LEIDSCH DAGBLAD. J\°. 4767. Zaterdag A0. 1875. 28 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER AD VERTESTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS - BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van PETRUS YAN ZIJP^ Smidhou dende verzoek om in zijn pakhuis aan den Ouden Rijn n°. 152 eene Smederij te mogen oprichten; Gelet op de artt. li en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95) Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 9den September aanst., 's voormiddags te elf urenop het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Gedurende drie dagen vóór evengenoemd tijdstip kun nen zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, op de Secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS, Weth. 1. B. E KIST, Secretaris. Leiden, 26 Augustus 1875. EDe BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den llden Augustus 1875, A n°. 2659 (2de afd.) Brengt ter algemeene kennis dat het model van den MUILKORF, waarvan honden, in de gevallen bij de Wet van 5 Juni 1875 {Staatsblad n°. 10) vermeld, na de invoe ring dier Wet op 1 September e. k. moeten voor zien zijn, overeenkomstig de beschikking des Ministers van Binnenlandsche Zaken van 27 Juli 11., opgenomen in de Staatscourant van 28 daaraanvolgende, ter Gemeente-se cretarie voor ieder ter bezichtiging is gesteld, onder opmer king wijders dat, volgens bedoelde beschikking, de muil korven bij het gebruik gesloten moeten worden door middel van een vastzittend of hangend slot, zóó aan den halsband bevestigd dat het afnemen van den korf, zonder sleutel of zonder doorsnijding van den band, onmogelyk is. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving doorplaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, STOFFELS, Welh. 1. B. Leiden, 13 Augustus 1875. LEIDEN, 27 Augustas, Door de stafmuziek van het 4de reg. infan terie werd gisteravond op Musis Sacrum het laatste gewone avond-concert gegeven. Vergelijkt men deze uitvoering met de eerste, in het begin van dit seizoen, dan kan die vergelijking niet anders dan gunstig zijn. Niet het minst is die vooruitgang le danken aan de goede leiding van den heer Grentzius. Wel is waar worden alle nummers niet even onberispelijk uitgevoerd, maar wanneer men nagaat dat het muziekcorps voor korten tijd als 't ware geheel nieuw moest inge richt worden en nu nog niet geheel compleet is immers voor enkele instrumenten zijn alle partijen nog niet bezet dan heeft men reden om over de werkzaamheden er van alleszins tevreden te zijn. Bij de gecombineerde manoeuvre in het vuur, die hedenmorgen door twee bataljons van het 4de reg. inf. plaats had en waartoe te half- acht en halfnegen werd uitgerukt, is de brug over het Kanaal aan het Warmonder hek door de eene partij verdedigd en door de andere aan gevallen. De aanval op de brug had zoowel van de zijde van Warmond als van den kant van de Postbrug plaats, zoodat het vuur zich aan twee zijden op de brug concentreerde. Te ruim 12 uren keerden de beide bataljons in het garnizoen terug. Uit het in de Staatscourant medegedeelde verslag van de verwachtingen omtrept den oogst in de provincie Zuid-Holland in 1875 blijkt, dat de verwachtingen, met uitzondering der graan soorten, in alle opzichten minder gunstig zijn dan ten vorigen jaredat weinig producten meer beloven dan een middelmatigen oogst, en dat bepaaldelijk wat meekrap, vlas en koolzaad betreft, dit jaar de resultaten als hoogst ongunstig zijn te beschou- Bevredigender zijn de verwachtingen ten opzichte der latere soorten, en is er uitzicht, dat zoowel hoeveelheid als hoedanigheid vrij gunstig zullen uitvallen. In het Westland evenwel lijden ook deze soorten in onrustbarende wijze van ziekte, die zich zoowel in loof als in knol openbaart. De graslanden leden vrij algemeen van de langdurige droogte, terwijl de hooilanden eene schrale opbrengst opleverden. De qualiteit van het hooi is echter vrij goed. Dr. H. W. Waalewijn, leeraar aan de gemeen- teïnstellingen voor h. en m. onderwijs alhier, is benoemd tot leeraar aan de Ryks-hoogere burger school te Alkmaar. Het stoomschip Prim Hendrikvan Batavia naar Nieuwediep, is 25 dezer te Suez aangekomen en denzelfden dag het kanaal ingegaande Prin ses Amalia, van Batavia naar Nieuwediep, is 25 dezer aan Kaap Garboeyra op de kust van Por tugal gepasseerd. Namens den minister van binnenl. zaken zijn de burgemeesters dezer provincie uitgenoo- digd, wanneer door hen van de rijksambtenaren der belastingen bericht is ontvangen van een geval van slachting uit nood van een stuk rund vee, dat vee onverwijld te doen onderzoeken door den geëxamineerden veearts, of, indien het geval zich voordoet in eene 6treek waar veeopzichters zijn aangesteld, door den meest nabijzijnden vee- opzichter. Blijkt hij dit onderzoek dat het stuk vee aan eene besmettelijke ziekte geleden heeft, dan worde door hen tegea den eigenaar proces verbaal opgemaakt wegens verzuimde aangifte, en van bet voorgevallene onverwijld kennis gegeven aan den districts-veearts. In de gisteren te Rotterdam gehouden Ne- derlandsche Juristen-vergadering is het volgende beslist: Bij acclamatie dat niet de staat alle nood zakelijke proceskosten der partijen moet dragen met 79 tegen 9 stemmen dat niet iedere party de kosten moet dragen, door haar zelf gemaakt; met 74 tegen 11 stemmen dat de kosten der tegenparty ook dan door de verliezende partij moeten worden gedragen, als deze niet te kwader trouw of lichtvaardig heeft geprocedeerdmet gelijke meerderheid wordt het bestaande hoofd beginsel (art. 56 B. Rechtsv.) gehandhaafd, dat de in het ongelijk gestelde partij in de kosten moet worden verwezenmet 45 tegen 37 stemmen dat de rechter het bedrag der kosten bepale; bij acclamatie dat de veroordeeling der verliezende partij tot die kosten der winnende moet worden beperkt, die voor het proces volstrekt noodzakelijk waren; met 56 tegen 26 stemmen dat onder die kosten het honorarium van den advocaat der winnende partij moet gerekend worden; unaniem dat (gelijk ook volgens het bestaande recht het geval is) in sommige gevallen de rechter moet kunnen bevelen, dat iedere partij hare kosten drage, geheel of ten deeleunaniem dat als zulk een geval is te beschouwen dat, wanneer de partijen bij het vonnis over en weer op een of meer punten in het ongelijk worden gesteld alleen 19 leden verklaarden zich vóór het behoud van compensatie van kosten, wanneer het geding tusschen bepaalde categorieën van personen wordt gevoerd. Naar men verneemt is door den minister van binnenl. zaken bepaald, dat voortaan de zomerdienstregelingen voor de spoorwegen zullen aanvangen met 15 Mei en de winterdienstrege- lingen met 15 October. Voor den aanstaanden winterdienst zal reeds de nieuwe bepaling moeten in werking treden. Men leest in het Vad."Wij brachten gis teren een bezoek aan het magazijn van de heeren J. M. Van Kempen in Den Haag ter bezichtiging van een meesterstuk van kunst en smaak, in hun beroemde koninklijke fabriek van gouden en zil veren werken te Voorschoten vervaardigd en waarmede zij hun gevestigden roem opnieuw en in niet geringe male hebben versterkt. Het is een geschenk, door het Ned.-Ind. leger aan te bieden aan den edelen held op het veld der humaniteit, den heer Gunther von Bültzingslöwen, van wiens menschlievend optreden in Atjeh, als vertegen woordiger van het Roode Kruis, herhaaldelyk gewag werd gemaakt. Vóór zijn vertrek uit Indië naar Nederland zal hem het bewijs van erkente lijkheid worden aangeboden, hetwelk in het begin van Sept. van hier zal worden verzonden, 't Is een kolossale vaas van zilver, met gouden ver sierselen, op een zwart marmeren voet. Het stelt op het deksel den heer Von Bültzingslöwen op 't slagveld voor, bezig met een militair, aan den arm gewond en neergestort, onder een breed ge- bladerden boom le verbinden; zijn verbanddoos staat naast hem en een kan, waarmede hij den soldaat laaft. De beide figuren zyn uitstekend fijn bewerkt en het beeld van den heer v. B. is naar diens portret treffend gelijkend weergegeven in geplatineerd zilver, waardoor de groep een nog artistieker aanzien heeft gekregen. Op de vaas zelf prijken, gekroond door twee geniussen mede in geplatineerd zilver aan de eene zijde het Roode Kruis in de oorspronkelijke kleur, aan den anderen kant het smaakvol in goud be werkte naamcijfer van den heer Von Bültzings löwen, waaronder de hem door den Koning ver eerde Militaire Willemsorde. Daaronder zyn tegen over elkander aangebracht de Nederlandsche en Soerabaische wapens het laatste als dat van v. B.'s woonplaats omgeven door tropeeën, samengesteld uit krijgs-attributen en vaandels. Op 't marmeren voetstuk zijn twee inscriptiën in gulden letters uitgesneden: „Atjeh 187374" en „Aangeboden door het Ned.-Ind. leger," terwijl boven de geniussen, op den rand der vaas een omschrift, mede in goud uitgedreven, verkondigt, dat het geheel is een „Hulde aan Gunther Von Bültzingslöwen." Uit Zeist wordt van 25 dezer gemeld: Heden was de eerste dag van den bazar voor „Bethaniè", die morgen wordt voortgezet. De groote zaal was met vlaggen en groen keurig gedrapeerd, en de voorwerpen, waaronder de geschenken der konink lijke familie uitblonken, lagen sierlyk geordend. De kooplust was op dezen eersten dag zeer groot, zoodat van den bazar, op 2300 getaxeerd, reeds voor f 1700 verkocht is. De menigte vruchten vonden onder de jongen van jaren gretige koo- pers. De inrichting „Bethanië" voldoet ook dit jaar zeer aan haar doel. Voortdurend bestaat er gelegenheid verzwakte of herstellende kinderen, gedurende zes weken voor f 25 te plaatsen. De zusters Clarissen uit Munster, wier klooster op bevel van den regeerings-commissaris onder het bestuur van den Staal is gesteld, zijn naar Nederland verhuisd. Zij hebben zich voorloopig gevestigd te Katwijk a. d. Maas, tegenover Mook, waar zij een huis hebben gehuurd. Het programma voor de land- en tuinbouw- kuhdige tentoonstelling, die bij de viering van het 25-jarig stadhouderschap van prins Hendrik te wen. De mededeelingen ten opzichte van de aard appelen luiden, wat de vroege soorten betreft, hoogst ongunstig. In alle gedeelten van het gewest kwam de bekende ziekte in vrij hevige mate voor^

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1