LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 4789. Donderdag A0. 1875. 23 September. PRIJS DEZER COURANT: j.Voor Leiden per 3 maanden1. .Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEtf, 22 September. Door de alhier zitting houdende Staats-com- missie voor het geneeskundig examen is heden tot arts bevorderd de heer R. A. J. Snethlage, med. doctorandus; door die te Utrecht werd gisteren daartoe bevorderd de officier-van-gezond heid 2de kl. C. J. Schouten. Gisteren herdacht de heer F. Keulemans den dag, waarop hij vóór 25 jaren zijne betrekking ten kantore van de heeren De Heyder en O. alhier aanvaardde. Bij deze gelegenheid werd hem door zijn tegenwoordige patroons, onder ge- lukwensching met deze gebeurtenis, een prachtig souvenir aangeboden. De heer K. T. Caron, stationschef bij den Holl. IJzeren Spoorweg te Alkmaar, is, naar men verneemt, met ingang van 1 Oct. a. s. in dezelfde functie naar hier overgeplaatst. Voor de aanstaande akten-examens hebben zich in Zuid-Holland aangemeld: voor de akte als hoofdonderwijzer 68; hoofdonderwijzeres 10; hulponderwijzer 52; hulponderwijzeres 33; voor het Fransch: onderwijzers 43, onderwijzeressen 44; voor het Engelsch: onderwijzers 12, onder wijzeressen 19; voor het Hoogduitschonderwij zers 6, onderwijzeressen 6; voor de wiskunde 28; voor de gymnastiekonderwijzers 7voor het teekenen onderwijzers 8, onderwijzeressen 2voor den landbouw 3; voor de handwerken van nut en smaak 69; totaal 410 candidalen. Het stoomschip Conrad, van Nieuwediep naar Batavia, is 20 dezer van Port Said vertrok ken de Prins van Oranje is 18 dezer te Batavia van het Nieuwediep aangekomen. H. M. de Koningin heeft gisterochtend per Rijnspoor de residentie verlaten, om zich via Frankfort, waar H. M. zou overnachten, naar Stuttgart te begeven ter bijwoning der plechtige onthulling van het gedenkteeken ter eere van Hd. vader. Naar wij vernemen heeft de heer Mr. J. P. Vaillant eervol ontslag verzocht als rechter- plaatsvervanger in de rechtbank in Den Haag. De Eerste Kamer zal morgenochtend te 11 uren vergaderen tot het ter tafel brengen van het concept-adres van antwoord op de troonrede. Tot inspecteur van politie in Den Haag, ter vervanging van den heer Hardenberg, als com missaris van politie naar Tiel vertrokken, is be noemd de heer Dubel, inspecteur te Utrecht. Uit het koloniaal verslag betreffende Oost- Indië voor 1875 blijkt, dat het voornemen be staat om in 1876 over te gaan lot eene reorga nisatie van het wapen der artillerie, voor zooveel de veld- en bergbalterijen op Java betreft. De tegenwoordige zullen worden vervangen door 4 veld- en 4 bergbalterijen, de eerste, elk bestaande uit 6 getrokken kanonnen van 8 cM. zwaar, en de bergbatterijen, elk bestaande uit 4 getrokken kanonnen van 8 cM. licht, en 4 Coehoorn-mor- tierende uitrusting der bergbatterijen op voet van oorlog zal echter gebracht worden op 12 vuurmonden (6 kanonnen en 6 mortieren). Ten einde voorts de beweegbaarheid der mobiele artillerie te verhoogen, zal de uitrusting zooveel mogelijk verlicht en het aantal voertuigen be perkt worden. Daarentegen zullen bedieningsper soneel en bespanningen met 155 onderoff. en manschappen (150 Europ. en 5 inl.) en 43 paarden worden vermeerderd. De meerdere uitgaaf des wege 60,000) is op de begrooting voor 1876 gebracht. De Ned. Bank had op 20 Sept. bij een munt en muntmateriaal van f 159,804,115.71 voor eene som van f 178,759,626.56 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 71,503,850.62s meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft benoemd tot deurw. bij het prov. gerechtshof in Groningen T. E. Hesse, beëedigd klerk bij den hypotheekbew. te Gronin gen met ingang van 15 October benoemd tot kantonr. te Sluis Mr. E. A. E. Van der Kemp, griffier te Voorburg; den scheepsklerk G. Mar- cella, op zijn verzoek, eervol uit Zr. Ms. zeedienst ontslagen, met den laatsten der maand, waarin dit besluit ter zijner kennis zal worden gebracht aan J. J. Van Kerkwijk, eervol ontslagen ingen. in algem. dienst bij den rijkstelegraaf, alsnog ver leend den personeelen titel van raad-adviseur voor de zaken der telegr. bij het depart, van fin., zonder bezw. van 's Pujks schatkist; Jhr. J. Lauta Van Aysrna, ontv. der dir. bel. en acc. te Barne- veld, benoemd tot ontv. derz. middelen le Wage- ningen; H. J. Lamoraal Wichers, surnum. bij de admin. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc., werkzaam in de insp. Rotterdam, benoemd lot ontv. der genoemde middelen te Dinxperlo; aan den lsten luit. J. A. Lindo, van het corps ingen., min. en sapp., thans tijdelijk in Japanschen railit. dienst, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit den Ned. milit. dienst. Gremengd Nieuws. Een verdachte van verschillendecri- mineele diefstallen en ialschheid in geschritte, oud 22 jaren, is in den nacht van '20 op 21 Sept. jl. ontsnapt uit het huis van arrest te Eind hoven waar hij preventief gevangen zat. Opmer kelijk is 't dat hij zich ook in dat verblijf aan diefstal vergreep door het ontvreemden van een paar lakens en een wollen deken. De delinquent iSjin het „Politieblad" gesignaleerd. Betreffende den brand in Den Haag wordt nog gemeldHet huis is van boven tot beneden uitgebrand; niets is gespaard gebleven. De benedenbewoner, de heer De Bergh, was be zitter van eene rijke verzameling curiositeiten en oudheden, waaronder vooral een hoogst zeldzame kast van Amboina-hout, met schildpad ingelegd alles vernield! Gelukkig was deze kostbare ver zameling met inboedel voor f 8000 hij een Am- sterdamsche Maatschappij verzekerd. Treuriger ge steld is het met den bovenbewoner, wiens boedel mede totaal vernield werd en die niet was geas sureerd. De heer De Bergh was niet te huis, toen de brand uitbrak, en zijn huishoudster bevond zich in de opera; op haar terugweg van daar werd haar eerst verteld, dat ook al wat zij bezat door de vlammen was verteerd. En wat de bovenwoners aangaat, ook daar was de heer des huizes af wezig men zegt zelfs uit de stad, terwijl zijn vrouw zich met een paar kleine kinderen alleen in 't huis bevond. Bij een der buren, die zooveel mogelijk hun kostbaarste goederen in veiligheid brachten, was ook een 86 jarige, zeer zieke moeder in huis, die op het late uur nog vervoerd inoest worden en zoodanig door den schrik bevangen is, dat men voor haar behoud vreest. De politie, de artillerie-schutterij en vooral de brandweer, met den ijverigen Van Gogh aan 't hoofd, hebben zich flink gedragen. Aan aller beleidvol optreden is het te danken, dat de brand zich tot één perceel heeft bepaald en er geen verdere onheilen le be treuren zijn. De vermoedelijke oorzaak is het laten vallen van een vonk uit een pijp, in een kleeren- kast door den heer De B., die te 7 uren te huis was geweest om van costuum le verwisselen. Gisteren had te Botterdam een sjou wer, terwijl hij bezig was met het lossen van bazaltsteeri uit het schip Jasonliggende aan de Westerkade, het ongeluk van dat schip in een daarnaast liggonden lichter le vallen, ten gevolge waarvan hij den linkerarm en het rechter dijbeen gebroken heeft. Na voorloopige geneeskundige be handeling is hij naar het Ziekenhuis vervoerd. In de Tichelstraat te Amsterdam heeft gisternacht een bij een vrouw inwonend persoon zijne hospila met een mes verwond. De vrouw is naar het gasthuis gebracht, de dader gearresteerd. Maandag-middag is een spoorweg werker, werkzaam aan het station van den Rijn spoorweg te Amsterdam, aldaar overreden en met verbrijzeld been en arm en verdere deerlijke ver wondingen naar het gasthuis vervoerd. Men vreest dat hij er het leven niet afbrengen zal. Zaterdag had te Purmerend een driejarig kind, spelende aan den kant van het water, 't ongeluk er in te vallen. Daar men juist bezig was met het spuien, werd het kind door de kracht van 't water in een riool van omstreeks 60 meters lengte geperst; tot niet geringe vreugde der omstanders echter geheel ongedeerd aan de andere zijde van het riool gevat en aan de moeder, die haar kind reeds verloren waande, teruggebracht. Te Hoorn heeft een oude vrouw, die voor een buurtje een kopje koffie wilde zetlen, in plaats van de kofGe de snuif genomen, die zij tegelijkertijd gehaald had; het snuifaftreksel smaakte niet aangenaam, maar de vrouwtjes gebruikten er toch nog zooveel van, dat zij beiden in vrij be- denkelijken toestand verkeeren. Maandag-middag te 5 uren wasschip- per P. J. Koning, met zijn vaartuig De Eendracht in de Nieuwehaven te Dordrecht liggende, met zijne vrouw van boord gegaan, den knecht alleen achterlatende. Bij hunne terugkomst te 7 uren was de knecht Cornelis Dommisse verdwenen en tevens in de kajuit eene kist opengebroken, waaruit f 400 was ontvreemd, benevens de spaar pot der kinderen en de meeste gouden en zilveren sieraden der vrouw. Onmiddellijk deed de schipper van het gebeurde aangifte bij de politie, die het noodige deed om den dief in handen te krijgen, doch tot dusver tevergeefs. Uit zekere gegevens maakt men op dat de knecht het veer naar Zwijndrecht is overgegaan en den straatweg naar Rotterdam heeft ingeslagen. Volgens een bij het departement van justitie ingekomen bericht heeft zeker persoon zich weten meester te maken van het paspoort, afgegeven door de ftaliaansche autoriteit van Brzes- ko den 30sten Juni 1871, n°. 480, op naam van Jozef Meier Feldbrandt, en geldig voor driejaren. Het op dit stuk gesteld signalement komt niet overeen met dat van den houder, vermits Feld brandt aan het rechteroog blind is. De houder bezigt het paspoort vermoedelijk om zich te ont trekken aan de straf eener door hem gepleegde misdaad. Bij ontdekking wordt bericht ingewacht bij het departement van justitie. Zondagmorgen hadaanhetspoorweg- station te Heerenveen een heer, die van Zwolle

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1