en deze voegde hem toe: Ik zou je aannemen, om je een dochter van De L. te doen huwen, een huwelijk geheel buiten haar stand; dat bevor der ik niet. 't Meisje verklaarde toen den wil voor de daad te zullen houden, en bleef haar beminde getrouw. Toen het paar Zondag naar de kerk wandelde, werd het meisje door haar vader en broeder van achter aangegrepen, hetgeen aan leiding gaf, dat de politie tusschenbeide moest komen. De directrice van het gesticht te Leider dorp heeft geweigerd het meisje op te nemen. Die weigering had tot grond, dat het meisje zich al daar met hand en tand tegen de opname verzet had, waarbij zelfs eenige ruiten moeten gebro ken zijn. De politieagent 1ste kl. De B.te Utrecht, die "Woensdag door een steenworp aan 't hoofd verwond is, zal eenige dagen geen dienst kunnen doen. De dader is ontdekt en gebleken te zijn een jongen van 13 jaren oud. Donderdag-middag is te Amsterdam in de Plantage een kind van zes jaar door een kar overreden en werd zoodanig aan den hals verwond, dat het oogenblikkelijk een lijk was. De politie heeft zich de zaak aangetrokken. Gistermiddag had een man, werk zaam aan de stoomheistelling op de werken te Fijenoord, het ongeluk in aanraking te komen met het kamwiel der heimachine, waardoor zijn rechterhand werd verbrijzeld. De hand is onmid dellijk geamputeerd. Karei Jacob Mens, oud 55 jaar, knecht op de snijkamer in het Binnen-Gasthuis te Am sterdam, heeft gisteravond den huisvader van dat gesticht met messteken zoodanig in den buik verwond, dat voor het leven van den ongelukkige werd gevreesd. Hedenmorgen was de toestand echter zoodanig dat geen oogenblikkelijk gevaar is te duchten. Te Didam is Donderdag-avond de bliksem geslagen in eene groole boerenhofstede, toebehoorende aan den baron Van Voorst tot Voorst. Onmiddellijk stond het geheele gebouw in vlam, zoodat het geheel afbrandde. Van den in boedel is niets gered kunnen worden. Dezer dagen kwam de landbouwer C. Vonk G. Rz., te Goudriaan, huiswaarts keerende, met paard en wagen door Langerak, o. a. verge zeld van zijne vrouw en zijne schoonmoeder. Bij het zoogenaamde „steekhuis," schrikte het paard van een tienhoop, met dat gevolg, dat de wagen van den dijk geraakte en de schoonmoeder van Vonk eene zware verwonding in het aangezicht bekwam en hare beide armen op de hoogte der polsen gebroken werden. Zoo spoedig mogelijk werd geneeskundige hulp verleend; toch moet de oude vrouw nog geenszins buiten levensgevaar zijn. De overige personen, die op den wagen gezeten waren, zijn ongedeerd gebleven. Donderdag-nacht te 2 uren werden door den nachtwacht H. Van Koot te Elburg drie personen opgemerkt, die hij hield voor deserteurs van het koloniaal werfdepot te Harderwijk; hij begaf zich daarop terstond naar de twee politie agenten, om in vereeniging te trachten zich van hen meester te maken. Het mocht hun gelukken twee hunner, na eene hevige worsteling in den buitensingel, in verzekerde bewaring te brengen de derde is ontsnapt. Op den straatweg van Zalt-Bommel naar Bruchem had Woensdag-middag het volgend ongeluk plaats. Op een boerenwagen van A. Pip- pel uit Bruchem hadden twee vreemdelingen plaats genomen, door den eigenaar uitgenoodigd mede te rijden. Bij het passeeren van een troep militai ren schrikten de paarden en gingen op hol. Allen sprongen van den wagen en daarbij kreeg een der vreemdelingen, na tusschen den disselboom en de strengen verward geraakt te zijn, den wagen over het lichaam. De ongelukkige werd naar het gasthuis vervoerd, waar hij kort daarna overleed. Naar men later vernam, was hij een inwoner van Oudenbosch. Te N i e u w-S cheemda is Donder da g-m i d- dag het huis van Roelman in brand geraakt, dat door vier gezinnen werd bewoond. Van twee dezer waren alleen de kinderen thuis, die gelukkig gered werden. De vlammen legden het huis geheel in asch en tastten mede een belendend perceel aan. Hier j werd men het vuur meester, nadat ééne kamer vernield was. Beide perceelen waren verzekerd. In de gemeente Schijndel isdestoom- graanmolen van den heer J. A. Van der Schoot met de nabijstaande twee huizen door brand geheel in de asch gelegd. Met krachtige inspan ning gelukte het de belendende gebouwen, die reeds vuur gevat hadden, te behouden. De brand was zoo geweldig, dat men te nauwernood tijd had om de slapende kinderen te redden. De schade aan onroerende goederen alleen wordt ge schat op f 10,000. De gebouwen waren verze kerd. Donderdag-morgen heeft zekere B. hulponderwijzer aan de lagere school te B. in Gelderland, zich te 's-Hertogenbosch buiten de St.-Janspoort nabij het station doodgeschoten met een oud verroest pistool, zwaar geladen met ganzen- hagel en kleine kogeltjes, waarvan hij nog een vol zakje benevens het noodige buskruit bij zich had. In een notitieboekje heeft hij met potlood zijn naam en qualiteit bekend gemaakt. Dat boekje ontvouwde tevens de redenen waarom hij den dood gekozen heeft, want uit de verwarring van denkbeelden, die daarin voorkomt, zou moeten worden afgeleid, dat zwaarmoedigheid in zake van godsdienst de oorzaak is. Te Bergen-op-Zoom is Donderdag de bliksem ingeslagen in de Luthersche kerk en heeft een groot gedeelte van toren en daken vrij erg beschadigd. Inwendig is er eenig houtwerk ver koold. Brand is er niet bij ontstaan. Donderdag-namiddag brak boven Maastricht een onweder l«s, vergezeld van een orkaan, met zwaren hagel en stortregen, waar door in de stad en de omstreken groote schade werd aangericht. Boomen werden ontworteld, vensters uit het gespan gerukt, een stuk van het dak der koninklijke wapenfabriek werd opgelicht en neergeploft, dakpannen en leien kwamen bij menigte naar beneden. Bij de hagelsteenen waren stukken ijs ter grootte van een groot duivenei. Niet alleen dai het boomfruit overal waar de bui overtrok geheel is afgewaaid en afgeslagen, maar ook in de tuinen en op het veld zijn de gwassen verhageld en vernield. Het stadspark, waar de bui vlak over is getrokken, heeft veel geleden en de wegen zijn er versperd door zware takken en stukken van boomen. Woensdag-nacht heeft een huisschil der te Tilburg, plotseling krankzinnig geworden, zijne woning verlaten, terwijl zijne vrouw de buren te hulp was gaan roepen. Hij was verdwenen vóórdat de buren bij de hand waren. Men is den ongelukkige nog niet op het spoor gekomen. Uit Hasselt wordt gemeld: Donder dag-avond omstreeks zes uren heeft een hevige windhoos tusschen Glons en Bilsen vreeselijke ver woestingen aangericht. Duizenden boomen liggen tusschen Nederheim en Bilsen ontworteld of half afgebroken, waaronder zeer zware. Het geheele dak van het station Nederheim werd wel 100 el ver in een weiland geslingerd. In Tongeren is bijna geen huis onbeschadigd gebleven, van het stationsgebouw zijn al de ruiten vernield; een kolenmagazijn is uiteengeslagen, waarbij een paard den dood vond. Op twee plaatsen is brand ont staan. De laatste trein van Eindhoven heeft 2>/2 uur oponthoud gehad en moest eerst te Tongeren en later alhier stoppen, daar vele boomen van de rails moesten verwijderd worden. De telegraaf draden zijn langs den geheelen weg verbrijzeld, terwijl de gansche streek beter gelijkt op een meer dan een weiland. De aangerichte schade is zeer groot. Van de fruitboomen staan weinig meer overeind. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. Te Berlijn is de 23-jarige miss Vic- toria, die op een velocipède op een gespannen koord reed, met dit voertuig gevallen; zij kwam met de borst op den grond terecht en was na verloop van eenige oogenblikken een lijk. Het Italiaanseh brikschip Felicia dezer dagen van Santos te Rotterdam aangeko men met eene lading koffie, heeft gedurende de reis den kapitein en het grootste gedeelte der equipage aan de gele koorts verloren. Den 12den Juni was de stuurman Antonius Trapani nog slechts overgebleven met 2 matrozen en een jon gen. Hoewel zelf ziek en uitgeput van vermoeie nis, weigerden zij het schip te verlaten, en gelukte het hun den 20sten Juli Falmouth te bereiken, waar de stuurman Engelsche matrozen aannam. Assuradeuren op de lading hebben de verdien sten van stuurman Trapani en zijne manschap pen erkend door een aanzienlijk geschenk in geld. R ech tzakeu. Ten aanzien van de voorziening in cassatie van den procureur-generaal bij het hof in Limburg in zake den notaris Hoho, die wegens valschheid is veroordeeld, vereenigde de hooge raad zich gisteren met het gevoelen van den raadsman, bij de be handeling medegedeeld. Hij vernietigde, mede overeenkomstig de conclusie van het M., het beroep van den proc.-generaal en rooieerde de zaak van de rol, voor zooveel het beroep van den tweeden requirant, den notaris, betreft. Het O. M. bij de arr.-rechtbank in Den Haag heeft gisteren bij monde van den officier van justitie Jhr. Mr. De Jonge conclusie genomen in de zaak der firma Abercrombie en C°. tegen de curators in het faillissement-Hekker en commissarissen der Witte Sociëteit. In eene uitvoerige toelichting heeft het O. M. uiteengezet, dat de beweringen van de ge daagde curators, als zou reeds in Januari 1873 koop zijn gesloten, niet bewezen zijn; dat al wat bovendien tegen de goedkeuring der conceptakte van huur en verhuur op den 23slen April 1874 is aangevoerd, niets kan afdoen om deze concept akte als volledig bewijs voor de eischende firma te doen gelden. De notarieele akte van 22 Augus tus 1874 leverde volgens het O. M. geen enkelen grond op om simulatie te veronderstellen. In simulatie toch zouden beide partijen hebben moeten toestemmen, en dit is niet geschied. Het beweren van curators zelf spreekt dit reeds tegen. De rechter behoort te oordeelen wat recht is, vooral in deze zaak, die op velen een slechten indruk schynt te hebben gemaakt. Het O. M. achtte het niet ongepast hierop te wijzen Aan dien indruk mag niet worden toegegeven. Ook een revindicatoir arrest in een faillieten boedel is geoorloofd; de eigenaar vindiceert en doet dit zooals hij dat wil. Nergens is dat beperkt. Omtrent de vordering van de eischeresse tot onderdrukken van eenige honende uitdrukkingen in een conclusie was het O. M. van oordeel, dat na die vordering curators verklaard hadden niet de bedoeling te hebben gehad om te beleedigen en dus die uitdrukkingen moeten geacht worden geen hoon te vormen in den zin der wet. Op al deze gronden strekte de conclusie dat de rechtbank, passeerende de vor dering tot onderdrukking der honende woorden, al hetgeen overigens door de firma Abercrombie en C°. tegen den boedel van het faillissement Hekker is gevorderd zou toewijzen, met veroor deeling van de curators in al de kosten, ook die, gevallen van de zijde van de Witte Sociëteit sedert het vonnis tot sequestratie. Uitspraak Vrij dag 27 Augustus a. s. In het proces tot terugvordering van een kind, jl. Vrijdag behandeld, droeg de officier an justitie mede zijne conclusie voor, welke strekte tot toewij zing der vordering van de eischeresse en dientenge volge teruggave van het kind door Hakker. De beslissing der rechtbank hieromtrent zal over acht dagen volgen. Luigi Canale, Italiaanscli matroos, 8 April door het Hof van Zuid-Holland wegens verwonding tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld, heeft van den Koning kwijtschelding van verderen straf tijd gekregen. BUITENLAND. 5 >uitsc}ilancl. Op de unie-conferentie te Bonn sprak Döllinger gisteren over de groote veranderingen, die door het Vaticaan in de verhouding van andere Kerken' tot de Roomsche zijn in het leven geroepen. Daarop- werd discussie gevoerd over het vraagstuk \an het recht van spreken krachtens den Heiligen Geest. Op voorstel van Döllinger werd besloten door eene Commissie eene formule te doen opstellen, die in het algemeen de overtuiging der vergader den op dit stuk in woorden brengen zou. Deze Commissie bestaat uil twee oud-katholieken, twee oriëntalisten en twee Anglo-Amenkanen. Bij de verkiezing van een lid voor den rijks dag in het district Koblenz heeft de ultramon- taansche candidaat 12102, de liberale 3886

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2