In het „Handelsblad" Wordt met den meesten lof melding gemaakt over den spoed waarmee de verlaging van drie bruggen in de Utrechtsche straat te Amsterdam, welk werk, door den heer J. P. Cornelissen aangenomen, in 29 dagen voltooid was en dienaangaande gezegd: Klaagde men vroeger over den sukkelgang in vele zaken, en zag men de voltooiing van publieke werken reikhalzend tege moet, dat alles is anders geworden, en werkelijk verbeterd; met verbazing slaat men de bruggen gade; het is alsof men tooverrniddelen heeft gebezigd. De vijfendertigste vergadering van het N. O. G. werd Zaterdag aan den Kinderdijk gehouden onder voorzitterschap van den heer Pontier, uit Den Haag. Aangenomen werden de volgende conclusiën der Commissie de opleiding van kweekelingen tot hulponderwijzers in Zuid-Holland is onvoldoende en de vergadering kan zich in hoofdzaak veree nigen met de voorstellen der Commissie omtrent die opleiding, welke niet mag beginnen vóór het 17de jaar na het afleggen van een voldoend examen, terwijl de kweekeling niet als werkkracht gebruikt mag worden. De vergadering acht het niet gepast dat het landbouwonderwijs onder de vakken voor de lagere school wordt opgenomen, maar ver klaarde het wenschelijk, dat dit onderwijs gegeven zal worden op de avondscholen, waar daaraan behoefte bestaatvoorts keurt de vergadering, van meening dat de wet gelegenheid geeft om onge schikte onderwijzers te ontslaan, tijdelijke benoe mingen af. De commissie, belast met het afnemen van het tweede natuurkundig staatsexamen, heeft het diploma van candidaat-arts uitgereikt aan de heeren G. E. Eykman en E. H. Bimmerman, milit. student. De Indische begrooting voor 1876 is ver schenen. De middelen zijn geraamd op 140 mil lioen, bijdrage aan Nederland 10 millioen 8 ton, saldo van vorige diensten 212/s millioen, een deel daarvan is bestemd voor voorziening in buitengewone behoeften in Indië en Nederland, havenwerken, spoor wegen op Java, aanvulling van materieel voor de zeemacht, afschaffing der slavernij op Sumatra's westkust, dekking van uitgaven voor de voltooiing van het vestingstelsel enz. Alsdan rest nog circa 14 millioen uit vroegere diensten, terwijl een aan zienlijk saldo wordt voorzien wegens de hooge koffieprijzen in 1875. Voor 1876 is de koffieop- brengst geraamd op 750.000 picols a 49 cents. Bij beschikking van den minister van marine zijn met ingang van 1 Oct. benoemd tot student voor den milit. geneesk. dienst bij de zeemacht de jongelingen C. J. Kleyn, N. C. Vlaanderen en L. G. Martinius. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks één uur is zekere vrouw S., wonende op het Levendaal, bij het spoelen van kleeren in het water gevallen. Zij zonk onmiddellijk en werd spoedig door K. en v. d. B. gered. Te Leiderdorp is Vr ij dag-middag de bliksem geslagen in een koepel, waarin zich eenige personen bevonden, zonder echter iemand te deren. Alleen ontstond een begin van brand, die zonder hulp der brandspuiten kon gebluscht worden. De straatdichter Meyer is Zaterdag avond in Den Haag wegens het zingen en debu- teeren van onzedelijke liederen door de politie in arrest genomen en heeft zich bij zijne overbrenging nogal tegen de politie verzet, zoodat deswege procesverbaal tegen hem is opgemaakt. De moeder van Jut zal morgen haar zoon in de cellulaire gevangenis te Rotterdam bezoeken, en trachten hem tot nadere mededee- lingen, die eenig licht kunnen verspreiden, te bewegen. Een leerling van de ambachtschool in Den Haag viel Zaterdag-morgen door 't uit schieten van een haak van een ladder, waarop hij stond te werken. Hij werd ernstig bezeerd en, nadat Dr. Hoven hem de eerste geneeskundige hulp had verleend, voor dood naar de ouderlijke woning gebracht. Vr ij dag-namiddag is te Amsterdam op de Lauriergracht een driejarig kind uit een raam op de binnenplaats gevallen. Het was oogenblik- kelijk dood. Het is de politie te Rotterdam gelukt in de afgeloopen week vijf mannen en eene vrouw in handen te krijgen, die sedert zeer langen tijd een nogal winstgevende industrie dreven. Voor zien van nagemaakte gezegelde stukken, gingen zij op de kantoren en ook bij particulieren col lecteeren, nu eens ten behoeve van een brand die in een dorp ergens in Bohemen of Frankrijk (niet) had gewoed en waardoor 60 gezinnen onge lukkig waren geworden, dan weder voor eene overstrooming, die nog in het verschiet is, of wel ging de vrouw der bende, die zeer schoon van uiterlijk is, in het zwart gekleed als weduwe rond, om aalmoezen in te zamelen, ten einde naar hare familie in Amerika te gaan, dewijl haar man in Duitschland was overleden; ook was van den „Wiener Krach" ruirn gebruik gemaakt om nu eens eene weduwe van een voormalig gezeten burger aan te bevelen, dan wederom den voormaligen gezeten burger zelf te doen ondersteunen. Op die wijze schijnen zij België, Frankrijk, Duitschland en Engeland, benevens verschillende plaatsen van ons land met een bezoek te hebben vereerd, doch thans zijn zij onschadelijk gemaakt en in de ge legenheid op hun gemak over het door hen ge pleegde bedrog na te denken. Tijdens het korte, doch hevige onwe- der, dat Vrijdag-middag boven Haarlem losbrak, is de bliksem geslagen in de gaspijp, liggende langs de brug over den Singel bij het Kennemer- plein, waardoor een gat ontstond en eene vlam van circa een halven meter te voorschijn kwam, welke onmiddellijk door een paar in de nabijheid zijnde personen met graszoden onderdrukt werd. Aan het Buiten-Spaarne is een boom door den bliksem ontschorst. Te Spaarnwoude is de blik sem ingeslagen in de woning van den landbouwer W. J. Post, in den Inlaagpolder, zonder dat daardoor brand is ontstaan. Slechts weinig schade werd veroorzaakt aan den schoorsteen en aan de klok in eene der kamers. Te Zwolle was de aanvoer van prui- men Vrijdag op de weekmarkt zoo groot, dat de boeren geen manden genoeg hadden en hun toe vlucht moesten nemen tot waschtobben, melk- tonnen en ander dergelijk materieel, om de ge plukte of geschudde waar aan te voeren. Voor een cent kocht men een steenen nap vol pruimen. Vrijdag werden negen deserteurs, die door de Apeldoornsche politie onder Loenen ge vangen genomen waren, weder naar Harderwijk getransporteerd, spoedig bleek het dat de luidjes met dien tocht weinig ingenomen waren. Op twee uren afstand toch van Harderwijk, in het zooge naamde Staverensche bosch, begonnen ze zich te verzetten. Zij verbraken de sloten, vielen het escorte, bestaande uit een rijks- en twee gemeente veldwachters aan, zoodat volgens getuigenis van de geleiders een gevecht op leven en dood ontstond. De geleiders hielden zich echter goed en 't mocht hun na veel inspanning gelukken weder zeven man in hunne macht te krijgen. De twee anderen slaagden er voorshands in te ontvluchten. Nadat het zevental te bestemder plaatse afgeleverd was, keerde de politie terug, doch nu langs een anderen weg. Deze maatregel bleek doelmatig te zijn, want ook de vluchtelingen hadden een anderen weg genomen, werden te Milligen, in 't logement van Kamerman, ingehaald,^gearresteerd en nu, zonder verdere incidenten, te Harderwijk met hunne vrienden hereenigd. Omtrent het ongeluk op den in aanleg zgnden oosterspoorweg nabij Apeldoorn worden de volgende bijzonderheden medegedeeldDe machi nist is zijne orders behoorlijk nagekomen, door namelijk, vóór elke beweging met de machine, daarvan door het stoomsignaal kennis te geven, terwijl voorts nog door een uitsluitend daartoe aangesteld persoon de werklieden, die op de zand- wagens mederijden, gewaarschuwd werden, alvorens de trein in beweging kwam, te gaan zitten. On danks al deze maatregelen vindt men echter nog menschen, onverschillig, roekeloos of baldadig genoeg, aan gegeven bevelen geen gehoor te geven. Door de sterke helling waarop de trein, van 35 wagens met zwarten grond beladen, moest klimmen in de richting van Barneveld, was een tweede machine werkzaam die, achter den trein, de voorste machine tot op het hoogste punt der helling voortduwde. Dit hoogste punt bereikt hebbende, keerde de achterste machine terug naar het punt van uitgang. Terwijl nu deze hulpmachine terugging, bemerkte de treinmeester, op die ma chine geplaatst, dat eenige wagens, door het bre ken van den trein, van de helling af terugkwamen hij gaf aan den machinist bevel van „vluchten" en kwam zóó op het station alhier aan, waar hem het losgebroken deel van den trein snel volgde. De chef-machinist en de baas timmerman, spoedig hiervan verwittigd, namen dadelijk maat regelen om den gebroken trein in zijn vaart te stuiten, door zand op de rails te werpen en stuk ken hout over het spoor te brengen, hetgeen hun in zoover gelukte, dat daardoor zonder gevaar de trein door de gevluchte locomotief kon worden tegengehouden en gestopt, en al ware de trein nog eenige duizend meter doorgeloopen, dan nog zou er geen gevaar van in 't kanaal te loopen geweest zijn, omdat, door de activiteit van den brugwachter, de brug intijds gesloten was, hoewel het aan die brug beslaande sein nog het tegendeel aanwees. De conducteur P. v. d. H.van de onder neming „Van Gend en Loos", is Donderdag 11. op den weg van Nijmegen naar Grave van de zwaar beladen diligence gestort, met het onge lukkig gevolg, dat een wiel hem over 't lichaam is gegaan. Hij verkeert in bedenkelijken toestand. Z at er dag-m orgen omstreeks 4 uren heeft aan het Oude Maasje de Waalwijksche schroefstoomboot een schuitje met vier personen aangevaren, met het ongelukkig gevolg dat er een van is verdronken, en een twee ribben heeft ge broken; de anderen zijn met den schrik vrij gekomen. Te Nieuwesluis viel gisteren een kind van 4 jaren spelende in het Kanaal van Voorne, zonk onmiddellijk, en werd, na vergeefsche pogin gen tot redding, door zijn vader levenloos op gehaald. De beroemde pikeur Wiebe De Boer, te Leeuwarden, heeft te Kollum zijn 274sten prijs behaald, ditmaal met het paard van den heer L. Olivier te Stiens. De maréchaussée te paard B.die eenigen tijd geleden door het schieten op een hond, die verdacht werd door een dollen hond te zijn gebeten, één persoon verwondde en één doodde, waarvoor hij door den krijgsraad te 's-Hertogenbosch tot een maand cellulaire gevan genisstraf is veroordeeld, heeft op het door hem ingediend rekest om gratie een afwijzende be schikking bekomen. Naar men verneemt is wegens de Drielsche processie, welke onlangs naar het naburige Uden trok, door de politie proces-ver baal opgemaakt, omdat op den openbaren weg luide gezongen en gebeden werd, toen zij den 8slen September de Zeelandsche processie tegemoetging. De processie, bestaande uit plus minus 300 per sonen, had daags te voren, met de Udenscbe Harmonie aan het hoofd, een tocht door het dorp gedaan. Zes en dertig vaandels, standaards enz. werden door in het wit gekleede mannen gedragen. Bij die gelegenheid werd echter niet gezongen of luide gebeden. BUITENLAND. Groot- Kritannië. De jury, geroepen om uitspraak te doen in zake de aanvaring tusschen 't koninklijke jacht Alberta en 't plezierjacht Mistletoe, deed Vrijdag hare beslissing hooren. Zij sprak den commandant van de Alberta, prins Leinungen, van alle directe schuld aan 't ongeval vrij, doch gaf als hare meening te kennen, dat die officier bij 't uitwijken zich misrekend had; voorts, dat koninklijke jachten, in zóó druk bezochte vaarwaters als de Solent, niet met volle vaart behoorden te stoomen; ein delijk, dat aan boord van die schepen een betere uitkijk diende gehouden te worden. Deze uitspraak werd door een gedeelte van 't publiek rnet gesis ontvangen, 't Gebeurde heeft namelijk veel kwaad bloed gezet, niet zoozeer tegen de Koningin, als tegen hare dienarenen velen hadden gaarne gezien dat de vorstelijke commandant van de Alberta aan strafbare zorgeloosheid ware schul dig geoordeeld, en dus wegens manslag terecht gesteld.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2