het hoofd, dat het hloed tegen het behangsel spatte. Volgens hetzelfde getuigenis zou op dat oogenblik, buiten de twee genoemden, niemand dan Juts vrouw zich in huis hebben bevonden en deze den magnetiseur op het oogenblik toen de slag werd toegebracht hebben toegeroepen „Jou srn je "komt hier om mijn man te verraden en in de gevangenis te brengen". De magnetiseur, aanvan kelijk bewusteloos, maar later weer bijkomende, heeft zich naar den commissaris van politie be geven, van het gebeurde rapport gemaakt, zich door een geneeskundige doen visiteeren, eenige met bloed bevlekte kleedingstukken aan het bureel van politie achtergelaten en later zijne verklaring aan den officier van justitie herhaald. Twee dagen na bovenvermeld voorval was de heer Jenck weder in Juts koffiehuis aanwezig, toen ook bovenbe doelde magnetiseur binnentrad. Op dezen vloog Jut met groote verwoedheid toe, greep hem bij de keel, wierp hem op den grond en zette hem, altijd met de hand om de keel, de knie op de borst. De heer Jenck ontzette den aangevallene, en de hierboven vermelde gewelddadigheden zouden het motief voor de inhechtenisneming van Jut en zijne vrouw hebben opgeleverd. De „Prov. Nb. en 's-H. Ct." deelt nog het volgende medeZooals hij zich in Yught en hier deed kennen, was hij zeer mild met zijn geld, dat hij op zoo'n vreeselijke wijze had verkregen. Knechts en bedienden, die hem kleine diensten bewezen, werden daarvoor steeds met een halven gulden, soms een gulden beloond. Voor een bood schap naar 's-Hertogenbosch betaalde hij gewoon lijk een rijksdaalder. Werklieden, die het een of ander in zijn huis kwamen verrichten, werden gul op drank onthaald en gingen zelden zonder een goede fooi de deur uit. Sommige winkeliers, bij wie Jut van tijd tot tijd goede inkoopen deed, meenden bemerkt te hebben, dat zijne vrouw zich zeer schuchter voordeed. Zoo zou zij zich steeds met het gelaat van het licht afgekeerd hebben neergezet, wanneer zij in spreekkamer of kantoor was toegelaten. Op zekeren dag vroeg een buurvrouw van Jut aan diens vrouw of zij, die immers uit Den Haag kwam, niets hoorde van den moord op mevrouw Van der Kouwen, waarover de dagbladen zooveel schreven. „Niets", antwoordde vrouw Jut, „wij waren toen niet in Den Haag". Daarop ging zij binnen en heeft nooit meer een woord met de buurvrouw gewisseld, terwijl het huis werd opgezegd en de moorde naars vertrokken. Jut had zonderlinge gewoonten. Nimmer zou hij een kip, voor de keuken be stemd, geslacht hebben, steeds werd het dier dood geschoten. Naar men ons verhaalt, oefenden hij en zijn vrouw zich meermalen in den tuin in het schieten op daar geplaatste beelden, terwijl zijn honden geleerd werden na het schot op het ge raakte aan te vallen. Die honden waren dan ook de schrik van elk, die bij Jut een boodschap af te geven, of iets in zijn huis te verrichten had. Nauwelijks was de deur open, of men werd door een paar bulhonden zeer onvriendelijk aangeblaft. Door den officier van justitie te Rot terdam is de aandacht gevestigd op een persoon, die achtereenvolgens onder valsche namen en qualiteiten in het laatst van Augustus en in het begin van September te Rotterdam en wellicht ook elders verschillende oplichtingen en valsch- heden heeft gepleegd, meestal voorgevende te komen uit naam van welgestelde personen. De delinquent heeft het uiterlijk van een schipper. Vr ij dag-avond is de beruchte straat- dichter Meyer opnieuw wegens het „voordragen" en debiteeren van zjjn schandelijke liedjes, hoofd zakelijk voor jeugdige kinderen, door de politie gearresteerd. Thans verzette hij zich niet tegen zijn overbrenging naar 't politiebureel. Ter re ede van Tessel is met hetkanon van 23 cM., dat aan boord van Zr. Ms. stoom- kanonneerboot Hydra door hydraulische persing op en neer wordt bewogen, naar de schijf ge schoten in tegenwoordigheid van drie Russische officieren en van eenige autoriteiten van het dep. van marine in Den Haag. Nadat eenige schoten met kleine lading waren gedaan, sprong na het eerste schot met de groote lading een der water cilinders en viel het stuk, natuurlijk met meer vaart dan gewoonlijk, onder in het schip cp zijn gewone plaats neer. De zich aldaar bevindende officieren en schepelingen bleven, als door een wonder, ongedeerd, terwijl ook het schip zelf geen belangrijke averij bekwam. Te Alphen zijn vijf personen,diein olie gebakken schol gegeten hadden, allen bedenkelijk ongesteld geworden. Een hunner is Zaterdag morgen na hevig braken en bloedontlasting ge storven. Een bejaard en gebrekkig man te Am sterdam, die grootendeels van de openbare lief dadigheid leefde, heeft zich zoo te buiten gegaan aan het gebruik van sterken drank, dat hij in de jenever gestikt is. Te Nieuwediep heeft een werkman het ongeluk gehad in het ruim van het stoomschip Prins Hendrik te vallen. Hij werd dadelijk naar 's Rijks marine-hospitaal vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Uit Heerenveen meldt men dat een der knechten op het buitengoed van den heer Mr. P. Heringa Cats te Oranjewoud eene dienst meid, die in heizelfde huis diende, uit minnenijd vermoord heeft. Met een voorsnijmes heeft hij haai den hals afgesneden. De verslagene was een meisje van 20-jarigen leeftijd. De dader is in arrest. Naar het „N. v. d. D." meldt hebben bij de laatste verkiezing van raadsleden in de gemeente Roggel (Limburg) leden van het stembureel en eenige kiezers den voorzitter van het stembureel de stembus met geweld ontrukt en hem belet in de verkiezingszaal tegenwoordig te zijn, waarna zij zeiven de stembriefjes verder openden. Op grond van deze feiten is de verkiezing door Gedep. Staten nietig verklaard. Bij gelegenheid van een feestteRèves in Henegouwen heeft verleden week een vreese- lijk ongeluk plaats gehad. Een aantal jongelieden en kinderen hadden zich op de rails van de spoorweglijn, welke aldaar wordt aangelegd, in een wagen geplaatst en reden aldus in snelle vaart den glooienden weg af tot ze onverhoeds tegen een van de tegenovergestelde helling aan- rollenden, eenigszinshoogeren, met tien duizend kilo gram spoorstaven geladen waggon aanbotsten. De stoutmoedigsten, die op de randen zaten, spron gen nog intijds van den wagen; de overige werden door de uitstekende spoorstaven op schrikkelijke wijze getroffen. Vijf dooden, van wie de oudste acht en twintig, de jongste zes jaren telde, wer den opgenomen. Een meisje, wier ingewanden over den weg waren geslingerd, blies eenige uren later onder afgrijselijke smarten den adem uit. Verscheidene anderen zijn deerlijk gekwetst, van sommigen armen en beenen verbrijzeld. Te Tabor, in Hongarije, heeft een verschrikkelijk voorval plaats gehad. De kassier van de spaarbank aldaar, de heer Johann Schauer, heeft eerst zijne vrouw en drie kinderen vermoord en toen zich zeiven doodgeschoten. Hij schijnt dit vooruit met zijne vrouw te hebben overlegd en goedgevonden, want zij hadden het dienstmeisje opzettelijk uitgezonden. Er moet op schandelijke wijze met de administratie der spaarbank zijn geknoeid. Sedert twee jaren bevindt zich een groote, vroolijke, levenslustige aap van het vrou welijk geslacht in den zoölogischen tuin te Dresden. Bekwame zoölogen, zoowel theoretische als prac- tische mannen van het vak, hebben gedurende dien tijd tallooze malen het kolossale dier bewon derd en bij niemand hunner is het opgekomen om het eene andere benaming te geven dan die van chimpansee. Kort geleden bevond zich de heer Nissle, uit Berlijn, te Dresden in den zoölo gischen tuin. Op het ontwaren van de zoogenaamde chimpansee verklaarde hij, dat het dier een vrou welijke gorilla en geen chimpansee was. Alle autoriteiten bestreden met kracht de uitspraak van den heer Nissle. Deze deed hierop het voorstel, om de quaestie te onderwerpen aan de beslissing van een bevoegd man, namelijk aan professor R. Hartmann, verbonden aan het anatomisch museum der universiteit te Berlijn. De heer Hartmann begaf zich dezer dagen naar Dresden en stelde den heer Nissle in het gelijk. De zoogenaamde chimpansee is een ware gorilla. Te Woolwich werden Vrijdag de eerste proeven genomen met het nieuwe 81-tons- kanon. 't Eerste projectiel woog 620 kilo, met een lading van ruim 80 kilo buskruithet drong door 45 voet zand. Een tweede dergelijk projec tiel, met eene lading van ruim 90 kilo buskruit, drong door 50 voet zand. De snelheid dier pro jectielen was 1400 voet per seconde. Een hydrau lische toestel dient tot ladenelectriciteit doet de lading afgaan, 't Ingewikkelde dier toestellen is natuurlijk een der groote bezwaren tegen 't ge bruik van deze reuzen-kanonnen. Een klein defect maakt 't stuk tijdelijk onbruikbaar. Uit New-York wordt gemeld dat een wolkbreuk de slad Galveston gedeeltelijk onder water heeft gezet, verscheidene personen doen omkomen en groote verwoesting aangericht. Rechtzaken. Vrijdag stond voor de arrond.-rechtbank te Middelburg terecht de voormalige brievengaarder van Ellewoutsdijk A. R., beschuldigd van het door een openbaar bewaarhouder verduisteren en aan hunne bestemming onttrekken van roerende goe deren. De beschuldigde is, overeenkomstig het requisitoir van het O. M. en de conclusie van zijn verdediger, vrijgesproken, de kosten te dragen door den Staat. Naar men verneemt zal morgen bij het hoog militair gerechtshof de zaak worden bepleit van den sergeant Kleian van het bataljon mineurs en sappeurs, beschuldigd van moedwilligen manslag. BUITENLAND. Frankrijk. Uit Moulins wordt gemeld: Op de receptie der autoriteiten hebben de president van den algemee- nen raad en de maire toespraken gehouden, waarin zij, hij hunne republikeinsche gezindheid, hunne sympathie 'voor Mac Mahon aan den dag legden. Mac-Mahon heeft daarop geantwoord: Ik betuig u mijn dank voör uwe persoonlijke gevoelens ten mijnen opzichte. Wat _mij belreit, ik ken slechts ééne politiekdie van liefde voor het vaderland. Men leest in het dagblad „La France": De politiek van vrede, die de onze is, belooft de politiek te worden van al die staatsmannen, die niet door de fataliteit hunner carrière en van hun genie gedwongen worden tot eindelooze ver overingen. Wij zijn gelukkig te vernemen, dat de nevelen, die de internationale betrekkingen verduisteren, hoe langer hoe meer optrekken. Een onlangs plaats gehad hebbend onderhoud, waar van men de bijzonderheden niet kent, maar welks resultaten toch zijn uitgelekt, heeft aan twee ge wichtige personagjes, die op onzijdig grondgebied elkander ontmoetten, gelegenheid gegeven, op vol lediger en intiemer wijze dan ooit te voren van gedachten te wisselen. De verzekeringen van beide kanten waren, zegt men, van dien aard, dat men daaruit besluiten mag tot eene volledige overeen stemming van- inzichten aangaande al die vraag stukken, welke in Europa moeilijkheden kunnen teweegbrengenen zoo er in dit onderhoud geen sprake kan geweest zijn van waarborgen van eenigerlei aard, toch is het thans geoorloofd te zeggen, dat deze waarborgen reeds bestaan en voortvloeien uit het welbegrepen belang der beide betrokken mogendheden. Men meld dat de minister van binnenland- sche zaken een grondig onderzoek instelt omtrent de handelingen van den prefect Ducros en den agent Coco. Turkije. De „Pol. Corr." beweert dat het bericht, dat de zending der consuls naar de opstandelingen in de Herzegowina mislukt is, minstens voorbarig moet heeten, daar de onderhandelingen met de hoofden van den opstand te Trebinje nog moesten plaats hebben. Telegrammen. ROME, 19 September. De heer Simeoni heeft last ontvangen, Madrid te verlaten, ingeval de be sluiten van het ministerie, betreffende de circulaire, in strijd zijn met de waardigheid van den H. Stoel. BELGRADO, 19 September. Aan de boven grenzen van Bosnië, tegenover Oostenrijk, is een opstand uitgebroken, en evenzoo bij Grachowo. De Turken zijn uit de blokhuizen gevlucht. Uit authentieke bronnen wordt gemeld, dat alles voor een begin van insurrectie in geheel Bosnië is

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2