Gemengd Nieuws. Hedenmiddag te halfdrie is een jon gen aan den Apothekersdijk in het water gevallen, en zou waarschijnlijk verdronken zijn, zoo niet J. De Ree en A. Kors, bloemisten, welke alhier ter markt waren, door zich gekleed te water te begeven den drenkeling hadden gered. Uit Den Haag schrijft rnen ons: Naar de inlichtingen, hier ingewonnen betreffende de bekentenis door zekeren oud-grenadier te Sama-- rang afgelegd, nopens een moor.d dopr hem ge pleegd, moet die bekentenis niet slaan op ,den moord van mevrouw v. d. Kouwen ep ha«Mf (Ufipst- bode, maar op een ancien mpord,( zqogl^pien zich herinneren zal korten tijd^daarna bedreven, op een dienstmeisje nabij de Geestbrug. Dat meisje was met eenige kolonialen uitgegaan en gezien, en sommigen hunner zijn destijds met den overleden grenadier door de justitie ondervraagd, nadat het lijk, deerlyk verminkt, uit de vaart nabij de Geestbrug was opgehaald. Bij het schijfschieten door een deta chement van het regiment grenadiers en jagers op de vlakte van Waalsdorp is een sergeant van dat regiment door het been geschoten. Een kogel was op een ijzeren plaat van de schijf afgestuit en in tweeën gespleten, zoodat de eene helft rechts en de andere helft links afweek, en deze laatste halve kogel den sergeant, die zich in den observatiepost bevond, in het been drong. De wond is niet gevaarlijk. De gekwetste is, nadat een eerste verband was gelegd, dadelijk naar het hospitaal vervoerd. In een sloot tusschen Sloterdijk en Amsterdam, aan den Spaarndammerdijk, is door een maaier gevonden het lijkje van een pasgeboren kind. Men vermoedt dat het uit Amsterdam der waarts is gebracht. Gisterochtend is eene nieuwe boeren- plaats aan den Westzaner Overtoom geheel afge brand. De oorzaak schijnt onbekend. De belendende gebouwen zijn bewaard gebleven. D ond er dag-m i d dag werd Grave in rep en roer gebracht door 't verschijnen van een dollen hond. Na vier honden gebeten, en de kleederen van een kind te hebben verscheurd, gelukkig zonder dit eenig lichamelijk letsel toe te brengen, heeft -hij de stad verlaten. Hij werd door eenige maréchaussées vervolgd. De vier ge beten honden zijn onmiddellijk afgemaakt. Boven dien is van de pui van 't stadhuis aan de burgerij, door klokgelui samengeroepen, en door middel van den omroeper bij bekkenslag, last gegeven, volgens politieverordening alle honden voor een maand vast te leggen. Een brutale diefstal is te Eindhoven in den nacht va-n Zondag op Maandag gepleegd. In een winkelhuis door het raam binnengeslopen, heeft men gebruik gemaakt van-de gelegenheid dat de sleutels op eene kast staken en voor ongeveer 50 aan centen en f 135 aan zilvergeld medege nomen. Niettegenstaande de .nasporingen der justitie heeft men de daders nog rivet in handen kunnen krygen. Zekere K.verpleegde in een gesticht te 's-Hertogenbosch, had Maandag met nog twee andere dronkaards zich zoodanig aan den drank te buiten gegaan, dat hij in hew.usteloozen toestand werd thuis gebracht. Hij is sedert niet meer recht bij zyn verstand geweest en bleef Donderdag plotseling dood- Een lid van desociëteit „De Harmo nie", te Groningen, zal terechtstaan wegens ge- qualificeerden diefstal ter zake van ontvreemding van kostbare bloemen uit den tuin der sociëteit, en dat wel bij nacht, door overklimming over het groote ijzeren hek. Na.afloop der markt te Meppel is Donderdag twist ontstaan tusschen een veehande laar uit Wanneperveen en een landbouwer uit Nijeveen, waarbij aan eerstgenoemde met een of ander scherp werktuig eene diepe wonde aan den hals is toegebracht. De dader, die inmiddels de stad verlaten had, is achterhaald. De verwonde is ten huize van den stadsgeneesheer voorloopig onder behandeling genomen. Het is bekend dat ontelbare onge- lukken ontstaan door het gebruik van lucifers. Ten einde nu licht te verkrijgen, zonder daarvan ge bruik te maken en gevaar te loopen het vuur aan eenig voorwerp rnede te deelen, is thans te Parijs bij alle oppassers in magazijnen, waar ont plofbare of licht ontvlambare stoffen zijn opge slagen, een vernuftig uitgedacht middel in gebruik, hetwelk door een ieder zeer gemakkelijk kan worden beproefd. Na in een helder doorschijnend langwerpig fleschje een stukje phosphorus ter grootte van een cent te hebben geworpen, vuile rnen tot op een derde het fleschje met tot op het kookpunt verwarmde olyfolie, waarna het met een kurk wordt gesloten. Door het fleschje te onfkfW^en, lucht in te. laten,en wede? te sluipen kan men van deze goedkoope, nieuwer.lichtsoort gebruik maken, daar de ledige ruimte in het fleschje zich vult met een helderschijnend licht, 'gelijkstaande aan dat eener gewone lamp, terwijl als het licht verflauwt, men het fleschje slechts behoeft te openen om weder een nieuwen voor raad lucht in te laten. Van een aldus gereed ge maakt lichttoestel kan gedurende maanden ach tereen worden gebruik gemaakt voordat de inhoud behoeft te worden vernieuwd. Eindelijk, schrijft de Költl. Zeit. is het meester Hamm door eenige kleine verande ringen aan de as en den klepel der keizerklok gelukt den kolossus te doen luiden. Woensdag namiddag liet hij bij de genomen proef, tot vreugde van de samengevloeide menigte, zyn diepe basstem weergalmen. Na acht of tien dagen zal het proef- luiden plaats hebben. Te Bordeaux is het doodvonnis aan Fradou voltrokken. De man had zijn vrouw ver moord en gepoogd zijn moeder van 't leven te beroo- ven. Reeds laDg had het publiek er op gewacht, en nu de dag was aangebroken, hadden zeker niet minder dan 20000 nieuwsgierigen zich langs den weg van het fort du Ha tot aan de plaats Champ de Repos" geschaard, die de veroordeelde moest passeeren. Te vier uren in den ochtendstond werd Fradou door den directeur der gevangenis gewekt. De laatste werd bijgestaan door den aalmoezenier van 't fort du Ha en den grilfler der rechtbank. Fradou ontving de tijding zonder te ontroeren. Het is goed, mijnheer de directeur, zei hijik zal als een rnan weten te sterven. Ik ben gereed. Ik dank u en rnet u al mijn bewakers en den abt Raymond voor de zorg, die gij gedurende 45 dagen voor mij gedragen hebt. Hij kleedde zich vervolgens aan en op het oogenblik dat men hem zijn cel deed verlaten, nam hij zijn tabaksdoos en, terwijl hij zich richtte tot degenen die bij hem waren, sprak hij heel kalm: „Een pruimpje nog, ik zal er in langen tijd geen nemen." Vervolgens begaf hij zich op weg met een vasten en regelmatigen stap, met opgericht hoofd, maar zonder snoeverij. Eerst ging het naar de kapel, waar de aalmoezenier de mis begon, en aan het einde dier plechtigheid gebruikte hij 't avondmaal. De directeur der gevangenis had voor den ver oordeelde een kop koffie met cognac doen gereed maken. Toen men het hem aanbood, zei hij „Mijnheer de directeur, gij zyt tot nogtoe zoo goed voor rne geweest, geef mij als je blieft wat te eten." Den vorigen avond had hij geen eetlust gehad om zijn maal te gebruiken en last gegeven, dat men zijn avondeten voor zijn ontbijt bewaren zou. De directeur voldeed aan dit laatste verlan gen^ liet hem vier boterhammen geven, die hij letterlijk verslond; vervolgens dronk hij en vroeg nog wat cognac, waarna men hem hielp zijn toilet te maken. Orn halfvijf verlieten de beul en zijn bedienden het fort du Ha. Zij namen den veroor deelde mee in gezelschap van twee aalmoezeniers, naar de plaats der strafoefening. Fradou stapte 't rijtuig uit, bleef overeind staan gedurende de voorlezing van het vonnis en knielde vervolgens orn den zegen en den kus van den abt Raymond te ontvangen. Hierna stond hij op. Be heul nam hem zijn zwarte voile af en volvoerde het von nis. Fradou heeft op de vraag, welke zijn laatste wil was, geantwoord, dat hij nieds anders begeerde dan naast zijn vrouw begraven te ivorden. Rech tzaken. Het prov. gerechtshof in Zuid-Holland heeft heden 1°. de brandstichter uit Poortugal veroor deeld tot 5 jaren tuchthuisstraf2°. van den voer- rnansknecht W. H. K. en den koopman P. P., beschuldigd van diefstal van lammeren uit eene weide onder Oegstgeest de eerste verooordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf, den tweede vrijgesproken, daar wettig bewijs ontbrak. In de correctioneele terechtzitting werd bevestigd een vonnis der Rott. rechtbank, waarbij 18 maanden gevangenisstraf zijn opgelegd aan J. H. C. R. aldaar, die in een vechtpartij drie personen gebeten had. Ten slotte opnieuw rechtdoende veroordeelde L. M. uit Leiden wegens diefstal van kleedingstukken tot 8 maanden celstraf en M. v. D. in Den Haag wegens diefstal rnet braak tot 2 jaren opsluiting.in een verbeterhuis - Gisteren werd voor de arronji.-rechtbank in Den Ha^g behandeld de zaak van H., Van der Klugt tegen J. Hakker betreflende de opvordering van een, natuurlijk erkende dochter door, hare moeder, de eischeresse. De tienjarige^ dochter Jan netje werd kórt na hare geboorte door hare moeder verlaten en verstooten, en liefderijk op genomen en beschermd door den gedaagde en zijne huisvrouw, die voor de opvoeding van het meisje zorg droegen en het beveiligden tegen de mishandelingen harer moeder. Nadat de moeder met v. d. Spek in den echt was getreden, maak ten beiden van dat kind, waarvan eerst formeel afstand was gedaan, eene speculatie en stelden zij de pleegouders voortdurend aan geldafpersingen bloot. Toen dezen eindelijk weigerden meer geld le geven, als equivalent voor het behoud van het kind, waaraan zij zoozeer gehecht waren, stelde de moeder een paar maanden gdleden eene rechts vordering in tot opvordering van dat kind en tot vergoeding van schade, uit de willekeurige terug houding voortvloeiende, zonder eenig aanbod van teruggave der gelden door de pleegouders gedu rende '10 jaren aan dat kind, dat èn maatschap pelijk èn godsdienstig behoorlijk onderwijs genoot, ten koste gelegd. Gisteren werd deze zaak voor de rechtbank bepleit. Advocaat Horch, aan de rnoeder- eischeresse toegevoegd, betoogde dat de handhaving der ouderlijke macht eischte, dat op staanden voet het kind aan de moeder werd teruggegeven. Advo caat Belinfante, voor den gedaagde optredende, was van oordeel dat de moraliteit dezer zaak was aan de zijde van den gedaagde, en dat het kind noch ha het huis van den gedaagde behoorde te verblijven, noch aan de moeder moest worden teruggegeven. Vermits de moeder door de erkenning van haar kind voogdes was geworden en zich vóór haar huwelijk niet tot den kantonrechter had gewend orn in de voogdij te worden bevestigd, stelde plei ter eene exceptie van non-qualificatie voor, hierop gegrond, dat de moeder alléén als voogdes haar natuurlijk kind kon opvorderen, terwijl zij juist die hoedanigheid had verloren door zich niet te heb ben laten bevestigen, daar artikel 405 van het B. W. in den meest uitgebreiden zin moest wor den opgevat en ook omvatte het geval van het aangaan van een huwelijk door de ongehuwde moeder na de erkenning van haar natuurlijk kind. De officier van justitie, Mr. De Jonge, zal in deze zaak over acht dagen conclusie nemen. BUITENLAND. Frankrij k. De om zijne rechtskennis vermaarde advocaat Allou is, op voordracht van den heer Dufaure, minister van justitie, benoemd tot ridder van het legioen van eer. Deze onderscheiding verdient daarom vermelding, omdat den heer Allou reeds vroeger het ridderkruis was aangeboden; maar hij heeft het toen geweigerd. Alleen nu de heer Dufaure het hem toegedacht heeft, stelt hij er prijs op. Vermelding verdient voorts nog, dat Dufaure zelf niet gedecoreerd is. Hij heeft nooit ridder willen zijn. Volgens de Soir is den bisschop van Orleans verzocht geworden naar Rome te komen. De prefect der Seine had, ter elfder ure, het uitdeelen der prijzen aan het college Chaptal ver boden, waarop de gemeenteraad eene motie van orde aannam, houdende afkeuring van dit besluit van den prefect. Deze heeft verklaard, dat hij aan den gemeenteraad het recht niet toekende om zich te bemoeien met eene zaak van zuiver administratieven aard. OuLitsdilanci; De onthulling van het gedenkteeken te Worth in den Elzas, ter gedachtenis var. de vóór vijf jaren aldaar behaalde overwinning op de Franschen,

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2