LEIDSCH DAGBLAD, N°. 4774. Maandag A0. 1875. 6 September. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenƒ1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nummers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER AD VERTESTIEN: Van 1—6 regels1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Vergadering Tan den Gemeenteraad Tan Leiden op Dinsdag 7 September des namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1°. Beëediging en installatie der nieuw inkomende leden. 2°. Onderzoek der geloofsbrieven Tan den heer J. C. Van der Zweep. 30vBenoeraiDg van twee wethouders. 4°.^ Idem van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 5°. Idem van leden in de vaete commissiën, als a. drie leden van de commissie van financiën, en uit dezen van den voorzitter. b. twee leden van de commissie belast met het ontwerpen van en herzien der plaatselijke verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd. c.fjdrie leden van de commissie tot het ontwerpen van en herzien der plaatselijke verordeningen betreffende de hnisboading der gemeente, en uit dezen van den voor zitter. [d. twee leden van de commissie van Fabricage. <5°. Idem van een bestuurder van het werkhuis. 7®. Idem van ecu curator vau het Gymnasium, uit den Ge meenteraad. 8°. Verzoek van Dr. A. Prins, om afschrijving van plaatselijke directe belasting, over 1874. (195) $9®. Voordracht tot het verleenen van afschrijving van plaat selijke directe belasting 1875. (202) 10°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting dienst 1875. (Kosten van advertentiën enz.). (204) 11°. Verzoek van M. Van den Dop, om continuatie van de hoor van het zoogenaamd Galgeveld. (207) 12°. Eerste snppletoire kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1875. 13°. Verdeeling van den Raad in sectiën. LEIDEN, 4 September. De 35ste verjaardag van den prins van Oranje •werd heden alhier door het uitsteken van vlaggen van de openbare en enkele particuliere gebouwen herdacht. In de maand Augustus zijn binnen de gemeente Leiden geboren 138 kinderen, als71 zoons en 67 dochters, waaronder zijn begrepen 4 tweeling geboorten; overleden 98 personen, als: 16 mannen, 19 vrouwen, 30 zoons en 33 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 10; gehuwd 43 paren. De openbare promotie en prijsuitdeeling onder de leerlingen van het gymnasium heeft hedennamiddag te een uur plaats gehad in de Stadsgehoorzaal. Nadat de Rector kortelijk de lotgevallen van het gymnasium gedurende den afgeloopen cursus had medegedeeld, waaronder melding gemaakt werd van het vei trek der leeraren Leopold, Dijkstra en Brennan, gelijk ook van den dood van den leerling A. Najèr, werden de namen der leerlingen afgelezen, die tot hoogere klassen bevorderd en met prijzen zouden begiftigd worden. Bij het uitreiken der prijzen door den heer president-curator werd in iedere klasse door een der leerlingen eene korte dankbetuiging uitge sproken, te weten: j f In de 1ste kl. door J. C. A. Simon Thomas, in 3e Hoogduitschein de 2de kl. door L. G. Ver- brugge, in de Hollandsche; in de 3de kl. door G. Rebèl, in de Engelsche; in de 4de kl. door H. G. Kleyn, in de Latijnsche taal. Behalve deze leerlingen ontvingen ook nog prij zen in de 1ste kl. G. F. Gunning, G. A. De Geus, M. E. Sepp, G. E. Heynsius, Ed. Rijke, P. A. A. Boeser, J. M. Hoogvliet, J. H. Boodt, C. J. Luzac, J. P. Groenevelt, K. Drost, A. H. M. J. V. Desertine; in de 3de kl. A. G. Hartevelt, P. Du Rieu, M. Rijke, T. S. Van Hettinga Tromp, A. Rosenstein, C. W. Corts, E. J. J. Homanin de 4de kl. B. N. J. J. Schrant, Isid. Van Praag, A. Maclaine Pont, J. R. Muller. Daarna reciteerden de beide leerlingen der 5de kl. die naar de academie bevorderd werden^ hunne oratiunculae tot afscheid aan het gymnasium. A. Kist behandelde in het Latijn de bekende verzen van Ovidius, waarin de onbestendigheid der fortuin bewezen wordt uit de lotgevallen van een viertal personen der oudheid, die eerst hoogst gelukkig en later diep ongelukkig geweest zijn. J. C. Sasse besprak in het Fransch het leven en de schriften van d'Aubigné, den vermaarden ijveraar voor de Protestantsche party in Frankrijk, ten tijde van Henri IV. Ten slotte wenschte de Rector eerst deze ver trekkende leerlingen, en daarna hen die nog de lessen van het gymnasium zullen blijven bijwonen, geluk met hunne bevordering en behaalde prijzen, allen aanmoedigende om met vernieuwden lust de begonnen studie voort te zetten. De aanbesteding van de levering van fourages voor de troepen te paard alhier in garnizoen over het tydvak van 1 Nov. 1875 tot en met 31 Oct. 1876 zal den 14den Sept. a. s. des middags te twaalf uren op het bureel van den garnizoens commandant aan de Mórschpoort plaats hebben. Het detachement van het 4de reg. inf. voor den garnizoensdienst, tijdelijk te Amersfoort onder den laten luit. C. J. H. Wieling gedetacheerd, is hedennamiddag omstreeks halfvier alhier in gar nizoen teruggekeerd. De kapt. plaats, adjudant 1ste kl. C. Van Lemmeren is van Delfzijl bij het garnizoen alhier overgeplaatst. De 2de luit. J. L. Furnée is van het 1ste bataljon te Delft bij het 3de bataljon 4de reg. inf., alhier in garnizoen, overgeplaatst. Gedurende deze week zijn dagelyks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6275 vol wassen personen en van 1520 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhyn- z i g t zijn gedurende deze week 596 baden genomen. Het congres der „Association pour le droit des gens" heeft in zijne zitting van gisteren de motie-Rii.hard by acclamatie aangenomen, waarbij hij zyne voldoening uitdrukt, dat de arbitrage bij zoovele wetgevingen is toegejuicht en hoopt, dat dit voorbeeld hij anderen navolging zal vinden. Nog een aantal rapporten is uitgebracht over verschillende punten der internationale strafwet en handelswetgeving, die meerendeels eerst op een volgend congres zullen behandeld worden. Na breedvoerige en warme discussie is verworpen met 30 tegen 27 stemmen een voorstel tot het in behandeling nemen der motie-Couvreur, strek kende om den wensch te doen ui> spreken, dat de keizer van Rusland bij de onderhandelingen tot byeenroeping der Petersburgsche conferentie tot verzachting der nadeelen van den oorlog, het werk van het Parijsche congres van 1856 weder opvatte. De bekende Vlaamsche dichter en schrijver Napoleon Destanberg is op 46-jarigen leeftijd te Gent overleden. De consul-generaal in China heeft tot vice- consul te Honkow aangesteld Fred. D. Bush, ter vervanging van W. Scott Fitz, aan wien door hem, op verzoek, eervol ontslag is verleend. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen trachtte de zeventien- jarige dochter van M. op den Stillen Rijn zich het leven te benemen door in het water te springen. Hare moeder en zuster wisten haar echter nog bijtyds van dit noodlottige plan af te brengen. Uit Amsterdam wordt gemeld dat met het volgende speelseizoen een onzer oudste en meest gevierde acteurs, de heer Judels, het tooneel zal verlaten, om nog slechts nu en dan als gast op te treden. Ongeveer honderd personen te Am sterdam moeten zich schuldig gemaakt hebben aan het in dienst hebben van kinderen beneden de tien jaren, omdat zij meenden, dat zij niet tegen de wet handelden, indien zij de kinderen alléén voor en na schooltyd in dienst hadden. Tegen allen is proces-verhaal opgemaakt. Te Loosduinen heerscht de tongblaar in zulk een hevige mate onder de runderen, dat schier geen enkel beest er van bevrijd is. Donderdag-middag brak te Sliedrecht ten huize van de wed. De Jong brand uit. Reeds sedert een paar dagen waren de bewoners bezig door petroleum en zwaveldamp de woning te zuiveren van zekere insecten; vermoedelijk is men daarby niet met de noodige voorzichtigheid te werk gegaan; althans in korten tijd lagen vier woningen in de asch. Ten gevolge van een geval van ver moedelijke hondsdolheid te Haarlemmermeer en te Alkemade, is bij bevelschrift dd. 1 Sept. in eerstgemelde gemeente bevolen, dat alle honden gedurende 4 maanden moeten voorzien zyn van een muilkorf. Op het strand van Tessel is aange spoeld een naambord, waarop met vergulde let ters Dagmaren een flesch, waarin een briefje met potlood geschreven}1Schip gestrand. Kof Van der Velde gestooten op een (onleesbaar). Van der Velde." Het briefje was zonder datum. Een zestal knapen van negen- tot twaalfjarigen leeftijd waren dezer dagen aan den oever van de Merwede te Gorcuna aan het zwem men, waartoe in de aldaar aanwezige zwemin richting kostelooa gelegenheid is, toen een hunner, de negenjarige K., zich te ver vooruit wagende en door den golfslag eener voorbyvarende stoom boot in diep water gekomen, begon te zinken en terwijl hy zich aan een zijner in de nabijheid zwemmende makkers vastklampte en zij 'te zamen onder water geraakten, verdween hij voor goed in de diepte. Zijn makker kwam na eene korte worsteling weder boven water en werd door de spoedig aangebrachte hulp van eenige visschers nog intijds gered. De andére knapen hadden zich in dien tusschentijd in allerijl uit de voeten gemaakt. Het lijk van den jeugdigen drenkeling is vermoedelijk door den stroom meegevoerd. De voerman S., die met zyn wagen van eene kermis in eene naburige gemeente naar Deventer terugkeerde, had het ongeluk van den wagen te vallen, waardoor hem het rad over zijn arm en hoofd ging en hij zóó zwaar gekwetst werd, dat men voor zijn leven vreest. Misbruik van sterken drank is oorzaak van dit onheil. Te Zwolle zyn in den laatsten tijd op last van den provincialen en rijksveearts niet min der dan tien runderen onteigend en afgemaakt, die alle lijdende waren aan dolheid. Uit Venlo wordt van 2 Sept. aan het „Vaderland" gemeldIn het Café Klerki had heden een treurig voorval plaats. Eenige bezoekers verlangden in beschonken toestand jenever, maar dit werd hun door de dochter des kasteleins geweigerd, heigeen hevige woordenwisselingen en eindelijk een vechtparty ten gevolge had. Een der bezoe kers, zekere Tillemans, een bekend „mauvais sujet,'*

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1