LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4750. Maandag A0. 1875. 9 Augustus. STADS- BERICHT EN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. -Franco per post1.40. Afzonderlijke IN'ommers0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEK ADVERTENTIES: Van 16 regelsf i.05. Iedere regel meerB 0.174. Grootera letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door hen, naar aanleiding van art. 45 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n°. 85), wordt bepaald dat de ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad noodige herstemming zal geschieden op Dinsdag den 17den Augustus aanstaande. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat* sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v- D- BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. gjLeiden, 7 Augustus 1875. JACHT. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID HOLLAND. Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten dier Proviocie van den 2den Augustus 1875, n°. 30; Gelet op art. 11 der wet van deo 13Jen Jnni 1857 {Staats blad, n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge boven genoemd beslait: 1°. de opening der jacht op klein wild, vermeld in de 2de zinsnede van art. 17 der wet van den 13deu Juni 1857 {Staatsblad n°. 87), voor dit jaar io de provincie Znid- Holland is vastgesteld op Zaterdag den \den September aanstaande met zonsopgang 2°. van die opening is uitgezonderd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lett. e der aangehaalde wet 3°J de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts drie malen 's weeks eu wel des Woensdags, Vrijdags en Zater dags mag worden uitgeoefend. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afge kondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, als mede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des KoniDgs voornoemd, FOCK. 's-Gravknhage, den 3den Augustus 1875. LEIDEN, 7 Augustus. Woensdag 11 Augustus e. k., 's avonds te halfacht, zal door het harmonie-corps der Maat schappij voor toonkunst te Leiden op Zomerzorg voor de leden der Maatschappij een muziekuit voering gegeven worden, waartoe door het bestuur de leden van het alhier te houden congres van astronomen tot bijwoning worden uitgenoodigd. Ieder lid zal met twee dames tot deze uitvoering, op vertoon van het diploma, vrijen toegang heb ben, terwijl voor meerdere personen en ook voor hen die geen lid der genoemde maatschappij zijn, 's avonds toegangkaarten, a 0.75 de persoon bij het binnenkomen verkrijgbaar zullen worden gesteld. Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de facul teit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool alhier Dr. P. De Jong, hoogleeraar te Utrecht. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5973 vol wassen personen en van 1320 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting P^hyn- zigt zijn gedurende deze week 892 baden genomen. Door de Kamer van koophandel en fabrieken te Pvotterdam zal een adres worden verzonden aan de Tweede Kamer waarin de wensch wordt geuit dat in het belang van den Rotlerdamschen handel de Tweede Kamer hare medewerking niet moge verleenen wanneer de aanleg van de lijn Leiden— Woerden verkregen moet worden door de opoffering van het recht dat de staat thans heeft om de aansluiting van den Rijnspoor aan het gemeen schappelijk station der overige spoorwegen te Rotterdam te doen plaats hebben. Blijkens een hij het departement van kolo niën ontvangen telegram is 28 Juli uit Atjeh aan de Indische regeering bericht: dat de Wil lemstoren op Poeloe Bras ingewijd en verder j niets belangrijks was voorgevallen. De gezond heidstoestand was gunstiger en slechts een enkel cholerageval kwam voor. De tweede luitenant der artillerie Schroder is in missigit Longbattah J door een vijandelijk schot doodelijk getroffen. [Wegens de late ontvangst gisteravond in eenige nummers niet medegedeeld.] Voor den bouw eener school voor lager onderwijs in de Heemsterhuisstraat in Den Haag, gisteren door B. en Ws. aanbesteed, waren zes biljetten ingekomen en was minste inschrijver de heer J. A. Raasveld aldaar, voor f 54,400. De commissie voor de tentoonstelling van Amsterdamsche oudheden is er in geslaagd een gebouw te vinden, sinds van het pafceis voor volksvlijt, wegens te hooge eischen van de directie, moest worden afgezien. De keuze is thans bepaald op het oude-mannenhuis en wel op de zalen, tot dusver nog in gebruik bij de academie voor beel dende kunsten, die rnet het einde van dit of het begin des volgenden jaars naar haar nieuwen zetel, aan den Buitensingel bij de Utrechtsche poort, wordt overgebracht. Naar men verneemt is het buitengoed „Villa Alexandria", aan den weg naar Vriezeveen een kwartier van Almelo gelegen, dezer dagen aangekocht ten behoeve van eenige uit Duitsch- laod verdreven geestelijke zusters. Naar men zegt zou het voor de zusters uit Freckenhorst zijn, die eerst voornemens waren zich te Oldenzaal te vestigen, doch wegens een gerezen verschil van financieelen aard daarvan hebben afgezien. Van de 34 adspiranten tot toelating als militair student bij den geneeskundigen dienst zijn 30 geslaagd. Van hen zullen 12 voor de koloniën en 6 voor de landmacht hier te lande worden voorgedragen. De Staatscourant behelst het kon. besluit van den 24sten Juli jl., tol vernietiging van het besluit van burgemeester en wethouders der ge meente Maastricht, van 14 Mei 1875, betrekkelijk den aan den commandant der dienstdoende schut tel ij aldaar verstrekten last tol het doen verge zellen van de algemeene processie van den H. Servatius door twee compagnieën van de onder zijne bevelen staande schutterij. Ten gevolge van het stilstaan van eenige fabrieken in België worden dagelijks door Belgische wervers tusscnen de 50 en 70 Belgen te Har derwijk aangebracht, die door hunne landgenooten aan het station worden afgehaald en dan onder het zingen der „Marseillaise" gezamenlijk stadwaarts trekken, onder den heihaalden uitroep van: Vive la Hollande!" De wervers maken goede zaken, daar zij, behalve de 10 aanbrenggeld, voor eiken goedgekeurden man 75 van diens handgeld krijgen. Woensdag den 25sten dezer, des namid dags te 3 uren, zal in de Trèves-kanier op het Binnenhof in Den Haag de eerste ziiling plaats hebben van het Instituut voor internationaal recht. De heer Heemskerk, minister van binnenlandsche zaken, heeft toegezegd dal hij de openbare ver gadering op Zaterdag 28 Augustus zal bijwonen. De staatscommissie, door Z. M. den 28 Sept. 1870 benoemd tot samenstelling van een wetboek van strafrecht, heeft, zoo men weet, hare taak volbracht en den Koning de voorstellen te dien einde in den vorrn van wetten rnet daarbij be- hoorende mernonen van toelichting aangeboden, i De commissie begon reeds in hare tweede ver gadering rnet de behandeling van de vragen die haar oplossing moesten vinden in het algemeene deel, het eerste boek van het wetboek, volgens een schets van een harer leden. Twaalf vergaderingen werden hieraan gewijd. Op gelijke wijze werden nu de „misdrijven", de inhoud van het tweede boek, behandeld volgens een schets van een ander lid, die ook weder alleen de te beslissen vragen zonder eenig antwoord vermeldde. Bij den grooten rijkdom dezer stof, waarvan reeds blijkt bij eene opper vlakkige kennisneming van het tweede boek, zooals het nu is ontworpen, zal het geen verwondering wekken dat voor deze eerste behandeling van de leer der bijzondere misdrijven ruim veertig ver gaderingen noodig waren. Nu was de stof aan wezig ter uitwerking in de eerste ontwerpen van het 1ste en 2de boek van het wetboek. Die ont werpen, samengesteld door een der leden voor het eerste, door een ander voor het tweede boek, hielden de commissie gedurende meer dan zestig vergaderingen bezig. Daarna werd een 12-tal ver gaderingen gewijd aan de eerste lezing van het 3de boek, de „overtredingen". Op deze wijze wordt vervolgens in het rapport verslag gedaan van den geheelen arbeid, die driemaal gelezen werd, alvorens hij definitief in tekst werd gebracht. Ook de uit voerige memorie van toelichting eischte groote zorgvuldigheid. Behalve het eigenlijk ontwerp van strafwetboek met memorie biedt de commissie nog de volgende wetsontwerpen met memorie van toelichting den Koning aan: 1°. een ontwerp van wet houdende bepalingen omtrent de invoering van het wetboek van strafrecht en den overgang van de oude tot de nieuwe strafwetgeving; 2°. een ontw. van wet tot wijziging van de wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie 3°. idem van het burgerlijk wetboek; 4°. van het wetboek van koophandel; 5°. van burgerl. rechts vordering; 6°. van strafvordering; 7°. van de wet van 25 Juli 1871 (Stb. n°. 91), houdende regeling van de bevoegdheid der consulaire ambtenaren tot het opmaken van burgerlijke akten en van de consulaire rechtsmacht; 8°. een ontwerp van wet tot uitvoering van de artt. 49 en 50 van het wetboek van strafrecht. De minister van hinnenlandsche zaken heeft geantwoord op het afdeelingsversUg der Tweede Karner omtrent het tweede onderzoek over het ont werp der regeering op het hooger onderwijs. Gaarne bereid tot bevordering van gemeenschappelijk overleg heeft de regeering nog verschillende wijzigingen aan gebracht. Zoo in art. 7, aansluiting van het gymna sium aan de hoogere burgerschool. Dientengevolge wordt de cursus der gymnasia van 6 tot 7 jaar verlengd; voor de overbrenging van de letter kundige propaedeusis naar het gymnasium de vakken, aan het gymnasium te onderwijzen, eenigs- zins uitgebreid. De regeering handhaaft de be staande hoogescholen en hare zienswijze omtrent het weglaten der theologische faculteit. Zelfs nu vervalt het afzonderlijk onderwijs in de godsdienst wetenschap. Als overgangsmaatregel echter blijft de theologische faculteit onveranderd. Met ingang van 1 October 1875 is G. Bakker eervol ontslagen als opzichter van den waterstaat 4de kl. en, na voorafgaand vergelijkend onderzoek, als zoodanig benoemd A. D. G. Ten Doesschate. Z. M. heeft benoemd lot procureur-generaal by het prov. gerechtshof in Limburg, Jhr. Mr. I A. J. T. H. Van den Bergh, thans adv.-generaal bij het prov. gerechtshof in Zuid-Holland, zynde hij tevens tijdelijk belast met de function v&ri directeur van poliiie in Limburg.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1