te Leende hebben doorliet vuur van 2batterijen veel geleden, daar de meeste ruiten door het dreunen ge broken zijn. De geheele oefening werd bijgewoond door een lid van het Roode Kruis, afdeeling Eindho ven, ten einde na te gaan of het voornemen der afdee ling, om met een wagen met ververschingen het leger te volgen, nuttig kon zijn. Hij kwam echter tot de overtuiging dat, als het weer niet warmer werd, dit overbodig zou zijn, daar geen enkel militair wegens vermoeienis of anderszins behoefde achter te blijven. Voor ververschingen op a. s. Donderdag zal voldoende gezorgd worden; reeds zijn '100 verlofkaarten uitgegeven, om zich dien dag met karren met levensmiddelen, ververschin gen, enz. op het terrein te plaatsen. Men is hier over het algemeen zeer met de soldaten ingeno men, die zich ordelijk en voorkomend in hunne kwartieren gedragen, en ofschoon het voor som migen, die zelf geen plaats hebben om hunne gasten te bergen, wel wat bezwarend is voor eiken man een gulden a een gulden 50 per dag te betalen voor uitbesteding, vinden zij eenige schadeloosstelling in de groote levendigheid, die onze stad vertoont, terwijl de neringdoenden groote voordeelen genieten. Uit Maastricht wordt aan de JV. R. Ctj gemeld, dat de uit Wezel ontvluchte bisschop van Paderborn, Dr. Konrad Martin, zijn verblijf houdt te Neubourg, gemeente Gulpen (Limburg), waar hij de gast is van den graaf d'Ansenbourg de Neubourg, dezelfde die indertijd zijne kasteelen ter beschikking van de uit Duitschland verdreven Jezuïeten heeft gesteld. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot ridder van de orde der Eikenkroon de heeren W. B. Van den Bosch en Jhr. C. K. Van der Wijck, beiden 1ste luit. bij het reg. gren. en jagers. Aan Charles G. J. Pietersen, in Den Haag, is vergunning verleend voor den aanleg en de exploitatie van een tramway (paardenspoorweg) van Middelburg naar Vlissingen. De vergunning tot het uitoefenen van een schroefstoombootdienst tot vervoer van goederen, geld 'en vee, van Arnhem naar Rotterdam, Delfs- haven en Schiedam, alsmede tot het sleepen van schepen op den Rijn, de Waal en den IJsel, aan P. J. Engelen Avelingh en A. P. Timmermans Cz. te Arnhem verleend, is overgeschreven ten name van de Arnhemsche schroefstoombootreederij. Morgenochtend te ongeveer 10 uren zullen met het Rijnspoor 1000 kinderen der scholen te Rotterdam, begeleid door 50 onderwijzers, in Den Haag aankomen, ten einde er den dag genoeglijk door te brengen. Z. M. heeft benoemd bij den staf van de art. tot luit.-kolonel, den majoor Van Trojen, van dien staf, toegevoegd aan den direct, van het materieel der art.; en den majoor Krelzer, van dien staf, chef van het bureel van het materieel der art. bij het dep. van oorlog. Z. M. heeft benoemd tot broeder in de orde van den Ned. Leeuw H. L, Staal, land meter 1ste kl. bij het kadaster in Den Haag. Z. M. heeft goedgekeurd de benoeming van J. Van Hasselt, burgem. der gem. Kamperveen en Zalk en Veecaten, en van W. A. Godschalx, burgem. van Empel, tot secr. dier gem.; aan den O.-I. ambtenaar J. Meier, gewezen onderopziener lste kl. over de smederij, den koper- en blik- slagerswinkel bij den art.-constructiewinkel te Soerabaya, laatstelijk met verlof in Europa, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst met behoud van recht op pensioen, bijal dien hij, volgens de bestaande bepalingen, daarop aanspraak heeft. Gemengd IVieuws. Hedenmiddag omstreeks 1 uur is het zoontje van F. in het Levendaal gevallen en door zijn vader, die op het geroep om hulp toeschoot, gered. Hedenmiddag omstreeks 2 uren had op de Heerengracht een 13-jarige knaap de onvoor zichtigheid achter op een rijtuig te klimmen. Hij viel er af en zijn kleederen bleven haken, zoodat hij een tamelgk eind werd medegesleept, totdat de koetsier op zijn geschreeuw stilhield en de knaap er met lichte kwetsuren afkwam. De gefailleerde koopman W. d. V., die jl. Vrijdag voor het prov. gerechtshof in Z.-H. terechtstond onder beschuldiging van bedriegelijke bankbreuk en diefstal van een paard uit eene weide onder de gem. Kralingen, is heden aan eerst genoemd feit schuldig verklaard en tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld. Zondag-middag had zich voor de wo ning van den vleeschhouwer De J., in de Toren straat in Den Haag, een menigte volks verzameld, waarvan drie personen het middelpunt vormden, welke elkaar op ongemakkelijke wijze de huid vol scholden. De samenscholing begon ten slotte den bewoner te vervelen van het huis, dat de speciale eer genoot dezer aubade. Door een opening van een der tralievensters werd een slangetje van de waterleiding gestoken, in normale omstandigheden bestemd om de straat te besprenkelen. Het hel dere water spoot lustig door de straat en als kaf waren plotseling de kijvende partijen en hun toe hoorders uiteengestoven. Uit was 't met de ruzie. Men was afgekoeld. Velen keerden echter terug en begonnen opnieuw de woning van den heer De J. te belegeren, thans om een actie in te stellen wegens schade toegebracht aan de mooi gestreken japonnetjes en de glad geschuierde hoeden van den Zondag. Misschien zouden zij ten slotte op een herhaling van de douche vergast zgn geworden, toen de politie bemiddelend tus- schenbeide trad. Maandag is te Woerden een jong meisje in de buitenste der stadsgrachten geraakt en levenloos opgehaald. Maandag werd aan het station van den Holl. spoorweg te Schiedam, in den bagage wagen van trein 12, een hondje, in een mand gesloten, geplaatst, ten einde naar Amsterdam te worden overgebracht. Aldaar werd het beestje spoedig gereclameerd, doch wel de mand was present, maar het hondje niet. De bagagemeester van den trein had in Den Haag reeds opgemerkt, dat het touwtje, waarmede de deur van het korfje was gesloten, verbroken en de gevangene ontsnapt was. Dit was voor den eigenaar van het diertje, die er veel waarde aan hechtte het had hem op verre en langdurige reizen in Amerika steeds vergezeld aanwijzing genoeg om met den trein 23 van Amsterdam te vertrekken ten einde den vluchteling tusschen Den Haag en Schiedam, op te sporen. Werkelijk gelukte hem dit, want in de nabijheid van Delft zag hij, uit den trein, het hondje langs den spoorweg loopen. Dadelijk na aankomst aan het station te Delft begaf hij zich, van hulp voorzien, op weg en kreeg den deserteur spoedig in handen. Uit Amsterdam wordt gemeld: De klok, welke door onzen stadgenoot, den heer Ivoch, aan het paleis voor volksvlijt ten geschenke ge geven en op den wester geveltop geplaatst is, zal zich hedenavond te zeven uren, de stervens stonde van Mr. Jacob van Lennep, voor het eerst doen hooren. De zwarte wijzerplaat met gouden cijfers, welke een middellijn heeft van twee meter, doet ihsgelijks alsdan voor het eerst dienst. Tot opheldering waarom dit uur werd gekozen, kan dienen, dat Mr. Van Lennep indertijd, bij het sloopen der poorthuizen, zeer geijverd heeft voor het behoud van openbare klokken. Het gebeurde hem eens aldus verhaalt de overlevering dat iemand hem, uit „Bellevue en Concordia" komende, vroeg hoe laat het was, daar hij geen horloge bezat en de klok der Leidschepoort tegen woordig zweeg. Die iemand nu bleek de nacht wacht te zijn, zoodat Mr. Van Lennep alle reden had om het nut van openbare uurwerken te be- toogen, daar de man, die van gemeentewege is aangesteld om de burgerij 's nachts op de hoogte van den tijd te houden, niet afhankelijk moest zijn van de nauwkeurige of onnauwkeurige horloges der voorbijgangers, die daarenboven, als het over twaalven loopt, niet altijd even helder kunnen zien. Het gevolg van Van Lennep's bemoeiingen was, dat op het wachthuisje, hetwelk de Leidsche poort verving, eene klok werd geplaatst. Op de werf van de heeren Guillot en Smit, steenhouwers te Amsterdam, geraakten Maandagmiddag drie werklieden onder overslaande marmeren platen. Een van hen, een 18-jarig jongeling, bekwam zware kneuzingen en werd naar het gasthuis vervoerd. Zijn toestand was gisteren voor 't oogenblik niet levensgevaarlijk. De beide anderen bekwamen kneuzingen van minder ernstigen aard. Sedert korten tgd, zoo schrijft men uit Maastricht aan de Dev. Ct., zijn we een af stammeling der Bourbons rijker geworden; of liever gezegd hebben we door een Maastrichtsch genealoog de wetenschap gekregen, dat we er een rijker zijn dan we wisten, en wel in den persoon van zijn bekenden stadgenoot, den palatijnschen graaf en fabrikant Pelrus Regout, die dan ook de helft eener Fransche lelie aan zgn wapen heeft toegevoegd. Zondag-nacht hebben te Nieuwediep een paar stokers uit moedwil een marinier over de brug der marine-schutsluis in het water willen werpen. De man kwam terecht in een juist daaronder liggende modderpraam, ten gevolge waar van hij zich ernstig bezeerde. Zijn pijnlijk gekerm lokte anderen naar die plaals, en toen heeft men hem naar het marine hospitaal gebracht. De daders zijn door de politie opgespoord en in verzekerde bewaring genomen. Dronkenschap was hier weer de aanleidende oorzaak. B e c h t z a k e n, Men zal zich zeker nog wel herinneren de zaak van de wed. Kaspers, ongeveer drie maanden geleden medegedeeld. Genoemde weduwe, aange klaagd wegens het houden van een publiek speel huis, aangezien met haar vooi kennis en goedvin den in de biljartkamer om geld met dobbelsteenen geworpen werd, was door de rechtbank te Am sterdam op 28 Mei veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van één maand en het betalen eener geldboete van f 50. "Van dit vonnis was de wed. in hooger beroep gekomen bij het prov. ge rechtshof van Noord-Holland, waar haar zaak op Woensdag 18 Augustus behandeld werd. De advo caat-generaal kon zich vereenigen met de ziens wijze van den eersten rechter, doch was van oordeel dat het vonnis wegens minder juiste motiveering en het niet voldoende opgeven der verbeurdverklaarde goederen vernietigd moest wor den. De door de rechtbank opgelegde straf achtte het O. M. zeer billijk. Mr. Haas droeg weder de verdediging voor. Bij arrest van gisteren veree- nigde het hof zich met de zienswijze van het O. M., vernietigde het vonnis en veroordeelde de appel lante tot een cellulaire gevangenisstraf van één maand en betaling eener geldboete van f 50, met verbeurdverklaring der ten processe als stukken van overtuiging overgelegde goederen. BUITEN LA IV I). Spanje. Uit Seo de Urgel wordt gemeld: De vijan delijkheden zijn geschorst; de parlementaire vlag is nu hier geheschen. Lizarragua heeft voorwaar den voor de overgave voorgesteld, die generaal Campos geweigerd heeft. Uit Santander meldt men dat ernstige onge regeldheden te Estella zijn uitgebroken door de ontdekking van een complot tegen don Carlos, waarbij Mogrovejo en Mendiri betrokken zijn. Beiden zouden in de gevangenis zijn geworpen. Van het noorden verneemt men, dat de Viltoria nog maar altijd door de Carlistisch ge zinde kustplaatsen bombardeert; Lequeitio vooral moet veel van het bombardement te lijden gehad hebbenalleen zij die te arm zijn zich elders te vestigen zijn in het plaatsje gebleven, de overi gen zijn allen heengegaan. De garnizoenen van Hernani, San-Sebastiaan en Renteria hebben den 20sten Augustus een gecombineerden uitval ge daan. Zij slaagden er in de Carlisten uit al hunne posities te verdrijven en hebben de gewichtige hoogten van Montevideo bezet. De Carlisten hebben bij die gelegenheid een verlies geleden van 12 dooden, veel gekwetsten en 11 krijgsgevangenen. Uit het door de regeeringstroepen bezette gedeelte van Navarra zijn thans reeds 500 personen ver bannen, terwijl hunne goederen verbeurd zijn verklaard. Zwitserland. De groote raad van het kanton Genève heeft art. '1 der wet betreffende de orde van zusters van liefdadigheid met 64 tegen 7 stemmen aan genomen. In dit artikel worden, krachtens de wet van 29 Juni 1872, de negen corporatiën dier

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2