Om zulks te voorkomen heeft de minister van oorlog eenige maatregelen vastgesteld, waarvan de nauwkeurige en strenge naleving met den meesten ernst aan de commandeerende officieren wordt aanbevolen. De uitvoerige memorie van beantwoording op het afdelingsverslag der Tweede Kamer nopens het ontwerp tot aanleg van Staatsspoorwegen is gisteravond rondgedeeld. De regeering geeft toe aan het eenstemmig uitgedrukt verlangen der afdee lingen en der Commissie van rapporteurs, en breidt het ontwerp uit door het opnemen van de lijnen: 1°. van Groningen naar Delfzijl; 2°. van Rotter dam of Schiedam naar den Hoek van Holland, in dien zin, dat (gelijk ook in 't voorloopig verslag werd geopperd) met den aanleg van het gedeelte der verbinding van den Hollandschen IJzeren-Spoor weg bij Schiedam naar Maassluis worde aangevan gen en 3°. van Den Boscb langs de Langstraat naar Breda. De regeering blijft tegen staat9- exploitatie gezind; de onderhandelingen met de exploitatie- maatschappij zfjn eigenlijk niet afgesprongen, maar de regeering heeft bezwaar gemaakt tegen eene aangebrachte wijziging in de overeenkomst, en de directie heeft alsnog bezwaar gemaakt eene nieuwe buitengewone vergadering van aandeelhouders op te roepen. De overeenkomst met de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij voor de exploitatie van een deel der spoorwegen is bij de Kamer aanhangig. Bij het regeeringsantwoord is een ge wijzigd ontwerp gevoegd, waarin de drie boven genoemde lijnen zijn opgenomen en waarhij de aan wijzing van Zaandam als uitgangspunt van den spoorweg in Noord-Holland is vervangen door de meer algemeene: de Zaanstreek. Onder de adressen, die gisteren bij de Tweede Kamer zijn ingekomen, verdient vermel ding een vroeger ongezegeld, thans gezegeld adres (met begeleidenden brief aan den voorzitter) van den heer De Rochemont, waarin deze ver zoekt hem recht te doen wedervaren ter zake van uitdrukkingen, door de heeren Fransen van de Putte en Fabius omtrent hem en zijn boek „Lou don en Atjin" in 's lands vergaderzaal gebezigd. De voorzitter, volhardende bij zijn oordeel dat dit adres in strijd is met den geest van art. 92 der Grondwet (niet met de letter, gelijk de heer De Rochemont dit had opgevat) verklaarde voor zich niet anders te kunnen voorstellen, dan ook dit adres ter zijde te leggen, maar stelde tevens voor, vermits de inhoud der stukken aan de leden der Kamer niet geacht kon worden volkomen hekend te zijn, die te doen drukken en rond- deelen, om daarna over zijn tegenwoordig voorstel te beslissen. De Kamer heeft zich met dit denk beeld vereenigd. Door den gemeenteraad te Amsterdam is gisteren vastgesteld het besluit lot oprichting eener hoogere burgerschool met driejarigen cursus voor jongens, met een schoolgeld van 30, waarop de vakken zullen onderwezen worden, die door B. en Ws. waren voorgesteld, met bijvoeging van de En- gelsche taal en met weglating van de plant-, dier en scheikunde. Zoodra doenlijk zal die school wor den geopend. In den aanvang der zitting is door den voorzitter medegedeeld, dat door de Amsterdamsche afdeeling der Vereeniging voor fabriek- en hand- werksnijverheid in Nederland een subsidie van f 6000 is aangevraagd voor de in 1876 te houden tentoonstelling. Voor het asyl voor oude en gebrekkige zeelieden te Brielle is by den heer H. De Jager, lid der Commissie, een gift ingekomen van een onbekende uit Amsterdam, groot f 150, met het bijschrift: Als een oprechte hulde aan den Hol landschen matroos. Door de Kamer van koophandel te Harlin- gen is een adres aan de directie der Handel maatschappij gezonden, waarin verzocht wordt er een depot dier maatschappij te vestigen. De tweede stoombootdienst van Harlingen op Londen zal 15 of 16 October e. k. geopend worden door de stoomboot Maasstroom. Naar men verneemt heeft de tooneeldirectie Le Gras, Van Zuylen en Haspels, te Rotterdam, zich het recht van opvoering verzekerd van een nieuw oorspronkelijk tooneelspel in drie bedrijven, dat denkelijk nog in den loop der volgende maand ten tooneele zal worden gebracht. Het stuk is geschreven door twee auteurs. In de Maandag gehouden vergadering van een bijzondere Commissie uit de provinciale staten en van besturen der betrokken gemeenten, is de aanleg van een kanaal van de Zuid-Willemsvaart of van het Eindhovensche kanaal over Tilburg naar de benedenrivieren verzekerd. De raad der ge meente Best heeft reeds besloten eene bijdrage van f 15,000 te verleenen, en dit voorbeeld zal weldra door andere gemeenten worden gevolgd. Door wijlen den heer J. R. Gallenkamp Pels is aan de algemeene armen te Amsterdam een legaat besproken, groot f 2500, of zooveel meer als later zal blijken. Het bericht dat de f 50,000, voor de op richting eener Prot. school te 's-Hertogenbosch benoodigd, bijeengebracht zijn, is onjuist. Wel is er zooveel aan kapitaal en jaarlijksche bydragen aan wezig, dat de school voor een beperkt getal kin deren kan worden geopend. De godsdienstoefeningen hij de Noorder- Doopsgezinden (Fijne of Vlaamsche Mennisten), te Giethoorn, hebben sedert 't begin dezes jaars, na het overlijden des leeraars, stilgestaan. Op verzoek der broeders echter is Zondag-ochtend

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1