DAGBLAD. N°. 4769. A0. 1875. Dinsdag 31 Augustus. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT Voor Lokten per 3 maandenf 1. Franco per posln 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN: tan 16 regelsf 1.05. iedere regel meer0.171. Grooiere letters naar plaatsruimte. STAUS-BER1CHTEN. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevnldc patentbladen over het dienstjaar 1875/6, voor wijk IV, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, ver krijgbaar zijn dagelijks, behalve den Zondag, des namiddags van ttoaalf tot twee uren, en wel tot en met den 4deo September e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn dc onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Eq wordt deze door plaatsing in de Leidsche Conrant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, STOFFELS. Weth. 1. B. LeideD, 26 Aagustus 1S75. LEIDEN, 30 Aagustus. Door de letterkundige faculteit aan 's Rijks hoogeschool alhier zal het toelatingsexamen, be doeld by Kon. besluit van 4 Augustus 1853, worden afgenomen op Donderdag en Vrijdag 23 en 24 September. Hedenmorgen te halfzeven zijn de bataljons van het 4de reg. inf. alhier in garnizoen uitge rukt tot het verrichten van een oorlogsmarsch langs Oegstgeest, Sassenheim, Piet-Gij zenbrug, Voorhout en langs de Haarlemmer trekvaart en het Warmonder hek. Te halfeen keerden de batal jons in het garnizoen terug. Voor den nieuwen cursus der hoogere bur gerschool alhier hebben zich 63 nieuwe leerlingen laten inschrijven, namelijk 40 voor de lste, 16 voor de 2de klasse en de overige voor de 3de en 4de klassen. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen 27, f 5.60 en f 2.70 en de laagste f21.00, f 5.30 en f 2.60. Bij den Zaterdag te Amsterdam op het IJ gehouden jaarlijkschen wedstrijd van de Kon. Ned. zeil- en roeivereeniging is o. a. de premie toegekend aan den boeier „Herstelling" van den heer P. H. Hoos alhier. Voor vierriems-gieken, geroeid en gestuurd door heeren liefhebbers, die voor 1 Jan. 1875 nimmer een prijs gewonnen hebben, en waaraan de Amphitrite", van de studentenroeivereeniging Njörd alhier, deelnam, is de prijs voorloopig niet toegewezen wegens reclame. Heden werd door den commandant der genie in het 4de commandement te Den Helder onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog in het openbaar aanbesteed het verbeteren van <le oostelijke batterij te Den Helder. Aannemer van dit werk is geworden de heer Jac. Van der Kamp alhier, voor de som van f 476.900. Zaterdag-voormiddag werd op Zomerzorg, onder voorzitterschap van den districtsschoolop ziener Dr. M. J. De Goeje, de 23ste driemaande- lijksche algemeene vergadering gehouden van onderwijzers en onderwijzeressen in het 3de dis trict van Zuid-Holland. De volgende punten waren ter behandeling gesteld1°. Voortzetting der dis cussie over de uitgave van een nationaal liede- boek. 2°. Wedstrijd in het voor de vuist spreken, waarvoor door den prov. inspecteur voor het lager onderwijs een prijs was uitgeloofd. 3°. Het land bouwkundig onderwijs ten plattelande, door den heer D. Sluiter. 4°. De plant als voorwerp van aanschouwing op de lagere school, door den heer D. H. Poelman. 5°. Hugo de Groot, door den heer J. A. Van Dijk, en 6°. Kan het geheugen geoefend worden? door den heer J. Wuyster. De werkzaamheden werden op de aangenaamste wijze afgewisseld door de niet onverdienstelijke uitvoe ring van eenige klassieke zangstukken door leden der zangvereeniging van onderwijzers en onder wijzeressen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indiê, door middel van het stoomschip Conradvan de maatschappij „Nederland", waarvan het vertrek uit het Niewe- diep op den 4den September is bepaald. Behalve naar Batavia zal eene brievenmail naar Padang worden gezonden. De gedrukte stukken en mon sters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 3den Sept. en de brieven den volgenden dag 's morgens per eersten trein aan Den Helder aangekomen te zijn. Blijkens een bij het depart, van koloniën ontvangen telegram van den gouv.-gen. van Ned.- Indiê heeft kolonel Wiggers van Kerchem den 22sten dezer uit Atjeh bericht, dat niets meldens waardigs was voorgevallen en dat de gezondheids toestand gunstig is. Sedert den 16den waren geen choleragevallen voorgekomen; het cholera- hospitaal was ledig. Het Ned. stoomschip Celebesvan Batavia naar Nieuwediep, is 27 dezer het Suezkanaal ingegaan; de Prins Hendrikvan Batavia naar Nieuwediep, is 26 dezer te Port-Said aangekomen en des nachts via Napels vertrokken; de Prins van Oranjevan Nieuwediep naar Batavia, is 27 dezer te Suez aangekomen en heeft onmid dellijk de reis voortgezet. Gisteren arriveerde te Rotterdam het nieuw gebouwde stoomschip Claud Hamiltonkapt. G. Rivers, loebehoorende aan de Great Eastern Railway Comp., te Londen. Dit stoomschip, groot 565 ton, bestemd voor den overvoer van passa giers en den dagelijkschen dienst tusschen Rot terdam en Londen via Harwich, is gebouwd te Glasgow door de heeren Elder en Go. Het heeft eene bijzonder prachtige en uitmuntende inrich ting voor passagiers en is geheel ingericht om den overtocht zoo aangenaam mogelijk te doen zijn. Zr. Ms. stoomschip Aruba deed den 24slen dezer een proeftocht op de reede, welke goede resultaten opleverde. Loopende langs de gemeten mijl, was de grootste gemiddelde vaart met 123 slagen 9.75 mijl. Het schip is gebouwd op de werf der Kon. Ned. marine te Amsterdam, ter wijl de machines, stoomketels en toebehooren zijn vervaardigd door de firma Christie Nulet en De Kuyper te Delfshaven. Waarschijnlijk wordt dit schip bestemd ter vervanging van een dei- stoomschepen 4de kl. in de W.-Indien. Men ver wacht spoedig order tot indienslstelling van een stoomschip lste kl. Het Zilveren Kruis ligt geheel gereed. Men zegt dat het voornemen bestaat het eskader met dit schip te versterken, waarna de bestemming zou worden bepaald. Men vermoedt dat West-Indië weder zal bezocht worden en dat een eenigszins gespannen toestand van ons gou vernement met dat van Venezuela de aanwezig heid van maritieme macht aldaar noodig maakt. Zaterdag werd op de werf der Nederland- sche stoombootmaatschappij te Fijenoord de kiel gelegd van Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Samarangbestemd voor de koloniën. Aan het Kon. besluit tol verwisseling van het voorlaad- tegen het achterlaad-veldgeschut van 8 cM. is reeds in zoover gevolg gegeven, dat thans die verwisseling heeft plaats gehad bij de lste, 4de, 7de en 11de batterij van het reg. veld artillerie. Uit het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van het regeeringsontwerp tot aan leg van staatsspoorwegen blijkt o. a. dat men in al de afdeelingen van oordeel was, dat niet mochten ontbreken de volgende drie lijnen, die in het stel sel der regeering volkomen passena. Delfzijl Groningenb. Rotterdam (van 't centraal-station) naar den Hoek van Hollandc. een spoorweg hetzij van Breda langs Oosterhout en Geertruiden- berg, hetzij van Zsvaluwe door de Langstraat naar 's-Bosch. Behalve genoemde drie lijnen, die het meest op den voorgrond traden, werden nog een aantal andere aangeprezen en in meerdere of min dere mate ondersteund. Zij omvatten schier alle gedeelten des lands en een cijfer van 25 lijnen of lijntjes. De alg. vergadering der Vereeniging van leer aren van M. O., dit jaar te Amsterdam gehouden, werd Vrijdag-namiddag door den voorzitter prof.B.H. Pekelharing geopend. Uit het uitgebrachte verslag over den staat der Vereeniging bleek o. a., dat na de verhooging van de contributie van f 2 tot f 5 het aantal leden van 311 tot op 208 was gedaald. De kas der Vereeniging sloot met een batig saldo, tegen een nadeelig saldo in 1874 van f 290,88'/a. Het Ooslerdepartement der Vereeni ging, ten vorigen jare opgericht, is bij gebrek aan leden weder te niet gegaan. De vergadering nam o. a. de volgende besluiten Art. 5. der statuten aldus te lezen: „Het gewone lidmaatschap der Vereeniging slaat open voor allen, die leeraar of leerares aan eenige instelling van M. O. zijn, of als zoodanig eervol ontslag hebben bekomen." Hierbij werd opgemerkt, dat onder de benaming „leeraar" ook de leeraren der polytechnische school begrepen zijn. Eene commissie van twee leden, door het hoofdbestuur te benoemen, zal met de Vereeniging van leeraren van gym nasia en hoogere burgerscholen in overleg treden omtrent de gemeenschappelijke uitgaaf van een naamlijst van leeraren. In de zitting van Zaterdag werd aangaande de vraag: „Is voor de opleiding van ambachtslieden de burgerdag school óf de ambachtsschool te verkiezen eene motie aangenomen van Dr. J. Zaayer Azn., de strekking hebbende dat de vergadering van oordeel is, dat de ambachtsschool beter dan de burgerdagschool voorziet in de behoefte aan oplei ding voor den aanstaanden ambachtsman. Voorts eene motie van den heer Burger dat de Vereeni ging verklare, dat het diploma van eind-examen aan de hoogere burgerschool even goed als dat van het gymnasium toegang behoort te geven tot de academische lessen. Het batig slot over den dienst 187475 bleek f 309.56 te bedragen. Als departement, waar gedurende drie jaren het Hoofdbestuur zal zijn gevestigd, werd Noord-Hol land verkozen. Met het oog op de tentoonstelling van voorwerpen, vervaardigd door leerlingen van ambachtsscholen, werd als de plaats waar de vol gende algemeene vergadering zal worden gehou den Arnhem verkozen. Ongunstige berichten wer den medegedeeld ten opzichte van de wijze, waarop het onderwijs in Nederland zal worden vertegen woordigd op de tentoonstelling te Philadelphia. De sprekers, speciaal de heer Van Otterloo, ver klaarden Nederland liever niet vertegenwoordigd te zien, dan op de wijze waarop het thans onder leiding van Prof. Von Baumhauer wordt beraamd. Tot eereleden van de Vereeniging werden verkozen. de heeren J. Gosschalk, te Amsterdam, en G. Gugel, hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft, i In de namiddag2itting van het „Instituut de droit international" op j.l. Zaterdag werd dis-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1