LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4762. A0. 1875. Maandag 23 Augustus. PRIJS DEZER COURAJST: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke JSommersn 0*0^. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»-: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0,17^. Grootere letters naar plaatsruimte. BEHIGSflT. Met 1 September a. s. begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich alsdan op deze courant abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers tot dien daturn.gratis. S T A D S - B E R I G H T E N. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier is ter haod gesteld het op den 20sten dezer maand invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht van wi]k V, dienst 1875/6; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courantjafge- kondigd. De Burgemeester voornoemd, STOFFELS, Weth. 1. B. Leiden, 21 Augustus 1875. LEIDEN, 21 Augustas. Hedenmiddag had in de Stadszaal. de opening plaats der tweede tentoonstelling van bloemen en planten door den werkenden stand gekweekt. De heer A. M. L. Rümke, voorzitter der Com missie voor de Volksvoorlezingen, van wie de tentoon stelling uitgaat, wees daarbij in een kort woord op het doel van dergelijke tentoonstellingen en de ge volgen die zij hebben kunnen, als het toenemen van huiselijkheid en het aankweeken van orde. Deze ten toonstelling is niet alleen om de zinnen te streelen ze is voornamelijk uit een zedelijk oogpunt in 't leven geroepen. Hij wees ook op de moeielijke taak van de Commissie, die zich welwillend met de beoordeeling had belastte midden van zooveel schoone bloemen, moest zij de schoonste kiezen hij betuigde haar daarvoor zijn hartelijken dank. De bloemen van bloemkweekers hadden eene afzonderlijke beoordeeling ondergaan; de Com missie toch mocht hunne inzendingen niet gelijk slellen aan die van hen, die het aankweeken van planten niet tot hun vak hebben gemaakt, maar het slechts uit liefhebberij doen. Met den wensch dat de dagen der tentoonstelling voor de Commissie recht aangenaam mochten zijn en de mededeeling dat de prijsuitdeehng Maandag-avond door den eerevoorzitter, den wethouder Stoffels, zou plaats hebben, verklaarde hij de tentoonstel ling voor geopend, die reeds heden door vele ge- noodigden en belangstellenden werd bezocht en door de stafmuziek van liet 4de reg. inf. opge luisterd. Aan de volgende inzenders van door de Com missie in Mei afgegeven jonge planten werden bekroningen toegekend late prijaj: P. J. ChriBtiaaoae, L. De Groot, J. Hemerik, J. Vao der Aleer, D. Mater, F. W. Lauta vao Eysma, J. Oostveen. 2de prga: G. Bolt, H. Boiteodijk, J. Bonnet, N. Dok, L. C. Van Dooren, S. Kershof, D. Klinkenberg, Tb. Laterveer, J. Nieowenborg, J. Olivier, P. Oodabooro, J. Vao Wijk, A. Wagemaos, J. Veratraten. 3de prijs: L. Aalbertsberg, J. A. Beozemaker, J. Bouman, J. Borneville, P. Bey, L. Blanken, J. Chandron, P. Dingjan, P. W. Doove, H. J. Drinhuyzen, F. T. Doove, W. H. Dee, J. Devilee, L. Van Es, J. C. Pontyo, J. M. Van Gelder, J. Da Groot, J. It. De Hen, A. H. Keller, G. Loozen, H. D. Mieremet, Vrouw H. Maas, H. B. Van Niehoff, A. Van Oosten Sr., J- De Ridder, J. Slegtenhorat, F. Sollie, H. Selier, J. Schrijver, H. Tennissen, L. Uytenbosch, V. Volkert, M. J. E. Do Vrind, J. W. Van Wijk, P. J. Brosi, D. Greeviok, J. G. Mathui, A. Peltenborg, J. Wiggers. Van de inzenders van oudere planten, die reeds langer in hun bezit waren, ontvingen de volgenden bestuursprijzen L. Clavan, I. Slegtenhorst, F. W. Lauta v. Eysma, P. F. Bourgeois, D. Smit, J. Krieat, J. Van der Meer, G. Bolt, H. Selier, M. Rodbard, ff! Van Polanen, H. Atarks, M. Brnmans, P. Hoopen, G. Zijlstra, M. Dupé, I. H. Wijtenbnrg, D. J. P. Molles, A. v. d. Brander, A. Vermey, F. Sollie, J. A. Sleive, J. J. C. v. d. Meer, P. Groen in 't Wond, F. Hemerik en J. P. Gcrtenaar. De jury voor de groote internationale tuin bouwtentoonstelling te Keulen is voor Nederland samengesteld nit de heeren C. A. A. Dudok de Wit en J. B. Groenewegen, van Amsterdam; J. H. Krelage, van Haarlem; A. Van Lennep, van Heemstede; C. G. Overeynder, van Boskoop; J. W. Willink Wzn., van Amsterdam, en H. Witte, van Leiden. De raad van bestuur der rijksinstelling van onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde alhier maakt in de Staatsct. bekend, dat voor de inschrijving der studenten voor den cursus van 18751876 zal gevaceerd worden 7 September e. k. des namiddags te twee uren in 't gebouw der instelling. De Leidsche processie naar Kevelaar vertrekt van hier Maandag 23 Aug. met een expres-ti-ein 's morgens om 6.10 in aansluiting van trein n". 1, om 6.45 van Den Haag naar Rotterdam, en keert den 25sten Aug. hiër terug. Omtrent wat ver leden jaar is gezegd van een verbod der Duitsche regeering, leest men in de Maasbode het volgende „De processiën, welke na 1850 zijn ingesteld, mogen niet dan na vooraf bekomen verlof der Pruisische regeering naar Kevelaar trekken, welk verlof echter in den regel niet zal verleend worden. De van ouds bestaande processiën, d. w. z. die reeds vóór het jaar 1850 getrokken hebben, moeten, wanneer zij uit Nederland komen, vooraf van den burgemeester der eerste Prui sische gemeente, waar zij aankomen, een getuig schrift aangevraagd en ontvangen hebben, dat die processie van oudsher, d. i. reeds vóór 1850, bestaat. Met dit bewijs kunnen de pelgrims gerust en ongehinderd naar Kevelaar trekken en be hoeven zij zelfs geene verdere aanmelding bij de overige burgemeesters, wier gemeente de processie aandoet. De eerw. heeren geestelijken, die de processie vergezellen en bij de aanvraag van het getuigschrift zijn opgegeven, worden daar als ge leiders der processie vermeld, en mogen dienten gevolge ook te Kevelaar alle geestelijke functién uitoefenen. De processiën uit Nederland, die per spoorweg tol Kevelaar reizen, kunnen dit getuig schrift bij den.burgemeester te Kevelaar aanvragen." De Leidsche processie rnoel dus wel tot die „van ouds bestaande" behooren, en zal daarom Kevelaar mogen bezoeken. Gedurende deze week zjjn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6275 vol wassen personen en van 1519 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhyn- zigt zijn gedurende deze week 2016 baden genomen. Gisteren vierde de Koninklijke Nederlandsche fabriek van gouden en zilveren werken van de heeren J. M. Van Kempen en Zonen te Voorscholen haar veertigjarig bestaan. Het geheele personeel, onge veer 150 man tellende, werd des morgens door de heeren Van Kempen in de gelegenheid gesteld den schoonen Haarlemmerhout te bezoeken en des namiddags feestelijk onthaald. Bij den aanvang werd den heer Van Kempen namens het geheele personeel een fraai souvenir aangeboden, bestaande in eene kunst-étagère, die door den heer Van Dokkum ontworpen en door den heer Menger te Utrecht meesterlijk was uitgevoerd. De gulle vroo- lijkheid die aan den feestdisch, op „Zomerzorg" i bij Leiden aangericht, heerschte werd verhoogd door eene gift van f 1000 van de hh. Van Kempen aan het weduwfonds dat door het personeel was opgericht, als eene waardige herinnering aan den heuglijken dag. Aan vijf meisjes, op de fabriek .werkzaam, is een gouden medaillon beloofd. Menige heildronk, aan Koning en Vaderland, op de leden der Crma, en op het personeel uitgebracht, getuigde van de goede verstandhouding en den nationalen geest, waardoor de inrichting van de heeren Van Kempen zich kenmerkt, zoodat deze schoone dag, bij allen die dit feest mede vierden, zeker lang in aange name herinnering zal blijven. Het stoomschip Hampton is Donderdag middag door den nieuwen waterweg te Rotterdam gearriveerd, met 53 decimeters diepgang; de Voorwaarts is 18 dezer te Batavia aangekomen de Prins Hendrikvan Batavia naar Nieuwediep, is 19 dezer te Aden aangekomen en heeft den zelfden dag de reis voortgezet; de Prins van Oranje, van Nieuwediep naar Batavia, is 19 dezer te Napels aangekomen en heeft denzelfden dag de reis voortgezet; de Celebes, van Batavia naar Nieuwediep, is 20 dezer van Aden vertrok ken, na aldaar steenkolen ingenomen te hebben; de Acton, naar Batavia, heeft gisteren langs den nieuwen waterweg zee gekozende Madura, van Nieuwediep naar Batavia, is gisteren Aden ge passeerd. Gisteren had te Amsterdam eene buitenge wone algemeene vergadering plaats van aandeel houders in de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij. Vertegenwoordigd waren 754 aandeelen, uitbren gende 542 stemmen. Met algemeene stemmen werden goedgekeurd de beide overeenkomsten met de regeering gestoten: 1'. ter wijziging en uitbreiding van het contract ter exploitatie van staatsspoorwegen; 2°. ter verlenging van den termijn van de concessie voor den Hollandschen Spoorweg (AmsterdamRotterdam) tot 1917. Herhaaldelijk komen ter post briefkaart- formulieren, zonder postzegelstempel, doch die dooi de afzenders van een frankeerzegel van één cent zijn voorzien, met het doel om het aan de ach terzijde geplaatste gedrukte bericht op den voet von drukwerk te verzenden. Vermits echter liet port der briefkaarten voor de binnenlandsche ver zending op 2cent is vastgesteld, en het voor de toepassing van dat port geen verschil uitmaakt of het op de briefkaart geplaatste bericht gedrukt dan wel geschreven is, kunnen er geene brief kaarten ter verzending worden toegelaten waar voor niet het volgens de wel verschuldigde port van 2'/2 cent is voldaan. Onvoldoende gefrankeerde briefkaarten, die niet vóór de verzending aan de afzenders zijn kunnen teruggegeven worden, wor den met briefport belast. De Staatscourant van 21 dezer bevat het verslag der Commissie van 1 Aug. 1874 tot 1 Aug. 1875 belast met het afnemen der genees kundige examens, volgens art. 5 der wet van 1 Juni 1265 (Stbl. n°. 59), gewijzigd hij de wet van 8 Juli 1874 (Stbl. n°. 97). Ten gevolge eener verschikking zal het drama van mej. Betsy Perk niet den 8sten maar den 7den September in den schouwburg van den heer Van Lier worden opgevoerd. In het hoofdkiesdislrict Hoogeveen is tot lid der prov. staten van Drente bij herstemming verkozen de heer G. L. De Jonge, te Meppel. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat het Nederlandsch Mu seum, gevestigd in Den Haag, op de Prinsegracht n°. 71, voor het publiek geopend zal worden op

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1