Luxemburg zal worden gehouden, is van regee- ringswege openbaar gemaakt. Zij zal den 5den October worden geopend en verdeeld zijn als volgt •lste afdeeling, inlandsche dieren2de afdeeling, internationale tentoonstelling van werktuigen-en gereedschappen voor den landbouw3de afdeeling, idem van producten van landbouw, tuinbouw en boschcultuur. De inzendingen worden gerangschikt in 192 categorieën. Voor elke categorie worden premiën en medailles uitgeloofd. Alle inzendingen moeten vóór 20 Septemberschriftelijkzijnaangemeld. De congresleden van de „Association pour la réforme et la codification du droit des gens" zullen Dinsdag den 6den September een uitstapje naar Amsterdam doen. Z. M. heeft den Isten luit. B. J. J. Magnin, van het 7de reg. inf., voor den tijd van twee jaren gedet. bij de infanterie in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Gisteravond tusschen negen uren en halftien is in den Galgpolder onder Hazerswoude in een der zeven watermolens, die zich aldaar op ééne rij bevinden, brand ontstaan. Door den, wel is waar niet harden wind deelde de vlam zich in ongelooflijk korten tijd aan het hout- en riet werk van den molen mede, die weldra met het in de lucht dwarrelende brandende riet als 't ware een zee van vuur vertoonde. Te kwart over tienen was de brand het hevigsttoen kwamen met een geweldigen slag de ijzeren molenroeden naar be neden, die door dien val op verschillende plaatsen stuk zijnook het ijzeren scheprad is door de brandende balken, die er op nedervielen, stuk geslagen. Al spoedig waren twee spuiten van Hazerswoude aangerukt, doch tegen zulk een massa vuur vermochten ze bijna niets; een er van gaf hedenmiddag, daar de houten balken en de verdere vernielde overblijfselen nog smeulende zijn, nog telkens water. De wind was gelukkig in zulk een richting, dat de nabij den molen gelegen woning en hooiberg, die men trouwens met natte zeildoeken bedekt had, gespaard zijn gebleven. Alleen het onderste van den molen, de gemet selde fundeering, is blijven staan. Het gras en de boomen, die zich in de nabijheid bevonden, zijn door het vuur en de hitte bijna geheel verschroeid. Men begroot de schade op 15- a f 20000de molen was geassureerd in een onder linge brandverzekering met nog 3 andere polders. De oorzaak is onbekend tot laat op den dag had de molen nog gewerkt. De eigenaar, die zich reeds met zijn huisgezin ter ruste had begeven zij sliepen in daartoe ingerichte vertrekken van den molen •werd op den brand opmerkzaam gemaakt door het hevige sissen dat het brandende riet deed; hjj dacht dat het hevig woei, stak zijn hoofd buiten het raam, zag echter de vonken reeds door de lucht vliegen en ontdekte dat de kap reeds in lichterlaaie stond. Dadelijk vloog hij maar een der bovenvertrekken, waar zijn kinderen sliepen, en hij had het geluk hen nog ter elfder ure uit hun bed te sleuren, daar de vlam zich ook daar reeds vertoonde, en behouden naar beneden te brengen. Van de meubelen is niet veel gered kun nen worden; alleen een kastje, dat nog eenige ■waarde bevatte, heeft men in veiligheid kunnen brengen; het overige huisraad en de levensmid delen die zich in den kelder bevonden, zijn onder de asch bedolvenbij het omwoelen kwamen beden o. a. geroosterde brooden en kazen te voor schijn. Daar de molens midden op uitge strekte wei- en bouwlanden staan, was uren in den omtrek de lichtgloed zichtbaar; op het Plantsoen bij Musis Sacrum alhier kon men zelfs de opstijgende vlammen waarnemen. In de zaak van de firma Abercrombie en Co. tegen de curators in het faillissement Hekker en commissarissen der Witte of Litteraire Sociëteit werd heden door de arrond.-rechtbank ïn Den Haag vonnis gewezen. De rechtbank wjjst den eisch tot vanwaardeverklaring van het revindicatoir beslag toe, gelast de uitlevering der goederen aan den eischer met veroordeeling van den eerste gedaagde tot vergoeding van kosten, schade en interessen, zijnde het vonnis uit voerbaar verklaard bij voorraad onder borgstelling. De politie in Den Haag ontving dezer dagen kennis, dat zich in het Dekkersduin een man in een boom had opgehangen. Dadelijk begaf men zich er heen, maar kon den zelfmoordenaar niet vinden. Kort daarna kwamen een paar knapen doodelijk verschrikt herhalen wat ze met eigen oogen aanschouwd hadden. Nieuwe nasporingen nieuwe teleurstelling. Maar nu zocht men de jongens op en noodigde hen uit, aanwijzing in loco te doen. Ze gingen mee en ziet men vond een vogelverschrikker in den boom Gistervoor middag is opde Molslaante Delft de bouwman v. d. G., van Abtswoude, ver gezeld van zijne vrouw en dochter, met paard en rijtuig in de gracht gevallen. Door spoedige hulp zijn echter zoowel de mehschen als het paard ongedeerd weder op het droge gebracht. Het on heil is veroorzaakt doordat bet paard, op het oogenblik dat men zou wegrijden, schrikte en achteruitliep. Woensdag-avond viel te Utrecht het negenjarig zoontje van H. Smit al spelende door de leuning van de brug aan het Zwarte water. Door het scheprad opgevangen, geraakte het kind onder de brug. Gisteren is het lijkje opgevischt. Door den bakker De Laat, wiens han delingen voor een paar weken het Vischmarkt- schandaal te Utrecht in 't leven hebben geroe pen, is een klacht ingediend, ook'tegen het Ulr. Dagblad, wegens de vermelding der plaats gehad hebbende feiten. Bij de opvoering te Amsterdam van „De reis om de wereld in 80 dagen", deor de heeren Albregt en Van Ollefen, zal een levende olifant de hem toebedeelde rol vervullen. Woensdag-middag ontstond te Am sterdam tusschen een schipper en zijne vrouw op hun vaartuig, liggende in de Prinsengracht over het gerechtshof, een hevige woordenstrijd, waarbij de schipper weldra tol handtastelijkheden over ging. In zijn drift sloeg hij zijne vrouw en zijn zevenjarig zoontje, en wierp daarna een boezelaar en een jurkje, welke kleedingstukken onder zjjn bereik waren, over boord, waaruit de toeschouwers op den wal opmaakten, dat hij zijn dochtertje in het water had geworpen. De verontwaardiging van het publiek steeg nu ten top en door de uitdaging van enkelen werd de zaak niet beter. Gelukkig maakten eenige agenten van politie spoedig aan deze zaak een einde, door den schipper te arresteeren, die des avonds weder op vrjje voeten werd gesteld, nadat de waarheid was ge bleken van het: waar twee kijven hebben twee schuld. Aan boord van het oefeningsvaar tuig Pro Patria is dezer dagen met het vuren weder een stuk gebarsten. Deze vuurmond is evenals het vorige van brons, oud model, volge goten en daarna uitgeboord voor een kaliber van 12 cM. Bij de groote gecombineerde manoeu vres, Woensdag door het garnizoen van Breda in verbinding met dat van Geertruidenberg ge houden, kreeg een wachtmeester der veldartillerie een trap van een paard, waardoor hij eene vrij belangrijke wond aan het been bekwam. Op 't Oosterhoofd te Delfshaven werd in den nacht van Zondag op Maandag door een persoon hulpgeroep vernomen. Vermoedende dat iemand in 't water lag, spoedde hij zich naar het politiebureel en gaf den twee aanwezigen agenten bericht van 't gebeurde. Deze namen het bericht voor kennisgeving aan; alleen rapporteerden zij 's morgens, dat er waarschijnlijk een persoon aan 't Oosterhoofd verdronken was en dat een hoed drijvende was gevonden. Er werd dientengevolge ter aangeduide plaats gevischt, en 's namiddags haalde men dan ook het ljjk op. 't Was van een man, die waarschijnlijk te veel drank had gebruikt, op den weg in slaap was gevallen en daarna te water geraakt. De beide agenten zijn ontslagen. Een wachtmeester van het te Arnhem in garnizoen liggende regiment veld-artillerie had Woensdag-avond, omstreeks 9 uren, te paard zittende, op de Steenstraat het ongeluk door het steigeren van zijn paard tegen een passeerenden omnibus aan te rijden, waardoor hij van het paard viel en zich in die mate bezeerde, dat hij later naar zijne woning moest gedragen worden. De te Ootmarsum gestationeerde ambtenaar S., zich dezer dagen te 3 uur 's morgens voor particuliere zaken naar Oldenzaal begevende, bespeurde achter een wal een vijftal sluikers. Hij ging er op los; zij werden handgemeen, en men poogde hem den stok, dien hij in de hand had, afhandig te maken. Dit gelukte, maar de degen 't was een degenstok bleef in de hand van S- achter, en hij bracht aan een der personen een geduchte wond in 't aangezicht toe. Na een groot gedeelte van den aanwezigen voorraad vernield te hebben, namen zij de vlucht. S. bracht 42 liter jenever aan het kantoor te Oldenzaal. Kapitein Webb, de onverschrokken zwemmer, die onlangs zijne poging om 't Nauw van Calais over te zwemmen moest opgeven, is verleden Dinsdag gelukkiger geweest. Hij begaf zich bij zeer kalme zee te een uur 'e namiddags te water, en betrad te halfelf den volgenden morgen den wal te Calais. Hij was 22 uren en 30 minu ten in 't water, terwijl Boyton voor zijn tocht 23 uren en 32 minuten noodig had. In de geschie denis der zwemkust is Webb's exploot ongeëven aard. Boyton zwom niet, maar dreef, en bewoog zich voort met behulp van een spaan en een zeil. Wat kracht en volharding betreft, is dus Boyton's tour de force in de verte niel met dien van Webb te vergelijken. BUITENLAND. FV anlsrij k. Den 24sten dezer zijn de examens aan de militaire school van St.-Cyr afgeloopen. Het aan tal cadetten van het laatste studiejaar bedroeg 270. Allen hebben rnet goed gevolg het examen afgelegd, zoodat ze den lsten October a. s. als tweede luitenant bij het leger zullen geplaatst worden. Sedert 20 jaren heeft zich niet het geval voorgedaan, dat geen der cadetten bij het eind examen werd afgewezen. Er waren jaren dat er niet minder dan 30 werden teruggezonden. De brigade-generaal Henrion, gouverneur der school, die de inrichting sedert den oorlog gereorgani seerd heeft, zal ter belooning voor zijne diensten lot divisie-generaal bevorderd worden. Onder de cadetten van het laatste studiejaar behoorde ook de oudste zoon van Mac Mahon. Hij zal bij de infanterie dienen. Hij was te Dublin op het feest ter eere van de nagedachtenis van O'Connell gevraagd. Maar hij had voor die uitnoodiging bedankt, om dat hij, zich voor het eind-examen moelende voorbereiden, geen tijd wilde teloor laten gaan. De prefect van het departement der Rhóne Ducros is naar Parijs ontboden, om den minister Buffet opheldering te geven aangaande de beruchte zaak van Bouvier, met wien hij zich in zoo nauwe verbinding had gesteld. De krijgsraad heeft vonnis geveld in de zaak van den gefedereerde, die onder de commune, in de schans der Hautes-Bruyères, is gefusilleerd. Bon- temps en Meissonnier zijn veroordeeld tot de dood straf; Delogie en Mourey (bij verstek) tot levens langen dwangarbeidDuflos en andere beschuldigden tot verschillende straffen. DuitscblancU De onlangs overleden prins Karei van Beieren, wiens liefdadigheid en zorg voor zijne ouderhoo- rigen bekend waren, heeft in zijn testament die eigenschappen niet verloochend. Alle leden van 's prinsen hofpersoneel behouden levenslang hun tractement als pensioen, hetgeen ook op hunne weduwen en zelfs op hunne kinderen, zoolang deze nog geene 20 jaar zjjn, overgaat; bovendien ontvangt elk ambtenaar nog een legaat van 100 a 2000 fl., naarmate hij korter of langer geleden in 's prinsen dienst getreden was. De rente van 2 milloen gulden is bestemd voor de behoeftigen, die jaarlijks giften van den prins ontvingen. Groot- EJritannië. Een telegram uit Sydney meldt, dat de schout bij-nacht Goodenough, bevelhebber van 't Britsche eskader in de Stille Zuidzee, overleden is ten gevolge van een wond met een giftige pijl. Hg ontving die wond bij een bezoek op een van de Santa-Cruz-eilanden, wier bewoners op desloepen der Engelschen een verraderlijken aanval deden. De Britsche marine verliest in Goodenough een zeer verdienstelijk officier, die veel heeft bijge bracht om de regeering te doen besluiten tot het annexeeren van den Fidji-archipel. De Britsche pers toont zich alles behalve gesticht over de uitspraak van maarschalk Mac

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2