LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4792. Maandag A0. 1875. 27 September. ST ADS-BERICHTEN. PBIJS DEZER COURANT: ,Yoor Leiden per 8 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEK ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Oproeping In werkciljken dienst. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den lsten Sep tember II., A n°. 2918/1 (2de afd.), Provineiaatllad n°. 56; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de troepen te paard en, overeenkomstig de 2de zinsnede van art. 57 van het ko ninklijk besluit van den Ssten Mei 1862 {Staatsblad ïfi.Sfj), na hunne inlijving, tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, met den lsten October aanstaande in wer kelijker; dienst zullen worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend; dat zij zich allen rechtstreeks naar hunne garnizoens plaatsen behooren te begeven; en dat mitsdien bedoelde lotelingen by deze onder de wapenen worden geroepen, met last om te zorgen, dat zij op bovengemelden dag, aóór vier uren des namiddags, bij hunne corpsen zijn aangekomen. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. n BRANDELER. Leiden, 24 September 1875. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag den 30sten September des namid- te 2 uren. LEIDEH, 25 September. Donderdag-avond had in het Nutsgebouw alhier de 90ste algemeene vergadering plaats der leden van bet Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix, die mede door den heer Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, Dr. D. J. Steyn Parvé, werd bijgewoond. Zjj werd geopend met eene toe spraak van den Voorzitter Dr. D. De Loos, die een kort verslag gaf van den toestand van 't Genoot schap over het afgeloopen jaar. Daaruit bleek dat inderdaad op veel goeds te wijzen viel en in 't algemeen vooruitgang merkbaar was. Bij voortduring mocht men zich in de belangstelling en medewerking van velen verheugen. Het school verzuim bleef nochtans een der duistere pun ten, waartegen steeds met den meesten ernst gestreden wordt. De directeur, de heer P. Dikshoorn, stond daarin krachtig het bestuur ter zijde en vervulde ook in elk ander opzicht met den meesten ijver zijne belangrijke taak. Aan de volgende leer lingen werden eerehlijken uitgereikt, als: voor bouwkunde aan J. Van der Heyden een kleine zilveren, aan H. J. Walle Jz. een groole bronzen medaille, aan H. T. Langhout en J. Den Bezemer eene kleine bronzen medaille; voor handteekenen, alleen aan B. Van Kralingen een kleine bronzen medaillevoor het boetseeren, aan C. Arentz een zilveren en aan D. L. Iiooreman een bronzen medaille. Bovendien werd aan de beide niet be kroonde leerlingen der boetseerklasse J. Van der Heyden en P. F. C. Marks, als blijk van tevreden heid over hun verdienstelijk werk, een boekge schenk aangeboden. De Voorzitter wenschte de bekroonden geluk met de hun te beurt gevallen onderscheiding en drukte het vertrouwen uit dat zjj daarin eene aansporing zouden zien om op den ingeslagen weg voort te gaan. Loffelijke vermelding viel te beurt aan de vol gende leerlingen: 1ste klasse A:J. Vreugdenburg, A. Cattel, P. Groenendijk, J. H. Drinhuyzen, H. Gjjsman, P. A. Meerburg en P. Van Es; 1ste kl. B: J. Du Pon, P. C. Maas, A. F. J. Veldhuizen, M. De Wekker, F. L. T. Moene, N. Kerkhoven, J. Martijn, J. Segaar, P. Van Bemmel en W. F. Zuur deeg; 2de kl.W. F. Crama, C. Kadee, H. Van Brugge, W. F. Van der Laaken, J. B. Riebeek, D. Van der Heyden en W. Van Steenbergen3de kl.: P. Van der Hert, H. Filippo, M. De Jongh, H. S. Keuls, G. Kranenburg, W. N. Kriek, J. Bijtel, C. J. Disselveld, P. Piket en L. J. Boekwijt;4de kl.: H. P. W. Van Veen, A. Van der Walle, G. Essers, H. J. Walle, P. J. Van der Linden en A. J. Rodbard; 5de kl.J. Bink, J. De Wekker, P. Colpa en J. F. J. Schimmel. Verder nog aan de leerlingenC. J. M. Den Bezemer, C. Van der Horst, G. J. Heenk, H. T. Langhout, J. Th. Van der Hulst, A. W. Dobbe, W. Van Egmond, J. Van der Heyden, J. Van Sluis, D. J. Van Amerom, A. Van 't Riet, G. A. Bertrand, P. F. C. Marks, B. Van Kralingen, D. L. Kooreman, C. Arentz, J. Schooneveld en W. F. Van Bemmelen. Daarna werd de rekening en verantwoording over het afgeloopen genootschappelijk jaar, op advies van de Commissie die met het nazien was belast, opgenomen en goedgekeurd, onder dank zegging aan den penningmeester voor de gevoerde richtige administratie. De rekening sloot met een voordeelig saldo van f 146.58s, terwijl zij ten vorigen jare een nadeelig slot aanwees van f 220.65s. Die vooruitgang was voornamelijk te danken aan de verhooging van subsidie door het Gemeente bestuur toegestaan. Eindelijk werd tot de benoeming van 4 nieuwe bestuursleden overgegaan, ter vervulling der open vallende plaatsen door de periodieke aftreding van de heeren J. W. Schaap, H. A. Bakker Korff, Dr. D. De Loos en P. Maas Geesteranus (naar Ned.- Indië vertrokken). Benoemd werden de heeren J. Van Lith, H. A. Bakker Korff (aftredend lid), Dr. D. Bierens De Haan en A. L. De Sturler. Door een ingezetene van Frankfort a/Main, te Leiden geboren en vroeger alhier woonachtig, is aan den burgemeester dezergemeente eene som van f 100 ten behoeve van de algemeene armen ter hand gesteld. Bij het admissie-examen voor de Hooge- school alhier zijn heden toegelaten 21 van de 36 adspiranten; in 't geheel zijn dus 66 van de 112 adspiranten geslaagd. De bisschop van Haarlem heeft den heer W. A. Van Worcom benoemd tot adsistent in de parochie van den H. Petrus alhier. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5473 vol wassen personen en van 920 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhyn- zigt zijn gedurende deze week 347 baden genomen. De heer J. E. De Vries, directeur van het Paleis voor Volksvlijt, is in den afgeloopen nacht aan de gevolgen van een beroerte overleden. Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Batavia naar Nieuwedtep, is 23 dezer te Port Said aangekomen, en heelt den volgenden dag de reis via Napels voortgezet. Aan de Utrechtsche hoogeschool is gisteren bevorderd tot doctor in de rechten de heer S. Kats, geb. te Zalt-Bommel, en aan de Gro- ningsche tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. Kamminga van der Meer, geb. te Drachten. In een schrijven uit Den Haag aan den „Temps" leest men: „De „Augsb. Zeilung" ver telt hare lezers, dat de „Hollandsche" majoor Steek, op zijne reis door Darmstadt komende, gearresteerd is, omdat hij heimelijk Duitschers voor hel Hollandsche leger aanwerft. Dit alles wordt ingekleed op eene wijze, geschikt om effect te maken. Maar afgezien hiervan maakt het blad zich ook aan de grofste onwaarheid schuldig. Majoor Steek is geen Hollander; hij is een Duit- scher. Hij heeft wel is waar in Nederlands Oost- Indische bezittingen gediend, doch is sinds langen tijd uit dien dienst ontslagen. Voorts is Steek niet te Darmstadt op zijne doorreis gekomenhij woont er sedert lang. Voor 't overige heeft die eerlijke Duitscher alleen en voor eigen rekening zijne industrie in Duilschland bij de hand geno men. Hij haalde jongelieden over om dienst te nemen bij ons koloniaal leger, en een gedeelte van het handgeld stak by in den zak." De correspondent wijst op de verklaring, door den minister van koloniën in de Eerste Kamer afge legd, dat het gouvernement noch rechtstreeks noch zijdelings iets hoegenaamd te maken heeft met hetgeen er elders bij het aanwerven van vrij willigers voor ons koloniaal leger gebeurt. 't Is maar jammer, laat de briefschrijver er op volgen, dat de Nederlandsche dagbladen in 't buitenland niet gelezen worden. Het bouwen van de synagoge op de St.-An- thoniebreeslraat te Amsterdam is ondershands aan besteed voor f 13,560. Tweede Kamer. Het onlwerp-adres van antwoord op de troonrede is aan de orde gesteld op Maandag te 1 uur. De minister van financiën brengt ter kennis dat ter opleiding voor telegrafist in December een tiental leerlingen bij den rijkstelegraaf kunnen worden toegelaten, aanvankelijk op een daggeld van één gulden. Deze leerlingen kunnen, na vol doende blijken van geschiktheid gegeven te heb ben, dingen naar de betrekking van telegraphist 2de kl., aan welke betrekking aanvankelyk eene bezoldiging van 900 's jaars is verbonden. De candidaten moeten zich vóór of op den 15den Nov. bij het departement van financiën aanmelden. Het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip Cornells Dirks is met 1 Oct. opgedragen aan den kapl.-luit.-ter-zee E. L. baron Van Heeckeren van Waliën, en zulks in plaats van den kapt.- luit.-ter-zee Jhr. J. H. P. Von Schmidt auf Al- tenstadt. Tot grootkruis van de orde der Eikenkroon is benoemd de heer Gascharl, rijksarchivaris te Brussel, die zich eenige dagen in Den Haag bevindt. Z. M. heeft aan D. Mitchell, matroos 1ste kl., en A. J. Eggers, matroos 2de kl., beiden dienende op Zr. Ms. schroefstoomschip Metalen Kruis, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van een over boord gevallen lichtmatroos, ter reede van Atjeh, op 25 Juni 11., toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift den telegrafist 3de kl. J. M. H. Van Beyma thoe Kingma, met ingang van 1 Oct., op zijn verzoek, eervol uit die belr. ontslagen; benoemd tot com missaris tot den straatweg langs de Zuiderzee E. J. Vilringa, lid der prov. staten van Gelder land, wonende te Nunspeet; aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat C. W. Rath, van het kol. werfdepot, vergund het dragen van de Duitsche medaille ter herinnering aan den veldtocht in 1870 en 1871. Gemengd Nieuws. De wisselwachter, die Maandag-avond alhier het ongeluk had onder den trein te geraken is hedennacht overleden. Omtrent het ongeval hem overkomen verneemt men nader dat hij niet door een anderen trein is overreden, maar, door op de machine van een in gang zijnden trein te willen springen, daarvan is afgevallen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1