en op de tusschenverdieping. De galerij zal verder toegang geven tot bovenwoningen, die in twee ver diepingen boven de galerij zullen worden opge bouwd. Het geheele werk zal den 15den Juni 1876 voltooid moeten zijn. De plannen zijn ver vaardigd door den architect J. J. C. De Wijs, die tevens met de uitvoering van den bouw is belast, terwijl het werk is aangenomen door den hèer B. ,P. Schippers. Door de directie der Nederlandsche Bank is de rentestand gisteren vastgesteld als volgt: interest van beleeningen van binnenl. effecten 3 pCt.interest van beleeningen van buitenl. effec ten 3 i/a pCt.interest van beleeningen van goederen 3 pCt.disconto van wissels met drie handteeke- ningep (witte aanvr.aagbiljetten) 3 pCt.disconto van wissels mei twee handteekeningen en van promessen (blauwe aanvraagbiljetten) 3'/a pCi. Z. M. heeft benoemd tot Hd. adjudant in buitengewonen dienst den kolonel S. J. Queysen, commandant van het reg. grenadiers en jagers. De kapt.-ter-zee H. B. Kip, laatst behoord tot de zeemacht in Oost-Indië, en van daar in Ned. teruggekeerd, is op nonact. gesteld, en met den 'lsten Sept. gedet. bij het dep. van marine, ter waarn. der betr. van chef der afd. personeel bij dat dep. en van lid der comm. tot het examineeren van zee-officieren enz., en zulks ter vervanging van den kapt.-ter-zee B. Schotborgh, die op zyn verzoek eervol wordt ontheven van de waarn. dier betr. en op nonact. gesteld; de luit.-ter-zee 2de kl. W. Van Hasselt, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar in Ned. teruggekeerd, is op nonact. gesteld. Z. M. heeft aan D. Van der Meer, gewe zen bewaarder 2de kl. in het burgerlijk en milit, huis van verzekering te Arnhem, verleend een pensioen ten laste van den staat van f 93'sjaars; benoemd tot griffier bij het kantong. te Holwerd E. Heringa Jz., deurw. aldaar; aan A. Wassen- bergh, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te St.-Anna-parochiebenoemd tot notaris binnen het arrond. Zwolle, standpl. de gem. Genemuiden, R. Jonkers, cand.-notaris en brievengaarder aldaartot notaris binnen het arrond. Deventer, standplaats de gem. Holten, R. W. G. Fr ij ling, candidaat-notaris te Zwolle; aan D. H. Bresser, te Gorcum, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van een drenkeling uit de haven aldaar op 26 Juni jl., toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift als blijk van goedk. en tevr. de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift toegekend aan: den lsten luit. van het reg. gren. en jagers J. E. H. Hanckar, in Den Haag, wegens tweemaal vol brachte redding van een drenkeling, laatstelijk aldaar op 22 Juli jl.den 2den luit. van het 3de reg. inf. F. W. Driessen, te Bergen-op-Zoom, wegens de redding van een drenkeling op 3 Juli jl. aldaar; en den fourrier van laatstgen. reg. G. A. Van Raay, mede te Bergen-op-Zoom, wegens de redding van een drenkeling ter evengenoemden dage en plaatse; aan A. A. J. G. baron Van der Heyden van Doornenburg, te Warnsveld, vergund het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der orde van den H. Gregorius den Grooten. Gemengd Nieuws. Gister namiddag omstreeks halfvijf trachtte zekere N., op de Langegracht, die in beschonken toestand verkeerde, zich van het leven te berooven door, na zich met een mes eene wond aan den hals te hebben toegebracht, in de gracht te springen. Door vier metselaars werd hy gered en naar het ziekenhuis vervoerd. Hedenmiddag had het vijfjarig zoontje van vrouw S. in de Clarensteeg, terwijl hij met zijne moeder meeging om een emmer warm water te halen, het ongeluk voorover er in te vallen, zoodat het kind erge brandwonden bekwam. Wij vernemen dat in het vonnis van den kantonrechter in Den Haag in de zaak van den heer Carré, veroordeeld wegens overtreding der wet op den kinderarbeid, zoowel door het O. M. als door den veroordeelde is berust. In de kurkenfabriek van den heer v. d. op de Veerkade in Den Haag is heden ochtend een jongeling, die een katrol wilde vatten, uit de derde verdieping op straat gevallen, ten gevolge waarvan hij den pols zijner rechterhand heeft gebroken en een zware wond aan het hoofd bekwam. Tegen den heer Kavelaars te Delft is procesverbaal opgemaakt wegens zijn hond, die, naar men vermoedt, oorzaak is van den dood van zekeren Sinke. Deze had zich te water begeven om een drenkeling te redden en werd door den hond, naar men zegt, niet slechts verhinderd, rnaar het dier zou, door op zijn rug te springen, ook oorzaak zijn geweest, dat Sinke omkwam. Gisternacht is door een spoorweg werker op den spoorweg nabij den Singel te Haarlem het lyk gevonden van een polderjongen. Men vermoedt, dat hij des avonds onderweg op de,p, laagten trein van Amsterdam is gesprongen en daaraan is blijven hangen tot op de plaats, waar zijn geheel verminkt lijk gevonden werd. Op den weg in de richting naar Amsterdam waren de sporen zichtbaar, dat het lichaam langs den weg had gesleepthier en daar werden op de rails stukken van kleederen gevonden. Het lijk is naar het politie-bureel te Haarlem gebracht. Uit het kanaal bij de Willemspoort te Amsterdam is gisterochtend het lijk opgehaald van een sigarenmaker die sedert Zondag-nacht vermist werd. De 87-jarige man, laatstleden Zon dag op de Joden-Breestraat te Amsterdam over reden, is in het Israëlietisch Gasthuis aan de gevolgen overleden. Volgens eene advertentie in het Han delsblad heeft te Amsterdam in de Binnenvisser- straat een zwerm bijen op een vliering onder de pannen domicilium gekozen. Dagelijks ijverig werk zaam grenst hun fabricaat aan het ongeloofelijke. De vorm hunner villa tegen de pannen is rond, 2 voet lang, de eerste helft heeft het model van vijf dikke orgelpijpen, het onderste deel is eirond. Voor liefhebbers is de gelegenheid tot bezichtiging opengesteld. Der bijen verblijfplaats is zoo inge richt, dat men zonder vrees de nijvere bevolking kan zien werken. De beruchte kleine-steen tj es-quaes- tie op den Dam te Amsterdam is weder op het tapijt gebracht. Een heer wandelde Maandag-mor gen op de kleine steentjes; de schildwacht ver zocht hem zich te verwijderen. De heer weigerde, de schildwacht wierp den heer van de steentjes af. Noodzakelijk gevolgeen standje. De heer ging zich bij den commandant beklagen. Of hem dat wat helpen zal? vraagt het Handelsblad. Dat jongens lastig kunnen zijn isover- bekend, maar listig zyn zij daarentegen gelukkig zelden. Dezer dagen leverde een knaap op Tessel het volgende staaltje van laastbedoelde slechte hoedanigheid. In een der logementen werd eene voorstelling gegeven. De bureelist ontving aan de zaal de entréegeldeneen politie-agent stond daar nevens, om op te passen dat alles ordelijk toeging. Een elfjarige jongen, wien de lust bekroop de voorstelling bij te wonen, maar wiens beurs te schraal voorzien was om de entrée te betalen, voerde de volgende streek uit. Hij kwam eens klaps driftig aanloopen en vroeg den politie-agent of hij dadelijk aan de voordeur wilde komen, om de jongens weg te jagen, die er geweld maakten en den bezoekers den toegang bemoeilijkten. De agent begaf zich haastig ter aangewezen plaatse en de jongen sloop inmiddels zonder betalen bin nen. Zijn list was gelukt, doch hij had er niet lang wil van. De streek werd spoedig ontdekt, toen de agent onverrichterzake terugkeerde. Dinsdag-avond had op Fijenoordhet volgend ongeluk plaats. Op de locomotief, welke aldaar bij de in uitvoering zijnde werken gebruikt wordt en in vollen gang was, zat, behalve het noodige personeel, een 19-jarige jongeling, die de onverzichtigheid had er af te springen, en op de rails onder de locomotief viel. Hij werd als het ware midden doorgesneden en gaf dadelijk den geest. Zondag-morgen had te Zeist een droe- vig voorval plaats. Een kindje van vier jaar ging naar gewoonte bij de familie, die daar voor den zomer kamers had gehuurd, goeden morgen wen- schen. De ontbijttafel stond gereed, en daarnaast in een theeëmmer een schenkketel met kokend water. Onder het spelen loopt het kind met een vaart t/?gen den emmer, met het ongelukkig ge volg, dat het kokend water het kind, boven bij den hals in, over het lichaam stroomde, en zoo danig met brandwonden, vooral aan de linkerborst, overdekte, dat het, ondanks tijdige hulp, den vol genden morgen is gestorven. Zondag-avond te ruim 11 uren heb ben te Zwolle eenige jongelui, die van de kermis aan de „Bierton1' terugkeerden, uit baldadigheid de omnibussen der hotels van de heeren Jansen en Hoven aangerand. Daarbij moet door zekeren B. E. een spiegelruit van 't rijluig van laatstge noemden zijn stuk geslagen, en door C. S. een slag zijn toegebracht aan den heer H., die op den bok van het rijtuig zat. Door twee agenten is G. S. in bewaring gebracht, en zoowel tegen hern als zijn makker procesverbaal opgemaakt. Dinsdag-avond was het Klare nbeek- sche Bosch bij Arnhem het tooneel van een tra- gisch-komisch voorval. Met veel omhaal en betraande oogen deelde eene vrouw aan hare buren mede,, dat haar man in eene vlaag van woede een einde aan zijn leven had gemaakt door zich in den vijver bij Klarenbeek te verdrinken. Zij was ijlings haar echtgenoot gevolgd, met het voornemen om hem van zijn noodlottig plan terug te houden, maar kwam te laateen enkelen plomp slechts had zij gehoord, daarop was alles stil geworden. Terstond gingen een drietal personen naar de aangeduide plek om te trachten den drenkeling op te visschen, doch hunne pogingen waren tevergeefs; wat ook niet te verwonderen was, want toen zij een paar uren later terugkeerden, vonden zij den vermiste gezond en wel, slapende te bed. Dinsdag-middag is te Krimpen a. d. IJsel een kind van 2J/2 jaar in het water geraakt en verdronken. Te Oude Niedorp had Dinsdag het volgende plaats. Vijf knapen, die op weg naar school al spelende zich hadden opgehouden, en daardoor een weinig te laat aan de school kwa men, besloten niet naar binnen te gaan, maar, door het warme weder uitgelokt, met elkander een bad te nemen, doch met het ongelukkig ge volg dat twee hunner weldra in de diepte ver dwenen, terwijl een derde, ofschbon reeds bewuste loos toen hij uit het water werd gehaald, spoedig herstelde. De overige twee hebben geen letsel bekomen. In de Tijd leest men het bericht dat Angelina De Jong, die niet lang na hare eerste communie hare spraak verloren had, en nu 26 jaar is, te Kevelaar, waarheen zij zich met andere bedevaartgangers uit hare woonplaats Gilze-Rijen begeven had, haar spraakvermogen heeft terugbe komen. Te Kasoeska, in Japan, is eensklaps eene groote zandbank van den bodem der zee opgerezen, en de haven van Mito, die 50 voet diep was, in een enkelen nacht geheel en al op gevuld. Het zand steekt bijna drie meters boven den vroegeren waterspiegel van de zee in de ha ven uit. De 17 schepen, die zich op de reede bevonden, zijn gestrand en zitten diep in het zand. Dit verschijnsel is waarschijnlijk veroorzaakt door eene van die aardbevingen, welke in deze streken zoo veelvuldig zijn. Dezer dagen is te Parijs een lucht ballon opgestegen waarin zich een „uitvinder" bevond, die verlof had gekregen de reis mede te maken, ten einde zijn nieuwe inventie te beproe ven. Toen de ballon namelijk op zekere hoogte was, deed hij zijne vleugels aan, bevestigde zich met een stevig touw aan den ballon, verliet het schuitje en zweefde weldra als een voorzichtiger Icarus in de lucht onder het luchtschip. Het was evenwel niet zijn doel te leeren vliegen; hij wenschte alleen, door het bewegen zijner vleugels, aan den ballon een bepaalde richting te geven. Gelukken deed het hem helaas niet. Na op een wanhopige wijs met zijn vleugels geslagen te heb ben, zonder dat het iets baatte, kroop de man weer in zijn schuitje. Rechtzaken, Morgen zal voor het prov. gerechtshof te Utrecht in hooger beroep behandeld worden de zaak tegen J. J. B., oud 48 jaren, koopman, geboren te Leiden, thans zonder beroep en vaste woonplaats, door de arrond.-rechtbank te Utrecht schuldig verklaard aan drie wanbedrijven van bedriegelijke oplichting, het laatste alleen door met gebruikmaking van een bedriegelijk middel, de beide eerste daaren-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2