LEIDSCH DAGBLAD. j\°. 4773. A0. 1875. Zaterdag 4 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 3 September. Bij het op 1 en 2 September gehouden toelatingsexamen voor de hoogere burgerschool zijn de 15 leerlingen der openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2de klasse, hoofd onderwijzer de heer J. D. Van Wijk, allen voor de 1ste klasse geslaagd. In de memorie van toelichting tot de be- grooling der inkomsten en uitgaven van de gemeente Leiden voor den dienst van het jaar 1876, waarop wij meer uitvoerig hopen terug te komen, lezen we dat door commissarissen der gasfabriek overeenkomstig vroeger gedane toe zegging een voorstel zal worden ingediend tot vermindering van den prijs van het gas en wel tot op 10 cents per cubieke meter. Verder erkennen Burg. en Welhs. dat de behoefte aan uitbreiding der Beestenmarkt zich meer en meer doet gevoelen en daarvoor uitermate dien stig is het dempen van de Korte-Lange- gracht en van de Binnenvestgracht tot aan de buiten-sociëteit Amicili'a. Bovendien is die dem ping in het belang te achten voor de open bare gezondheid en reinheid, en zal daardoor tevens eene ruimte verkregen worden, waarvan nu de Ruïne voor de oprichting van academische gebouwen aan het rijk is afgestaan, bij onder scheidene gelegenheden gebruik zal kunnen worden gemaakt. Op de tweede najaarstentoonstelling der 's-Gravenhaagsc-he Tuinbouwvereeniging is de heer J. Van Leeuwen alhier voor verschillende inzen dingen bekroond met een zestal eerste prijzen, een tweeden prijs en een prijs voor inzendingen buiten het programma, zijnde een verzameling dracaena's. Uit Utrecht wordt gemeld dat in de ver gadering van de afgevaardigden der verschillende Vereenigingen tot bescherming van dieren de statuten van een algemeen Nederlandsch bond tegen mishandeling van dieren voorloopig zijn vastgesteld. Toegetreden zijn de Vereenigingen te Amsterdam, Arnhem, Dordrecht, Leiden en Utrecht. De Haagsche Vereeniging heeft gemeend niet te moeten toetreden. De Commissie, belast met het afnemen van het eerste natuurk. examen, vermeld in art. 2 der wet van 8 Juli 1874, en van het natuurk. examen voor hulpapotheker, vermeld in art. 5 dier wet, zal zitting houden op 13 Sept. en vol gende dagen te Utrecht; de Commissie, belast met het afnemen van het tweede natuurk. examen, vermeld in art. 2 der gemelde wet, op 6 Sept. en volgende dagen te Utrecht; de Commissie, be last met het examineeren van hen, die eene akte van bevoegdheid als arts wenschen te verkrijgen, of hun vroeger verkregene bevoegdheid verder wenschen uit te breiden, overeenkomstig artt. 27 en 28 der wet van 1 Juni 1865 gewijzigd bij de wet van 8 Juli 1874, op '13 Sept. en volgende dagen te Leidende Commissie, belast met het afnemen van de examens van apotheker, volgens art. 9 der wet van 1 Juni 1865 en van de prac- tische examens van hulpapolheker, vermeld in art. 5 der wet van 8 Juli 1874, op 13 Sept. en volgende dagen te Groningen. Het „Vaderland" verneemt, dat de heer Dunkier, kapitein-directeur der muziek bij het regiment grenadiers en jagers, zijn pensioen heeft aangevraagd. Langs den Hollandschen IJzeren-Spoorweg (lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam) zijn gedurende de maand Juli 254,472 reizigers vervoerd; opbrengst ƒ221.911.661- en aan goederen 67.478.19J; diverse ontvangsten 1345.69; totaal ƒ290.735.35. De „Staatsct." behelst een kon. besluit, ge- dagteekend Clarens 24 Aug., waarin bepaald wordt: Cl. dat ter opleiding van genie-kader voor het Ned.- Ind. leger de gelegenheid zal geopend worden ter detacheering van Nederl. soldaten, korporaals en onderofGcieren van' het kolon. werfdepot bij het bataljon mineurs en sappeursb. dat de sub a bedoelde militairen tijdens hunne detacheering bij het genoemde corps soldij zullen genieten, gelijk aan die hunner ranggenooten van dat corps, terwijl hun, indien zij binnen een door den minister van oorlog te bepalen tijdsverloop geschikt bevonden worden als rnineur 1ste klasse, korporaal of ser geant der genietroepen, bij terugkeer naar het koloniaal werfdepót eene graliücatie zal worden uitgekeerd, bedragende voor hem, die tot sergeant der genietroepen wordt aangesteld ƒ100, voor de overigen 60; c. dat met hetzelfde doel bij het bataljon mineurs en sappeurs zullen worden aan genomen jongelingen die den vollen ouderdom van zestien jaar hebben bereikt, het negentiende levensjaar nog niet zijn ingetreden, geneeskundig geschikt zijn bevonden en zich met vergunning hunner ouders verbinden om den lande gedurende tien achtereenvolgende jaren te dienen, waarvan drie in Nederland en zeven in Oost-Indië; d. dat de sub c bedoelde jongelingen, die in de sterkte van het koloniaal werfdepót en als gedet. bij het bataljon mineurs en sappeurs worden ge voerd, bij hun in dienst treden eene gratiGcatie van 50 genieten en gedurende hun verblijf bij dat bataljon in kleeding, uitrusting, soldij en ver dere vergoedingen gelijkgesteld worden aan de thans bij dat bataljon dienende jongelingen, met dien verstande dat hun daarbij niet anders dan titulaire graden worden verleend, onder bepaling dat den sergeants-titulair boven hun soldij de inleg in de menage der onderofGcieren wordt vergoed; e. dat hun, zoodra zij ter uitzending naar Ned.-Indië bij het werfdepot aankomen, eene gratiGcatie wordt uitgekeerd van ƒ300, terwijl zij ter zelfder tijd deGnitief worden aangesteld bij het kader der genietroepen, in den graad waartoe de minister van oorlog hen geschikt acht; dat hun dienstverband, bij inscheping naar Ned.-lndië, wordt verminderd voor hem die als korporaal vertrekt met één jaar, en voor dengeen die als sergeant vertrekt met twee jaren; g. dat alle kosten aan de uitvoering van dit besluit verbonden, zullen worden gebracht ten laste van het 1ste hoofdstuk der begrooting voor Nederlandsch-Indië, onder het hoofd: Uitzending van militairen enz. (art. 73 der begrooting voor het dienstjaar 1875). Het besluit treedt in werking van en met den dag van afkondiging in de „Nederl. Staatscourant". De kazerne te Harderwijk bevat thans onge veer 1000 man. Sedert Zaterdag zijn, met het oog op de localiteit, geen vreemdelingen meer aan genomen. Een tal van deze avonturiers zwerft in de gemeente Harderwijk nu reeds rond, in afwach ting van a. s. Zaterdag, na het vertrek van 400 man naar Nieuwediep, te worden aangenomen. Indien er scheepsruimte genoeg aanwezig is, zal den 18den Sept. per stoomschip Hampton der „Rolterdamsche Lloyd" een detachement, sterk 200 man, naar Oost-Indië worden overgebracht. Beide uitzendingen zijn echter niet afdoende om verandering in den bestaanden toestand (overbe volking) teweeg te brengen. In de 31 Aug. gehouden zitting van den gemeenteraad te Roermond was aan de orde het besluit van Ged. Staten van Limburg tot vernie tiging van het besluit van den gemeenteraad waarbij de heeren Fr. Andriessen en Jules Leurs niet toegelaten waren. Ten opzichte van den eerst genoemde heeft de raad in de uitspraak van Ged. Staten berust, ten aanzien van den tweeden heeft hij zich bij den Koning in hooger beroep voor zien. De heer Leurs had zijne geloofsbrieven te laat ingezonden, en het niet uitschrijven der verkiezing binnen veertien dagen na den daarvoor gestelden termijn, gaf Ged. Staten aanleiding het besluit van den gemeenteraad te vernietigen. De redenen waarom B. en Ws. de verkiezing niet uitschreven waren: 1°. omdat de heer Leurs zich gewend had tot Ged. Staten en zij dus hun besluit wilden afwachten en 2°. om deze verkiezing gelijktijdig te doen plaats hebben met de andere verkiezingen die plaats moesten hebben. De 2de September, vijfde verjaardag van de overwinning der Duitschers te Sedan, werd door de te Scheveningen vertoevende Duitsche badgasten broederlijk herdacht door een luister rijken feestmaaltijd in het groot stedelijk badhuis. Een 100-tal personen nam daaraan deel. Het algemeen bestuur van het Willems fonds heeft besloten een prijs van 1000 fr. uit te loven voor de beste verhandeling over de paciGcatie van Gent, voor het volk geschreven. De verhandelingen moeten ingezonden worden vóór den lsten Februari 1876, aan den secretaris van het algemeen bestuur van genoemd fonds te Gent. De oefeningsdivisie, onder bevel van den kapt.-ter-zee J. Van Gogh, is den lsten dezer van Lissabon naar Nederland vertrokken. De heer Mr. J. Schouten heeft in de zitting van den Hoogen Raad van heden den eed als advocaat afgelegd. K. E. N. Maier en L. N. Van Meeverden zijn gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned.-Indië om te worden 'benoemd tot amb tenaar bij den burgerlijken dienst daar te lande. Z. M. heeft benoemd tot hoofdcommies der posterijen P. J. Pradier, thans commies 1ste klasse. Gemengd Nieuws. Gisternarniddag omstreeks 6 uren is in de ICorte-Langegracht het achtjarig dochtertje van B. in het water gevallen en werd door zekeren B., die het kind nasprong, op het droge gebracht. In Amsterdam heerscht een muilkor ven-nood. De minister zond één model naar Am sterdam, waar ongeveer 9000 beheerde honden zijn. De fabrikanten van muilkorven zijn eerst in de laatste dagen begonnen met vervaardigen der voorgeschreven modellen, zoodat op dit oogenblik een muilkorven-nood heerscht, die voor de politie zeer onaangenaam is, omdat zij bij bekeuringen ten antwoord krijgt, dat er geen muilkorf te verkrijgen was. Wat de onbeheerde honden aan gaat, in de laatste zes weken zijn te Amsterdam ongeveer 400 gevangen. Maandag vóór den middag werd te Hoorn, op last van den majoor-garnizoens-com- mandant, tot proef, voor het eerst eene militaire loopbrug over de stadsgracht geslagen, die vol komen aan het doel in oorlogslyd zou voldoen. Het is eene schraagbrug, bestaande uit zes schra gen; zij is 3»/t meter breed, 24'/2 meter langen vervaardigd naar het systeem van den majoor der genie Kromhout, onder leiding van den kapitein Vermeulen en de luitenants Pfenninger en Gar-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1