LEIDSCH DAGBLAD. N\ 4756. Maandag A0. 1875. 16 Augustus. STADS - BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn L40. Afzonderlijke Nomraers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer8 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op j Donderdag den 19den Augustus, 's namiddags te twee uren. LEIDEN, 14 Augustus. De brieven, naar Ned.-Indié te verzenden per stoomschip Aclon, behooren ten postkantore alhier bezorgd te zijn den 18den dezer te half zeven 's morgens, drukwerken en monsters den 17den te acht uren 's avonds. Van goed onderrichte zijde ontvangen we de mededeeling dat de door velen reeds langs verheide tentoonstelling van bloemen en planten door den •werkman gekweekt, door de commissie der volks voorlezingen, van wie deze zaak uitgaat, aanst. Zaterdag 21 dezer in de Stadszaal zal worden geopend. Men schijnt op eene aanzienlijke inzending te kunnen rekenen, en de welwillendheid van den kolonel Loder zal, vernemen wij, de com missie in staat stellen de opening op Zater dag en de sluiting en prijsuitdeeling op den volgenden Maandag door het gunstig bekende muziekcorps onder directie van den kapelmeester Grentzius te doen opluisteren; terwijl de mildheid van een onzer stadgenooten de commissie in staat zal stellen ook op Zondag-avond voor de bezoekers der tentoonstelling eene muziekuitvoering te doen plaats hebben. Zal het voor de talrijke inzendeis en hunne huisgenooten een waar genot zijn de planten, den ganschen zomer met zooveel zorg gekweekt, daar eindelijk in volle bloemenpracht te zien prijken, en naar wij ons voorstellen een groot aantal onzer stadgenooten menig aangenaam oogenblik op de tentoonstelling slijten, de commissie zal, vernemen wij, ook de minderbedeelden niet ver geten, maar zoowel aan de oudelieden uit de ver schillende godshuizen, als aan de weezen uil de gestichten der verschillende gezindten en de jongens der kweekschool voor zeevaart, kosteloos gelegen heid geven de tentoonstelling te gaan bezichtigen. Ditmaal zal een nummerlijst der planten met de namen der inzenders en bekroonden, tevens de programma's der verschillende muziekuitvoe ringen bevattende, verkrijgbaar zijn. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5973 vol wassen personen en van 1120 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting R h y n- zigt zijn gedurende deze week 1716 baden genomen. In de tweede helft der maand Juli zijn aan het postkantoor alhier de volgende brieven ge zonden, die wegens onbekendheid van de adres santen niet bezorgd zijn kunnen worden W. Batenburg, A. J. De Boer, P. Dompeling, Johanna Stikkelorum, Van Koperen, C. Smink, allen te Amsterdam; R. Buscheid, te Barmen; mej. A. Bos, O. Verkerk, beide te 's-Gravenhage; De Graaf, wed. Broekmeyer, C. Van Daalen, allen te Leiden; J. Van Wensen, F. L. Talck, beiden te Maastricht; A. Van Leeuwen, NaardenA. Heyman, Rotterdam; W. De Vreugd,niet vermeld. Het stoomschip Maduravan Nieuwediep naar Batavia, is 12 dezer te Suez aangekomen en heeft onmiddellijk de reis voortgezetde Sumatra van Java naar Nieuwediep, dezer dagen te Cadix binnengeloopen met eenige schade aan de machine, heeft 9 dezer de reis voortgezetde Prinses Amaliavan Batavia naar Nieuwediep, is 11 dezer te Suez aangekomen en den volgenden dag het Suezkanaal ingegaan. Ter gelegenheid der viering van het tweede eeuwfeest der stichting van de Portugeesch-Israe- lietische synagoge te Amsterdam is aan den burge meester, den secretaris en de wethouders een bronzen medaille aangeboden, waarop aan de eene zijde het wapen der kerk en aan den anderen kant de woorden: „Ter herinnering aan het 200- jarig bestaan der Port. Isr. Synode 11 Menachem 5635, 12 Augustus 1872. De feestcommissie." Van deze medaille ontvangen de stad en het archief der gemeente een exemplaar in zilver. Den 21 sten dezer zal te Rotterdam over gaan aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Groningen een detachement sterk 400 militairen, onder welke 10 onderofficieren. Het bevel zal worden gevoerd door den van verlof naar Indie terugkeerenden kapitein der infanterie T. C. Burgers, terwijl als medegeleiders zijn aan gewezen de 2de luit. der inf. D. Aubié, D. R. Kruyt, J. W. Libosan, J. H. J. Verschoor, S. Bonga, C. A. Van Loenen, J. E. Tulleken en T. G. Peters. t De verbouwing van het stadhuis te Amster dam zal eerstdaags worden aanbesteed. In het leeningsplan is f 60,000 bestemd voor dat werk, dat ten doel heeft de perceelen op den O. Z. Voorburgwal zoodanig in te richten, dat de bureelen van de afdeeling publieke werken, die nu in de stad zijn verspreid, in één lokaal kunnen worden gecentraliseerd. Door de maatregelen, die in Duitschland genomen worden tegen de geestelijke corporatién, komen ook in Twente vele geestelijke broeders en zusters, die aldaar een toevluchtsoord zoeken. Zoo is o. a. het op een kwart uur van Almelo gelegen schoone buitengoed, villa Alexandrié ge noemd, aangekocht, ten behoeve van het gesticht „De goede Herder" uit Munster, welk buitengoed aanmerkelijk zal vergroot worden, daar het perso neel uit p. m. 300 hoofden zal bestaan. Het pensionaat der Franciscaner nonnen te Nonnenwerth, bij Bonn, zal naar het buitengoed „La grande Suisse" van den heer P. Regout te Maastricht worden overgeplaatst. Bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van de weisvoordracht tot goed keuring der overeenkomst, waarbij het voormalig marine-elablissement te Vlissingen aan den heer A. Smit te Ridderkerk in erfpacht wordt gegeven, met het doel om dat etablissement vooral ook tot herstel van stoomschepen te doen dienen heeft men algemeen genoegen betuigd dat deze schikking tot stand is gekomen. Men kon het niet anders dan toejuichen, dat een belangrijke stap was gedaan om de haven van Vlissingen door particuliere krachten aan hare bestemming te doen beantwoorden, en dat daar eene inrichting zou verrijzen tot herstel en uitrusting, ja, zoo men hoopte, spoedig ook tot den bouw van groote stoomschepen; eene inrichting, waaraan hier te lande toenemende behoefte bestaat. In eene der aldeelingen werd echter leedwezen uitgedrukt, dat de gesloten overeenkomst omtrent het tot stand brengen van een nieuw droog dok te Vlissingen geen waarborgen inhoudt. De wenschelijkheid der oprichting van een droog dok werd betoogd vooral met het oog op de pakketvaart tusschen Vlissingen en Sheerness. Het aanvullings-examen van militaire artsen voor de betrekking van officier-van-gezondheid bij den geneesk. dienst der landmacht en voor Oost-Indié is gisteren te Amsterdam ten einde gebracht. Aan de vereischten hebben voldaan: W. H. L. Borgerhoff Mulder van Utrecht, J. B. Van Delden van Hengeloo, A. J. Quanjer van Zierikzee, G. J. H. Furnée van Den Haag, en J. H. Waszink van Wychen. j Uit het antwoord der ministers van oorlog i en van koloniën op het voorloopig verslag tot wijziging der wet van 17 Juli tot regeling van het onderwijs bij de Kon. milit. academie blijkt dat de ministers er de voorkeur aan geven om de jongelieden op vroeger leeftijd aan de acad. toe te laten en de tisch van het examen te doen over eenkomen met de kennis verkregen na de drie eerste jaren aan een h. h. s. Het doel daarmee is dat verreweg de meeste officieren afkomstig zullen zijn van die inrichting. De minister van koloniën heeft aan de Tweede Kamer zeer breedvoerige inlichtingen gege ven op het bekende adres van Mr. J. J. Van Angelbeek, en zegt daarin dat zoolang de heer v. A. blijft vorderen herstel van vermeend onrecht, de regeering van elke poging moet afzien om iemand te bevredigen, wien van zijn standpunt elke toenadering in den vorm eener geldelijke vergoeding eene nieuwe miskenning van zijn be weerd recht zou toeschijnen. Z. M. heeft op voordracht van den minister van oorlog tot de oprichting besloten eener krijgs school voor officieren, waartoe de stafschool zal worden hervormd. De cursus aan de krijgsschool duurt drie, die voor de intendance een jaar. Z. M. heeft na afgelegd examen benoemd lot directeur van het postkantoor te Hattem J. M. Van Goudriaan; tot rijksontvanger: te Hooge- veen M. Feickens, teJKampen J. D. De Bloeme, te Beilen M. J. Romer. Naar men verneemt is te Brussel de over eenkomst betreffende de nieuwe suikerregeling, waartoe ook Nederland is toegetreden, geteekend. Aan P. De Baat en Cie., te Sliedrecht, is tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoornsleepdienst in Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Overijsel en Limburg. Blijkens bericht van Zr. Ms. minister-resident te Stockholm heeft de Zweedsche regeering bij eene verordening van 22 Juli jl. bepaald, dat van en met 1 October a. s. brandewijn en andere uit graan of aardappelen bereide geestrijke vochten, jenever daaronder begrepen, niet in transito- entrepot mogen opgelegd worden. Z. M. heeft herbenoemdlot burgem. van Bergambacht P. J. Smits, van Melissant L. Van Es Iz., van Ottoland en Peursum J. D. Van Slijpe, van Groole Lindt en Heerjansdam J. Van 't Hoff, van Everdingen en Hagestein M. A. Sloot. Gemengd Nieuws. Uit U. D. deelt nog aangaande het bekende geval mede: Op een der eerste dagen van Augustus in 't vorig jaar vroeg de hakkers knecht zijn patroon de hand van diens dochter, er bijvoegende, dat hij over zes weken wilde ver trekken. De vader behield hem tot 23 Oct. en begon toen bezwaren tegen hern te zoeken, en nam o. a. als aanleiding tot het wegzenden van den jonkman, dat hij aan het meisje een deel van de „Aarde en haar volken" geleend had, hetgeen hem het verwijt op den hals haalde, dat hij haar slechte boeken leende. Ter wille van zijn meisje en om haar familie tevreden te stellen, die vooral tegen een gemengd huwelijk had, was de jonge ling met een pastoor in overleg getreden. Deze I had den jongeling onderwezen, die echter moest j aangenomen worden bij 'den pastoor der parochie,

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1