LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4794. Woensdag A0. 1875. 29 September. PRIJS DEZER COURANT: ,Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Zij, die zich met 1 October op deze Courant s abonncercn, ontvangen J de nog verschijnende nummers tot dien datum gratis en betalen van het kwartaal Sept. Nov. alleen [de maanden Oct. en] Nov. ad 6? cents. STADS-BERICHTEN. HONDSDOLHEID. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gelei op het bij hem ontvangen bericht dat in deze gemeente een geval van hondsdolheid is voorgekomen Gezien art. 3 der wet van 5 Juni 1875, tot vaststelling van bepalingen bij het voorkomen van hondsdolheid (Staatsblad n°. 110); Beveelt dat opnieuw gedurende vier maanden, te rekenen van den dag der afkondiging van dit bevelschrift, ALLE HONDEN die zich huiten woningen of vaartuigen (geene openbare middelen van vervoer zijnde) in de gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moeten voorzien zijn van een MUILKORF volgens het door Z. E. den Minister van Binnen- landsche Zaken, bij beschikking van 27 Juli 1.1. voorgeschreven model, ter Gemeente-Secretarie voor ieder ter bezichtiging gesteld, met dien ver stande nochtans dat, ingevolge ministerieele be schikking van 7 dezer, de staten hand van den muilkorf, die den hals van den hond omgeeft, door een koperen mag worden vervangen. En geschiedt hiervan op heden openbare af kondiging door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRAN DELER. Leiden, 27 September. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 30 September des namiddags te twee nren. Onderwerpen: 1°. Becediging en installatie als lid van den Gemeenteraad van den beer J. C. Van der Zweep. 2°. Benoeming van drie hulponderwijzers aan de openbare scholen n°. 2 voor onvermogenden en nos. 1 en 2 voor minvermogenden. (209) 3°. Idem van een onderwijzer der lste klasse aan de jongens school 2de klasse. (224) 4°. Idem van een opzichter 2de klasse bij de gemeentewer ken. (227) 5°. Idem van twee Regentessen van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (225 en 231) 6°. Voordracht tot vernieuwing van het plantsoen op een ge deelte van het Rapenburg. (203 en 216) 7°. Verzoek van J. H. Zitman, om continuatie van de levering van boeken ten behoeve van de scholen. (211) 8°. Idem van J. Van Koolbergen te Amsterdam, betrekkelijk de oprichting van een abattoir. (213) 9°. Voordracht betrekkelijk de tijdelijke waarneming der vacee- rende betrekkingen aan het Gymnasinm. (214) 10°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1875. (Kosten van rechtskundig onderzoek. (215) 11°. Verzoek van Dr. H. W. Waalewijn, om ontslag als leer- aar aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. (222) 12°. Idem van M. H. Fontein, om een schuitenhnis te plaat sen. (229) 13°. Idem van M. Speyer, om een stoep te leggen. (228) 14°. Idem alsvoren van F. T. Swart. (228) 15°. Idem van mej. J. J. Peltenburg, om ontslag als hulpon derwijzeres aan de meisjesschool 2de klasse. (232) 16°. Voordracht betrekkelijk de herstelling van een der torentjes van het Raadhuis. (230 en 233) 17°. Rekening van het Gereformeerde Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, over 1874. (217) 1S°. Rapport der raadscommissie in zake den aanvoer en de verstrekking van duinwater, met de betrekkelijkè voordrach ten. (191 en 210) 19°. Voordracht tot het verleenen van vrijstelling van zaalhaur aan de Commissie voor het gedenkteeken van Leidens Ont zet. (226) 20°. Rekening der Plaatselijke Schoolcommissie over 1874. (218) LEIDEN, 28 September. Aan den heer J. H. Giezen, lid der rede rijkerskamer „Borger" alhier, is een 2de prijs toe- kend voor de afdeeling „Luimig" bij den wedstrijd in uiterlijke welsprekendheid bij gelegenheid van het veertigjarig bestaan der Kon. letterlievende Vereeni- ging „Hooger zij ons doel", te Amsterdam. Voor ge noemde afdeeling waren zeven deelnemers en de voordracht bestond in: „'t Is erg met de meiden," van Laurillard. Door den heer S. Polak uit Deventer werd de lste prijs behaald. Van het stukje land genaamd het Galgeveld, gelegen buiten de Morschpoort onder de gemeente Oegstgeest, is bij de gisteren op het Raadhuis ge houden openbare verpachting pachter geworden M. Van den Dop, warmoezier, wonende alhier. Aan J. Van der Tang, directeur van de naamlooze vennootschap Maatschappij van schroef- stoombootdienst te Rijnsaterwoude (thans te Lei- muiden), is tot wederopzegging vergunning ver leend voor eene uitbreiding der vroeger verleende concessie AmsterdamLeiden van Aalsmeer langs de ringvaart van de Haarlemmermeer, het Spaarne, Spaarndammer-kanaal, het zij kanaal C, het Noord zeekanaal, het zijkanaal D, Nauernasche sluis, Nauernasche vaart of ringsloot, Spijkerboor, Noord- Hollandsch kanaal tot Purmerende. Met het stoomschip Celebeswaarvan het vertrek op 16 October a. s. is bepaald, zal naar Java worden uitgezonden een detachement sterk 240 militairen, waaronder tien onderofGcieren, onder bevel van den luitenant-kolonel der inf. van het O.-I. leger F. P. Cavaljé en het mede- geleide van den kapitein der inf. van het O.-I. leger H. J. Ludwig, de 2de luit. J. Franken en J. De Blom en de 2de luit.-kwartierm. II. F. Hendriks en J. C. Rijk. Naar men verneemt bestaat het voornemen om in de uitrusting van het wapen der artillerie met 1 Januari eene wijziging te brengen. Ter uitvoering van 's konings besluit, be trekkelijk de uilzending van onderofGcieren van het leger hier te lande als medegeleiders van detachementen suppleiielroepen voor Ned.-Indië, is door den minister van oorlog bepaald, dat be doelde onderofGcieren zullen worden gedirigeerd op het werfdepot en tot aan hun terugkeer in Nederland bij hun corps gedetacheerd gevoerd. Van die detacheering zal behoorlijk aanteekening worden gehoudenhunne kleeding wordt Ie Har derwijk verwisseld met die, waarvan de koloniale onderofGciers voorzien zijn. Nu de verbinding van den Rijn- met den Hollandschen en den Staatsspoorweg te Rotterdam niet totstandkomt, is concessie gevraagd voor een verbindingslijn van den Rijnspoorweg nabij Oude water met den ontworpen spoorweg Dordrecht Eist tegenover Dordrecht. Op het Reguliersplein te Amsterdam Ï9 thans de ruimte afgebakend waar Thorbecke's standbeeld zal verrijzen. De plaats is aan het uiteinde van het plein, in het midden, grenzende aan de Hee rengracht. Gelijk men weet wordt het beeld met het front naar de gracht gesteld. Naar de „Arnh. Ct." verneemt, hebben zich in Gelderland een 12-tal uitgeweken Duitsche geestelijke zusters aangemeld tot het alleggen van examens voor het lager onderwijs, ten einde de bevoegdheid te verkrijgen hier te lande onderwijs te geven. Eenige dagen geleden werd gemeld, dat de gepensioneerde majoor van het Ned.-Indische leger F. G. Steek, te Darmstadt, in hechtenis was ge nomen, als verdacht van zich met betrekking tot de aanwerving in Duitschland van manschap pen voor ons Indische leger, aan onbehoorlijke handelingen te hebben schuldig gemaakt. Thans wordt vernomen, dat de heer Steek den 24sten dezer weder in vrijheid is gesteld. Het detachement mariniers van 300 man, dat in Mei 1873 naar Indië vertrok tot deelne ming aan den oorlog in Aljeh, zal, na een drie jarig verblijf, tegen de helft van het volgend jaar hier te lande terugkeeren. De werving voor het corps levert, niettegenstaande de middelen om haar aan te moedigen, nog steeds weinig bevredi gende resultaten op. Naar wij vernemen zal het fregat Admiraal van Wassenaar als speciaal opleidingsschip voor jongens en lichtmatrozen te Amsterdam worden gestationeerd, ten einde het jeugdig scheepsvolk spoedig en beter te ontwikkelen en op te leiden dan tot nutoe geschiedt. Tot verbetering der pensioenen van de onder ofGcieren bij de landmacht is een ontwerp van den minister van oorlog bij den raad van state aanhangig. Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden is gisteren van Rotterdam langs den nieuwen waterweg naar 's Rijkswerf te Wil lemsoord vertrokken om voor eene reis naar Ned.- Indië te worden uitgerust. In de vier maanden, aan het etablissement der Nederlandsche Stoom bootmaatschappij te Fijenoord doorgebracht, zijn de stoomketels van 400 nominale paardekracht vernieuwd en eenige inrichtingen gewijzigd. De plaatsing van den off.-van-gezondheid lste kl. W. Pannevis bij het hospitaal der marine te Willemsoord met 1 Oct. wordt ingetrokken; met den laatsten Oct. worden de lste luit. bij het corps mariniers C. J. Visser en J. W. Van Riel, respect, commandeerende het detachement mariniers ingescheept aan boord van Zr. Ms. wachtschepen te Willemsoord en Hellevoetsluis, ter beschikking gesteld van den commandant van het corps mari niers, en vervangen door de 2de luit. bij dat corps A. P. Timmers en L. H. J. L. Vogelvanger, terwijl met den lsten Oct. de 2de luit. bij het corps mari niers C. M. E. R. C. Von Bose geplaatst wordt aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren KruiSy ten einde het bevel te voeren over het op dien bodem ingescheepte detachement mariniers. Z. M. heeft tot consul-generaal te Frankfort a/Main benoemd Dr. A. Schmitt aldaar tot subst- gnfGer bij de arrond.-rechtbank te Gorcum, Mr. F. Taunay, te Amsterdam; tot hoogleeraar in de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool te Leiden Dr. H. Oort, hoog leeraar aan het athenaeum te Amsterdam. De veearts E. O verbosch te Gouda, toege voegd als plaatsvervanger aan den districts-veearts in Den Haag, is bij kon. besluit ook benoemd tot plaatsvervanger van de districts-veeartsen aan wie Barendrecht en Haarlem tot standplaatsen zijn aangewezen. Gemengd IVievrvrs. Gisteravond omstreeks zes uren had J. U., een jongen van elf jaar, op een houtvlot stappende, het ongeluk in de Oude Vest te vallen. Hij werd door v. L., die daarbij groot gevaar liep zelf te water te geraken, gered. Zaterdag-middag hadden aan het station van den Rijnspoorweg te Utrecht drie boe- ren, die met den middagtrein naar Maarsbergert

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1