LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4760. A0. 1875. Vrijdag 20 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn Afzonderlijke Nommersn 0-02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS -BERICHTEN. De -BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier is ter hand gesteld het op den 17den dezer maand invorderbaar verklaard kohier der personeele belasting voor wjjk VI, dienst 1875/6; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. ft :En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Coorant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, STOFFELS, Weth. 1. B. Leiden, 19 Augustus 1875. LEIDEN, 19 Augustus. De brieven, naar Ned.-Indië te verzenden per stoomschip Groningenbehooren ten post kantore alhier bezorgd te zijn 21 dezer te 9l/4 •drukwerken en monsters te halfzeven 's voormiddags. Tot een manoeuvre in het vuur zal morgen- voormiddag te halfacht het garnizoen uitrukken in de richting van Valkenburg en Rijnsburg, waar bij een gedeelte van de troepenmacht aanvallend en het andere verdedigend zal optreden. Het centraal comité voor het kindergeschenk aan Z. M. den Koning heeft thans aan alle onder wijzers eene circulaire toegezonden, waarin het ■van het verrichte verslag geeft en dank betuigt voor de verleende ondersteuning. Tegelijkertijd zijn aan de daarop rechthebbende scholen lito- graphische afbeeldingen van het kindergeschenk verzonden. In eene circulaire aan de plaatselijke comités wordt medegedeeld, dat voor elk dier comités twee photographieën bestemd zijn, waarvan de eene de voorzijde en de andere de achterzijde van het geschenk voorstelt. Elk lid van een comité ontvangt daarenboven eene steendrukaf- beelding vóór de letter afgedrukt en op beter papier, dan die welke aan de scholen worden worden verzonden. De penningmeesters van het centraal comité zullen rekening afleggen van hun beheer, in eene vergadering te Amsterdam te houden, waar de plaatselijke comité's door eene commissie uit hun midden zullen vertegenwoor digd zijn. Eene bijzondere plechtigheid zal den 11 den September in de herv. kerk te Grouw plaats heb ben, de onthulling nl. in den muur der kerk van een steen met inscriptie en beeltenis tot aan denken aan den Frieschen volksdichter Dr. Eeltje Halhertsma, die aldaar is begraven. De kosten zijn op uitnoodiging van het „Selscip foar fryske tael en Scriftenkennisse" door vrijwillige bijdragen bijeengebracht. De heer J. Troelstra, lid der prov. staten, zal de gelegenheidsrede houden. De steen wordt vervaardigd door den heer Molken hoer, leeraar in het teekenen en boetseeren aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden. De gemeenteraad te Eist had den 7den Augustus besloten de gekozen raadsleden niet toe te laten, op grond dat op de kiezerslijsten per sonen waren gebracht, die het beroep, waarvoor zjj in het patent waren aangeslagen, niet uitoefenen. Ged. Staten van Gelderland hebben echter den lOden Aug. ambtshalve de toelating bevolen, om dat de gekozen raadsleden benoemd zijn volgens de kiezerslijsten, waarover reeds door de bevoegde macht uitspraak was gedaan, terwijl de indiening van een adres deswege aan de Tweede Kamer niet kon verhinderen, dat de gekozenen moeten worden toegelaten. De gemeenteraad besloot thans tegen deze beslissing in hooger beroep te komen bij den Koning, op grond dat de wettelijke ter mijnen van art. 35 der gemeentewei door Ged. Staten niet zijn in acht genomen. Wel betoogde de voorzitter dat die termijnen slechts als uiterste tijdstippen zijn voorgeschreven, doch dat Ged. Staten niet verplicht zijn die termijnen te laten verloopen, maar de meerderheid besloot tot hooger beroep en -eene Commissie werd benoemd om de gronden daarvan te formuleeren en den minister mondeling nadere inlichtingen te verschaffen, i Door mevr. de Wed. C. Van der Anker geb. Van Ee, te Driel bij Zalt-Bommel overleden, is aan de ambachtsschool te Amsterdam een legaat vermaakt van ƒ2000. In het hoofdkiesdistrict Franeker is tot lid van de prov. stalen van Friesland verkozen de heer W. A. Peereboom, notaris te Bolsward. Naar men verneemt zal de Eerste Kamer in de laatste dagen van Augustus worden bijeen geroepen. De miliciens der 1-ichting van dit jaar, die in Mei 11. bij de bereden corpsen zijn ingelijfd en daarna met onbepaald verlof huiswaarts gezonden, zullen den lsten October daarbij in weikelijken dienst worden gesteld ten einde gekleed en ge oefend te worden. De luit-ter-zee 2de kl. A. W. Vinkhuyzen, laatst behoord hebbende tot het* eskader in Oost- Indië en van daar in Nederland teruggekeerd, is op nonact. gesteld. Z. M. heeft pensioen verleend ten laste van den Staat aan den eervol ontsl. bode bij het depart, van oorlog C. Van Taanom, tot een bedrag van f 467, en aan den eervoi ontsl. bode bij genoemd depart. J. P. Minking, tot een bedrag van 300 'sjaars; vergund: den korp. der inf. in Ned.-Indië C. W. H. Schulz, het dragen van het ridderkruis 3de kl. der Stanislaus-orde, het IJzeren kruis 2de kl. en de Pruis, herinneringsmed. voor de veld tochten in 1866 en 1870/71 den soldaat-schrijver derz. krijgsmacht W. H. A. Alpers, het dragen van de Pruis, herinneringsmed. voor den veldtocht in 1870/71; den kamerbewaarder hij het depart, van koloniën G. Engelen benoemd lot broeder der orde van den Ned. Leeuw. Gemengd Nieuws. Als een bewijs hoe spoedig hier ter stede raadsbesluiten worden uitgevoerd, vermelden we dat hedenmiddag, nog vóórdat de gemeente raadszitting was afgeloopen, reeds een der nieuwe naambordjes aan de Cellebroersgracht van ge meentewege was bevestigd. Hedenmiddag te twaalf uren had te Zoeterwoude het tweejarig dochtertje van v. M. het ongeluk in een sloot te geraken. Eene vrouw, die het zag, riep om hulp, waarop zekere N. zich te water begaf en het kind redde. Dezer dagen is te Voorhout een per soon aan hondsdolheid overleden, die negen weken geleden door een vreemden hond gebeten was en op de wond geen acht geslagen had. Te Schoonhoven heeft zich, naar het U. D. meldt, Dinsdag een jongentje van 9 jaren door ophanging van het leven beroofd. Het U. D. meldt dat Dinsdag bij de groote evoluliën te Waalsdorp een grenadier door de warmte bezweken is. Het bericht omtrent het begraven van longzieke runderen onder de gemeente Kethel i9, volgens de IS. Vlaard. Ct.} onjuist. De long- zieke runderen, waarvan sprake is, waren niet door den veearts onteigend voor den staat, maar toen hem was gebleken dat het vleesch voor het gebruik ongeschikt was, ze heeft doen begraven, na ze van de huid ontdaan en er enkele stukken j vleesch van afgesneden te hebben, i Aan professor Abel, wetenschappe- I lijk adviseur bij 't Britsche oorlogs-departement, komt de eer toe van een nieuw en bijzonder doeltreffend moordtuig te hebben uitgedacht. Het is een zoogenaamde „waterbom", zijnde een bom of granaat, die, rondom de bus met de lading van kruit of schietkatoen, met water aangevuld is. Een gewone granaat splijt in den regel slechts tot drie of vier stukken uiteen, en kan dus ge middeld slechts drie of vier menschen dooden; doch de waterbom heeft de eigenschap van uiteen te spatten tot tallooze kleine scherven, en kan dus aan tallooze vijanden een eervollen dood be zorgen. Bovendien biedt zij dit voordeel, dat de wonden, door hare fragmenten veroorzaakt, bij zonder kwaadaardig en moeilijk te heelen worden geacht. Men beweert dat de oorlogen korter en zeldzamer zullen zijn, naar gelang de gebezigde wapens in hun doodelijke werking volmaakter worden. Indien dit waar is, dan heeft professor Abel aan de menschheid een werkelijke weldaad bewezen. Zij, die eventueel aan den scherven- regen van professor Abel's waterbommen moch ten blootgesteld worden, kunnen zich met die overweging troosten. R echtzaken, Naar men verneemt is de sergeant Kleian, wegens den moord op den sergeant Heiligers gepleegd, door den krijgsraad te Haarlem ver oordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf. In eene timmermanswerkplaats op de Schans te Maassluis werd den 8sten Maart jl. omstreeks halftien des avonds brand ontdekt, welke spoedig door den timmerman v. d. E. werd gebluscht en aan sommige gereedschappen eene schade van 5 had teweeggebracht. De politie was mede spoedig ter plaatse van het ongeval en de commissaris, de heer Van Gennep, onderzocht zoowel de werk plaats als een daaraan grenzend pakhuis van lom pen enz., benevens de achter genoemde perceelen gelegen bewoonde huizen. In de werkplaats van den timmerman v. d. E. bevond de commissaris in den rnuur een diepe scheur en een opening, door den gebruiker van het voddenpakhuis aange bracht en met een vod dichtgestopt. Voor de zekerheid dat door die openingen de brand zich niet zou hebben kunnen mededeelen aan de balen papier en lompen, deed de commissaris de balen van die openingen verwijderen en maakte van zijne bevinding proces-verbaal op. Reeds bij de komst van den commissaris verklaarde de tim merman dat er brand was geweest in stukken hout en stukken lompen die hij nooit gezien had en ook een half uur ie voren, toen hij zijne werk plaats in behoorlijke orde had gevonden, niet aan wezig waren. Deze opgave gaf den commissaris van politie aanleiding, zoowel in de werkplaats als in het pakhuis een groot aantal stukken hout en (in het pakhuis) een klokkenkast in beslag te nemen, van welke kast een latje in brand was gevonden. Bij onderzoek van hel pakhuis van den uitdrager M. N. v. E. werd o. a. bevonden, dat daar met een bijl hout gekloofd was en dat het luik van een der drie openingen in den zolder was verdwenen, terwijl het onderzoek door deskundigen aan het licht bracht dat de houtsoort, in dea brand en de werkplaats gevonden, overeenkwam i door den eigenaar aan een slachter verkocht, die, mei het niet verkoolde hout in het pakhuis aan.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1