LEID8CH DAGBLAD. N°. 4782. A0. 1875. Woensdag 15 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn L40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel moern 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS -BERICHTEN. HONDSDOLHEID. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN Gezien de kennisgeving van den heer Burge meester der gemeente Zoeterwoude, dat door hem op heden een bevelschrift is uitgevaardigd, in overeenstemming met art. 3 der wet van den 5den Juni 1875, tol vaststelling van bepalingen bij het voorkomen van hondsdolheid (Staats blad n°. 110); Beveelt dat gedurende vier maanden, te rekenen van den dag der afkondiging van dit bevelschrift, ALLE HONDEN die zich buiten woningen of vaartuigen (geene openbare middelen van ver voer zijnde) in de gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moeten voorzien zijn van een MUILKORF, vol gens het door Z. E. den Minister van Binnenland- sche Zaken, b\j beschikking van 27 Juli 1.1. voorge schreven model, Ier Gemeente-Secretarie voor ieder ter bezichtiging gesteld, rnet dien verstande nochtans dat, ingevolge ministerieele beschikking van 7 dezer, de stalen band van den muilkorf, die den hals van den hond omgeeft, door een koperen mag worden vervangen. En geschiedt hiervan op heden openbare af kondiging door aanplakking en door plaatsiog in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 14 September 1875. De BURGEMEESTER, Hoofd vau het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier is ter hand gesteld het op den llden dezer maand invorderbaar verklaard kohier van de personeele belasting, dienst 1875/6, over het late kwartaal; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 14 September 1875. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2de alinea der Verordening van 4 Mei 1872, op de openbare scholen voor gewoon lager onder wijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n°. 10) Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlin gen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den Oden tot en met den 18den September e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen en aan de Marendorps Achtergracht, des voor middags van hal/negen tot negen uren en des namiddags van haljlvoee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS, Weth. 1. B. E. KIST, Secretaris. Leiden, 1 September 1875. LEIDEN, 14 September. Ds. J. A. Van Hamel, predikant bij de "Waalsche gemeente alhier, herdacht gisteren zijne veertigjarige ambtsbediening, achtereenvolgens te Middelburg, Haarlem, Groningen en Leiden. Vele blijken van waardeering vielen den jubilaris ten deel, o. a. werd hem door vele gemeen teleden eü vrienden een prachtbijbel met pla ten van Doré aangeboden. Het 75-jarig bestaan der Hollandsche Maat schappij van fraaie kunsten en wetenschappen werd gisteren te Arasterdam feestelijk herdacht. De plechtigheid ving aan met de uitvoering eener schoone feestcantate in de Nieuwe Walenkerk. De woorden dier cantate zijn van den algemeenen voorzitter Ds. J. P. Hazebroek; de cantate zeifis gecomponeerd door den heer Daniel De Lange; de uitvoering geschiedde door Amstel's Mannen- j koor met medewerking van de heeren Dekkers 1 uit 's-Hertogenbosch (baryton) en A. Eichholtz (tenor). Na deze introductie trad de algemeene voor zitter als feestredenaar op en herdacht de grijze Maatschappij „die zich" zooals hij zeide - „nog vertoonde met een rooden blos op het rim pelig gelaat, en een glinsterend oog bij hare grijze haren." Daarna reikte hij, onder levendig applaus, de gouden medaille uit aan zijn mede-bestuurder Dr. E. Laurillard, wegens de beantwoording der prijsvraag over de Nederlandsche spreekwoorden en spreekwijzen die aan de bijbeltaal ontleend zijn, en vervolgens de zilveren medaille aan den heer C. F. Zeeman, predikant te Zonnemaire, wegens een mede uitnemend antwoord op die zelfde vraag. Koor en solisten besloten met hun gezang de plechtigheid, die werd opgeluisterd door de tegenwoordigheid van vele dames en onder scheidene autoriteiten. Te ruim twee uren werd nog een korte huishoudelijke vergadering gehou den, waarin de algemeene secretaris, de heer P. H. Bruyn, een gunstig verslag omtrent den toe stand der Maatschappij uitbracht. Daarna ontving de heer Oosterwijk Bruin, als bew'gs van erken telijkheid voor zijn veeljarige gewichtige diensten ook als penningmeester, van zijn medebestuurders ten geschenke een prachtboek en plaatwerk van Lacroix over de kunst in de middeleeuwen en in het tijdperk der renaissance. Dat werk was voor zien met een opdracht in dichtregelen van Dr. Hazebroek. Tot voorzitter voor het volgende jaar werd met 18 van de 21 slemrnen gekozen de heer A. G. Van Hamel, te Rotterdam, terwijl die afdeeling kennis gaf tot algemeen secretaris te hebben benoemd Mr. G. A. Van Hamel, mede uit Rotterdam. Als prijsvraag werd met meerderheid van stemmen gekozen: Welke woorden en spreek wijzen zijn in den loop dezer eeuw in hel Neder- landsch in gebruik gekomen (de neologismen). Op de prijsvraag om aen Nederlandsch blijspel waren vier antwoorden ingekomen, doch onvoldoende ge oordeeld. Op voorstel van prof. Tiele van Leiden werd met groote meerderheid besloten, die prijs vraag nog eens uit te schrijven, terwijl herinnerd werd aan de nog loopende prijsvraag: „wat zijn de kenmerken van ware volkspoëzie." Z. M. heeft benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Winterswijk Dr. F. G. Slothouwer, te Leiden. Zondag werd door Dr. Martin, ex-bisschop van Paderborn, te Noordwijk een bezoek gebracht aan de aldaar onlangs aangekomen Duitsche gees telijke zusters. Het stoomschip Hollatid is 9 dezer van Batavia naar Nieuwediep vertrokken; de Madura arriveerde den 2den dezer te Padang en den 8sten te Batavia. De natuurk. staatscommissie, zitting houdende te Utrecht, heeft bevorderd tot candidaat-artsen J. T. Noordwijk en J. Godefroy. Ten raadhuize te Amsterdam is gisteren aanbesteed het maken en stellen van de vereischte ijzerwerken voor: 1°. een vaste ijzeren brug ter vervanging van de bestaande houten basculeerende gedeelten der brug over het Rokin voor de Tak- steeg en gedeeltelijke verbreeding dier brug; 2°. eene dubbele ijzeren bascule ter vervanging van de bestaande houten basculeerende gedeelten der brug over den Kloveniersburgwal voor de Doelenstraat. Laagste inschrijver voor beiden was de heer J. P. Cornelissen, voor f 8888. Onder presidium van den generaal-majoor A. C. A. Schönstedt, chef van den generalen staf, zal den 27sten dezer aan de Koninlijke Militaire Academie te Breda aanvangen het vereischte toe latingsexamen van officieren voor de krijgsschool. De heer A. Pvoland Holst, te Amsterdam, is benoemd tot consul-generaal voor Nederland van de Zuid-Afrikansche republiek en tevens door den president Burgers gemachtigd om schikkingen te maken met personen en over zaken, de be langen der republiek betreflende. Van den heer Douwes Dekker is een nieuw blijspel onderhanden, dat door het tooneelgezel- schap Le Gras, Van Zuylen en Haspels zal wor den opgevoerd. De „Staatscourant" deelt het kon. besluit mede, krachlens hetwelk de tegenwoordige ver gadering van de Staten-Generaal zal worden ge sloten op Zaterdag 18 dezer, des namiddags te twee uren. Zr. Ms. stoomkanonneerbool Hydra, in conservatie aan 's Rijks werf te Amsterdam, is gisteren onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. J. C. Joekes over de Zuiderzee naar Willems oord gestoomd, naar men zegt met het doel om aan de aldaar aanwezige Russische officieren de gelegenheid te verschaffen den hydraulischen toe stel tot het lichten en neerlaten van den vuur mond te doen in oogenschouw nemen. Van 8 Augustus tot 4 September zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door de long ziekte aangetast: in Noord-Brabant 1, Zuid-Hol land 64, Noord-Holland 1, Utrecht 3, Friesland 50, in het Rijk 119 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 136 runderen aangetast. De 1ste luit. der genie D. G. Nelemans, die voor 2 jaren bij het O.-I. leger is gedetacheerd geweest, is weder bij dat wapen van het leger hier te lande ingedeeld. Z. M. heeft aan Mr. J. C. Van de Kasteele, op zijn verzoek, met ingang van 1 Oct. eervol ontslag verleend als rechter in de arrond.-rechtbank in Den Haag; benoemd tot plaatsverv. kantonr. te Roermond Jhr. Mr. L. F. H. Michiels van Kes- senich, adv. aldaar; tot griffier der arrond.-recht bank le Brielle Jhr. Mr. J. Schuurbeque Boeye, thans griffier bij het kantongerecht aldaar; tot burgem. der gem. Beegden F. Ruttenaan Jhr. Mr. P. Van Foreest, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgem. van Wieringerwaard aan Jhr. J R. T. Ortt, te Haarlem, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als rijks-adviseur voor de monumenten van geschiedenis en kunst; aan W. Schouten Lz., te Vlaardingen, vergund het aannemen en dragen van de zilveren me daille voor Burgerdeugd, hem door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen geschonken; Jhr. J. L. Hesselt van Dinter, secr. der gem. Pijnacker en Nootdorp, herbenoemd tot burgem. dier gem.; herbenoemd: tot burgem. der gem. Maurik A. Verbrugh Rz., en der gem. Stad- Doetinchem Jhr. G. A. Van Nispen; Mr. W. S. J. Van Waterschoot van der Gracht, op zijn ver zoek, eervol ontslagen als schoolopz. in het 4de schooldistrict van Noord-Holland, en daartoe be- noemd Mr. L. J. G. Van Ogtrop, te Amsterdam aan Dr. A. A. Deenik, gewezen leeraar in de

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1