LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4778. Vrijdag A0. 1875. 10 September. Uit de Gemeente-begrooting voor 1876. li. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln 1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Na vooraf te hebben aangestipt, dat de beide eerste door ons behandelde hoofdstukken in totaal respectievelijk ƒ45180 en ƒ81129 bedragen, gaan wij over tot hoofdstuk II, kosten van eigendommen en'. De postonderhoud van huizen enz. is thans weer tot ongeveer hetzelfde bedrag van 1874 terug gebracht; voor het thans loopende jaar werd daarvoor wegens buitengewone werken bijna ƒ6000 meer aangewezen of in het geheel ruim 10000. Wat de uitgaven voor grondlasten betreft, deze zijn eenigszins hooger geraamd 1400 tegen 1300 in dit jaar) uithoofde dat bij de gemeente- bezittingen binnen Leiden krachtens raadsbesluit van 13 Mei dezes jaars thans ook het gebouw der Bank van Leening is gevoegd. Bijzondere vermelding verdient een kleine maar veelbeteekenende vermindering van een onderdeel van dit hoofdstuk; voor de kosten ter zake van het innen van renten nl. is thans slechts ƒ50 geraamd legen 100 op vorige begrootingen „ten gevolge der vermindering van het ingeschreven kapitaal". Uitgaven met zulk een bestemming te zien verminderen geeft juist geen bijzonder aan- genamen indruk. Het totaal van dit hoofdstuk bedraagt 19850. Bij het volgende hoofdstuk, kosten van invor dering van belastingen, waarvan het totaal 13530 beloopt, merken wij alleen op, dat het aandeel in de opbrengst der belasting op de honden, vroeger tot 10 pCt. aan den betrokken ambtenaar toegekend, voor 1876 op 15 pCt. is gebracht een nieuw be wijs dat zulk een percentsgewijze belooning een vrij onzekeren maatstaf aanbiedt en uit het oog punt van billijkheid niet aanbevelenswaardig schijnt. Een belangrijk hoofdstuk is zeker dat betref fende de openbare veiligheid en de brandweer. Daarbij is voor de drie inspecteurs van politie een tractementsverhooging van 100 ieder voor gesteld, zoodat dan twee van de drie inspecteurs 900 zullen ontvangen, de derde 800. Niemand zal dat onbillijk achten, vooral wanneer men in aanmerking neemt het geringe verschil tusschen de bezoldiging der agenten 1ste kl. 600) en die van den derden inspecteur 700). Minder duidelijk komt het ons voor, waarom ongunstig zou worden beschikt op een verzoek om tracte mentsverhooging van de 3de en 4de klasse, die thans respectievelijk 440 en 400 's jaars ge nieten. Ontvangen de agenten 1ste kl. 600, die der 2de kl. f 350, dan komt ons de overgang tot f 440 voor die der 3de kl. wel wat groot voor. Neemt men nu voor de beide laagste klassen dezelfde verhouding in acht als die, welke voor de beide eerste geldt, dan zal men komen tot 500 voor de agenten 3de kl., 450 voor die der 4de. Wij welen, dat dit een meerdere uitgaaf zal vorderen van 32 x 50 f 1600 en 7 x f 60 ƒ420 of te zamen 2020, maar dan vragen wij of voor dit bijzondere geval een dergelijke verhooging op een begrooting van bijna een half millioen zoo bezwarend mag worden geacht, dat men de voorkeur zou geven aan het bestendigen van een r.aar onze meening al te sterk afwijkende verhouding. De goede naam, dien onze politie heeft welen te verwerven, zelfs in moeilijke omstandigheden, getuige het legio feesten uit de laatste jaren met hun tijdelijke opeen- hooping van opgewonden menschenmassa's, is zeker voor geen gering deel toe te schrijven aan de goede houding ook der lagere politie-beambten. Moge .de Gemeenteraad die zienswijze deelen en daarvan blijk geven door ook voor de agenten 3de en 4de klasse een verhooging van bezoldiging voor te stellen, en wel, als het kan, tot 500 en 450. Immers het door B. en Ws. tegen die verhooging aangevoerde argument, dat bij elke vacature een genoegzaam aantal geschikte candi- daten zich aanmelden, is alleszins vatbaar voor bestrijding. Candidaten toch moeten hun geschikt heid allijd nog bewijzen; aan de fungeerende agenten weet men wat men heeft. Bovendien zulk een redeneering zou bezwaarlijk algemeen kunnen worden toegepastwie b. v. bewijst, dat er ook voor agenten 1ste klasse geen geschikte candidaten te vinden zijn, die zich tevreden stellen met een lagere bezoldiging, b. v. van 500? Dit geheele hoofdstuk bedraagt f 67285, het volgende betref fende de plaatselijke gezondheidspolitie, dat niets vermeldenswaardigs oplevert, 2050. Kosten voor het onderwijs en ter bevordering van kunsten en wetenschappen is het belangwek kende ops-hrift van hoofdsluk VII. In het alge meen won hierbij opgemerkt, dat de aanneming van het voorstel om de jaarwedden der leeraars van de gemeente-instellingen voor hooger en mid delbaar onderwijs, die met 1 Jan. 1876 minstens 2 dienstjaren en van de overigen, zoodra zij 2 dienstjaren zullen hebben, voor de leeraren van het gymnasium een verhooging van 490 (in 't geheel 15740), voor die der h. b. s. eene van 840 (lotaal 20980) zal ten gevolge heb ben. De kosten voor de parallelklassen daaren tegen zijn 500 lager voorgesteld, d. i. op slechts 200. Mogen dergelijke bezuinigingen of vereen voudigingen niet plaats hebben ten koste der toe lating van overigens bekwame candidaat-leerlingen. Wat het onderwijzend personeel hij het lager onderwijs betreft, is er voor de bezoldiging der hoofd- en hulponderwijzers en onderwijzeressen, de voorgestelde verhoogingen in aanmerking ge nomen, ƒ83330 uitgetrokken tegen 76475, voor het loopende jaar vastgesteld, en 64633, in '74 uitgegeven. Van harte wenschen wij, dat die ver schillende verhoogingen ten gevolge mogen hebben, dat de thans zoo menigvuldige en voor het onder wijs zoo hoogst nadeelige wisselingen van het doceerend personeel een einde mogen nemen. De bijgevoegde lijst van onderwijzers alleen aan de lagere scholen vermeldt vijf vacalures. Met genoegen vermelden wij, dal de post kosten der bewaarscholen met 300 is verhoogd (totaal 8580), ten einde aan hulponderwijzeressen en kweekelingen van bijzondere bewaarscholen koste loos toegang te verschaffen tot de zoo nuttige kweekschool voor bewaarschoolhouderessen, even als wij rnet voldoening constateeren, dat weder een toelage van 100 is voorgedragen ten be hoeve der ook in 1876 vanwege de commissie voor de volksvoorlezingen te houden tentoonstelling van door den handwerksman gekweekte bloemen. Hoofdstuk VII sluit met een kolossaal cijfer, 162882, een derde van alle uitgaven te zamen. Maar juist de bladzijde, die deze som vermeldt, achten wij de schoonste uit de begrootingsmemorie, en daarom willen wij dien post voor ditmaal tot rustpunt nemen, overtuigd dat de gelden, aan het onderwijs besteed, ruimen interest zullen afwerpen, niet alleen voor onze goede stad, maar ook voor het geheele land. LEIDEN!, 0 September. De minister van oorlog heeft de chefs der corpsen gemachtigd orn de militairen van den Israëlietischen godsdienst, die hunne eerlang inval lende godsdienstige feesten ten hunnent mochten wenschen te vieren, daartoe in de gelegenheid te stellen door aan hen, wier ouders of betrekkingen in hunne garnizoensplaats wonen, op de feestdagen vrijstelling van den dienst te verleenen en aan hen, wier ouders of betrekkingen niet verder dan 30 kilometers van hunne garnizoensplaatsen woon achtig zijn, tot het bijwonen der feesten verlof te verleenen van 29 dezer tot 3 October, van 8 tot 10 October en van 13 tot 24 October; aan de overigen verlof te verleenen van 28 Sept. tot 25 October. Het stoomschip Conrad, van Nieuwediep naar Batavia, is den 7den dezer 's namiddags van Southampton vertrokken; de Groningen, van Rotterdam naar Batavia, is den 8slen van Suez vertrokken. Gisteren is te Delft de dag feestelijk her dacht, waarop 200 jaar geleden door Anthony Van Leeuwenhoek de mikroscopische wezens wer den ontdekt. De feestviering werd te 1 uur ge opend in de Waalsche kerk met eene redevoering van Prof. P. Harling, van Utrecht. Het medaille fonds werd overgedragen aan de Kon. Acad, van weienschappen, en de medaille voor de eerste maal toegewezen aan den heer C. G. Ehrenberg, Ie Berlijn. Vervolgens werd de gedenksteen in den gevel van Leeuwenhoeks huis onthuld en be zichtigden de feeslgenoolen, waaronder vele Neder- landsche en buitenlandsche geleerden, de tentoon stelling van Leeuwenhoekiana in de voormalige Schepenskamer (thans het kantongerecht), waarvan Leeuwenhoek van 1660 tot 1696 bewaarder is geweest. De redevoering bij het graf van Van Leeuwenhoek is uitgesproken door Prof. Oudemans. De feesldag werd besloten met een maaltijd, waaraan ongeveer 80 personen deelnamen. De minister van binnenlandsche zaken woonde het feest bij. De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft besloten zich hij adres tot de Tweede Kamer te wenden lot ondersleuning van het voorstel van den heer Rutgers van Rozenburg, in zake den aanleg van een spoorweg van Amsterdam op Leiden door Haarlemmermeer. Naar men verneemt zal op de begrooting van oorlog voor 1876 eene verhooging van circa ƒ16000 voorkomen om de tractementen van eenige officieren van gezondheid te verhoogen. Er zal namelijk bepaald worden: dat officieren-van-ge- zondheid 1ste kl. met 25 dienstjaren boven hun tractement bekomen 600, met 24 dienstjaren 400, met 23 dienstjaren 200; ofticieren-van- gezondheid 2Je kl. met 15 dienstjaren ƒ300, met 14 dienstjaren 200, met 13 dienstjaren ƒ100. Tevens zou de rang van majoor-titulair voor ofQc.- van-gezondheid worden ingesteld. De heer Burgers, president der Transvaalsche republiek heeft gisteren te Amsterdam in het Amslelhotel verscheidene personen ontvangen. Later is hij naar Haarlem vertrokken. Hij is voornemens eenige weken tot herstel zijner gezondheid in Duitschland door te brengen en over eene maand naar ons land terug te keeren, om zich legen 20 November weder in te schepen. Dan vertrekken met hem naar Zuid-Afrika eenige bekwame mannen en geschikte jongelieden, die eene aanstelling in den dienst van de republiek I hebben verkregen. Bij het bijleggen van het conflict tusschen Tripoli en de Vereenigde Staten heeft de Neder- landsche consul te Tripoli, de heer Emile Testa,

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1