LEIDBCH DAGBLAD; N°. 4763. A0. 1875. Dinsdag 24 Augustus. PRIJS DEZER COURAJiT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTEJiTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Grdótfcre letters 'naar plaatsruimte. B K R M C: T- Met 1 September a. s. begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich alsdan op deze courant abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers tot dien datum gratis. Verslag der zittingen van de algemeene vergadering van het Sterrenkundig Ge nootschap gebonden te Lelden 1316 Augustus. Medegedeeld door den Secretarie van het GenooUchap.) Het Sterrenkundig Genootschap, in 1863 te Heidelberg opgericht, hield dit jaar zijne zevende tweejaarlijksche bijeenkomst, en wel, overeenkom stig zijn internationaal karakter, te Leiden in Nederland. Het bestuur van het Genootschap had voor de algemeene vergaderingen de dagen van 1316 Augustus vastgesteld. De eerste zitting werd Vrijdag den 13den Augustus te 11 uren door den president van het Genootschap, den heer Otto Struve (Pulkowa) geopend, in de groote zaal van het observatorium te Leiden. In deze ver gadering waren tegenwoordig de volgende 25 leden van het Genootschap Struve (Pulkowa), Auerbach (Leipzig), Bruhns (Leipzig), Scheibner (Leipzig), Winnecke(Straatsburg), H. G. v. d. SandeBakhuyzen (Leiden), E. F. v. d. Sande Bakhuyzen (Leiden), En- gelmann (Leipzig), Gyldén (Stockholm), Repsold (Hamburg), Zöllner (Leipzig), Valentiner (Leiden), v. d. Willigen (Haarlem), Tietjen (Berlijn), Seeliger (Bonn), Bruns (Dorpat), Kortazzi (Nicolajew), Hart- wig (Straatsburg), Förster (Berlijn), Fearnley (Chris- tiania), Palisa (Pola), Kaiser (Leiden), Bosscha ('s-Gravenhage,) Schlegel (Leiden), Block (Odessa)- Dadelijk na de opening nam de voorzitter van het college van curatoren der hoogeschool, Jhr. Mr. Gevers van Endegeest, het woord, om de vreemde astronomen welkom te heeten. Spreker verklaarde, dat de stad en de hoogeschool er trotsch op waren, dat Leiden als eerste plaats van samen komst buiten Duitschland was gekozen, welke keuze hij meende te moeten beschouwen als een bewijs van erkenning door het Genootschap, van de groote verdiensten van den sterrenkundige Kaiser (over leden in 1872), wiens pogingen gevoerd hadden tot de oprichting van dit schoone observatorium. De heer Struve dankte de stad en de hooge school te Leiden voor de aangename wijze waarop het gezelschap ontvangen was, en gaf toen een overzicht van den toestand van het personeel des Genootschaps, met korte woorden de schitterende verdiensten herinnerende van eenige leden, die in de laatste twee jaren overleden waren (Argelander, Hoek, Madler, Winlock, d'Arrest). Te Hamburg, waar in 1873 de laatste bijeenkomst gehouden werd, telde het genootschap 231 leden. Sedert waren 11 leden overleden, en hadden 13 anderen zich terug getrokken; daarentegen waren in die twee jaren 28 nieuwe leden toegetreden, zoodat het geheele aantal thans 235 bedraagt. Na deze mededeeling deed de penningmeester, de heer Auerbach (Leipzig), verantwoording van het financieel beheer, en van den toestand der kas, welke sedert de laatste bijeenkomst belangrijk vooruit gegaan is. Hierop volgden een rapport van den secretaris Prof. Winnecke (Straatsburg), over de laatst door het Genootschap uitgegeven werken (een geschrift van Prof. Spörer over waarnemingen derzonnevlekken en Deel vm, n°. 3 en 4, Deel ix, V. 14, Deel x n". 13 van het periodiek geschrift van het Genootschap getiteld: Vierteljahrschrifl) en een van den bibliothecaris Prof. Scheibner (Leipzig), waaruit bleek dat op dit oogenblik de bibliotheek reeds meer dan 1Ó00 nummers bevat. De heer Scheibner vestigde vooral de aandacht op het kost bare geschenk door het Genootschap ontvangen van mevrouw de weduwe Hansen, bestaande in de vol ledige verzameling handschriften van haar over leden echtgenoot, waaronder zich waarschijnlijk vele onuitgegeven navorschingen van den grooten astronoom zullen bevinden. Na deze meer huishoudelijke opgaven bracht het bestuurslid Bruhns (Leipzig) verslag uit over de werkzaamheden omtrent de berekening van kometen- banen, op uitnoodiging van hot Genootschap door vele leden ondernomen en uitgevoerd. Onder deze werden in de eersle plaats genoemd de belangrijke onderzoekingen van den heer Von Asten omtrent de komeet van Encke, en de tegenstand biedende middenstof, waarover het lid Gyldén (Stockholm) nog eenige nadere inlichtingen gaf. Vervolgens gaf de heer Bruhns een overzicht van het be werken der tafels van Jupiter gebaseerd op de theoretische onderzoekingen van Hansen, welk ver slag het lid Scheibner aanvulde door een korte uiteenzetting van het karakter dezer onderzoekin gen in den toestand waarin zij waren bij Hansen's dood, terwijl h(j een nagelaten geschrift van Hansen, hierop betrekking hebbende, ter inzage aanbood. Na eene korte pauze opende Prof. Bruhns de rij der wetenschappelijke voor drachten met eene mededeeling omtrent een toestel dienende tot eene graphische oplossing der vergelijking van Kepler, welk toestel in staal steil om gemakkelijk uit de bekende middelbare ano malie eene benaderde waarde der excentrische anomalie te vinden. Dezelfde spreker gaf daarna eene verklaring van een nieuwen photometer, dien hij deed vervaardigen. Deze mededeeling lokte een omstandig verslag uit van prof. Zöllner (Leipzig) over den photometer door hem uitgevonden, die reeds veel gebruikt wordt o. a. onlangs door den heer Lin- demann (Pulkowa) en verder door den heer Konono- witch (Odessa),welke laatste te Leipzig onder toezicht van den lieer Zöllner pholometnsche bepalingen volbracht gedurende de laatste oppusitie van de planeet Mars. Bij deze gelegenheid gat de heer Zöllner nog een overzicht van de verbeteringen die hij aan zijn toestel voornemens was aan te brengen, en liet een model van een kleinen photometer zien, die even goed met een zeer grooten, als met een zeer kleinen kijker gebruikt kan worden. Na eene belangrijke discussie lusschen de lieeren Bruhns, Winnecke en Zöllner naar aanleiding der voorgaande mededeelingen, bood Prof. v. d. Sande Bakhuyzen, opvolger vail Kaiser in het bestuur der Sterrenwacht te Leiden, ter inzage aan de handschriften van Huyghens, verrijkt met vele teekeningen (vooral belangrijk door de afbeel dingen van de planeet Saturnus) en de onuitge geven handschriften van Schroeter over de pla neet Mars (aréographische fragmenten), onlangs door de Sterrenwacht aangekocht. Aan het einde der zitting kondigde de heer Engelmann (Leipzig) de uitgave aan van de ge schriften van Bessel in drie deelen, tot welke uit gave hij besloten was om de studie dier belang rijke werken gemakkelijk te maken, terwijl ze nu verspreid zijn in een groot aantal periodieke bladen enz. Het eerste deel zal in October van dit jaar verschijnen, de beide anderen in den loop van den volgenden zomer. Wordt vervolgd LEIDEN, 23 Augustus. Bij de heden gehoUdeh openbare verkoopirig van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen 27, 5.40 en (2.70 en de laagste (27.00, (5.20 en (2.60. Voor de gecombineerde manoeuvre in het vuur, die door het ongunstig weer Vrijdag niet heeft plaats gehad, is lieden morgen te halfacht een gedeelte van het garnizoen uitgerukt om Val kenburg te bezetten en te verdedigen. Een ander gedeelte rukte een uur later uit om het eerste aan te vallen en zoo mogelijk op Katwijk terug te werpen. Deze laatste troepenmacht ageerde tegen den veron derstelden vijand zoowel op den rechter als op den linker Rijnoever. Oefening stéeds hoofddoel zijnde, werd er volgens de regels van de krijgs kunst aangevallen en verdedigd en, daar de be zetting van Valkenburg te zwak was krachtdadig weerstand te bieden, trok zij op Katwijk terug. Hiermede eindigde de oefening en de troepen keerden te ruim 12 uren in het garnizoen terug. Te rekenen van den 25sten dezer zal eene nieuwe rechtstreeksche verzending van brieven malen naar Engeland plaats hebben door middel der stoomschepen tusschen Vlissingen en Sheer- ness, van de stoomvaartmaatschappij „Zeeland", welke dagelijks, met uitzondering van den Zon dag, te 10.45 's avonds uit Vlissingen vertrekken en in verbinding staan met een spoortrein, die te 8.45 's morgens in Londen aankomt. De corres pondentie voor Engeland, bestemd om in de be doelde brievenmaal te worden begrepen, wordt o. a. uit Amsterdam te 4.50, uit Den Haag te 5 en uit Rotterdam ten 6.15 's avonds verzonden. Het telegraafkantoor der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen op haar station aan de haven van Vlissingen is voor het algemeen verkeer opengesteld en, behalve met de aanneming van berichten, ook belast met de ont vangst en bestelling van particuliere telegrammen, geadresseerd aan het personeel van het haven station en der Sheerness-stoombooten en aan de vertrekkende en aankomende reizigers, onverschil lig of die tijdingen langs de rijkstelegraaflijnen of langs die van den spoorwegtelegraaf te Vlissingen aankomen. Het bedoelde telegraafkantoor is dage lijks open, van een half uur vóór het vertrek van den eersten tot na de aankomst van den laatsten trein. Den 19den dezer is te Bern door de wederzijdsche gevolmachtigden een handeistrac- taat tusschen Nederland en Zwitserland geteekend. De adelborst 1ste kl. H. J. E. Van Gogh, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië en van daar in Nederland teruggekeerd, is op nonact. gesteld. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Leeuwarden, slandpl. Vrouwe-Parochie, gem. het Bildt, D. Hussem, cand.-notaris te Rau- werd, secr. en ontv. der gem. Rauwerderhem; tot notaris binnen het arrond. Sneek, standpl. Witmarsum, gem. Wonseradeel, E. J. Offerhaus, cand.-notaris, wonende in de Schans onder Hui- zumtot commissaris van polilie en commissaris van rijkspolitie te Vlaardingen A. Doyer, thans comm. van pol. te Tiel; tot comm. van pol. te Tiel J. J. Hardenberg, inspect, van pol. in Den Haag; met ingang van 1 Sept. tot kanlonr. te Zierikzee Mr. J. H. L. Van Buren, thans kantonr. te Tholen; aan Jhr. Mr. H. J. Van der Hein), minister van financiën, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder grootkruis der orde van O. L. V. O. van Villa Vigosa.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1