Maandag 23 Aug., en toegankelijk zal zijn op werkdagen van 10 uren des voor- tot 4 uren des namiddags, en des Zondags van 12'/a tot 4 uren des namiddags. Multapatior heeft dezer dagen een vergade ring met dames belegd, ten einde over zijne plannen ook met haar te spreken. De uitslag is geweest, dat er een vrouwenafdeeling van Multapatiors bond tot stand gekomen is, die voornamelijk ten doel zal hebben de matigheid in het gezin in toepassing te brengen, huiselijke opvoeding te bevorderen enz. Zoowel gehuwde als ongehuwde vrouwen kunnen tot dat bond toetreden. Bij de publieke aanbesteding van het vierde perceel aardebaan en kunstwerken der sectie Goch-Wesel van den NoordbrabantschDuitschen spoorweg, is door de firma Straatman en Schmitz te Linne en Roermond, aannemers der drie vorige perceelen, ingeschreven voor de som van 159,300. De begrooting bedroeg 150,000. Openbare vergadering van den raad van state, afd. voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 25 dezer, des voormiddags te elf uren. Bjj de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot bekrachtiging van den kosteloozen afstand aan Rotterdam van den door den Staat omlegden Diergaardesingel en Wetering aldaar. Volgens een bericht van den Ned. consul op Mauritius van het begin der vorige maand, waren de uitzichten op den aanstaanden suiker- oogst, ten gevolge der sedert twee maanden ge vallen regens, veel verbeterd, en werd de opbrengst daarvan op 95,000 a 100,000 tonnen geraamd. De divisie onder bevel van den kapitein- Ier-zee J. Van Gogh is den 19den dezer van Funchal (Madeira) naar Lissabon vertrokken. Gemengd Nieuws. Den 3den Aug. is door H. J. N. R. te Aarlanderveen per post verzonden een brief voor mej. C. R. te 's-Hertogenbosch, inhoudende een bankbiljet van ƒ100 G G 4471, welke niet aan zijn adres is aangekomen. De justitie te Rotterdam heeft de aandacht gevestigd op een persoon, groot en forsch van gestalte, die verdacht wordt van diefstal onder bezwarende omstandigheden in den vroegen mor gen van 17 dezer onder Waddinxveen gepleegd. Woensdag-namiddag viel te Rotter- dam een knaapje bij de Groote Markt in het water en zonk onmiddellijk. Een heer had den moed hem na te springen en onder hel verwulf van de Markt hem te zoeken, maar tevergeefs. Een bootje heeft den dapperen redder opgehaald, doch hij wilde zijne pogingen om den knaap te redden niet opgeven, en is in het bootje gebleven tot de drenkeling gevonden was, hetgeen helaas te laat gelukte: de knaap was reeds een lijk. De edelmoedige man is dezelfde, die eenige weken geleden zich in den Singel te water had begeven om een jongen te redden. Te Zaandam is Donderdag eene vrouw van 56 jaar op jammerlijke wijze verdronken, terwijl een kind van 2 jaar, al spelende in het water gevallen, levenloos werd opgehaald. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Maas tricht: De vier bataljons van het 2de regiment infanterie, die Dinsdag-ochtend tusschen halfzes en 7 uren onze stad verlieten tot het bijwonen der oefeningen in de Peel, troffen een smoorheeten dag bij het aanvangen hunner militaire manoeu vres. Reeds in den loop van denzelfden dag kwamen er droevige en verontrustende geruchten in de stad omtrent het vertrokken garnizoen en werd er gewag gemaakt van verscheiden soldaten, die bezweken en bij den weg neergevallen zouden zijn. Naar ons voor stellig wordt gemeld, is één milicien na het gebruik van een glas melk, nabij het dorp Beek, plotseling bezweken, en is een onderofficier, die onderweg eene bloedspuwing heeft gekregen, in het garnizoens-hospilaal alhier opgenomen. Verder loopen er geruchten omtrent 2 manschappen van het 4de bataljon, die insge lijks nabij Schinnen zouden bezweken zijn. Zóóveel is zeker, dat hedennamiddag alhier per spoor circa 100 man van de onderweg achtergebleven i militairen terug werden gebracht, onder welke eenigen, die per wagen moesten vervoerd worden, j Ofschoon wel hoofdzakelijk de groote hitte de oorzaak zal zijn van deze ongelukken, heeft daar toe stellig ook bijgedragen, dat den dag vóór den afmarsch 6 dagen traktement werd uitbetaald, welk geld door een gedeelte der manschappen dienzelfden avond en nacht aan bier en jenever werd opgemaakt; zoodat zij zonder voldoende nachtrust genoten te hebben en halfdronken op marsch gingen. Woensdag werd te Scha gen een vol k's- feest gehouden. Des voormiddags te 10 uren namen de festiviteiten een aanvang met het houden van een gecostumeerden optocht, voorstellende de intrede van heer Willem, bastaard van Beieren, in Scha- gen, die in 1427 door Filips van Bourgondië tot heer van Schagen benoemd, omstreeks 1440 het door hem gebouwde en gedeeltelijk nog aanwe zige kasteel met zijn gezin en gevolg kwam be trekken. Te "1 uur na den middag was er hard draverij met paarden, die, daar de verschillende mededingers elkander hardnekkig de zege be twistten, een geruimen tijd aanhield. Het feest werd des avonds te halflien besloten met vuurwerk. De secretaris van de gemeente Maisy, in het Fransche kanton Chltillon-sur-Seine, heeft zich in den klokketoren der kerk opgehangen, na eerst de zonderlinge voorzorg genomen te hebben, zelf zijn dood in het register van den burgerlijken stand in te schrijven. Zelfs het uur had hij nauw keurig vermeld in de volgende bewoordingen „Overleden tusschen één uur en halftwee in den morgen." Voor een paar weken arriveerde te Winterswijk iemand uit Noord-Amerika, over gekomen om zijne familie en geboorteplaats Oeding, een Pruisisch plaatsje op l'/3 uur afstand van Winterswijk, op te zoeken. Nauwelijks was hij te Oeding aangekomen of hij werd door de politie in verzekerde bewaring genomen en naar de Pruisische garnizoensplaats Wezel overgebracht om daar, naar men dacht, in dienst te worden inge lijfd en daarna te worden gestraft, om reden hij voor ruim 7 jaren, even voordat hij in de termen van dienstplichtigheid viel, zich metterwoon in Amerika was gaan vestigen. Eenige dagen na zijne arrestatie echter is hij weer op vrije voeten gesteld, en zal nu de reis naar Amerika, waar zijn vrouw en kinderen zijn gebleven, weer on dernemen. Een treurig ongeval had, zooals reeds kortehjk per telegraaf werd gemeld, Woensdag avond op de Solent plaats, de zeeëngte, die 't eiland Wight van den vasten wal scheidt. Terwijl 't ko ninklijk stoomjacht Albertamet de Koningin en haar gevolg aan boord, van Ryde naar Gosport overstak (H. M. ging de reis aanvaarden naar Balmoral), kwam 't in aanvaring met 't pleizier- jacht Mistletoe, een zeilscheepje, toebehoorende aan den heer Hayward uit Manchester, dat onmid dellijk zonk. Ondanks de moedige pogingen van de bemanning der Alberta tot redding der op varenden, vonden drie van deze laatsten in 't water den dood: de schipper, de stuurman en een dame uit Ryde. De heer Hayward werd met veel moeite gered. De Koningin, naar zich denken laat, was zeer ontsteld, maar deed nochtans haar best om de zuster der verdronken dame te troosten, en toonde de levendigste belangstelling in 't lot der nagelaten betrekkingen van de slachtoffers, 't Onge luk schijnt hierdoor veroorzaakt te zijn, dat de Alberta als stoomschip, naar den regel, voor 't zeilscheepje wilde uitwijken, en de stuurman van de Mistletoe, uit eerbied voor de koninklijke vlag, eveneens 't roer wendde. Zóó kwam het tot een aanvaring. Een jonkman uit Weert kreeg Zondag in den namiddag te Stamproy rnet eenige jonge lieden twist, zonder daartoe van zijn kant aan leiding te hebben gegeven. De twist bleef toen bij woordenwisseling. Maar toen hij zich huiswaarts begaf, werd hij door drie achtervolgd en een hun ner bracht hem met een hout zulk een slag op hoofd toe, dat hij spoedig daarna overleed. De justitie stelde een onderzoek in, waarna een der drie is aangehouden en in verzekerde bewa ring naar het huis van arrest te Roermond overgebracht. Barbaarsch isdikwijlsdebehandeling die de equipage aan boord van de Amerikaansche schepen van de gezagvoerders en hunne officieren hebben te verduren. Dat bleek weer dezer dagen aan boord van een te Nieuwediep binnengekomen Amerikaansche bark. Een paar matrozen werden met groote ijzeren confijtnagels geslagen, zoodat het bloed hun langs het hoofd liep en zij luide smartkreten lieten hooren. Hunne pogingen, om in de haven te springen, werden met ruw geweld gekeerd, en eenige sloeperlieden, die met een vlet langs zij wilden komen, met een pistool bedreigd. De verontwaardiging der talrijke toeschouwers was zeer groot en gaf zich lucht, toen de gezagvoer der eenige oogenblikken daarna aan den wal kwam". Gelukkig voor hem dat hij zich spoedig uit de voeten maakte. Te Par ij s zal een ondernemend man een tentoonstelling van uithangborden houden. H echtzaken, Het prov. gerechtshof in Z.-H. behandelde gis teren het strafproces tegen W. d. V., vroeger winkelier, rnelkverkooper en landbouwer te Haar lemmermeer, later te Kralingen verblijf houdende. Op eigen aangifte verklaarde de arr.-rechtb. te Haarlem hem den 20sten April j 1. in staat van faillissement, waarbij het bleek dal zijne schulden omstreeks ƒ6000 bedroegen, terwijl bij de inven tarisatie slechts voor eene waarde van bijna 2000 werd aangetroffen. Hoezeer de gefailleerde den curator verklaarde behalve een zilveren knip niets meer te bezitten, kwam na eenigen tijd aan het licht dat W. d. V. van Haarlemmermeer naar Kralingen had doen vervoeren en aldaar ter be waring gegeven een groot aantal koopmanschappen, enz. die tot zijn boedel behoorden, ter waarde van 309.25. Ook had hij verzwegen het bezit van eenige gouden en zilveren voorwerpen, die hij voor 35 met het recht van wederinkoop te Leiden had van de hand gedaan. Deze feiten kwamen ter kennis van de justitie tijdens de hierbij betrokken persoon reeds in hechtenis was, onder verdenking zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een vospaard uit eene weide nabij Kra lingen, dat volgens verklaring van getuigen door den besch. te Gouda zou verkocht zijn voor 75. In deze zaak werden 17 getuigen gehoord, die het boven medegedeelde nader onder eede bevestigden. Hoewel niet recht voor de waarheid uitkomende, bekende de besch., dat hij, ziende dat zijne zaken achteruitgingen, zich had doen failliet verklaren, nadat hij de massa goederen, bijna eeh ge- heelen inboedel ten processe aanwezig, van Haarlemmermeer naar Kralingen had verzonden en ze ter bewaring gegeven bij zekeren S., bij wien hij als kostganger zijn intrek had genomen met de bedoeling die goederen aan zijn inboedel te onttrekken. Ten aanzien van den diefstal van het paard ontkende besch. alle schuld. Hij trachtte den rechter te doen gelooven, dat hij in den nacht toen het paard zou ontvreemd zijn, niet in Kra lingen maar in den Haarlemmermeer was. Na het getuigenverhoor werd de besch. door den waarnemenden president, voornamelijk ten aanzien van den paardendiefstal, langdurig ondervraagd, daarbij vooral wijzende op de met de waarheid strijdige opgave van besch., die het bezit van 't bij hem bevonden geld trachtte goed te maken met mede te deelen, dat hij onder Kralingen, nabij zijn tijdelijk verblijf, een bankbiljet van 6<> had gevonden. Besch. bleef echter bij zijne opgave en ontkende volstandig alle schuld aan den diefstal. Hierna erlangde het O. M., dat door den adv.-gen. Mr. Gregory werd waargenomen, het woord. Hij lichtte zijn requisitoir toe en zette de bezwaren uiteen die tegen den besch. waren gerezen. Nie mand anders dan d. V. had den diefstal van het paard gepleegd. Hij was in het bezit bevonden van het gestolene zonder het te kunnen recht vaardigen. Het voorgegeven alibi van besch. viel in 't water na de verklaringen der get. te hebben gehoord, en het eischen van het geld noemde adv.- gen. een absurditeit. Op grond van een en ander zoo wel de schuld ten aanzien van de bedrieglijke bank breuk, waaromtrent eene bekentenis was afgelegd, als die van diefstal van vee uit de weide vol doende bewezen achtende, eischte adv.-gen. de veroordeeling van besch. tot tuchthuisstraf van minstens 5 en hoogstens 15 jaren. De verdedi ger, Mr. Van Royen, drukte den wensch uit, dat het hof, met het oog op de weifelende houding der getuigen betreffende den diefstal van het paard,

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2