LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4785. Zaterdag A0. 1875. 18 September. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden, per 3 maandenf 1. Franco per post..'n 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels.1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootcre letters naar plaatsruimte. Hel Ontwerp voor een Duinwaterleiding. Reeds vóór eenigen tijd maakten wij in ons blad melding van een ontwerp voor een duinwater leiding uit de duinen te Katwijk a/d Rijn tot bij onze stad volgens het stelsel, waardoor de ge meenten Den Helder en Nieuwediep op betrekkelijk weinig kostbare wijze van goed drinkwater zijn voorzien. De thans door den gemeente-architect, den heer J. W. Schaap, daaromtrent aangeboden memorie van toelichting stelt ons in staat onze lezers eenigszins nader met dat belangrijke plan bekend te maken. Het duinvlak, dat voor den aanleg der werken in aanmerking komt, in eigendom toebehoorende aan F. Dorrepaal te Katwijk, beslaat een opper vlakte van 338 aren en ligt zuidwaarts ter zijde van den Wassenaarschen grintweg, ter hoogte van p. m. 6.30 meter boven A. P., wat men als de gemiddelde hoogte van de straten onzer stad kan stellen. Daar zullen volgens het plan ten eerste twee bassins moeten worden aangelegd, lang 100, breed 30 en diep 2,50 meter, die door steenen buizen ter wijdte van 20 centimeters verbonden worden met acht op regelmatige afstanden aan te brengen putten, waaruit het water in de eigenlijke ontvangkanalen komt, een soort van riolen, breed 1,20, hoog 2 meters. Na te hebben opgemerkt, dat nabij de bassins een reservoir komt te liggen, dat tot voedingspul dient, waarin het water uit de bassins wordt overgeno men om te worden opgepompt, naderen wij den zoogenaamden watertoren,, die strekt om een hoog reservoir te plaatsen, dat volgens dit ontwerp 16 meiers middellijn en 2 meters diepte zal hebben -en na aftrek van de ruimte, ingenomen door een binnenkoker met wenteltrap, 389000 liters water zal kunnen bevatten, een hoeveelheid die, aange nomen dat de stad door de aanvoerbuis eiken dag slechts eenmaal den inhoud van dat hoog reservoir ontvangt, ongeveer zevenmaal meer be draagt dan die van het water, dat thans in den zelfden tijd met schuiten wordt aangevoerd. Een hoog reservoir van minder inhoud zou dus alles zins voldoende zijn, doch een dergelijke verzamel plaats van den omvang als hier wordt voorgesteld zal, ofschoon in aanbouw natuurlijk duurder dan een kleinere, later aanmerkelijke voordeelen ople veren, daar men alsdan zal kunnen volstaan met de machine slechts 3 a 4 uren daags te laten werken. Is deze opvoerbuis naar het hoog reservoir op 20,8 centimeter middellijn gesteld, de diameter der uitlaatpijp zal 30 centimeters bedragen. Ieder, die zich slechts eenigermate met de beoefening der natuurkunde heeft bezig gehouden en zich herinnert, dat de drukking eener kolom water, van welken omvang ook, louter afhangt van de hoogte dier kolom, zal terstond begrijpen, dat de lengte der uitlaatpijp in het nauwste verband staat met de drukking, waaronder het water naar onze stad zal worden geperst. Die leDgte wordt hier voorgesteld op 25 meters, wat een druk zal geven van 2,58 kilogram per vierk. centim. en, den afstand van het reservoir tot aan de stad in aanmerking genomen, een hoeveelheid van ruirn 800 liters water per seconde. Wie met het oog op een zoo overmatig grooten aanvoer mocht meenen, dat die drukking te groot is, vergete niet, dat het water met genoegzame kracht moet worden voortgestuwd om zicli naar verschillende zijden in de stad te verspreiden niet alleen, maar ook om zich tot zekere hoogte te verheffen ten einde ook bovenverdiepingen van woningen te bereiken. De eigenlijke werktuigen, die het water naar boven persen, bestaan in een stoommachine hooge drukking van 10 paardekracht nominaal en een dubbel werkende perspomp, die bij een hoogte van 25 meiers (die der uitlaatbuis) 75000 liters water per uur levert. De leidingbuis, waardoor het opgeperste water naar de stad moet vloeien, zal volgens het ont werp over een lengte van 6120 meters loopen van den watertoren 2000 meiers in rechte lijn naar den Katwijkschen straatweg, vervolgens langs dien weg en 920 meters verder door den Rijn, van daar over 1400 meters lengte naar den groo ten rijksstraatweg, langs de Lage Morsch tot waar de spoor dat pad snijdt en vervolgens langs de Hooge Morsch tot aan de Morschpoort. Uit de achter de memorie gevoegde globale begrooting blijkt, dat die werken op het duinwa terstation zelf, bestaande in den watertoren, het hoog reservoir, de bassins enz. en de stoomma chine, worden geraamd op f 110000, en dat die raming niet overdreven laag is kan blijken uit de posten winst voor de aannemers 8724) en onvoorziene uitgaven 12000). De leiding van het reservoir naar de stad is, met inbegrip der som, benoodigd voor aankoop van gronden, ge schat op 140000; maakt te zamen f 250000. Voor die som heeft men het water tot aan de stad; blijft dus nog over het daarbinnen te verspreiden. Het plan, dat natuurlijk altijd slechts een avant-projet is, geeft daartoe vijf hoofd richtingen aan, nl. langs de Haarlemmerstraat tot de Haven, de Oude Vest, Breestraat en Hooge- woerd, Rapenburg en Heerengracht, gezamenlijke lengte ongeveer 8000 meters, geraamd op ƒ150000, makende met de hoofdsom 400000. Ziedaar het ontwerp in hoofdtrekken. Thans reeds stil te staan by hoogst belangrijke, maar voor het oogenhlik zeker ondergeschikte vraag punten, b. v. wat betreft het aanleggen van ver takkingsbuizen, en zoo ja, of niet door particulier initiatief 't zou minst genomen voorbarig zijn. Uiten wij liever den wensch dat het ontwerp, indien het door deskundigen deugdelijk wordt bevonden, spoedig ten uitvoer moge gebracht worden. Reeds zooals het daar ligt, zal het onge twijfeld op velen een gunstigen indruk maken. LEIDEN, 17 September. Door de alhier zitting houdende Commissie voor het geneeskundig staats-examen zijn gisteren tot arts bevorderd de heeren P. K. Pel en A. J. Moens, beiden med. doctorandus, en heden de heeren Dr. H. De Cock en L. C. Proot, med. doctorandus. Ook de heer A. E. Moll, gewezen leerling der rijks hoogere burgerschool te Groningen, die onlangs met een diploma van weivolbracht eind examen genoemde inrichting verliet, is benoemd tot adspirant-tolk der Chineesche taal in Ned.-Indié. Het stoomschip Conrad, van Nieuwediep naar Batavia, is 15 dezer des namiddags Malta gepasseerd. Bij den gemeenteraad te Rotterdam is inge komen een voorstel van B. en Ws. tot het voeren van een rechtsgeding tegen de Ned. Rijnspoor wegmaatschappij. De raad zal a. s. Maandag eene vergadering houden ten einde in deze zaak eene beslissing te nemen. Woensdag heeft op het kerkhof te Oost- Souburg de onthulling plaats gehad van het mo nument, opgericht op het graf van den vice-admiraal De Srnil van den Broecke. Door den voorzitter van het comité, den oud-kapilein-ter-zeeC. J. Damme, werd eene korte toespraak gehouden. Het monument bestaat uit eene liggende zerk, met schuine kanten afgewerkt. Aan den voet daarvan verheft zich een staand gedeelte, hoog boven den grond 1.60 en breed 1 meter. Op de voorzijde is en relief een onklaar anker, omgeven door een lauwertak en door eene kroon gedekt. Daaronder, op eene marmeren plaat, slaat met vergulde letters het volgende opschrift: „Ter nagedachtenis van A. J. De Smit v. d. Broecke, vice-admiraal, geb. te Aardenburg den 13den Mei 1801, overleden te Oost-Souburg den Isten Januari 1875. Opgericht door een aantal zijner wapenbroeders en vrienden." Met zekerheid wordt gemeld, dat op 1 Octo ber de lijnen EnschedéGronauDortmund en GronauMunster voor het publiek verkeer worden geopend. Gisteren is van Harderwijk per extra-trein via UtrechlGouda—Den Haag naar Den Helder vertrokken een detachement suppletietroepen, sterk 400 militairen, onder bevel van den kapitein Luymes en het medegeleide van de 2de luilenants Van Lookeren Campagne, Ten Bosch en Carsten, allen officieren van het 7de reg. inf. Dit detache ment zal tot 2 October a. s. gelogeerd worden in het fort Kijkduin onder de gemeente Huisduinen, en op laatstgenoemden datum ingescheept worden, aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Prinses Amalia. Z. M. heeft de off.-van-gez. 1ste, 2de en 3de kl. bij de landmacht C. C. Vigelius, G. H. De Kruyff en F. Daniels voor den tijd van vier jaren gedetacheerd hij de zeemacht; den tijdelijk bij het leger in Ned.-Indié gedetacheerden paarden arts der 3de kl. H. Mars, van het leger hier te lande, in rang en anc. overgeplaatst bij het per soneel van den veterin. dienst van eerstgen. leger bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht in Ned.-Indië benoemd tot off.-van-gez. 2de kl. F. A. Thör en A. L. Dieterici, civiel geneeskundigen. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks negen uren was de Pauwbrng opgehaald om een vaartuig te laten passeeren, toen eensklaps een gedeelte naar beneden kwam, waardoor een klomp van den brugwachter verbrijzeld en zijn been eenigs zins bezeerd werd. Dadelijk werd een aantal man nen ontboden om te stutten, zoodat de brug ten minste voor voetgangers te gebruiken was. Een huzaar van het Haagsche garni zoen had sedert eenigen lijd zijne liefde verklaard aan een meisje, die echter haar hart hem niet wilde schenken. De militair schijnt zich dit erg te hebben aangetrokken, want toen zij gisteravond omstreeks 8 uren met haar zuster door de Ge dempte Raam liep, viel de huzaar, die zich weder aan haar wilde opdringen doch met een weigerend antwoord werd afgescheept, de deern onverhoeds aan en had haar waarschijnlijk een mes in de borst gesto ken, zoo de vrouw niet tijdig de hand tusschen hen bei den hield. Hel gevolg daarvan was dat het mes door de hand drong. De dader verwijderde zich oogen- blikkelijk, maar werd, op aangifte bij de politie, later in de kazerne gearresteerd. Het mes had hij uit de woning van de moeder der verwonde, waar hij kort te voren was geweest, medegenomen. Woensdag-avond werden de kermis- vierenden op de Botermarkt te Amsterdam door

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1