Een onderofficier der artillerie, te Den Helder in garnizoen, is sedert eenige dagen spoorloos verdwenen; men vreest dat geldelijke verlegenheid, wat betreft de menagerekening, daarmede in verband staat. In de Gr on. Ct. bericht Pottkemijer te Roermond, dat de zaak betreffende de nalaten schap van P. Teyler van der Hulst bijna gerèed is. In 1876 zal worden uitbetaald een gedeelte, groot f 100000, benevens de interest van 4 soorten effecten en de inhoud van 4 ongeopende kisten. Voor eenige dagen is in de kerk der herv. gemeente te Dokkum van achter een houten be schot een oude schilderij te voorschijn gebracht, zijnde een symbolische voorstelling van geloof, hoop en liefde, gedagteekend uit het jaar 1779 en afkomstig van Jacob v. d. Eist. Het Hbl. verneemt nader omtrent het spoorwegongeluk te Hoogezand, dat de brug wachter uit was en aan vrouw of kinderen het bedienen der brug had overgelaten. Het derail- leeren kwam omdat de brug niet vast genoeg aangedraaid was. In den omgevallen en meege- sleepten waggon zaten de twee jonge dames K., uit Veendam, en mevr. de wed. De BerghTheben Terville, uit Groningen komende, bijna 70 jaren oud; alle drie hebben kneuzingen bekomen, doch vooral de laatstgenoemde, die letterlijk over het geheele lichaam gekneusd en dermate in haar zenuwgestel geschokt is, dat zij, volgens deskun digen, de gevolgen daarvan nimmer zal te boven komeri, noch hare krachtige gezondheid zal terug krijgen. Het zomer theater te Celle was voor eenige dagen bijna het tooneel geworden van een tragisch voorval. In de opvoering van „Katharina Howard" of „het slaapmiddel" moet de acteur, die Ethelmond voorstelt, in 't derde bedrijf een gifbeker ledigen. De acteur, die in deze rol optrad, zekere Bergmann, viel na 't ledigen van den beker plotseling en onder kramptrekkingen ter aarde. Het scherm moest vallen voor een tooneel, dat het grootste deel der toeschouwers voor prachtig „spel" hield, maar dat bittere waarheid was. Bergmann had nl. in 't vuur van 't spel bij het ledigen van den beker ook de helft van zijn val- schen baard, die zich losgelaten had, in den mond gekregen en liep gevaar te stikken. Men slaagde er echter in hem hulp toe te brengen en te be houden. Eerst na een lange pauze ging het scherm weder omhoog en het publiek, dat middelerwijl vernomen had wat er geschied was, ontving den bijna omgekomen acteur op de hartelijkste wijze. 1{ echtzaken. Geheel overeenkomstig het gevoelen van het O. M. heeft de liooge raad gisteren eene beslis sing gegeven in den eisch tot cassatie van het arrest van het prov. gerechtshof in Zuid-Holland in zake Mr. Driebeek tegen P. Tiddens. Het hoogste rechtscollege heeft de drie middelen, tegen bedoeld arrest opgeworpen, ongegrond geoordeeld en den eisch verworpen. Ten gevolge van deze uitspraak zal Tiddens uit de gijzeling ontslagen, en hem schadevergoeding toegekend moeten worden. De pleidooien in het proces van den heer Nicola tegen curatoren in het faillissement van den gewezen kastelein der Witte Sociëteit in Den Haag en tegen heeren commissarissen werden gisteren in de zitting der arrond.-rechtbank voort gezet. Het woord was in de eerste plaats aan Mr. H. M. Van Andel, die de vordering tot van- waardeverklaring van het beslag en afgifte der goederen bestreed op de verleden week door Mr. Jacobson wederlegde gronden van tegenspraak. Het revindicatoir arrest noemde pleiter een buiten gewonen maatregel, die een indruk gaf alsof de zaak niet zuiver was; dat toelaten van zoodanig beslag zou voor het vervolg onhoudbaar worden en gevaarlijke antecedenten stellen, vermits naar zijne meening bij faillissementen niet meer met restantkooppnjzen, maar met huurcontracten zou worden voor den dag gekomen. Uit het huurcon tract, dat inderdaad een koopcontract is, en volgens hetwelk levering op krediet met bijbetaling van rente plaats had, voerde spreker aan, dat het eenige laakbare bepalingen inhield, waarover hij zijne verontwaardiging niet kon onderdrukken en waar door schromelijke misbruiken konden plaats hebben. I Volgens dat contract komen de 5481, over zestien maanden als huurprijs betaald, bij faillis sement niet in aanmerking en behoudt de eigenaar zich het recht voor, het geleverde terug te nemen. Het maken van dergelijke bepalingen keurde hij af. Zijne verwondering betuigende over de omstandig heid dat commissarissen in deze zaak betrokken waren, besloot de pleiter met te verklaren 's rech ters beslissing met vertrouwen tegemoet te zien. Na re- en dupliek werd het nemen van conclusie door het O. M. op een naderen dag bepaald. BUITENLAND. Frankrij k. Uit Genève wordt gemeld dat Paul De Cassag- nac en Henri Rochetort op Zwitsersch grondgebied met elkander zouden duelleeren. Maar nadat de Cassagnac het duel had aangenomen, heeft hij geweigerd te vechten. De Figaro zegt, dat hij de voorwaarden onaannemelijk heeft geacht. Hij wilde niet op zoo korten afstand vechten als Rochefort heeft voorgesteld. Men verneemt dat het gouvernement de verspreiding heeft verboden van het portret van Garibaldi, waarmede de uitgever in Frankrijk diens werk: „De tocht met 1000 man" (naar Sicilië) heeft opgeluisterd. De Parijsche correspondent van de Times deelt den hoofdzakelijken inhoud mede van het rapport, dat de heer Ferdinand de Lesseps Donder dag in de algemeene vergadering van aandeel houders in de Suez-kanaal-maatschappij heeft uit- gebfafcht. Omtrent de financieele uitkomsten wordt gemeld, dat de uitgaven in 1874 eene som van 17'/a millioen fr. hebben bedragen, en de inkomsten ruim 26,/1 millioen. De aandeelhouders zullen mitsdien rente ontvangen. Het kanaal is in goeden staat, en er zal geen verandering in de werken worden gebracht. De werkzaamheden, waarmede reeds een aanvang was gemaakt, zijn den 29sten April 1874 plotseling gestaakt, „toen 10,000 ge wapende manschappen kwamen, om den heer De Lesseps te dwingen, het nieuwe willekeurige tarief, dat de Engelsche gevolmachtigde te Kon- stantinopel had ontworpen en dat inbreuk maakt op het contract van concessie, aan te nemen. De Maatschappij houdt den ingang van de haven te Said open door een rnoddermolen van groot ver mogen. Eiken dag stevenen er schepen van grooler diepgang van de Middellandsche Zee de Roode Zee binnen en omgekeerd. Het systeem van tonne- meting, dat nu wordt gevolgd, het ofücieele sys teem, laat veel te wenschen over. Controle is daarbij niet mogelijk, en vele schepen worden bevracht die het dubbele van hunne register-ton- nemaat laden." Dit systeem van onjuiste meting zeide de heer de Lesseps, is der Maatschappij met geweld opgedrongen. Het overladen van schepen, dat tot eene schandelijke hoogte is opgevoerd, is er een gevolg van, en niet alleen wordt daar door den aandeelhouders veel te kort gedaan, maar het is ook oorzaak van vele schipbreuken. De officieele tonnemaat moet hoofdzakelijk de juiste maat aanwijzen. Zoodra de reeders voor de lading hunner schepen zich rnoeten houden aan de registers-tonnemaat, zal menigeen, die thans den dood tegemoetgaat, in 't leven blijven. De Moniteur bericht dat er eene overeen komst tusschen Engeland en Frankrijk is gesloten, waarbij Groot-Britannië aan Frankrijk Gambia afstaat, in ruil voor Dabon, Groot Bassam, Assime en het grondgebied langs de rivier Mellacoree. Door deze overeenkomst zullen Frankrijks bezittingen in Afrika, en omgekeerd ook die van Engeland, onderling nader tot elkander gebracht worden, en alzoo een meer afgerond geheel vormen. De Kamer heeft, zooals reeds korlelijk is gemeld, zonder beraadslaging de regeeringsvoor- dracht goedgekeurd, waarbij de termijn, bepaald voor de invoering van het systeem van toezicht in de suikerfabrieken (1 Juli 1875), verlengd wordt tot 1 Maart 1876. Aan die wet is de bepaling toegevoegd, dat middelerwijl van den saccharometer gebruik kan worden gemaakt, telkens als de kleur der suiker het wezenlijk suikergehalte niet schijnt aan te duiden. Hierna heeft de vergadering de begrooting van de departementen van marine en onderwijs en eeredienst aangenomen. Bij de beraad slaging over eerstgenoemd hoofdstuk vroeg de heer Schoelcher den minister van marine, welke instruc- tiën van zijn departement zijn uitgegaan, om den slavenhandel te weren en om te voorkomen, dat er in 't belang van dien handel misbruik wordt gemaakt van de Fransche vlag, gelijk o. a. in de wateren van Zanzibar heeft plaats gehad. Spreker wenschte dat er eene wijziging gebracht werd in het tractaat, dat Engeland en Frankrijk gesloten hebben tot het te keer gaan van den slavenhandel. Die wijziging zou daarin moeten bestaan, dat de Fransche kruisers de slavenhalers op afdoende wijze konden vervolgen. Hij meende dat de Fransche republiek de traditie van de monarchie in eene zaak, die de rnenschheid van zoo nabij raakt, niet mocht verloochenen. De minister van marine ant woordde, dat de zaak zijne aandacht niet ontgaat. Alle maatregelen zijn thans genomen, om den slavenhandel onmogelijk te maken. Het hof van appèl heeft bevestigd het vonnis, waarbij de Univers wordt veroordeeld tot betaling eener boete van 4000 fr. aan een winkelier in zijden en wollen stoffen te Parijs. Gelijk men weet had het blad zijnen lezers afgeraden om bij dien winkelier te koopen, omdat hij zijn winkel ook dés Zondags had geopend. Deze zaak is thans in laatste instantie behandeld. I JuitschlancL Volgens een particulier telegram uit Weenen aan de Nat. Zeit. heeft de bisschop van Breslau de tusschenkomst ingeroepen van mgr. Jacobini, nuntius te Weenen, voor eene onderhandeling tus schen de pauselijke curie en de Pruisische regeering. Ook de bisschoppen van Ermeland, Kulm en Hildesheim hebben thans de verklaring ingezonden, dat zij zich onderwerpen aan de staatswet op het beheer der katholieke gemeentegoederen. GJ-root-Britannië. Aan het internationaal gastmaal van burgemees ters hebben 650 genoodigden deelgenomen. Er werden veel warme redevoeringen gehouden. Zeer toegejuicht werden die van den Franschen gezant en van den prefect van de Seine. De eerste bracht Engeland dank voor de hulp, na den oorlog en bij de jongste overstroorningen aan hulpbehoevende Franschen bewezen. De prefect verklaarde, dat deze bijeenkomst 't beginsel van gemeente lijke vrijheid over de geheele wereld versterken zou. De burgemeester van Brussel dronk op de gezondheid van den lord-mayor, en was de tolk van Belgiê's dankbaarheid jegens Engeland, den krachtigsten beschermer van Belgiê's vrijheid en onafhankelijkheid. Woensdag bracht de regeering, bij monde van sir Charles Adderley, haar tijdelijk ontwerp tot bestrijding van de misbruiken bij de koop- vaardijvaart ter tafel, en kon die bill voor de eerste maal gelezen worden. De bill zou aan den „Board of Trade" volmacht geven tot 't benoemen van ambtenaren, die belast zouden wezen met een toezicht op 't al dan niet onzeewaardige van sche pen; ook zou zij aan de voor een zeereis geën gageerde bemanning 't recht verleenen om, zoo dit door minstens een vierde der koppen verlangd wordt, kosteloos een onderzoek te doen instellen naar den toestand van den bodem op welken zij varen moet. Tegen overladen en deklading zijn geen maatregelen voorgesteld. De bill zou slechts voor één jaar gelden. Bij de discussie bleek, dat vele leden dit tijdelijk ontwerp niet klemmend genoeg achten. Oostenr.-Hong. Monarchie. De algemeene vergadering van aandeelhouders in de spoorweglijn Lemberg— Czernowitz heeft de met de regeering gesloten overeenkomst, tot op heffing van het sequester, zonder discussie en met algemeene stemmen aangenomen en den raad van beheer gemachtigd eene som van 3,260,000 flo rijnen door uitgifte van prioriteits-obligatiën, nieuwe actiën of op eenige andere wijze op te nemen. Aan de N. f. Pr. wordt door een fabri kant uit Brünn o. a. geschreven, dat op de ge ruchten omtrent den hopeloozen toestand waarin de fabrikanten door de grève gebracht zouden zijn, wel iets valt af te dingen. Zij hebben ge durende de vijf weken der werkstaking niet stil gezeten. In den omtrek van Brünn hebben zij ongeveer 2000 weefstoelen in werking gebracht, en 't werk wordt daar veel goedkooper geleverd. In Brünn zelf denkt men er ernstig aan, de weverij met de hand door mechanischen arbeid te vervangende herhaaldelijk reeds tegengespro ken bestelling van 250 mechanische weefstoelen is inderdaad gedaan. Al zijn er ook eenige onte-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2