LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4798. Dinsdag A0. 1875. 28 September. ci PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postv.1.40. Afzonderlijke Nommersrw.0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.171- Grootere letters naar plaatsrnimte. Zij, die zich met 1 October op deze Courant abonneercn, ontvangen de nog verschijnende nummers tot dien datum gratis en betalen van het kwartaal Sept. Nov. alleen de maanden Oct. en Nov. ad O? cents. STADS-BE RICHTEN. HONDSDOLHEID. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gelet op het bij hem ontvangen bericht dal in deze gemeente een geval van hondsdolheid is voorgekomen Gezien arl. 3 der wet van 5 Juni 1875, tot vaststelling van bepalingen bij het voorkomen van hondsdolheid (Staatsblad n°. 110); Beveelt dat opnieuw gedurende vier maanden, te rekenen van den dag der afkondiging van dit bevelschrift, ALLE HONDEN die zich buiten woningen of vaartuigen (geene openbare middelen van vervoer zijnde) in de gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moeten voorzien zijn van een HUILKORF volgens het door Z. E. den Minister van Binnen- landsche Zaken, bij beschikking van 27 Juli 1.1. voorgeschreven model, ter Gemeente-Secretarie voor ieder ter bezichtiging gesteld, met dien ver stande nochtans dat, ingevolge rninisterieele be schikking van 7 dezer, de stalen band van den muilkorf, die den hals van den hond omgeeft, door een koperen mag worden vervangen. En geschiedt hiervan op heden openbare af kondiging door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRAN DELER. Leiden, 27 September. LEIOEN, 27 September. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen 27, 5.50 en 2.70 en de laagste ƒ26.00, 5.20 en 2.60. Niet alleen dat de weersgesteldheid meer en meer doet gevoelen dat we den zomer achter den rug hebben, ook de zoogenaamde vermaken, die meer in het koeler jaargetijde thuis behooren, toonen dat de winter in aantocht is. Zoo gaf de Vereeniging „Kunst door Vriendschap" Zaterdag avond tot opening van bet seizoen hare eerste voorstelling. Wel is waar zijn de krachten dezer Vereeniging over 't algemeen nog jong en weinig geoefend, doch aan lust scheen het den werkenden leden geenszins te ontbreken, zoodat zij evenals het damespersoneel zoowel in „Een warm uurtje", blijspel in twee bedrijven door J. G. Boerse, als in 't nastukje „Een schildwacht zonder knevels", kluchtspel van T. Van der Stempel, herhaaldelijk de goedkeuring der aanwezigen mochten ontvangen. Indien een paar leden zich bovendien op een meer beschaafde uitspraak toeleggen, zullen de uitvoe ringen er slechts bij winnen. Na afloop der voor stelling vereenigden de leden zich met hunne dames tot een bal. Allen die ons stedelijk museum in de Laken hal hebben bezocht kennen het portret van den Rederijkersnar Van der Morsch, alias Piero, mis schien eenig in zijn soort. Men kan thans in het jongst verschenen nummer van „Eigen Haard" een welgelijkende afbeelding vinden van dezen Leid- schen gek, naar de schilderij genomen, met een bijschrift omtrent die narren in het algemeen en onzen dichter Piero in 't bijzonder. Op de staatsbegrooting voor 1876 is van de som van 353,948 voor aanbouw enz. voor de hoogeschool alhier 300000 bestemd voor het nieuwe academiegebouw, 12000 voor vernieu wing van een der plantenkassen, 4100 voor werkzaamheden aan de Sterrenwacht, 7035 voor meubilair, 6000 voor kasten in de nieuwe bibliotheek, 6000 voor het zoöl. laboralorium; voor de kosten van aanleg van een waterweg van Katwijk-aan-zee met het uitwateringskanaal van Rijnland is uilgetrokken 40000 subsidie over vier jaren verdeeld. Met veel lof wordt mel ding gemaakt van de pogingen van het bestuur der Kweekschool voor zeevaart om die inrichting tot nut der marine te doen strekken. Tweede Kamer. De minister Heemskerk heeft in den aanvang der zitting verklaard dat hij en de minister van financiën na het votum der Eerste Kamer van jl. Vrijdag den Koning hun ontslag hebben verzocht. De Koning heeft echter een stellig weigerend antwoord gegeven. Ook met het oog op den bestaanden toestand in het algemeen hebben de ministers toen na rype over weging besloten, voor alsnog aan te blijven. Het adres van antwoord op de troonrede is onveranderd aangenomen na eene korte discussie over enkele paragrafen. Over het lager onderwijs werd door de heeren Schimmelpenninck van der Oye, De Jonge, Van Eek, Heydenrijck, Moens en den minister van binnenl. zaken het woord gevoerd. De eerste wilde eene Commissie van onder zoek, de heeren Van Eek en Moens spoedige indiening eener wijzigingswet; de anderen waren met den minister van oordeel dat eerst het hooger onderwijs moest geregeld worden. De minister verklaarde zich ook tegen eene Commissie van onderzoek. In de Zaterdag gehouden vergadering der afd. natuurkunde van de Kon. Academie was o. a. ingekomen een schrijven van den minister van binnenl. zaken, waarin die afdeeling wordt ver zocht een onderzoek in te stellen naar den in vloed, dien de droogmaking van hel zuidergedeelte der Zuiderzee op den algemeenen gezondheidstoe stand zou kunnen hebben. De staatscommissie heeft dienaangaande haar gevoelen te kennen ge geven, doch de raad van state verlangt meer voorlichting. Naar aanleiding van dit schrijven werden de heeren v. Geuns, Zeeman en Place benoemd tot leden eener Commissie, die de quaestie zal onderzoeken, om den minister te dienen van advies. Op de spoedige ontvangst daarvan is door den minister aangedrongen. Een schrijven van de Commissie voor de waarneming van den overgang van Venus, om den minister van binnenl. zaken voorstellen te doen tot belooning van eenige autoriteiten van het eiland Réunion, voor de diensten aan de Nederl. Commissie bewezen, zal in eene r.iet openbare vergadering worden be handeld. Men meldt uit Katwijk aan de „N. R. Ct." In December '54 is voor notaris Backey, te Lei den, een akte gepasseerd, waarbij Katwijk, Rijns burg, Oegslgeest, en het tegenwoordige Kamer lid baron Van Wassenaer van Calwijck, toen nog handelende voor en in naam van zijn vader, met elkaar overeenkwamen om den weg, loopende van Katwijk door Rijnsburg en Oegstgeest tot den grooten straatweg, voor gemeene rekening te be- grinten en evenzoo voor gemeenschappelijke rekening verder te onderhouden. De kosten zoo van dien aanleg als van het verdere onderhoud werden bij dat contract onder de vier partijen verdeeld. De gemeenten namen samen !/s voor haar rekening; de heer Wassenaer voor de zijne alzoo berekend naar de strekkende lengte van het hem in eigendom toebehoorende deel (een zandlaan) van den te begrinten weg in pro portie tot de geheele lengte. Noch Katwijk, noch Rijnsburg, noch Oegstgeest zouden ooit lol heffen op dien, alzoo te verbeteren weg en Wasse- naer's tolheffing werd beperkt tot die, welke hem, met het oog op de voorafgaande onderhandelin gen, werd vergund bij kon. besluit van 16 Juni 1854, voor een tijd van 20 jaar, ingaande met de voltooiing der voorgenomen begrinting. Die begrinting is voltooid in '56 en dus moest nu die tolheffing weldra ophouden, zooals de belanghebbende gemeenten dan ook om vele redenen wenschten en wachtlen. De heer Van Wassenaer echter heeft verlenging aangevraagd 1 Hij heeft zich daarbij wederom evenals in '54 beroepen op een vermeend, maar niet bewezen recht op tolheffing aan den zandweg, die N.B. in '54, dank zij de medewerking der ge meenten, herschapen is in een grintweg. En ofschoon de adviezen der betrokken gemeenten, naar men wil, hoogst ongunstig waren ofschoon men hier rekent dat de tol den heer v. Wasse naer in de verstreken 20 jaren dubbel en dwars vergoed heelt zoowel zijn uitgaaf voor aanleg als de kosten van onderhoud; ja, hem meer moet hebben opgebracht dan noodig is om met de ren ten er van in het verdere onderhoud te voorzien, zoodat gezegde heer nu uit die 20-jarige tol heffing gratis langs en door zijne landerijen heeft gekregen, en gratis zou kunnen onderhouden een uitmuntenden grintweg; niettegenstaande dat alles, bezorgt de heer Heemskerk den heer Van Wassenaer een Koninklijk besluit tot vijfjarige verlenging, zonder eenige tariefsvermindering zelfs Dat de omliggende gemeenten, hoe gaarne ze ook den heer Van Wassenaer groote voordeelen gunnen, door deze beschikking zich zeer bezwaard gevoelen laat zich gevoelen. Men vraagt zich hier af, waar om deze gunst ten koste der bevolking den heer Van Wassenaer moest bewezen worden. Naar men verneemt zal o. a. ook de heer E. J. P. Jorissen te Groningen met den heer Burgers eerlang zich naar de Transvaal-republiek begeven, en wel als hoogleeraar of docent in de letteren aan de aldaar op te richten school voor hooger of middelbaar onderwijs. Een aantal ingezetenen te Batavia hebben met het oog op het gerucht, opnieuw aldaar in omloop, dat bij de regeering van het moederland het plan bestaat, om eene belasting in Ned.-Indië in te voeren, die uitsluitend gedragen zal worden door aldaar gevestigde Nederlanders en vreemde Oosterlingen zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend. Zij verzoeken haar dringend hare goedkeuring te onthouden aan elk voorstel, om aan de ingezetenen van Ned.-Indië, onverschillig tot welken landaard zij behooren, nieuwe lasten op te leggen, zoolang niet zal zijn uitgemaakt welke geldelijke verplichtingen op Indié's belas tingschuldigen behooren le rusten, zoo ter voor ziening in de behoeften van de Indische staats huishouding, als ter kwijting van Indié's geldelijke, verplichtingen jegens Nederland. Met het hoofdgebouw is thans ook een vleu gel van het asyl voor oude en gebrekkige zeelie den te Brielle voltooid. Op den voorgevel van dien vleugel bevinden zich, behalve het wapen van Mr,

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1