genomen, mogelijk door te verren afstand van de plaats der waarneming en de buiten de genoemde wolk nogal blanke lucht en den helderen zon neschijn. Dinsdag-morgen met den trein van 11.19 van Boxtel vertrokken, geraakte de arbeider Van Baast te Haaren achter het kasteel Nemelaer onder den trein. Zijn hoofd werd verpletterd, een been afgereden en hij ontving eene groote wonde aan de borst, zoodat hij onmiddellijk dood was. Waarschijnlijk is hij bij het aankomen van den trein door eene duizeling overvallen. De heerOfenheim, gewezen directeur der Lemberg-Czernowilz spoorwegmaatschappij, en bekend door het proces, dat met zijne vrijspraak eindigde, bevindt zich in de Alpische badplaats Tarasp, en deed van daar een uitstapje naar het klooster, waar hg in het vreemdelingenboek zijn zijn naam schreef en er bijvoegde: „Alpenjager." Een toerist, die even ria hem kwam, schreef er onder: „aber nicht schwindelfrei." Niet alleen in Gr a u w b u n de r 1 a n d maar thans ook aan het Opper-Bielermeer in Zwitserland, heeft zich in ontzaggelijke zwermen de sprinkhaan vertoond. Van gemeentewege wordt daar de verdelging aanbevolen. Zoo trok verleden Zondag een duizendtal personen, waaronder de helft kinderen, uit Vinelz, ten strijde op deze las tige diertjes. Ieder sloeg, vertrapte, doodde op zijn manier, tot eindelijk de schooljeugd, aangevoerd door haren onderwijzer, den veldtocht regelde en van het bosch tol aan het meer een lange rij van strijders vormde. Aan de beide vleugels schaarden zich de volwassenen aan, waaronder zoowel de jonge krachtige boerenzoon als de grijze groot vader werd gezien. Ofschoon er ontelbaren sneef den van het lastige goedje, is deze maatregel geenszins als volkomen afdoend te beschouwen. Uit Madera wordt gemeld: De Oos- tenrjjksche bark Blandina, van Akyab, den 5den Juli te St.-HeleDa aangekomen, heeft aldaar 9 man geland, die den 27sten April opgenomen waren uit eene boot behoord hebbende tot het schip Stuart, kapt. Hahneman, van Bombay naar Liverpool bestemd, welk schip den 14den April des iniddernachts ondersteboven sloeg. De acht overlevenden der equipage, waaronder de bootsman, rapporteeren, dat zij eene boot het ondersteboven drijvende vonden; zij slaagden er in die om te draaien en vonden daarin een nog levenden aap. Den volgenden dag ontdekten zjj nog een scheeps jongen, die op twee planken dreef. Van zes kokos noten, den aap en van twee vliegende visschen leefden zij 19 dagen. De gezagvoerder, zijne vrouw drie siutirlieden en 33 man der equipage zijn bij het omslaan van het schip verdronken. Hech czukeu. Hendrik Rinkelberg, koopman in Noord-Amerika, was eenigen lijd geleden in Nederland gekomen orn zijne bloedverwanten te bezoeken en dan een reisje te doen door Frankrijk, Duitschland en Engeland. Te Zierikzee gekomen, verzocht en ver kreeg hij van den officier van justitie verlof om in de gevangenis een bloedverwant te bezoeken, doch toevallig herinnerde de officier zich, dat Rinkelberg in 1866 terecht had gestaan wegens diefstal als vrachtrijder van eene som van 462,50. Hij was toen naar Amerika vertrokken en bij arrest van het prov. gerechtshof in Zeeland weer spannig aan de wet verklaard, terwijl bevel tot inhechtenisneming werd gegeven. De ollicier te Zierikzee liet Rinkelberg niet meer los, en Maandag werd door het gerechtshof zijn vonnis geveld, lui dende: eenzame opsluiting voor den tijd van één jaar en veroordeeling in de kos'en, onder aan neming van verzachtende omstandigheden. gij bevoegdheden uitoefenen, eene nog gewichtiger rol te vervullen hebben, aangezien gjj deel zult nemen aan het samenstellen der nationale staats machten zeiven. De republiek, welke sedert den dag, waarop zij uit eigene beweging door het in gevaar verkeerende vaderland werd ingeroepen, bestaat, ritoet zoo spoedig mogelijk een constituti- oneele regeeringsvorm worden. Door een der meest handeldrijvende wijken van Parijs verkozen, reeds lang mijn leven in dienst der publieke zaak ge- gesleten hebbende, mag ik u zeggen, dat door al de ünancieele en industrieele belangen die regelmatige instelling der republiek met nadruk wordt geëischt. Republikein van ouds, behoorende tot het geslacht, dat gedurende zoovele jaren de worsteling tegen de monarchie heeft volgehouden, hoop ik ook dat, opdat de republiek gevestigd worde, hare constitutie langs wettelijken weg vor deren zal en meer en meer de democratische be ginselen zal nabijkomen, waaraan wellicht niet volkomen is voldaan. Van dit oogenblik af zal zij alle burgers, die van de moderne denkbeelden doordron gen zijn, dat is: verreweg de meerderheid der natie, rondom zich vereenigen." i >uit»e!ilniid. De schoone domkerk te Worms heeft den 22sten dezer ernstig gevaar geloopen vernield te worden. De bliksem sloeg des avonds naast den westelijken koepel in het dak boven het schip der kerk, doch stichtte geen brand, anders zou de schade zonder twijfel nog grooter geweest zijn dan nu 't geval is. Vooral het zoogenaamde Lauren- tiuskoor heeft veel geleden, het meest ten gevolge van de steenen die de bliksem uit den toren geslagen had en door hel dak vielen. Op de plaats waar de straal eindelijk een uitweg in den grond vond zijn twee prachtige zuilen van het kapiteel tot het voetstuk gespleten. De Rumeensche minister Majorescu is gisteren te Berlijn aangekomen, ten einde nader met de aldaar gevestigde maatschappij tot den aanleg van spoorwegen in Rumenië te onderhandelen. Uit Dobrzyca in Posen wordt van den 24sten dezer gemeld: Eergisteren werd alhier de kas der katholieke kerk en van het hospitaal krachtens de wet nagezien, bij welke gelegenheid bleek dal een belangrijk aantal pandbrieven en een som baar geld ontbraken. De proost Ruszcynsky verklaarde omtrent deze zaak geene opheldering te willen geven. In verband nu hiermede kwarn alhier gis teren de rechter van instructie uit Krotoschin aan, die de aanhouding van den proost beval. Dit be vel kon niet ten uitvoer gelegd worden, omdat eene volksmenigte den toegang tot de pastorie versperde. Proost Ruszcynsky begaf zich door zijn tuin naar den op de markt staanden wagen, doch daar de koetsier op dat oogenblik afwezig was,, kon het rijtuig niet onmiddellijk wegrijden, van welke omstandigheid het volk gebruik maakte om er hern weder uit te halen en in zjjn woning te brengen. Alle pogingen van den rechter om de menigte uiteen te doen gaan, waren vruchteloos; de geringe politie-macht, die hij te zijner be schikking had, bestond uit een gendarme en een politie-agent en was dus onvoldoende. Eerst nadat de rechter de woning van den proost had verlaten, die op zjjn eerewoord verklaard had zich in hechtenis te zullen begeven, ging de menigte uiteen, waarschijnlijk ook ten gevolge van de waarschuwing des rechters, dat tegenstand tegen de overheid haar zeer duur te staan zou komen. Den volgenden dag heeft, zooals een telegram van den 25sten meldt, de proost aan zijne be lofte voldaan en zich des namidddags te 3 uren naar Krotoschin begeven. Naar men verneemt zullen wegens het verzet tegen den rechter twee mannen en eene vrouw als hoofdschuldigen aan den oploop terechtstaan. Nederland teruggekeerd, zijn op nonact. gesteld; de off.-van-gez. 2de kl. G. P. J. Theunissen, be- 1 hoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en laatst gedet. geweest aan boord van de stoomkanonneerboot Ever, wordt met den laatsten dezer op nonact. gesteld. Z. M. heeft aan J. H. L. De Haas, kunst schilder te Brussel, verlof verleend tot het aan nemen van het officierskruis der Kroonorde van Italië en van het ridderkruis der orde van Frans Jozef; aan Mr. M. Kolft, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonrechter te Gorcumaan L. Beyerinck, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als plaatsverv. kantonrechter te Venlo. De kermis is thans in vollen gang. Het aantal wandelaars langs tenten en kramen wordt dagelijks merkbaar grooter, en ook de luidruchtige groepjes beginnen zich te vertoonen. Gisteravond openden de heeren Boas, Judcls en Louis Bouw meester hunnen schouwburg met de opvoering van de „Twee Weezen." Ons oordeel over dit stuk hebben we vroeger reeds gezegd en in hoeverre 't nu ook voor kermisstuk geschikt is laten we in 't midden. Zeker is 't dat er nog velen, die in den afgeloopen winter niet in de gelegenheid waren de voorstellingen van het Rotterdamsche gezelschap bij te wonen, gevonden worden die in deze dagen ook eens „een kijkje gaan nemen." De wei- bezette schouwburgzaal van gisteren bewees 't. De rollen waren nu natuurlijk aan andere handen toevertrouwd, die zich echter over 't algemeen uitstekend, zooals trouwens van 't gezelschap te verwachten was, en zeer ten genoegen van het publiek van hunne taak kweten. Hedenavond zal het vervolg de „Twee Weduwen" gegeven worden, terwijl morgenavond een echt kermisstuk „Schoenlapper prins en prins schoenlapper" zal worden opgevoerd, waarbij het evenmin de goede naam van de directie is er borg voor aan een talrijk publiek zal ontbreken. De voorstellingen in het circus van den heer Oscar Carré worden iederen avond door een talrijk publiek blijkbaar "met zeer veel belangstelling bijgewoond. Had de directeur door het succes van vele jaren zich hier reeds een gunstigen naam bezorgd, de voorstellingen gedurende deze kermis stellen dien zoo mogelijk nog meer in het licht. Cremengd IN'ieuws. Gistermiddag is voor het stadhuis alhier een paard gestruikeld, dat voor een rijtuig liep, waardoor de disselboom brakeene oude jufirouw, die in het rijtuig zat, kwam met den schrik vrij en werd in een ander voertuig naar hare bestemming gebracht Minder gelukkig liep het af met een tilbury op den hoek van de Papengracht, waarin een man en vrouw gezeten warende as brak, het rijtuig sloeg om en de vrouw werd zwaar aan 't hoofd gewond bij den coiffeur Meysing ingebracht, waar zij verder ver pleegd werd. Nog ongelukkiger was een paarden- kooper, die met drie paarden van Voorschoten huiswaarts keerende, zulk een slag aan het hoofd bekwam van een der dieren, dat hij in bewuste- loozen toestand werd opgenomen en na verbonden te zjjn onder geleide van een veldwachter per rijtuig naar zijne woning vervoerd. Men vreest voor 't behoud van zijn leven. Gisternamiddag heeft te Haarlem een dronken huzaar, in gezelschap van een ander, een paar laarzen weggenomen, die buiten den winkel van Paanakker in de Anegang hingen. In de Frankenstraat werd hij achterhaald, en door een agent van politie gearresteerd. Maandag-middag werden te W ij k - aan-Zee van het strand twee waterhoozen waar genomen. Het zeldzame natuurverschijnsel vertoonde zich in het zuidwesten, schijnbaar op een paar duizend meter van het strand. Vooral het gezicht der meest nabijzijnde zuil was prachtig. Zij liet als een cilindervormige kern zien, die draaide om haar as, en dreef bij den zuidwestenwind langzaam noordooslwaarts naar het strand. De electrische wolk, waaruit de aanvankelijk kegel vormige hoos nederdaalde, eer zij de zee, of, naar 't wel scheen, het door haar aangetrokken zee water haar ontmoette, werd na haar ontlading over het dorp gevoerd en ontlastte bij helderen zonneschijn nog een weinig regen. Bij de oplossing der hoos werd geen geluid of bliksemlicht waar BUITENL AN JD. Frankrij Lc. De heer Outin heeft het voorzitterschap van den algemeenen raad in het departement der Seine aanvaard met eene rede, waarin hij o. a. over den algemeenen politieken staat des lands zich volgenderwijs uitliet: „In een eenigszins meer verwijderde toekomst, welke echter, in weerwil van al de hindernissen, tegen eene door geheel Frankrijk geëischte solutie onophoudelijk opgesta- peld, niet onbepaald kon worden verschoven, zult Spanje. De Spaansche financieele commissie te Londen heeft eindelijk bekend gemaakt, dat de drie cou pons der buitenlandsche schuld (van 30 Juni en 31 Dec. 1873 en 30 Juni 1874), waarover het contract van 13 Januari 1875 lusschen den raad van buitenlandsche fondsenhouders en de Spaan sche regeering liep, door haar zullen worden in gewisseld. Zooals men zich zal herinneren worden de coupons voldaan met 70 pCt. in Spaansche buitenlandsche schuldbrieven, berekend tegen 40 pCt., en 30 pCt. in 5 pCt. Rio-Tinto-obligatiën.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2