DAGBLAD. JV°. 4765. Donderdag A0. 1875. 26 Augustus. LEIDSCI PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regels.f 1.06. Iejcre regel meer0.174. Groolere letlcrs naar plaatsruimte. Verslag der zittingen van de algemcene vergadering van het Sterrenkundig Ge nootschap gehouden te Lelden 1316 Augustus. {Medegedeeld door den Secretarie van het Genootschap DERDE ZITTINO OP MAANDAG 16 AUGUSTUS. De Commissie in de \orige zitting benoemd om te beraadslagen over de bekortingen in de rekeningen der kleine planeten, gaf van hare conclusion verslag die door het Genootschap wer den aangenomen. Hetzelfde had plaats met de conclusiën der Commissie benoemd om te beraad slagen over de voorstellen van den heer Airy betreffende de berekening en publicatie der waar nemingen van den Venus-overgang. Het Genoot schap verklaarde over het geheel volmaakt in te stemmen met de inzichten van den beroemden bestuurder van het Observatorium van Greenwich, daarbij nog den wensch voegend dat in het be lang van de wetenschap, de sterrenkundigen zich zouden onthouden de uitkomsten over den zons- parallaxis, uit een betrekkelijk gering aantal waar nemingen afgeleid, openbaar te maken. De heer Metzger deed mededeeling van een kort verslag over den staat der sterrenkundige en geodetische werkzaamheden op het eiland Java en de heer Scheibner sprak over de toepassing der elliptische funcliën op de rekening der storin gen, terwijl hij daarbij de prijsvraag behandelde die over dat onderwerp door het Jablonowskysche Genootschap te Leipzig was uitgeschreven. Tevens zette de heer Scheibner kortelijk de nieuwe diop- trische onderzoekingen uiteen, waarmede hij zich in den laalslen tijd had beziggehouden, in over eenstemming met een voorstel reeds door Gauss gedaan over de voordeeligste constructie van achromatische en aplanatische objectieven. De heer Neumayer (Berlijn) berichtte uitvoerig over de werkzaamheden van het Hydrographisch Bureau van de Keizerlijke Duitsche Marine en van de inrichtingen die daaraan zijn verbonden, de Marine-sterrenwachten van Wilhelmshaven en Hamburg. De heer Winnecke beschreef het plan dat hij voornemens was te volgen bij de werkzaamheden aan de nieuwe Sterrenwacht van Straatsburg. Deze inrichting zal bij voorkeur gewijd zijn aan de studie der nevelvlekken en men zal dit doel in het oog houden zoowel bij de bestelling der instrumenten als bij den bouw der Sterrenwacht. De heer Winnecke deelde tevens eenige zeer belangrijke uitkomsten mede omtrent eenige nevel vlekken, reeds |verkregen door waarnemingen ge daan met een parallactischen kijker van 6 duim opening. Deze kijker, zeer vernuftig vervaardigd door den heer Repsold van Hamburg, biedt nog dit voordeel aan, dat zij dienen kan als baan- zoeker naar de denkbeelden tien jaar geleden door den heer Airy voorgesteldde heer Bruhns voegde aan deze mededeeling nog de opmerking toe, dat men zich aan de Sterrenwacht van J.eipzig bezig hield met het maken van eene kaart van alle nevelvlekken zichtbaar met een gewonen kome- tenzoeker. De heer Van de Sande Bakhuyzen sprak ver volgens over de berekeningen door hem gedaan over de breedte van Greenwich, waaruit eene vrij aanzienlijke vermeerdering dier breedte in de laatste twintig jaren zou volgen. Hierop ging men over lot de verkiezing van het bestuur van het Genootschap, dat gedurende de aanstaande tweejarige periode samengesteld zal zijn uit de heerenOtto Slruve president, Bruhns vice-president, Adams en Möller leden van het j bestuur, Schönfeld en Winnecke secretarissen, Meerbach penningmeester, Scheibner bibliothecaris. De zitting sluitend, verklaarde de voorzitter hierop het orgaan te zyn der gevoelens van op rechte dankbaarheid van al de aanwezige leden ten opzichte van de stad Leiden en hare hooge- school, en in het bijzonder nog van de Sterren wacht en haar bestuurder den heer Van de Sande. Bakhuyzen voor de welwillende gastvrijheid aan het Genootschap verleend gedurende den tijd te Leiden doorgebracht. LEIDEN, 25 Augustus. Heden werd alhier de 24ste verjaardag van Z. K. H. prins Alexander op de gebruikelijke wijze herdacht. Op de lijding dat een vijandelijk eskader zich op onze kust bevond met het doel te Kat wijk eene landing te beproeven, ruklen heden morgen te 7 uren de bataljons van het 4de reg. inf. en twee sectién veld-artillerie van het garnizoen naar genoemd dorp om die landing te beletten. Met inachtneming van de noodige veiligheids maatregelen werd de marsch aangevangen. Te Katwijk-Binnen verkreeg men de zekerheid dat de vijand slechts een gedeelte van zijn macht ge- debarkeerd had, waarop onze troepen zich „en tirailleur" in de duinen verspreidden, vaslnestelden en nu en dan door gesloten massa's een sterker vuur op de landingstroepen richtten, hetwelk ten gevolge had, dat de vijand van zijn voornemen moest afzien en onze vaderlandsche kust verliet. Toen men het hoofddoel bereikt had, werd aan de troepen te Katwijk een rust van een half uur gegund, waarhij de stafmuziek zich heeft doen liooren. Van deze oefening keerden de troepen te ruim 1 uur in het garnizoen terug. Het U. D. verneemt dat de hoogleeraar Dr. P. De Jong, te Utrecht, voor de benoeming tot gewoon hoogleeraar in de letterkundige facul teit aan de Leidsche Hoogeschool heeft bedankt. Naar men verneemt, heeft de minister van openbaar onderwijs, eerediensten en schoone kun sten in Frankrijk, de heer Wallon, benoemdtot „officier d'inslruction publique" de heeren W. F. Versteeg en Prof. P. J. Velh, en tot „officier d'académie" den heer N. W. Posthumus. De voorloopige Commissie van organisatie van het Anti-dienstvervangingbond bestaat tot dusver uit de volgende heeren: Jac. Werlheim, advocaat en majoor der schutterij te Amsterdam Mr. J. T. Buys, hoogleeraar en staatsraad in buiten gewonen dienst te Leiden; L. G. Brocx, oud- minister van marine; J. Stam, directeur van de staatsloterij, lid van den gemeenteraadJhr. J. R. F. H. Von Schmidt auf Altenstadt; L. J. W. Van Rouveroy, gepensioneerd majoor van het O.-I. leger; L. E. Üyttenhooven, controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen; Jhr. J. W. D. Roëll, P. F. W. Mouton, architect; Mr. J. D. Veegens, procureur; Mr. A. Kerdijk, schoolopziener; M. D. graaf Van Limburg Stirum, oud-rninister van oorlog, allen in Den Iiaag; Mr. B. H. Pekelharing, hoogleeraar aan de polytech nische school te Delft; John E. Knight, kolonel en commandant van het reg. schutterij te Rotter dam; Dr. Schubart, president der vereeniging ter bevordering van kennis aangaande de landsverde diging te UtrechtHerman Hoyer, handelaar, firma v. d. Linden en Hoyer, te Dordrecht, en Jhr. F. G. E. Merkes van Gendt, lid der prov. stalen van Zuid-Holland, te Gorcum. Z. M. heeft benoemd tol plaatsvervangend kantonrechter te Leiden, Mr. C. H. P. Klaver- wijden, procureur aldaar; den kapilein J. G. F. Wollweber, plaatsehjk-adjudant te Leiden, op nonactiviteit gesteld. De minister van financiën maakt hekend, dat van Maandag 18 Oct. af ten kantore van den agent van liet ministerie van financiën, in de Spinhuissteeg te Amsterdam, zullen worden afge geven nieuwe bladen coupons voor tien halfjaren rente der schuldbekentenissen ten laste van liet voormalig Amortisatie-syndicaat, rentende 3' ten honderd in het jaar. Die afgifte zal geschieden tegen intrekking van de vroeger uitgereikte be wijzen tot het bekomen van nieuwe coupons na 1 Oct. e. k., welke bewijzen aan voormeld kantoor moeten worden ingeleverd vergezeld van behoorlijk ingevulde en onderteekende nommerlijsten, waarvan aldaar formulieren verkrijgbaar zullen zijn. Maandag te 5 uren had de ontvangst plaats der leden van het letterkundig congres te Maas tricht met een toespraak van den heer Franquinet. Na plechtigen optocht naar het stadhuis, werd de verwelkomings-toespraak gehouden door den bur gemeester, die beantwoord werd door de heeren Heremans, Delcroix en De Jonge. Te zeven uren was er muziek in 't Park. Maandag overleed te Utrecht na een korte ongesteldheid de oud-lioogleeraar Dr. R. v. Rees. De overledene was lid van de Koninklijke en van de Brusselsche Academie van Wetenschappen. Naar men verneemt bestaal bij de regee ring het plan, aan 's rijks hoogere burgerscholen of andere openbare inrichtingen van onderwijs een cursus te openen voor landbouw en aanver wante vakken. Dit onderwijs zal kosteloos worden gegeven en hoofdzakelijk bestemd zijn voor hoofd en hulponderwijzers, om hen in staat te stellen later aan de openbare lagere scholen dit vak te doceeren. Te Amsterdam zal onmiddellijk na afloop der kermis een begin gemaakt worden met het leggen der fundeeringen van het standbeeld van Thorbecke. Dit werk is opgedragen aan de heeren Staal en Haalmeyer. Het voetstuk, met drie tre den, wordt van granietsteen vervaardigd door den heer J. Rinse Jr., firma C. Sigault. Een ijzeren hek wordt om het voetstuk gemaakt, dat met de ruimte tot het hek, 36 vierkante meier zal beslaan. Het beeld wordt geplaatst met het gelaat naar de Heerengracht gekeerd. Rembrandt blijft voorloopig staan tot zyn verhuizing hetzij naar het midden der Botermarkt hetzij voor hel nieuwe Rijksmu seum van schilderijen aan de Stadhouderskade. Zoodra fundeering en voetstuk van het beeld van Thorbecke gereed zijn, waarschijnlijk in November, volgt de plechtige onthulling. De opening van den cursus van de tooneel- school, opgericht door het Nederl. Tooneelverhond, is op 6 September bepaald. Uit Eindhoven meldt men Maandag arri veerden hier 700 vluchtende soldaten, die aan de groote manoeuvres deelnemen en Ie Leende van hun leger waren afgesneden. Hun uitzicht droeg hoegenaamd geen spoor van vermoeienis, ofschoon zij dien dag een flinken marsch hadden gemaakt. Dat trouwens het afgekoelde weer daartoe veel bijdraagt, behoeft niet gezegd te worden. Het ge vecht te Leende moet zeer belangwekkend zijn geweest. In tegenstelling met andere jaarlijksche oefeningen, waarbij de soldaten gewoonlijk reeds da gen vooruit met de te volgen bewegingen bekend werden gemaakt, wordt nu alles geheel aan het overleg van de bevelvoerende generaals overgelaten. Dehuizen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1