bij het lager onderwijs aldaar. De kweekschool zal worden verdeeld in twee afdeelingen, eene tot opleiding van hulponderwijzers en eene, bestemd voor hulponderwijzers of hulponderwijzeressen, die examen wenschen te doen in een of meer vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs. De school zal ook toegankelijk zijn voor hen, die bij het bijzonder onderwijs geplaatst zijn. Deze ontvangen evenals de openbare onderwijzers opleiding en schoolbehoeften kosteloos. Aan het hoofd zal worden geplaatst een directeur, op eene jaarwedde van ƒ4000. De kosten worden geraamd op ƒ35,300 'sjaars. Hiervan gaat af eene som van ƒ15,000, door den minister van binnenlandsche zaken als subsidie aan de inrichting toegevoegd. In de eerste afdeeling zal onderwijs worden gegeven in de vakken van het lager onderwijs, waaronder het zingen en het vioolspel; in de 2de afdeeling bo vendien in de Fransche, Engelsche en Hoogduitsche talen en in de gronden der staatsinrichting van Nederland en van de staathuishoudkunde. De Commissie voor het eerste natuurkundig examen te Utrecht heeft in hare zitting van Maandag aan drie candidaten het verlangde diploma uitgereikt, nl. aan de heeren Hoekstra, v. Schaik en Verlaan. Tweede Kamer. De Voorzitter heeft medegedeeld dat het adres van antwoord aan den Koning is aangeboden, die zijn dank betuigd heeft en verklaard dat het hem aangenaam was de verwachting te zien bevestigd van het ernstig voornemen dezer Kamer om ten nutte van het Vaderland vele en belangrijke zaken tot stand te helpen brengen. Voorts zijn verschillende commis- siën benoemd, waaronder die tot onderzoek der regeeringsinlichtingen omtrent de spoorwegaanslui ting te Rotterdam. De 1ste luit. J. N. Hardeman van het instr.- bataljon instructeur bij den wetensch. cursus voor 2den luit.-kwartierm., is op zijn verzoek eervol uit die betr. ontheven en wordt 1 Oct. als zoodanig ver vangen door den lsten luit. A. J. F. Van Overstraten. Aan den kapt.-luit.-ter-zee P. J. Rosenwald wordt met ingang van 1 Oct. opgedragen de be trekking van permanent lid der commissie tot het examineeren van zee-officieren en adelborsten. De jongelingen L. A. F. Schakers, T. W. H. Paulussen, H. G. Samson, J. W. Portengen, M. M. Jung, P. E. Van Twisk, D. Wouters, E. F. Romeling en C. C. C. H. Maller zijn met 1 Oct. benoemd tot student voor den militairen genees kundigen dienst der zeemacht bij het garnizoens hospitaal te Amsterdam. Z. M. heeft aan Dr. H. Van Hall, gewezen leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelburg, verleend een pensioen ten laste van den Staat, ten bedr. van 642 'sjaars; benoemd tot burgem. der gem. Hellendoorn A. J. Ninaber, met toek. van eervol ontslag als burgem. der gem. Wanneperveenherbenoemd tot burgem. van Achtkarspelen W. Hellema den 2den luit. W. H. P. Mirandolle, van het 4de reg. inf., in rang en ancienneteit overgepl. bij de inf. in Ned.-Indiê. Gemengd. Nieuws. Maandag-avond te acht uren werd te Rotterdam brand ontdekt in een nieuw, nog onbewoond en gesloten pand in de Jonkerfrans- straat, waarin reeds eenige meubelen geborgen waren, dewijl de eigenaar dien dag de eerste ver dieping betrekken zou. Brandweer, politie, schut terij en mariniers waren zeer spoedig ter plaatse aanwezig, en nadat drie spuiten gewerkt hadden, was de brand te halfelf geheel gebluseht. Behalve dat eenig meubilair verbrand is, heeft de brand hoofdzakelijk gewoed tusschen de plafonds en de separatie-muren van zoogenaamd Engelsche con structie op de eerste verdieping, waardoor nogal aanmerkelijke schade veroorzaakt is. Vermoedelijk :is de brand ontstaan ten gevolge van het niet behoorlijk sluiten van de hoofdkraan na het aan leggen eener gasleiding in een der achtervertrek ken van de eerste verdieping. Het pand was tegen brandschade verzekerd, doch het meubilair niet. Gisterochtend is in het stroomagazijn van de cavalerie op den Koudenhorn te Haarlem een huzaar gevonden, die zich door ophanging van het leven beroofd had. De man werd reeds sedert den 20sten dezer vermist. Hij was slechts 31 garen oud. Bij het onweder, dat Maandag-avond gewoed heeft, is de bliksem geslagen in het goederen-bureel van het station der Holl. Spoor wegmaatschappij te Amsterdam. Twee personen, die zich daar bevonden, ontvingen een geweldigen schok, doch kwamen overigens met den schrik vrij. Uit Grave wordt gemeld: Zondag avond omstreeks acht uren werd de horizon in het westen door een helderen gloed verlicht. In het dorp Reek was een hevige brand uitgebroken in een schuur van de boerderij, toebehoorende aan de wed. A. Van Munster, 't Vuur, gevoed door een grooten voorraad hooi en stroo, greep in hevige woede om zich heen. Aan blusschen viel niet te denken. De vlammen sloegen spoedig op het aangrenzende gebouw over (een herberg met woonhuis en stal), dat ook weldra een prooi werd van 't vernielend element. Slechts een ge deelte der muren is overgebleven, 't Gelukte der brandweer, hoewel er gebrek aan water was, de vlammen te verhinderen andere belendende ge bouwen aan te lasten. De eigenares was afwezig en vond bij haar tehuiskomst de nog brandende puinhoopen harer woning. De inboedel is slechts voor een klein gedeelte gered. Het vee kon men nog bijtijds naar buiten drijven, behalve zes varkens, die in de vlammen zijn omgekomen. Huis, schuur en inboedel waren verzekerd bij de Brusselsche brandwaarborg-maatschappij tegen 4000 gulden. De schade bedraagt ruim 8000 gulden. De oorzaak is onbekend, doch wordt aan onvoorzichtigheid toegeschreven, daar eenige oogenblikken te voren de varkens in de schuur waren gevoederd. Te Broek in Waterland heeft zich in de afgeloopen week een dergelijk geval voorgedaan als eenige maanden geleden te Middelburg plaats had. Dertig personen zijn door het eten van lever worst zoo ongesteld geworden, dat door velen genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Men ver neemt niet, dat een onderzoek ingesteld is. Rechtzaken, De rechtbank te Deventer heeft den molenaar G. J. S., te Olst, benevens zijne beide zonen, tot 45 dagen eenzame opsluiting en geldboete van 25 veroordeeld ter zake van het fabriceeren en verkoopen van lijnkoeken, gemengd met krijtwit. De eisch van het O. M. was 4 maanden gevan genisstraf en geldboete. KOLONIËN. BATAVIA, 25 Augustus. De zaak van den moord, gepleegd op den heer Rubin, is nogal lang in onderzoek geweest, want een groot aantal getuigen moest worden gehoord. De hoofdaanlegger van het komplot, een Chinees, Yan-Seng genaamd, heeft eerst getracht mevrouw Rubin te beschuldigen als de oorzaak van dezen aanslag. Zij zou hem (den mandoor) opgedragen hebben dien moord te laten doenhare onschuld is later echter volkomen wettig gebleken. Daarbij schenen de getuigen, uit angst voor wraak van de zijde der beklaagden, de volle waarheid niet te durven zeggendoch eindelijk had men voldoende licht in de zaak en werd Yan-Seng door het om gaand gerecht schuldig verklaard aan lastgeving tot den moord op den heer Rubin, en deswege veroordeeld tot de straf des doods. De overige beklaagden zijn vrijgesproken. De gouv.-generaal heeft den heer H. B. Van Daalen, redacteur van de „Javabode", die reeds gedurende 7'/i maand gevangen zat, op het request van Mr. L. W. C. Keuchenius gratie verleend van den verderen straftijd, die zich tot een jaar uit strekte. Ten onrechte werd gemeld dat de regeering reeds de schorsing van den heer Van Vleuten, als adsistent-resident van Klatlen, had goedge keurd. Het Indisch bestuur heeft den heer v. V. de gelegenheid willen geven zich te verdedigen, alvorens een besluit te nemen, en daar deze ernstig ongesteld is geworden, moet nog geene beslissing genomen zijn. Zooals verwacht werd is door de deputatie van landhuurders, die zich tot den gouv.-generaal heeft gewend om klachten tegen den resident van Soerakarta in te brengen, een bezwaarschrift ingediend. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned. wegens ziekte, aan den commies 3de k). bij den post- en tele- graafd. J. Th. Warnars en aan den contr. late kl. bij het binnenl. bestuur J. W. Middelburg. Ontslagen: Eervol, uit 'alands dienst, de klerk ter alg. secr. E. H. Brantz, en de klerk bij de in- en uitvoerr. en acc. te Batavia A. H. D. S. Mulder. Benoemd: Tot lid tevens president van de commissie tot het afnemen van het groot ambtenaarsexamen, Mr. G. G. Van Harcncarspel, tot lid in den raad van justitie te Batavia Mr. F. B. Van Leeuwen, tot comm. 3de kl. bij den post- en telegraafd. F. H. Obertop. Bij het binnenl. bestuur op Java eu Madura: tot contr. 1ste kl. Jhr. H. De Koek, tot contr. 2de kl. J. Knebcl, tot adsp.-contr. W. A. J. Van JDavelaar. Bij het depart, der burg. openh. werken, ontslagen: eervol, uit 'slande dienst, met beh. van recht op pens., de 2de commies W. A. O. Stern; en benoemd: tot 2den commies J. H. Doeve en P. C. Van Ossenbruggen; tot 3den commies J. C. Regensburg en C. A. De Dieu Stierling. Benoemd: Door den raad van just, te Samarang tot buiteng. subst.-griff. Mr. P. De Vries Jr door den landraad te Brebes tot buiteng. subst.-griff. A. H. A. Labaar. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned. wegens ziekte aan den opz. 3de kl. bij den waterstaat enz. A. W. Hasselbach. Benoemd: Aan de o. eerste 1. school te Soerakarta: tot 2den huipond. C. Prins, tot 3den huipond. J. W. H. Mullertot huipond. aan de o. 1. school te Pamakasan H. Grondijs; door den landraad te Tccugalek (Kediri) tot buiteng. subst.-griff. Mr. C. B. J. A. Wierdels. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den pred. bij de Prot. gem. te Samaraog F. J. J. Prins en aan den 3den comm. bij het dep. van onderw., eered. en nijverh. D. J. Van der Star. Benoemd: Tot insp., chef der afd. gevangenisw. bij het dep. van just. Mr. J. Deketh; door den landr. te Poerwodadi tot buiteDg. snbst.-griff. L. Barre; door den res. Van Bagelen tot lstcn kl. op het bur. van den ads.- re3. van Koeto-Ardjo C. F. Vischer. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den kapt. der inf. G. A. Diederich. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, de burgerl. schrijver 5de kl. bij de milit. admin. P. H. Schüsler. Be vorderd: Tot lsten luit.-kwartierm. bij de mil. adm. J. H. C. Vermeer. O nt- slagen: Op verzoek, eerv. uit Zr. Ms. mil. dienst wegens volbr. diensttijd, met beh. van recht op pens., de onder-intend. 1ste kl. b\j de mil. adm. W. Stort Jr. Bevorderd: Tot offic. van gez. 1ste kl. bij den mil. gen. dienst, A. De Graag. Departement der ManneBenoemd: Bij den dienst der kustverl. in Ned.-Indiê, tot lichtopz. 1ste kl. C. H. Vrees van Nahnys en F. Legel, tot lichtopz. 2de kl. A. W. C. G. Kamer ling en J. Sparenbcrg, tot lichtopz. 3de kl. L. L. Van der Scheer. Vergunning verleend.- Om te repatrieeren, wegens langd. verblijf in Oo9t-Indië, aan den luit.-kolonel der mariniers W. G. Tuning, den luit.-ter-zee lstc kl. P. Le Comte en den luit.-ter-zee 2de kl. E. Kempe. BUITENLAND. Spanje. Uit Hendaye wordt gemeld, dat de regeerings- troepen verscheidene positiën rondom San Marcos bezet hebben en uit Hernani dat generaal Trillo zijne strijdmacht aan de zijde van de linkerflank der Carlisten heeft bijeengetrokken. Volgens de „Gibraltar Guardian" is de bark Federal een Fransch schip dat naar Oran ging toen de Spaansche douaniers er beslag op legden. De douanier, die gedood is, werd door een kogel in het voorhoofd getroffen juist op het oogenblik dat hij het touw, waarmede de bark aan de sleep boot gehecht was, wilde doorhakken. Zal de Spaan sche regeering over dit voorval een vertoog in dienen bij de Engelsche, zij zal van hare zijde zich moeten verantwoorden bij de Fransche regee ring over het vermoorden van een Fransch koop man, Edmond Rigaudeau, die op Cuba door eene Spaansche contra-guerillera, onder bevel van den commandant Tizon, op eene verraderlijke wijze uit zijn huis gelokt en gefusilleerd is. Uit goede bron wordt verzekerd dat de bis schop van Urgel niet uit het fort van Alicante is ontsnapt. Oostenr.- Hong. Monarchie* Volgens de „Polit. Corr." heeft de minister van financiën in de zitting der financieele commissie van de Oostenrijksche delegatie de volgende mede- deelingen gedaan: Waarschijnlijk zullen op het einde van het dienstjaar 1875 de belastingen vijf millioen meer opgebracht hebben dan waarop ze geraamd zjjn. Het budget voor 1876 is nog niet voorgoed vastgesteld. Doch door verhooging van de uitgaven zal er waarschijnlijk een tekort zijn van 26 millioen, waarvan 13 millioen als gedekt mogen worden beschouwd. De overige 12 millioen zouden door eene krediet-operatie gedekt kunnen worden. De minister gaf voorts te kennen dat bij het departement van oorlog wel degelijk gelet is op den ünancieelen toestand. De staat van zaken is ernstig, doch niet van dien aard, dat de uit gaven, die noodig zijn in 't belang van Oosten rijks macht, vermeden moeten worden. Turkije. Naar uit Belgrado gemeld wordt, heeft de Turksche commandant Hassein Pacha alle maïs velden van Nisch tot aan de Servische grenzen over eene uitgestrektheid van vier uren in brand gestoken, ten einde des te gemakkelijker op Ser-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2