Sedert Maandag 11. hebben te Am ster- dam een 300-lal werklieden (ketelmakers) van i de Koninklijke fabriek het werk gestaakt, op grond dat aan hun verlangen om 20 cent per dag meer loon te bekomen niet werd voldaan. Keifkens, de man die jaren lang de vlag op de spits van den Utrechtschen Dom plantte, wordt in die betrekking de hoogste in ons land door zijn zoon opgevolgd. Door eenige ingezetenen van Urk is een adres verzonden aan den commissaris des Konings van Noord-Holland, waarbij zij dringend verzoeken „den burgemeester naar elders te ver plaatsen en daardoor rust en vrede in de gemeente terug te brengen." Het hoofdmotief, door de adressanten aangevoerd, bestaat in des burge meesters houding in zake de schorsing van twee raadsleden. De sergeant Van der Horst, van het reg. vesting-artillerie te Brielle, tijdelijk in Den Helder gedetacheerd, om deel te nemen aan de oefeningen met het getrokken geschut, kreeg bij het verplaatsen van een vuurmond van 16 cM. eene belangrijke verwonding aan den voet, die hem zeer waarschijnlijk voor verderen dienst onge schikt zal maken. De man, een zeer verdienstelijk onderofficier, heeft eene vrouw en vijf kinderen, die ten gevolge van zijne eventueele pensioneering in eene niet zeer benijdenswaardige positie ge raken. In de gemeente Nieuwkuik vond men ruim veertien dagen geleden een metselaar, in de hopeest van den landbouwer J. Van Heloordt, aan een balk opgehangen. Algemeen geloofde men dat de man zich van het leven had beroofd, doch naar men verneemt is thans door de justitie een onderzoek ingesteld, in het vermoeden, dat hier niet aan zelfmoord, maar aan moord moet ge dacht worden. Te 's-Hertogenbosch is optoevallige wijze eene poging tot grove oplichting verijdeld. Door een onbekende werd bij een horlogemaker een briefje bezorgd, houdende verzoek om eenige gouden horloges ter bezichtiging te zenden bij Dr. v. L. Onmiddellijk nadat de horloges bezorgd waren, vervoegde zich iemand bij bedoelden dokter en verzocht het door den horlogemaker bezorgde pakje terug, daar dit abusief bij hem bezorgd was. Door toevallige omstandigheden kon aan dit ver zoek niet worden voldaan, en werden de horloges later aan den horlogemaker teruggezonden. De politie doet streng onderzoek. Een der personen, die Maandag 11. in de fabriek van den heer P. Blomjous te Tilburg brandwonden bekwam, is reeds aan de gevolgen overleden; twee verkeeren nog in zeer zorgelijke omstandigheden. Het geheele personeel'der machine kamer van de mailboot Stad Middelburgmet uitzondering van de machinisten, is te Vlissingen van boord geloopen, maar door de politie, op verzoek, opgespoord en teruggebracht. De lieden, zegt men, waren niet tevreden met het voedsel. Uit New-York wordt gemeld dat de luchtreiziger Donaldson in het meer Michigan verdronken is; het lijk van den reporter, die hem vergezelde, is aangespoeld. R echtzaken. In de maand Augustus van het vorige jaar werd de timmerman v. G. te Rotterdam wegens valschheid in een wissel tot gevangenisstraf ver oordeeld en besloot zijne vrouw tot onderhoud van haar en hare kinderen met behulp van een knecht, H. B. genaamd, de timmerzaak voort te zetten. Deze laatste genoot 14 a '15 's weeks, maar berokkende de ongelukkige vrouw meer schade dan voordeel. Kort na het eerste ongeluk dat de vrouw trof werd voor 510 aangenomen de betimmering van zes huisjes in de Sophiastraat on was de knecht de tusschenpersoonmaar hij deed zich als baas gelden. Hij wenschte ook eigenaar van huisjes te worden en onderhandelde daartoe rnet den eigenaar der huisjes in quaeslie. De onkosten, op deze onderhandeling gevallen, f 50 bedragende, kon hij niet voldoen en zij sprong dus af. Om nu dat geld te betalen ge bruikte B. de arme vrouw als redmiddel. Hij "vroeg 200 in mindering van de f 510 en gaf <laarvoor eene quitantie, groot f 250.die hij met den naam der vrouw onderteekende. Hij be- I vrijdde dus den eigenaar van het werk te zijnen j voordeele van een gedeelte der aannemingssorn. j Dit was echter niet voldoende. De vrouw onderging nog een ander nadeel. Zij droeg haar knecht op den verkoop van hout; van de opbrengst, f 100 bedragende, droeg hij slechts f 65 af. B. beleed berouwvol voor den commissaris van politie Engel vaart ten volle zijn schuld, maar èn inde instruc tie èn in de terechtzitting, gisteren door het hof van Zuid-Holland gehouden, ontkende hij pertinent. Hij gaf voor als compagnon der vrouw te goeder trouw te zijn werkzaam geweest, ofschoon hij vroeger bereid was, indien de zaak geen voort gang zou hebben, de vrouw f 4 's weeks uit te keeren. Adv.-gen. Mr. Van Maanen hield echter de beschuldiging vol en eischte schuldigverklaring aan valschheid in geschrifte en misbruik van ver trouwens en veroordeeling tot tuchthuisstraf van 510 jaren benevens twee boeten van 50 en eene van f 12.50. Mr. Horch vond als verdediger zeer veel ten gunste van besch. te zeggen. Het kwam hem voor dat zijn cliënt volstrekt geen doel had om te benadeelen, zoowel wat de qui tantie als wat den verkoop van het hout betreft. Het tweede feit leverde bovendien z. i. zelfs geen misbruik van vertrouwen op en hij zag ten slotte met vertrouwen 's hofs uitspraak tegemoet. Heden heeft het hof H. B. veroordeeld tol 5 jaren tucht huisstraf en 2 boeten van 50 en een van/"12.50. Gisteren deed het kantongerecht te Enschedé uitspraak in de zaak van de herv. gemeente tegen één harer lidmaten, H. Ter Weele Azn. Bij een zeer gemotiveerd vonnis toonde de kantonrechter aan, dat geen der drie punten, die gedaagde ter verdediging had aangevoerd, eenige kracht had om de rechten te ontzenuwen, waarop eischeres zich grondt. "Waren er ook al eenige onregel matigheden ingeslopen bij de verkiezingen, dit maakte het aldus gekozen bestuur nog niet on wettig. Sedert 1870 (de invoering der nieuwe kerkelijke regeling) was dan ook daartegen nooit gereclameerd. Het was gebleken dat gedaagde inderdaad lid was van de herv. kerk te Enschedé, niettegenstaande zijn attestatie elders berustte. Gedaagde was n. 1. gedoopt en aangenomen te Enschedé, en hoewel hij later, naar elders ver trekkende, die attestatie opgevraagd en bij zijne terugkomst te Enschedé niet weer ingediend had, zoo was hij toch te Enschedé woonachtig tijdens de vaststelling van den hootdelijken omslag; en door zijn lidmaatschap der herv. kerk was hij tevens lid der kerk te Enschedé. De onbillijkheid, waarmede de omslag zoude geheven zijn, beschouwde de rechter als een punt van onderzoek voor den rechter. De gedaagde werd veroordeeld tot be taling der vordering en tevens in de kosten van het rechtsgeding. De rechtbank te Groningen heeft Woensdag uitspraak gedaan in de zaak van den brugwachter Pieter Hanja, door wiens onbedachtzaamheid in den avond van 22 Juli j.l. het bekende spoorweg ongeluk nabij Sappemeer plaats had. De rechtbank heeft Hanja schuldig verklaard aan het wanbedrijf van het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein en hem veroordeeld tot 3 maanden celstraf en in de kosten van het geding. BUITEN LA IN* D. Frankrij li. In de zitting der permanente commissie ver dedigde Buffet gisteren den prefect van het depar tement der Rhone krachtig. Hij werd hevig aan gevallen door de linkerzijde, naar aanleiding van het onlangs te Lyon gevoerd proces en van een artikel, dat de „Pays" behelsde. De linkerzijde ver weet de regeering partijdigheid voor de Bonapar- tisten. Buffet kwam op tegen het artikel van den „Pays" en keurde dit af. Hij verklaarde, dat de regeering niet dulden zal dat de constitutie wordt aangevallen. De aartsbisschop van Toulouse heeft voor de stichting eener katholieke universiteit in de hoofdplaats van zijn aartsbisdom reeds 600,000 franken bijeen, waarvoor de drie tot het aarts bisdom behoorende diocesen elk 200,000 Ir. hebben bijgedragen. De universiteit moet 1 November geopend worden en zal voorloopig slechts uit eene rechtsgeleerde en eene geneeskundige faculteit be- staande studenten moeten in het gebouw der universiteit wonen. Voor de katholieke universiteit te Parijs heeft de kardinaal-aartsbisschop Guibert acht millioen beschikbaar gesteld van de elf mil- lioen, die voor den bouw van de kerk op den Montmartre waren bijeengebracht. Duitsclilanci. Wegens den nationalen feestdag werd gisteren te Berlijn gevlagd van alle koninklijke en open bare gebouwen en particuliere woningen tot in de meest afgelegene straten. De feestelijke gods dienstoefeningen werden door een talrijke menigte bijgewoond. In de scholen werd ook feest gevierd. De keizer, de keizerin en de prinsen woonden des voormiddags de oefeningen van de garde op het Tempelhofer veld bij. Uit de provinciën, vooral uit Frankfort a/Main en Posen, kwamen be richten, dat aan het feest druk deelgenomen werd en het met geestdrift werd gevierd. Spanje. Het bericht van de gevangenneming van Luis Vénégas schijnt onjuist te zyn geweest, althans voor 't grootste gedeelte. De heer William G. Lamb zendt nl. aan den „Times" een brief, waarin hij de volgende voorstelling van het feit, dat in Engeland eene verklaarbare sensatie teweegbracht, geeft: „Bij aankomst van de mailboot Eider in St.-Johns, Portorico, op den 13den Juli II., zond don Jose Laureano Sanz (niet Lanz) een officier met soldaten aan boord, met instructie zekeren Luis Vénégas, tegen wien een crimineel proces hangende was, te arresteeren en aan wal te bren gen. Luis Vénégas had 20 maanden te voren het eiland verlaten, was gedeserteerd van de militie en had publieke gelden verduisterd. Kapitein Grompton weigerde aanvankelijk te gehoorzamen, omdat hij, evenals velen, die niet op de hoogte van die zaken zijn, meende dat de Engelsche vlag een asyl en onschendbaarheid verschafte aan elk die aan boord was; maar toen mijn broeder hem uitlegde dat alle private schepen onderworpen zijn aan de locale wetgeving, stond hij toe dat de gevangene van boord verwijderd werd en verge noegde hij zich protest aan te teekenen, om te bewijzen dat hij de vrijheid zijner passagiers niet belemmerde en om zich van alle verantwoorde lijkheid in deze zaak te ontslaan. Luis Vénégas werd naar het kasteel Del Morro gebracht, aan de rechterlijke autoriteit overgeleverd, en welverre van te zijn doodgeschoten, wachtte hy den 13den Augustus nog zijn vonnis af." De heer Lamb was tijdens het voorval te St.-John's en zijn broeder was passagier op de Eider. Volgens den correspondent van de „Indép." te Madrid houdt de quaestie van het algemeen stemrecht de laatste dagen de ministerieele pers bezig. Het denkbeeld, dat men althans voor de aanstaande verkiezingen der Cortes het bestaande systeem, algemeen stemrecht, moet handhaven, wint meer en meer veld. Aan het hoofd der bladen, die dit gevoelen zijn toegedaan, staat de „Epoca", het meest geziene en belangrijkste orgaan der Alphonsistische party. De „Epoca" evenwel is van oordeel, dat de Cortes, wanneer zij eenmaal bijeengekomen zijn, het recht hebben weder over de quaestie van het stemrecht te beslissen. De kolonne Garlisten onder Quintanilla in de omstreken van Santander is geheel uiteen gejaagd. Van de krijgsgevangenen van Seo de Urgel verneemt men nader, dat Martinez Campos bij, het defileeren de hand van Lizarraga vatte, hem uit de rangen deed komen en verlof gaf zich over zee naar Barcelona te begeven. Ook de bisschop van Urgel vroeg hetzelfde, doch dit werd hem geweigerd; hij gaat met de andere gevangenen naar Alicante, waar hij de nadere bevelen van de regeering zal dienen af te wachten. Terwijl Jovellar naar Madrid gaat, geleidt Martinez Campos de krijgsgevangenen tot Barcelona. Men zegt alge meen hij van het overwicht dat zijn zegepraal hem verschaft gebruik zal maken om den terug keer van ex-koningin Isabella te bevorderen. De graaf Von Hatzfeld, De Duilsche gezant,, is in Madrid teruggekeerd. Vereeriigde Staten. De kleine IJslandsche kolonie in den Noord- Amerikaanschen Staat Wisconsin had zich in hef. vorige jaar tot de regeering der Veieenigde Stalen

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2