gaf haar daarbij eenige stooten in de borst, die een paar uren later reeds den dood ten gevolge hadden. De verslagene was een hoogst zwakke vrouw, wier man op dat oogenblik afwezig was, terwijl eenige leden der familie ter bedevaart waren naar Kevelaar. De dader is in hechtenis genomen. In het m i li t. hospitaal te Bataviaisde heer H. gestorven aan de gevolgen van een beet van aap. Hij had op zekeren dag twee apen, een mannetje en een wijfje, bij elkander gebracht. Na eenigen tijd wilde hij ze scheiden, hetgeen de woede van het mannetje opwekte. Deze aap, zoo groot als een kind van 3 a 4 jaren, greep hem bij de knie en bracht hem daar een wonde toe ter lengte van een palm en ter breedte van een duim. Daarop ontstond een worsteling, waarbij de heer H. nog meer wonden aan het been be kwam. De aap werd later door een flankeur dood geschoten. De heer H. riep geneeskundige hulp inmaar daar de wonde niet volkomen heelde en hij steeds zwakker werd, liet hg zich in het hospitaal opnemen. Daar bemerkte men dat de ver wonding ook inwendig letsel veroorzaakt had, en spoedig bezweek de lijder. Bechtzaken, Gisteren werd door het prov. gerechtshof in Z.-H. eene zaak behandeld betreffende niet min der dan tien diefstallen bij nacht, gepleegd op aanhoorigheden van bewoonde huizen en ten laste gelegd aan den nog jeugdigen manspersoon, A. v. W. genaamd, te Zwartewaal wonende. In de maanden December 1874 en Februari van dit jaar bezocht hij de gemeenten Brielle en Nieuwersluis, en wist zich telkens toegang te verschaffen tot afgesloten terreinen en bleekvelden, waar hij alles wat voor de hand lag wegroofde, het meest bleekgoederen en huiselijke benoodigdheden. Het werd alles in zijne woning tot gebruik voor zijne vrouw in be slag genomen. Het bleek eveneens dat hem eerlang eene terechtstelling voor de Brielsche rechtbank wacht, waar hij zich mede ter zake van een aantal diefstallen zal hebben te verantwoorden. Nadat de beklaagde alles volmondig had bekend, eischte adv.-gen. Mr. Van Maanen de veroordee ling van dezen jeugdigen man tot gevangenisstraf van minstens drie maanden en hoogstens vijf jaren. Mr. Rueb pleitte eenige verzachtende omstandig heden. Hem kwam het voor dat de qualiteit zeer met de quantiteit der diefstallen verschilde, en hij wees er op dat alles aan de respectieve eige naren kan worden teruggegeven. Het hof ver oordeelde den beschuldigde tot een jaar gevange nisstraf. De zaak van den gewezen sergeant Kleian, beschuldigd van moord op een wapenbroeder, zal den 21sten dezer voor het hoog militair gerechtshof behandeld worden. Door het kantongerecht te Zuidbroek is uitspraak gedaan in de bekende tolquaestie bij het Middensche Verlaat te "VVildervank. Aan den eischer is toegewezen zijne vordering om terug betaling van de 5 centen, die de tolmeester van hem had geheven, ofschoon hem als ingeland vrijdom van tol was toegestaan. Zooals men weet beweerde de tolmeester, zich houdende aan de letter, dat wel aan de ingelanden persoonlijk, maar niet aan hunne paarden vrijdom was ver leend. KOLONIËN. BATAVIA, 28 Juli. In de „Indiër" leest menHet zou meer dan wenschelijk zijn, indien onze vijanden eens konden goedvinden in massa op te komen en slag te leveren. De guerilla-oorlog en de voortdurende nachtelyke aanvallen zijn voor onze troepen veel meer afmattend en inspannend. Intusschen beves tigen wij ons meer en meer, daar waar onze vlag waait. Op verschillende punten om Kotta-Radja hebben zich thans onder de bescherming van onze kanonnen Europeanen, Chineezen en Maleiers als handelaren gevestigd. De gezondheidstoestand is meer bevredigend, de voeding der troepen goed. Men wil weten dat de Madureesche troepen in de volgende maand naar Atjeh zullen vertrekken. Alen is reeds begonnen met het brengen van een paar yeld-bataljons op de nieuwe formatie. Den lslen dezer vertrok van Singapore naar Marseille de Fransche bark Comèle, gezagvoerder Rousseau, met eene kostbare lading handelsarti kelen van de Straits. Den llden ontstond in Straat Banka brand in het schip, dien men eerst dacht meester te worden, doch die zich weldra met ongelooflijke snelheid verspreidde, zoodat men zich in de booten moest redden en niets, zelfs geen kleederen, scheepspapieren of instrumenten, kon worden geborgen. De gezagvoerder en de opva renden bleven dichtbij bel brandende schip, tot dat de Neva te middernacht voorbijkwam, hen opnam en naar Singapore overvoerde. Het vaartuig telde huiten den kapitein 14 opvarenden. De 2de stuurman had zulke ernstige brandwonden gekregen dat hij, een uur nadat hij door de Neva was opgenomen, een smartelijken dood stierf. De onge lukkige had te Singapore met den vroegeren 2den stuurman van de Comèle geruild om spoediger te huis te zijn. Ook de kapitein en eenige andei en hebben min of meer ernstige brandwonden ge kregen. Door den gouv.-gen. van Ned.-Indië zijn de volgende be schikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Eervol, met behoud van recht op pensioen, de ads.-res. voor de compt., tevens superint. van het vendu-dep. te Samarang J. L. A. "Winter; eervol, met behoud van recht op pens., de pres. van het coll. van boedelm. te Batavia C. A. Varkevisser. Benoemd: Tot ing. 2de kl. bij den wateret. S. J. G. Van Overveldt en H. G. CM. Hamming; bij het binnenl. best. op Java en*Madura: tot contr. 1ste kl. Jhr. J. A. O. Van deu Bosch en W. H. S. Van Waning; tot contr. 2de kl. G. A. Hoogeuraad, S. W. Van der Ploeg cn W. F. Hauber; buiten Java en Madura: tot contr. 1ste kl. D. P. Jentinck, tot contr. 2de kl. G. A. L. W. Sol en N. J. Struick; hij het dep. der burg. openbare werken: tot ref. J. C. De Bruyn; tot lsten comm. J. A. Acckerlin. Bevorderd: Bij het kadaster: tot landm. 1ste kl. J. A. W. Van Bergen, tot landm. 2de kl. W. Van der Rest. Ontslagen: Wegens ziekte, eerY., de hulpondcrw. aan de o. 1. school te Rembang A. Roose. Benoemd: Tot hulponderw. aan de o. 1. school te RembaDg W. J. R. Zieck, aan de o. 2de 1. school te Soerabayatot 2dcn hulponderw. J. H. Toorop, tot hulponderwijzeres mej. E. H. M. Syriër; tot 3den hulponderw. aan de o. 1. school te Bandjer- masin H. J. H. Bockmeulen; tot buit. subst.-griff.te Soera- baya Mr. A. E. Pool, te Patti P. H. R. Jacobs; tot lsten kl. op het res.-kant. te Banjoemas W. P. R. Henricus. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den gonv. seer. Mr. H. Semler; een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan het lid in den raad van just, te Batavia Mr. F. Plate. Ontslagen: Eervol, de kl. ter alg. seer. H. E. W. C. Botter. Benoemd: Tot seer. der wees- en boedelk. te Samarang R. De Lannoy; tot boekh. by het coll. van boedelm. te Batavia W. L. Hoorn; tot landmeter tevens rooimeester in de residentie Pekn- longan, A. Erxlebentot huipond. aan de o. 1. sohool te Tji- latjap J. A. Boyer; tot buit. subst.-griff. bij de rechtb. te Toeloeng. Agoeng B. G. Trumeaux. Ontslagen: Wegens ver trek, eervol, als buit. subst.-griff. bij de rechtb. te Cheribon, C. F. Zeeman; door den landr. te Bandoeng benoemd: tot baitengewoon subst.-griff. Mr. W. L. Voorduin, door den landr. te Bangil Mr. P. A. L. Mac-Lean, door den landr. te Soerabaya C. G. F. Mooyaart; door den landraad te Magettan ontslagen, wegens vertrek, eervol, als bait. subst.-grifQer W. F. L. Boissevain, en benoemd J. A. Losse. Benoemd: Bij de kweekschool voor inl. ondcrw. te Bandjermasintot hulp onderwijzer C. Den Hamer. Ingetrokken: De ben. van Mr. F. E. Embrechts tot adv. en proc. bij den raad van just, te Soerabaya. Bevorderd: By de alg. secr. tot gouv.-secr. Dr. L. W. G. De Roo, tot ref. L. B. Van Maanen, tot hoofde. B. M. H. Heuveldop. Benoemd: Tot adv. en proc. bij het hoogger. Mr. F. E. Embrechts; tot lsten comm. hij het dep. van binnenl. best. K. F. Van Delden Laerne; tot opz. lste kl. bij den waterst. A. W. Abels en P. Scheers; tot hulppred. ten dienst der iul. christen-gem. te Langowan (Menado), M. Brouwer. Ontslagen: Bij het boschwezen op Java en Madura, eervol, de opz. 3de kl. G. C. Gabelcr; benoemd: tot opz. 3de kl. J. A. Van der Zon Brouwer. Benoemd: Tot 2den huipond. aan de o. 1. school te Ambarawa F. Dayers. Departement van Oorlog. Bevorderd: Bij de inf.: tot kol. J. H. T. Wiegand, tot luit.-kol. J. F. Haus, tot maj. F. H. Bordewijk, tot kapt. J. P. G. Van Baer, L. W. J. J. Ramaer, J. F. Van Rossum en A. W. Constant; tot lsten luit. A. Van Veen, E. H. Bolten, C. J. Pufkus, J. P. De Bordes en J. J. S. Van Kempen; bij de art.: tot 2deu luit. P. C. Van Bockom Maas, G. F. Beer, C. P. Van Bockom Maas en F. De Zomer. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den off. van gez. lste kl. G. A. Raland. Ontslagen: Eervol, de burg. schryver 5de kl. bij de mil. adm. N. Weyzig. Ver leend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens 15 jaren onaf- gebr. dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. der inf. F. J. A. R. Von Ende. Bevorderd: Tot off. van gez. lste kl. bij den mil, gen. dienst J. Adriani en F. J. Cornelissen. Departement der Marine. Ingetrokken: De benoeming van den haven- en pakhuism. te Pontianak W. Backer, tot havenm. te Banjoewangi, met bep. dat hij blijft gehandhsafd in de eerstgen. betrekking; wegens ziekte, de benoeming tot gezagh. lste kl. bij de gouv.-marine van J. J. H. Stolte. Benoemd: Tot havenm. te Baojoewangi A. Boers, tot 2den mach. bij de gouv.-marine K. Mulder, tot gezagh. lste kl. L. C. Van der Eyck, tot gezagh. 2de kl. J. A. De Jong, tot gezagh. 3de kl. H. C. Meyer. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan B. Van de Linde, dokm. bij het ijzeren drijvend-droogdok te Onrust. BUITEN EAN O. FVanlii*ijlï. De minister van openbaar onderwijs heeft bij eene circulaire de aandacht der prefecten gevestigd op het ongerief voortvloeiende uit de opdracht van het ambt van gemeente-secretaris aan de openbare onderwijzers, waarover de algemeene raad voor openbaar onderwijs in zijne laatste vergadering geklaagd heeft. In die circulaire wordt aan de prefecten opgedragen te zorgen dat de waarneming van het ambt van gemeente-secretaris door de openbare onderwijzers, welke daartoe vergunning van den departementalen raad hebben ontvangen, in geen enkel opzicht aan den regelmatigen gang van het onderwijs schade, en zoodra dit het geval mocht zijn de op grond der wet van 15 Maart 1860 gegeven vergunning te doen intrekken. Blijkens bericht van de Zwitsersche regeering is de akte van bekrachtiging van de Fransche regeering op het internationaal postverdrag van 9 October 1874 ingekomen. Turkije. De „Times" heeft een dépêche uit Konstanli- nopel, waarin de instructies van Server Pacha worden medegedeeld. Dadelijk na zyn aankomst in Mostar moet hij uit naam van 't gouvernement eene proclamatie uilvaardigen, waarin verzekerd wordt dat voortaan geene knevelarijen zullen worden geduld; hij moet alle beambten die zich aan onderdrukking hebben schuldig gemaakt, straffen en afzetten; hij moet een speciale recht bank instellen om de klachten te onderzoeken van allen die hebben blootgestaan aan willekeurige behandeling, allen die zonder reden verbannen zijn terugroepen, alle woelwaters verdrijven en alle maatregelen nemen die strekken kunnen deze instructies te doen slagen en de rust in Bulgarië te herstellen. Telegrammen. KRAGUJEVATZ, 2 September. De minister president van het aftredende kabinet Stefanovits deelde aan de Skupschtina de samenstelling van het nieuwe kabinet mede. Deze mededeeling werd met vivats op den vorst begroet. De plechtige opening der Skupschtina is op den 8sten Septem ber vastgesteld. SAN-SEBASTIAN, 2 September. De admiraa Polo heeft aan boord der Viloria eene lichte wonde bekomen. De beschieting der kustplaatsen heeft te Bermeo en Mundaca groote schade aan gericht. THERAPIA, 3 September. De Turken hebben eene overwinning behaald. Tien duizend insur- genten zijn over de grenzen gejaagd en door de Oostenrijkers ontwapend. De stad Nevesina, het brandpunt van den opstand, is vernield. De ge meenschap over Kiek is geheel vrij. MADRID, 3 September. De „Gaceta" meldt, dat Dorregaray, met 1000 man en 100 paarden, de provincie Arragon is binnengetrokken, in de omstreken van Caufranc. Volgens hier ontvangec dépêches had hij 2500 man bij zich, en trachtte hij Navarra te bereiken. Twee division zijn van Tafalla vertrokken om hem tegen te houden. "WEENEN, 3 September. De „Polit. Corresp." bevat bijzonderheden omtrent het belangrijke ge vecht bij Kasaba, op 30 Augustus. Naar verzekerd wordt, is dat gevecht voordeelig voor de opstan delingen en zeer nadeelig voor de Turken uitge vallen. Hetzelfde blad verneemt uit Belgrado, dat de Servische regeering krachtige militaire maat regelen neemt tot bescherming der grenzen. Ter markt te Leiden aangevoerd. 3 en 4 September. Wintertarwe 13 hectoliter 9.75 a 10.25. Zomer- tarwe 13 hectol. 8.00 a 8.50 Winterrogge 17 heet ƒ7.60 a 8.00. Zomerrogge 17 hectol. 6.75 a/ 7.25. Zomergerst 15 hectol. 7.25 a 7.50. Chevalier-gerst 15 hectol. 8.00 a 8.50. Zware Haver 13 hectol. 5.50 a 6.00. Lichte Haver 13 hectol. 4.25 a ƒ4.50. Dui- venboonen 7 hectol. 9.00 a 10. Paardenhoonen 5 hectol. 9.00 a 9.50. Ossen stuks a f - Stieren, 50 stuks 60.00 a ƒ175. Kalfkoeien 80 stuks 155.00 a 295.00 Varekoeien 10 stuks ƒ125.00 a 190.00. Vette koeien 230 stuks 210.00 a ƒ375.00 Kalveren (vette) 49 stuks 35.00 a ƒ76.00 Kalvereu (magere) 10 stuks 8.00 a ƒ20.00. Hamels (magere) 1250 stuks 15.00 a 31.00 Hamels (vette) 700 stuks, 27.00 a ƒ34.00. Varkens (magere) 34 stuks 16.00 a ƒ36.00 Varkens (biggen) 170 stuks ƒ6.00 a /14.O0. Lammeren (magere) stuks a Grasboter 9900 kilogr., lste qualit. 4 vat 63.00 a 67.00. Schei- 2de qualiteit. -J- vat ƒ56.00 a 60.00; Grasboter lste qual. per kilogr. 1.57° a /1.67s; Schei-2de qualiteit per kilogr. 1.40 a/1.50. Lange Zwarte Turf 13000 dubb. hectol. /"0.30 a f 0.325 Ter markt aangebracht 474 runderen, 59 kalveren, 1967 schapen en lammeren.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2