DAGBLAD, J\°. 4779. Zaterdag A0. 1875. 11 September, Uit de Gemeente-begrooting voor 1876. in. LEIDSCH PRIJS DEZER COURAJST: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootcre letters naar plaatsruimte. Hoofdstuk VIII, kosten voor het armwezen enz., waartoe wij thans zijn genaderd en waarvan het totaal 49051,50 bedraagt, levert niet veel ver meldenswaardigs op, tenzij men als zoodanig wil aanmerken, dat de subsidiën aan godshuizen en armbesturen ongeveer f 1400 lager zijn geraamd dan voor het thans loopende jaar, een natuurlijk gevolg van het raadsbesluit van 19 Nov. 1868, waarbij is bepaald, dat de toen tol grondslag aan genomen cijfers voor subsidie jaarlijks met 5 pCt. zouden worden verminderd. De post renten van de bijzondere geldleenin- gen onder hoofdstuk IX, renten en aflossingen enz., heeft voor 1876 een belangrijke verminde ring ondergaan en bedraagt 250 (tegen 1100 in dit jaar) als interest van 5000 restant der leening van 45000, aangegaan krachtens raads besluit van 20 April 1871 en waarvan 40000 is afgelost. Voqj- aflossing van dal restant nu is onder volgnommer 150 uitgetrokken 5000, zoo dat van de 11000, die voor belegging of aflos sing moeten worden gebezigd, nog 6000 over blijft, die bestemd worden tot aankoop van in schrijving op het grootboek; als zoodanig is die som dan ook uitgetrokken onder art. 12 van het volgende hoofdstuk met bijvoeging van 500, voortspruitende uit zoodanige gelden, die uit hun aard lot kapitaal moeten worden aangelegd. Voor dit jaar was 12000 voor aflossing uitgetrokken, wat dus met '76 een verschil van 7000 ople vert. Voorts verdient nog opmerking dat voor pensioenen, lijfrenten en wachtgelden 5788,92 is geraamd, d. i. bijna 2500 meer dan voor dit jaar. Het totaal-cijfer van dit hoofdstuk vertegen woordigt de som van 11438,92, dat van het volgende (andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken begrepen) beloopt 30770. Daar onder is voor openbare vermakelijkheden in uit gaaf gebracht 400 tegen 5000 in dit jaar, vereischt wegens de buitengewone feestelijkheden. Volgnommer 157, kosten van brandverzekering der gebouwen, is voor '76 500 hooger gesteld 1600) wegens de assurantie der lokalen van de bank-van-leening, terwijl de volgende post, kosten vallende op het voeren van gedingen, pro memorie is uitgelrokken. Moge dit steeds een memoriepost blijven! Eindelijk hoofdstuk XI, onvoorziene uitgaven, bedraagt de gewone som van 6000 vermeerderd met het verschil tusschen ontvangsten en uitgaven ad ƒ71,101 /a. Een tabel, houdende opgave van het tot tractementsverhooging voorgedragen hulp personeel aan de openbare lagere scholen met en benevens de hoegrootheid dier verhoogingen is achter de memorie gevoegd. Slaan wij thans nog een vluchtigen blik op de inkomsten. Vooreerst komt als zoodanig in aanmerking het batig slot der laatst vastgestelde rekening ad /1520,67'/j. Onder hoofdstuk II vermelden wij 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen ad 25073,50, 50 idem op het personeel, 52257,74; het */5 ge deelte van de opbrengst der belasting op het personeel 100334,84; plaatselijke directe belas ting ƒ101000, idem suppletoir kohier ƒ2500. De opbrengst der tollen behoort onder die posten, welke wij liever niet onder de inkomsten vermeld zagen als geheel misplaatst in onzen tijd van ver klaarbare zucht naar opheffing der belemmering van het onderling verkeer. Wat de opbrengst der schoolgelden betreft, zoowel die voor het gymnasium als voor de h. b. s. zijn lager geraamd, respectievelijk ongeveer 600 i en ƒ1200. De geheele opbrengst der belastingen I en heffingen is geraamd op ƒ344962,86. Onder hoofdstuk III, baten uit [gemeente-eigen dommen, is voor de huur van huizen enz. ruim ƒ1000 meer uitgetrokken dan voor dit jaar, hoofd zakelijk voortspruitende uit huur van de lokalen der bank-van-leening, wat echter tevens ten gevolge heeft dat de rente vari het kapitaal der gemeente in die bank lager moet worden geraamd, en wel op 4600. De opbrengst der renten van kapitalen is uitgetrokken ad ƒ16,500 tegen bijna ƒ18,000 in dit jaar. Bij de ontvangsten als resultaat van afzonderlijk beheer trekt de aandacht de som van 46,650 voor de gasfabriek tegen ƒ69,650 in dit jaar, een gevolg van het reeds door ons vermelde voorstel van commissarissen der gasfabriek om den prijs van het gas tot op ƒ0,10 per M3 te verminderen. Dit is althans een schrede voorwaarts in de goede richting. Dit geheele hoofdstuk, waaronder wij nog 700 als opbrengst van faecale stoften (rioolher stelling) vermelden, bedraagt ƒ77256. De opbrengst van die stoffen, stelsel Liernur, is op 450 geraamd tegen ƒ2000 in dit jaar, volgens volgnommer 41 van hoofdstuk IV, waarvan hei totaal 17,457 aanwijst. Voor het dempen van de Korle-Langegracht is onder de buitengewone uitgaven in hoofdstuk V ƒ20,000 voorgesteld, te verkrijgen door verkoop van inschrijvingen op het Groolboek der Nat. werk. schuld, 21/, pCt. Op deze zelfde bladzijde komen twee geheel nieuwe posten voor, n.l. 900 als subsidie in de verpleging van arme krank zinnigen en ƒ2000 ter tegemoetkoming in de gewone kosten van het lager onderwijs (kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen). Met het slot van dit hoofdstuk, dat een tolaal van 34,340 oplevert, zijn wij aan het einde onzer taak gekomeneen beknopt overzicht te geven van de gemeentebegrooling voor'1876. Moge men op enkele punten meer ol minder gegronde aan merkingen kunnen maken, niemand zal betwisten dat de totaal-indruk gunstig mag worden genoemd. LEIDEN, 10 September. De boringen in de Zuiderzee, door de regeering bevolen met het oog op de droogma kingsplannen, zijn ten einde gebracht. De stoom boot Overijssel, aan boord waarvan zich het personeel bevond, met de boringen belast, is naar Amsterdam vertrokken. Naar men verneemt zijn er 270 boringen gedaan, die te zamen en met die in 1866 door den heer Stieltjes verricht een volledig overzicht geven van de hoedanigheid van den bodem der Zuiderzee. De plannen der opne ming zullen binnen drie maanden aan de regee ring moeten worden overgelegd. Men zegt dat de boringen zeer gunstige resultaten hebben opge leverd en weinig verschil geven met die in 1866 verricht. j De Vereeniging van beetwortel-suikerfabri kanten verklaart in een aan den minister van financiën gericht adres, dat de Nederlandsche suikerindustrie geen concurrentie van vreemden vreest; zij is krachtig en kundig genoeg om tegen de vreemden op te werken, mits de vreemden niet door de wetgeving hunner landen en van Nederland zelf haar alle concurrentie onmogelijk maken. Daarom is geen overeenkomst mogelijk: a. Zoo de toestand der Nederlandsche beet- wortelsuiker-iabrikanten door de wetgeving min der gunstig is dan die der Belgische fabrikanten, die reeds buitendien hun geduchte concurrenten zijn hij den aankoop van beetwortelen in Zeeland, Noord-Brabant, Zuid-Holland enz. b. Zonder dat Frankrijk bewezen heeft deugdelijk te handelen. c. En zonder toetreding van alle andere suiker- labriceerende landen, welker aantal sedert 1864 sterk vermeerderd is en waar buitengewone drawbacks bestaan. Aan het ministerie van binnenl. zaken werd gisteren aanbesteedde levering van 2,000,000 kilogram spoorslaven met eindverbindingen en van 20,000 kilogram haakbouten in twee perceelen. Voor de spoorstaven was van de elf biljetten het minst dat van de Sociélé Anonyme Acos te Acos, voor 176,690. Van de zeven biljetten, voor de haakbouten ontvangen, was het minste dat van den heer A. M. De Groot, te Rotterdam, zijnde ƒ2604. Den 8sten der volgende maand zal door de hoofdadministratiën van de verschillende corpsen des legers in het openbaar worden aanbesteed de levering van de voor het jaar 1876 henoodigde voorwerpen van kleeding en uilrusting. Nu Zeeland door de lijn VlissingenSheerness met Engeland verhonden is, hebben de heeren J. Kakebeeke, lid der prov. staten, E. Van Den Bosch (de bekende land-oeconoom), G. Van der Hoek en L. Van Campen, allen te Goes, een vennootschap opgericht met het doel om allerlei artikelen (vee, eieren, groenten, enz.) naar Engeland uit te voeren. Te Zulfen heeft zich een comité der Maat schappij tot opvoeding van weezen in het huis gezin geconstitueerd. Uit Harderwijk wordt gemeld: Op den 18 September a. s. moet te Rotterdam overgaan, aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Hampton, een detachement, sterk 164 militairen, waaronder 4 onderofficieren, onder bevel van den van verlof naar Java terugkeerenden l3len luitenant der infanterie J. J. Meyboom en het medegeleide van de 2de luitenants der infanterie M. W. C. Van den Brandeler, J. N. A. Van Barneveld, L. H. Kaai en J. Buth. Wegens ge brek aan lokaliteit is de werving voor vreemde lingen van 9 dezer af voorloopig gesloten. In het kleedingmagazijn is thans voldoende voorraad aanwezig, zoodat de manschappen ter behoorlijker tijd van schoon linnen kunnen worden voordien. Het logies laai echter nog veel te wenschen over, en hierin zal geen verandering komen vóór de maand October, wanneer meerdere uitzendingen zullen plaats hebben. Te 's-Hertogenbosch is bij publieken verkoop voor de som van ƒ24 000 aangekocht een huis met erven, staande aan de Esplanade, naar men zegt tot vestiging van een klooster van gasthuis nonnen, die zich buiten de verpleging van zieken in het gesticht ook belasten zullen met de ver zorging van zieken aan de huizen der burgers. Naar men verneemt zullen zich in het nabij Oss gelegen Nuland met November Duitsche mon niken van de orde der trappisten vestigen in een oud kasteeltje, dat tot dit doel reeds is aange kocht en dezer dagen eenigszins verbouwd zal worden. De „N. Zutpli. Ct." verneemt van goed inge lichte zijde, dat het plan bestaat, met November a. s. den Oosterspoorweg, van Zutfen naar Am-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1